Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν διαφωνώ καθόλου ότι ιδιαίτερα το Παρίσι αλλά και η Ρώμη όπως και πολλές Ευρωπαικές πολεις έχουν τόσο πολλά να δει και να κάνει κανείς που όσο χρόνο και να έχεις ,λίγος είναι.
Θεωρώ όμως ότι δεν πρεπει να αποθαρρύνουμε νέα παιδιά στο να ταξιδέψουν επειδή δεν έχουν τον απαιτούμενο χρόνο ή τα΄χρήματα για μια πιο παρατεταμένη διαμονή .
Πολλοί άλλωστε σε αυτό το forum είναι "ψαγμένοι "ταξιδιώτες και δεν θεωρώ ότι έχουν τα ίδια ζητούμενα με κάποιους άλλους που τώρα ξεκινάνε.
Όλοι όμως από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν.
Οι συγκεκριμένες προτάσεις που μπορεί να κάνει κανείς είναι σίγουρα χρήσιμες μην ξεχνάμε όμως ότι ο καθένας είναι διαφορετικός και εν πάση περιπτώσι εγώ επιμένω ότι καλύτερα να δεις κάποια πράγματα παρά να μην δεις τίποτα.
Ξαναλέω ότι όντως κατά την προσωπική μου γνώμη το ταξίδι που θέλει να κάνει η titamk9
καλό θα ήταν να το ξανακοιτάξει και να το θέσει σε πιο ρεαλιστικές βάσεις χωρίς το άγχος όμως του να "χωρέσει"παρα πολλά σε αυτές τις μέρες
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
παντως τωρα που ειδα καλυτερα τη διαδρομη τους εμεινα....
εχουν βαλει ολη την ιταλια.....σχεδον ολη τη γαλλια........το λονδινο.......και κεντρικη ευρωπη.......
δε γινεται δαφνη με τιποτα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σε αυτό έχεις δίκιο.Για αύτό είμαστε εμείς εδώ και είμαι σίγουρη ότι οι φίλοι μας θα λάβουν υπ'οψιν τα σχόλια και θα καταφέρουν να βρουν τρόπο να προγραμματίσουν ένα ωραίο ταξίδι.(με λιγότερους προορισμούς εννοώ)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λοιπόν, η διαδρομή που σχεδιάζετε να κάνετε είναι περίπου 5000 χιλιόμετρα εκτός Ελλάδος (Ελπίζω να σας αρέσει πολύ η οδήγηση και να έχετε ανάλογη εμπειρία εντός της χώρας μας).
Υπολογίστε περίπου 500 Ευρώ για βενζίνη και κάνα 300- 350 Ευρώ για διόδια, φόρους αυτοκινητόδρομων, διαβάσεις τούνελ, κτλ. (δεν μπορώ να ξέρω πόσα ακριβώς είναι αλλά καλύτερα να υπολογίζετε πάντα το μέγιστο).
Διαβάστε και στο φόρουμ τα σχετικά με το τι χρειάζεστε για ταξίδι με αυτοκίνητο στο εξωτερικό και φτιάξτε τον τελικό σας πρόγραμμα.
Μην ανησυχείτε αν δείτε λίγα από τις μεγάλες πόλεις που θα περάσετε. Θα έχετε την ευκαιρία να τις ξαναεπισκεφτείτε στο μέλλον και να τις ανακαλύψετε με την ησυχία σας. Εξάλλου, με τα αεροπορικά εισιτήρια να είναι πιο φθηνά και από τα ΚΤΕΛ ο καθένας έχει τη δυνατότητα να πάει και στο Λονδίνο και στο Παρίσι και στη Ρώμη.

 

titamka9

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Τελικά σε κάτι καταλήξαμε...Μπορεί να είναι σχετικά κουραστικό το ταξίδι σ'αμάξι όμως αποφασίσαμε να παρατείνουμε στις διακοπές κατά 5 μερούλες...Κι έτσι μπορουμε να δούμε και κάτι περισσότερο...Θα επικεντρωθούμε απ'ό,τι φαίνεται στο Παρίσι για περίπου μία εβδομάδα και θα δούμε όσο μπορούμε περισσότερο τις άλλες πόλεις..Ευχαριστούμε πολύ πάντως για τις συμβουλές σας...Περιμένουμε ακόμα περισσότερες γιατί ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες!!! :lol:
 

titamka9

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Παιδιά...Μπορείτε να μου πείτε επίσης πόσο κοστίζουν τα εισητήρια της disneyland?Ένα ένα μας βγαίνουν...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Last edited by a moderator:

titamka9

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία-Γαλλία-Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Καλημέρα!Μία ακόμα πληροφορία θα ήθελα...Υπάρχει κάποιο site για τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών για τα μέσα μεταφοράς της Ιταλίας?Έχω βρει για Γαλλία-Αγγλία μα για την Ιταλία αν και ψάχνω στο google δεν έχω κατα΄φερει να βρω τίποτα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
της ρωμης το μετρο λεγεται metropolitana.
βαλε google kai ψαξτο.
η travelcard 3 ημερων 11 ευρω ενω η 7ημερη 16 ευρω.
ομοιως και για φλωρεντια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom