Ελβετία Ιταλία Ιταλία - Ελβετία με αυτοκίνητο

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
συμφωνώ για μπολόνια. μετά η αγκόνα από εκεί είναι πάνω κάτω γύρω στο 3ώρο. αν βολεύει επέλεξε την.
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καληπέρα σε όλους. Τελικά το πλάνο άλλαξε αρκαιτά και έχει ώς εξείς: Απο Πάτρα πάμε Ανκονα, μετά Σάν Μαρίνο, Μόντενα, λίμνεσ Β. Ιταλίας μετά Ελβετία τέλος Βενετία και απο εκεί το πλοίο της επιστροφής. Θα ’ηθελα να ρωτησω για καμία ιδέα για μετταφορά χρημάτων. Θα ήθελα να αποφύγω να κουβαλάω πολά μετρητά επάνω μου. Μία λύση είναι η πιστωτική κάρτα, κάποια άλλη λύση;
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καληπέρα σε όλους. Τελικά το πλάνο άλλαξε αρκαιτά και έχει ώς εξείς: Απο Πάτρα πάμε Ανκονα, μετά Σάν Μαρίνο, Μόντενα, λίμνεσ Β. Ιταλίας μετά Ελβετία τέλος Βενετία και απο εκεί το πλοίο της επιστροφής. Θα ’ηθελα να ρωτησω για καμία ιδέα για μετταφορά χρημάτων. Θα ήθελα να αποφύγω να κουβαλάω πολά μετρητά επάνω μου. Μία λύση είναι η πιστωτική κάρτα, κάποια άλλη λύση;
Και οι cash cards που χρησιμοποιούμε εδώ παίζουν μια χαρά, τουλάχιστον αυτές που γράφουν maestro και έχω χρησιμοποιήσει (νομίζω παίζουν και αυτές που γράφουν visa για αντίστοιχα μηχανήματα). Σου κρατούν μια σταθερή προμήθεια σε κάθε ανάληψη, διαφορετική για κάθε τράπεζα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και prepaid visa κάρτες (πχ από την Κύπρου) για τη βενζίνη, ξενοδοχεία αν δε θέλεις να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου.
 

vamvakoolas

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Και οι cash cards που χρησιμοποιούμε εδώ παίζουν μια χαρά, τουλάχιστον αυτές που γράφουν maestro και έχω χρησιμοποιήσει (νομίζω παίζουν και αυτές που γράφουν visa για αντίστοιχα μηχανήματα). Σου κρατούν μια σταθερή προμήθεια σε κάθε ανάληψη, διαφορετική για κάθε τράπεζα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και prepaid visa κάρτες (πχ από την Κύπρου) για τη βενζίνη, ξενοδοχεία αν δε θέλεις να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου.
συμφωνω απολυτα:maestro ή prepaid..

Y.Γ:Συμφωνω απολυτα με τη διαδρομη που επελεξες...ευγε:clap:
 

Katerinaz

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Tips:
- 3 μέρες στην Τοσκάνη είναι πολύ λίγες. Περιοριστείτε σε ένα μέρος της μόνο....
- Μπολόνια αντί για Μόντενα
- Ση διαδρομή από Ιταλία προς Λουκέρνη στίψτε στο Airolo για το St Gotthard Pass (όχι το Τούνελ), απολάυστε διαδρομή & θέα, και σταματήστε στο Andematt.
- Για Ελβετία, έχουμε γράψει τόσα και τόσα, κάντε μια αναζήτηση στο forum. Αν και αν περιμένετε αρκετά, λίγα post πιο κάτω θα πεταχτούν και 2-3 που έχουν πάει μια φορά στην Ελβετία με γκρούπ και η Λουκέρνη τους άρεσε πολύ.:):):)
Ευχαριστώ πολυ για το st gottard.Απίστευτη διαδρομη!Ο δε φίλος μου ξετρελάθηκε!Ηταν ότι καλύτερο γι αυτόν γιατί συνδύαζε βουνά(υψόμετρο 2150 εδειξε το gps),λίμνη,χωριουδακια που φαινόντουσαν στο βάθος και τελικά το Andrematt που ήταν πολυ όμορφο!Δεν καθίσαμε βέβαια αλλα ήταν πολυ καλό πέρασμα.Βέβαια διαπιστώσαμε οτι μαλλον είχε και άλλη διαδρομή στο st gottard με δρόμο πλακώστροτο και πιο δυσκολο(με πολλές στροφές).Εμείς δε βγήκαμε εκεί γιατί είχαν κλείσει και κάποιους δρόμους λόγω αγώνων ποδηλασίας αλλά αν εννονουσες αυτη τη διαδρομή τότε τη χάσαμε.Δεν πειράζει.Και αυτό που είδαμε εμείς ήταν σίγουρα πολυ καλό και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!Και πάλι ευχαριστω!
Θα ανεβάσω και φωτο με την πρώτη ευκαρία..:):)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κι εγώ ανήκω στο γκρούπ, αλλά είμαι και Ελβετόφιλος, και ειδικά τον Άυγουστο η δεύτερη ενδείκνειται σαφώς περισσότερο. Στην Ιταλία θα γίνεται το έλα να δεις από τουρίστες, ενώ ταυτόχρονα θα έχει και Ελληνικά επίπεδα ζέστης.
ποια ειναι η καλυτερη περίοδος να επισκεφτεί κανείς την ελβετία,εκτός χειμώνα φυσικά...μιλώ για αρχές ιουλιου ή αρχες αυγουστου?πότε κάνουν διακοπές οι ελβετοί?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ποια ειναι η καλυτερη περίοδος να επισκεφτεί κανείς την ελβετία,εκτός χειμώνα φυσικά...μιλώ για αρχές ιουλιου ή αρχες αυγουστου?πότε κάνουν διακοπές οι ελβετοί?
Ιούλιος είναι μάλλον καλύτερα, αλλά και Αύγουστος μια χαρά είναι, δε ρημάζουν όλα όπως στις μεγαλουπόλεις της Δ. Ευρώπης... Και βέβαια, το καλοκαίρι είναι καλύτερα από το χειμώνα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
πότε κάνουν διακοπές οι ελβετοί?

Οι Ελβετοί που εγώ γνωρίζω και συνεργάζομαι διαλέγουν διάφορες εποχές του χρόνου για διακοπές. Δεν ακολουθούν το ελληνικό σύστημα μέσα Ιουλίου με τέλος Αυγούστου. Πολλοί από αυτούς προτιμούν κυρίως τον Ιούνιο.
Δεν ξέρω όμως αν είναι γενική συνήθεια των ελβετών ή συνήθεια των υπαλλήλων της εταιρείας μας.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Οι Ελβετοί που εγώ γνωρίζω και συνεργάζομαι διαλέγουν διάφορες εποχές του χρόνου για διακοπές. Δεν ακολουθούν το ελληνικό σύστημα μέσα Ιουλίου με τέλος Αυγούστου. Πολλοί από αυτούς προτιμούν κυρίως τον Ιούνιο.
Δεν ξέρω όμως αν είναι γενική συνήθεια των ελβετών ή συνήθεια των υπαλλήλων της εταιρείας μας.
ευχαριστώ..αλλά τωρα θυμήθηκα με αυτα που αναφερεις να ρωτησω και την κορη μου που εργαζεται σε φαρμακευτική με εδρα την ελβετία..κλεινουν και αυτοι αρχές αυγουστου όπως εδώ? οχι οτι με κόφτει και πολύ αλλα ετσι απο περιέργεια μιας και το συζητήσαμε...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ιούλιος είναι μάλλον καλύτερα, αλλά και Αύγουστος μια χαρά είναι, δε ρημάζουν όλα όπως στις μεγαλουπόλεις της Δ. Ευρώπης... Και βέβαια, το καλοκαίρι είναι καλύτερα από το χειμώνα.
taver..Περιμένω με πολυ ενδιαφέρον ενα μικρό προγραμματακι για 12-13 διανυκτερευσεις στην καλοκαιρινή ελβετία...αν μπορεις θα ημουν υπόχρεη..επειδη καταλαβαινω οτι το κατέχεις το θέμα....
θα ηθελα να μεινω σε χωριά κοντα σε μεγαλες πόλεις...εχεις να προτεινεις κανενα καλό χωριό κοντα σε ζυρίχη η γενευη η βέρνη...
στην αρχη της εκδρομής σκεφτομαι να μεινω bellιnzona για 2-3 βραδιες..για να δω την εκει περιοχη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ευχαριστώ..αλλά τωρα θυμήθηκα με αυτα που αναφερεις να ρωτησω και την κορη μου που εργαζεται σε φαρμακευτική με εδρα την ελβετία..κλεινουν και αυτοι αρχές αυγουστου όπως εδώ? οχι οτι με κόφτει και πολύ αλλα ετσι απο περιέργεια μιας και το συζητήσαμε...

Από τη δική μου εμπειρία στο χώρο της υγείας, αλλά όχι σε φαρμακευτική, γνωρίζω ότι τα γραφεία δεν κλείνουν ποτέ, παρά μόνο στις επίσημες αργίες, εκτός από τα εργοστάσια που κλείνουν κάποιες ημέρες το Δεκέμβριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom