Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία

titamka9

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Γεια σας!Σκεφτόμαστε το καλοκαίρι να πάμε οδικώς Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία για 15 μέρες περίπου,δύο άτομα.
Η διαδρομή που σκεφτόμαστε είναι:με καράβι από Πάτρα και μετά από Μπάρι να ακολουθήσουμε διαδρομή Νάπολη-Ρώμη-Φλωρεντία-Μόντε Κάρλο-Νίκαια-Παρίσι-Λονδίνο και για επιστροφή Ντιζόν-Λοζάνη-Μιλάνο-Βενετία-Πάτρα ή Μπάρι και Πάτρα...Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου θα κοστίσει από βενζίνη και διόδια?Για εισητήρια του πλοίου έχουμε βρει και μας έρχεται φθηνά γιατί είμαστε κάτω από 26.
Δεν έχουμε ξαναβγεί σε αυτές τις χώρες και το θέλουμε πολύ..Επίσης,αν γνωρίζετε για camping,για να έρθει φθηνότερα το ταξίδι..
Μπορεί να είναι μεγάλο αλλά πιστεύουμε ότι θα αξίζει τρελά!
Ευχαριστώ πολύ!!!!
Υ.Γ.Περιμένω απάντησή από τους γνώστες μπας και ξεστραβωθούμε κι εμείς οι αρχάριοι!!!
:lol: :clap: :lol:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας!Σκεφτόμαστε το καλοκαίρι να πάμε οδικώς Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία για 15 μέρες περίπου,δύο άτομα.
Η διαδρομή που σκεφτόμαστε είναι:με καράβι από Πάτρα και μετά από Μπάρι να ακολουθήσουμε διαδρομή Νάπολη-Ρώμη-Φλωρεντία-Μόντε Κάρλο-Νίκαια-Παρίσι-Λονδίνο και για επιστροφή Ντιζόν-Λοζάνη-Μιλάνο-Βενετία-Πάτρα ή Μπάρι και Πάτρα...
Σε 15 μέρες όλα αυτα? Θέλετε και να δείτε πράγματα σ' όλες αυτές τις πόλεις, ή απλά να τις δείτε περνώντας από τον αυτοκινητόδρομο? Γιατί οι 15 μέρες είναι λίγες ακόμη και για τα μισά από αυτά τα μέρη...
 

titamka9

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Ε........Είναι πολλά μέρη ε??? :( Οι βάσεις μας θα είναι Ρώμη-Παρίσι-Λονδίνο,αλλα έθεσα την διαδρομή για να ξέρετε πώς θέλουμε να πάμε...Τί δρομολόγιο θα ακολουθήσουμε δηλαδή...Μήπως είναι καλύτερα έτσι? :lol:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πρεπει να υπολογίσετε και κάποιους ενδιάμεσους σταθμούς.Δεν είναι δυνατό να πας κατευθείαν Ρώμη -Παρίσι(είναι κάτι λιγότερο από 1500 χιλιόμετρα).Βρείτε που θέλετε να είναι οι ενδιάμεσοι σταθμοί σας,και η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να αποκλείσετε το Λονδίνο για αυτή τη φορά.Αφιερώστε και καποιες μερούλες σε μικρότερες πόλεις που είναι στη διαδρομή σας .Στρώστε τους χάρτες ,κάντε έρευνα στο forum και θα καταλήξετε σε ένα πιο ρεαλιστικό πλάνο που είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσει τελικά περισσότερο.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
η γνωμη μου ειναι οτι θα κουραστειτε πολυ και λιγα πραγματα θα δειτε.
ειναι λιγες οι μερες για τοσα μερη.
μονο το παρισι θελει τιςμισες ημερες του ταξιδιου.
επειδη εχω κανει ταξιδια με το αμαξι...η παρουσια του και μονο θα ειναι βραχνας.μη νομιζετε οτι στις μεγαλες πολεις ειναι οπως εδω οπου ταφηνουμε τα αμαξια στο δρομο.εκει πληρωνεις...
η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το ξανασκεφτειτε.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ωραίο οδικό ταξιδάκι! Αφού είστε κάτω από 26 και αν οδηγείτε όλοι θα σας βγει το πρόγραμμα που έχετε φτιάξει αλλά όπως σας είπαν και οι προηγούμενοι θα είστε λίγο στο τρέξιμο και θα βλέπετε πολύ λίγα πράγματα από τα μέρη και τις πόλεις που επισκέπτεστε.
Το ταξίδι σας είναι για να βιώσετε τη χαρά του οδικού ταξιδιού. Κάθε μέρα και σε άλλη πόλη.
Για πληροφορίες όπως ήδη αναφέρθηκε στο site της ViaMichelin αλλά μην το πάρετε και δεδομένο το κόστος που θα σας βγάλει.

(Άσχετο! Dafni, πολύ ωραίο avatar!)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
μονο το παρισι θελει τιςμισες ημερες του ταξιδιου
Eντάξει, ας μην είμαστε και υπερβολικοί.Εγώ πρώτα είπα ότι το πρόγραμμα είναι πολύ φορτωμένο και για αυτό πρότεινα να βγάλετε το Λονδίνο.Ομως δεν θεωρώ ότι για να αποφασίσει κανείς να πάει κάπου πρέπει οπωσδήποτε να δει καθε γωνιά και κάθε αξιοθέατο μιας πόλης.Μπορεί να αφιερώσει κάποιο χρόνο και να κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του και αν στο μέλλον το επιθυμεί μπορεί να ξαναπάει.Νέοι άνθρωποι είναι θα έχουν την εύκαιρία και για άλλα ταξίδια,αλλά κάθε φορά πρέπει να αρπάζουμε την ευκαιρία και να επωφελούμαστε όσο μπορούμε.
Επίσης,αν γνωρίζετε για camping,για να έρθει φθηνότερα το ταξίδι..
Για κάμπιγκ ,δεν έχω ιδέα αλλά υποψιάζομαι ότι θα υπάρχουν σε αρκετά μεγάλη απόσταση από το κέντρο (μάλλον σε προάστια,στην καλύτερη περίπτωση)οπότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξετε και για hostel(δεν έχω προσωπική εμπειρία ,αλλά ξέρω ότι κάποιοα έχουν και μπάνιο στο δωμάτιο)
Άσχετο! Dafni, πολύ ωραίο avatar!
Ασχετο.ευχαριστώ marydim.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
επιμενω 7 ημερες παρισι ειναι καλες για να δεις και κανα 2 καστρα .μονο το λουβρο και η ορσε θελει μια ημερα...
αν ειναι για να λεω οτι πηγα παρισι και ναχω δει το πυργο και το λουβρο...νομιζω δε εναι το ζητουμενο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.749
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Campings of Paris Στο Παρίσι έχω μείνει στο camping στο Δάσος της Βουλώνης. Θυμάμαι ότι είχε τακτικά λεωφορείο για την κοντινότερη στάση μετρό.


Εδώ Campsites in Rome | Reviews of Campsites Rome Italy θα βρεις μερικά camping στην περιοχή της Ρώμης.
Να υπολογίζετε ότι δύο άτομα με αυτοκίνητο και σκηνή θα σας βγαίνει κατά μέσο όρο γύρω στα 30? τη βραδιά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
επιμενω 7 ημερες παρισι ειναι καλες για να δεις και κανα 2 καστρα .μονο το λουβρο και η ορσε θελει μια ημερα...
αν ειναι για να λεω οτι πηγα παρισι και ναχω δει το πυργο και το λουβρο...νομιζω δε εναι το ζητουμενο.
Συνυπογράφω... στο Παρίσι θέλεις 5 μέρες με 1 εβδομάδα το λιγότερο για πρώτη γεύση... Για να δεις κάθε γειτονιά του θες κανα δυο χρόνια...

Απόψεις βέβαια είναι αυτές... Άλλοι ταξιδεύουν και άλλοι κάνουν πασαλίματα...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συνυπογράφω... στο Παρίσι θέλεις 5 μέρες με 1 εβδομάδα το λιγότερο για πρώτη γεύση... Για να δεις κάθε γειτονιά του θες κανα δυο χρόνια...

Απόψεις βέβαια είναι αυτές... Άλλοι ταξιδεύουν και άλλοι κάνουν πασαλίματα...
τωρα που το ξανασκεφτομαι..και επειδη ειναι παγια τακτικη μου να διαφωνω με τον traveller:bleh::bleh: λεω οτι,
αυτοσκοπος του ταξιδιου τους ειναι η κινηση,ο νομαδικος τροπος ζωης...αρα αν βγαλουν το λονδινο και βαλουν καμια βενετια...
ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom