ΗΠΑ Καναδάς Ισχυει το διπλωμα οδήγησης στον ΚΑΝΑΔΑ - ΗΠΑ?

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω ειχα το ροζ και πηγα στην ΕΛΠΑ και εβγαλα το διεθνεςτο 2012(ομως,δεν με σταματησε κανεις για ελεγχο)....δεν ξερω,τι γινεται νε τα νεα διπλωματα,δηλ.τι ισχυει....
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Εγω ειχα το ροζ και πηγα στην ΕΛΠΑ και εβγαλα το διεθνεςτο 2012(ομως,δεν με σταματησε κανεις για ελεγχο)....δεν ξερω,τι γινεται νε τα νεα διπλωματα,δηλ.τι ισχυει....
ισχύουν τα ίδια..πας στην elpa το κάνεις διεθνές και οδηγάς κανονικά.
 

snowtolis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ψάχνω να βρω πληροφορίες στο site τις ΕΛΠΑ και δεν λειτουργεί μηπως έχει κλείσει γνωρίζει κάποιος κάτι;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ψάχνω να βρω πληροφορίες στο site τις ΕΛΠΑ και δεν λειτουργεί μηπως έχει κλείσει γνωρίζει κάποιος κάτι;
Για το site της ΕΛΠΑ δεν ξέρω αλλα το ροζ τρίπτυχο ισχύει στην ΕΕ μέχρι το 2033 αλλα καλό είναι να βγάλεις νέου τύπου για να είναι το όνομα σου με λατινικούς χαρακτήρες ώστε να μην έχεις μπερδέματα σε κάποιο έλεγχο. Για κάποια κράτη εκτός ΕΕ αλλα κοντινά μας όπως πχ FYROM, Σερβία δέχονται το επίσης το ροζ. Για τον υπόλοιπο κόσμο χρείαζεσαι δίπλωμα απο την ΕΛΠΑ και κοστίζει 50 ευρώ για ένα χρόνο και για 3 χρόνια 90 ευρώ (μπορεί και 100 δεν θυμάμαι σίγουρα).Βγαίνει σε 1-2 μέρες.Αν ενδιαφέρεσαι για τις ΗΠΑ αν θέλεις να νοικιάσεις εκεί αμάξι θα πρέπει να έχεις και το διεθνές της ΕΛΠΑ και το νέου τύπου μαζί σου.
 

snowtolis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ναι για ΗΠΑ ενδιαφερομαι και θελω να ενοικιασω αυτοκίνητο αλλ δεν βρισκω πληροφορίες για την ΕΛΠΑ που αλλού μπορω να απευθυνθω
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Βρήκα αυτό, ελπίζω να βοηθήσει

ΕΛΠΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΩΝ
Υποκατάστημα
Λεωφόρος Μεσογείων 2-4, Αθήνα - Αμπελόκηποι, 11527, ΑΤΤΙΚΗΣ
2107781617

Στο Facebook δινει
Λ. ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 395
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
2106068800
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θέλει το κανονικό σου δίπλωμα, μαζί με το διεθνές δίπλωμα οδήγησης, που το βγάζεις στην ΕΛΠΑ, όπως σου λέει ο BASILISPAP.

Θέλει φωτογραφία και 50 ευρώ, ισχύει για 1 χρόνο και το βγάζεις εκείνη τη στιγμή.
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα στους συνταξιδιωτες , θα ηθελα να μαθω αν με το καινουργιο διπλωμα που εχω στην Ελλαδα(καρτα) , μπορω να οδηγησω στις ΗΠΑ ή χρειαζεται κατι επιπλεον.Θα μεινω 10 μερες στην δυτικη ακτη.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Θα χρειαστείς και το διεθνές δίπλωμα οδήγησης από την ΕΛΠΑ, το οποίο το βγάζεις αυθημερόν.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα
Διαβάζω διάφορα για το IDP που εδω το δινει η ΕΛΠΑ, μου φαίνεται αρκετά περίεργο που κάτοχοι ελληνικών διπλωμάτων το χρειάζονται. Διαβάζω για παράδειγμα πως αν η χώρα που εξέδωσε το δίπλωμα ανήκει στις χώρες που υπέγραψαν "1949 Geneva Convention on Road Traffic" * (η Ελλάδα ανήκει σε αυτές) και αν υπάρχει φωτογραφία και λατινικοί χαρακτήρες τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον δίπλωμα. Αν κάποια από τις παραπάνω προϋποθέσεις δεν ισχύει πρέπει ο οδηγός να έχει και διεθνές δίπλωμα οδήγησης IDP!!!!!
Οι προσωπικές εμπειρίες των μελών δείχνουν σαφως πως δεν τους ζήτησαν, απο την άλλη βέβαια αυτό δεν είναι κριτήριο, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος κρατικός φορέας που να εξηγεί σύμφωνα με ποιο κανονισμό πρέπει ή δεν πρέπει τελικά οι κάτοχοι ελληνικών διπλωμάτων να προμηθεύονται IDP!!!!
Παραθέτω:

About foreign driving licence
Tourists may drive in the US for up to a year with a foreign driving licence, provided the issuing country is party to the 1949 Geneva Convention on Road Traffic (see art. 1 and art. 25 para. 1) or to the Convention on the Regulation of Inter-American Automotive Traffic (Washington, 1943); most countries are contracting parties. If your licence wasn’t issued by a country which is a contracting party to either of these conventions or if you intend to work or study in the US, you must obtain a driving licence (usually within 30 to 90 days) in the state where you land or where you’re a resident. This may result in the confiscation of your foreign or existing licence (or your American licence may be stamped ‘valid in state only’). You may need an American licence in order to obtain car insurance.

If your foreign licence doesn’t contain a photograph or is written in a language other than English, it’s wise (but not mandatory) to obtain an International Driver’s Permit (IDP). Always carry your foreign licence as well as your IDP. Without an IDP it may be necessary to obtain a certified English translation of your foreign driving licence, usually obtainable from your country’s embassy in the US.

* https://en.wikipedia.org/wiki/International_Driving_Permit
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
https://www.usa.gov/visitors-driving
Εδώ λέει ότι ότι ίσως σε κάποιες πολιτείες χρειάζεται το διεθνές, οπότε ελέγχεις ανάλογα με το πού θέλεις να οδηγήσεις.
Αν και αυτό που ξέρω είναι το ίδιο με τη φίλη από πάνω. Το σίγουρο είναι ότι η ΕΛΠΑ θα προσπαθήσει να σου βγάλει διεθνές ακόμη κι αν πας Βουλγαρία ή Τουρκία. Προσωπικά δεν το έχω κάνει, ούτε θα το κάνω στο ταξίδι για Γεωργία και Ρωσία. Απλά έχω μεταφράσει το δίπλωμά μου στα Τουρκικά, στα Αγγλικά και στα Ρωσικά, μου κόστισε σύνολο 24 ευρώ και ισχύει όσο ισχύει το δίπλωμα.
Για Αμερική, εσύ διαλέγεις :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.246
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom