Ισπανία Ιταλία Ιταλια ή Ισπανια

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Εχεις ψαξει τελευταια ποσο παει η διαμονη στο Μιλανο? θα αναθεωρησεις το "φθηνη"...
Προπερσι πήγα τελευταία φορά και έμεινα σε ένα τίμιο Airbnb κοντά στον κεντρικό σταθμό με 30 ευρώ το βράδυ / άτομο.

Το καλοκαίρι πήγαν οι γονείς μου και έδωσαν πάλι γύρω στα 25-30 το άτομο λίγο πιο έξω από Μιλάνο (15 λεπτά με αμάξι).

Σίγουρα έχουν αυξηθεί οι τιμές (όπως παντού άλλωστε) αλλά θεωρώ πως ακόμα είναι οκ η πόλη αυτή (δεν έχει φτάσει επίπεδα Παρισιού ή Λονδίνου)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Το καλοκαίρι πήγαν οι γονείς μου και έδωσαν πάλι γύρω στα 25-30 το άτομο λίγο πιο έξω από Μιλάνο (15 λεπτά με αμάξι).

Σίγουρα έχουν αυξηθεί οι τιμές (όπως παντού άλλωστε) αλλά θεωρώ πως ακόμα είναι οκ η πόλη αυτή (δεν έχει φτάσει επίπεδα Παρισιού ή Λονδίνου)
15 λεπτα με το αυτοκινητο εξω απο μια πολη παντα ειναι φθηνα. Αλλα δεν ειναι διαμονη στην πολη.
Ετσι εκτος πολης πας και Παρισι και Λονδινο. Ενα μετριο 3αστερο εντος πολης στο Μιλανο κοστιζει το ιδιο με Παρισι, Λονδινο γι αυτο και μεινανε εξω απο την πολη φθηνα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
15 λεπτα με το αυτοκινητο εξω απο μια πολη παντα ειναι φθηνα. Αλλα δεν ειναι διαμονη στην πολη.
Ετσι εκτος πολης πας και Παρισι και Λονδινο. Ενα μετριο 3αστερο εντος πολης στο Μιλανο κοστιζει το ιδιο με Παρισι, Λονδινο γι αυτο και μεινανε εξω απο την πολη φθηνα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο (όχι πως η @Evi_Stav είναι στραβή, δεν πάει εκεί) 15 λεπτά έξω από Παρίσι και Λονδίνο δεν μένεις με 30€/άτομο εκτός κι αν είναι τρώγλη ή έχεις βρει καμιά σούπερ ευκαιρία. Αλλά συγκρίνουμε τώρα το Παρίσι και το Λονδίνο με το Μιλάνο που αν δεν είχε τη μόδα και τα αυτοκίνητα δεν θα πατούσε τουρίστας.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο (όχι πως η @Evi_Stav είναι στραβή, δεν πάει εκεί) 15 λεπτά έξω από Παρίσι και Λονδίνο δεν μένεις με 30€/άτομο εκτός κι αν είναι τρώγλη ή έχεις βρει καμιά σούπερ ευκαιρία. Αλλά συγκρίνουμε τώρα το Παρίσι και το Λονδίνο με το Μιλάνο που αν δεν είχε τη μόδα και τα αυτοκίνητα δεν θα πατούσε τουρίστας.
Μια χαρά είναι το μιλανο. Αρκεί να μην το σνομπάρεις. Και τη σκάλα του την έχει και τον Ντούομο και τα ψώνια σου κάνεις, και καλό ιταλικό φαγητό τρως.
Δεν το προτιμώ από το Παρίσι η το Λονδίνο αλλά μια επίσκεψη σου ανεβάζει τη διάθεση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα για το Μιλάνο διαβάσαμε ότι είναι καταπληκτικό αν δεν έχεις πάει αλλού στην Ιταλία και μάλλον και στον κόσμο. Είναι κι αυτό μια διάκριση. Μια Σκάλα κι ένα Ντουόμο πόλη των δύο ωρών κι όπου φύγει-φύγει. Τουλάχιστον το Μπέργκαμο παραδίπλα βλέπεται. Η Λίμνη Κόμο χαριτωμένη στην σπανια περίπτωση που δε βρέχει, αλλά πάντα υπερτουριστική, βαρετή, χωρίς ντόπιο στοιχείο, υπερτιμημένη, άψυχη. Για μια φορά/μια μέρα/λίγες ώρες ναι καλή είναι, η σύγκριση με την πραγματική ζωή της Χώρας των Βάσκων είναι ανεξήγητη για μένα, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Peace.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
45
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερα σας,

Επειδη σκεφτομαι τελη Μαιου ή Αρχες Ιουνιου να παω καπου, εχω 2 επιλογες:

1.Μιλανο -Λιμνη του Κομο
2.Μπιλμπαο - Σαν Σεμπαστιαν

Τι προτεινετε?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Κομο με τα χιλια.

Μεσα στο τρενο ημουν, απο Μιλανο προς Κομο, και εκει που συναντας τα πρωτα πανεμορφα τοπια σε πιανει μια ανατριχιλα.

Εγω τουλαχιστον ετσι ημουν, σα να εισαι στον παραδεισο. Μαγικο μερος
 

Vasilis_Pat

Member
Μηνύματα
8
Likes
58
Κατ'αρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας ! Αξιολογωντας τις και απο αυτα που συμπερανα νομιζω θα αποκλεισω την Ιταλια - για τωρα-!
Σκεφτομαι να βαλω στο διλλημα αντι για Μιλανο , Την Ζυριχη κανοντας και την διαδρομη με το τρενο Bernina Express Απο Chur για St Moritz (https://tickets.rhb.ch/en/pages/bernina-express)!Ενω εχει μπει στο πλανο και η Λισαβωνα , μιας και μενω στις ΗΠΑ και ειναι πιο κοντα σ'εμενα!

1.Χωρα των Βασκων
2.Ζυριχη
3.Λισαβονα

Το ταξιδι θα ειναι γυρω στα τελη Μαιου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλά το Μιλάνο είναι για μονοήμερη χωρίς διανυκτερευση, δυσκολα να βρεις πολη στην Ιταλία που θα σου αρεσει λιγότερο...
Μπορεί να φανώ και διεστραμμένος αλλά έχω την εντύπωση πως μου αρέσει λίιιιιγο περισσότερο από τη Ρώμη. Αν και αναγνωρίζω πως το θεματικό πάρκο της Ρώμης είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για τον ταξιδιώτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορεί να φανώ και διεστραμμένος αλλά έχω την εντύπωση πως μου αρέσει λίιιιιγο περισσότερο από τη Ρώμη. Αν και αναγνωρίζω πως το θεματικό πάρκο της Ρώμης είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για τον ταξιδιώτη.
Εντελώς διεστραμμένος. Bordering ανώμαλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.480
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom