1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Ιταλικό κολαζ (Emilia Romagna, Veneto)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος hydronetta, στις 30 Δεκεμβρίου 2015.

1. hydronetta

hydronetta Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όπου δεν έχω πάει
    Βασικά θα εστιάσω σε περιοχές που δεν έχουν γραφτεί ιστορίες ή δεν υπάρχει επαρκές οπτικό υλικό. Σίγουρα θα γράψω για τις Αιολίδες νήσους (Isole Εolie) και την Puglia & Basilicata. Τα υπόλοιπα έχουν ειπωθεί πολλάκις

2. Maria Mavr

Maria Mavr Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
    Τέλεια τέλεια!! Αδημονώ!! Όσο πιο πολλά δούμε τόσο καλύτερα. Κάποτε θα πήγαινα στην Puglia για μεταπτυχιακό αλλά δεν... :( Να δω τι έχασα! Ευχαριστούμε για τις πολύ ωραίες ιστορίες σας!

hydronetta likes this.
  3. silversurfer

silversurfer Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    Καύκασος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γύρος Του Κόσμου
  4. chrgkoutz

chrgkoutz Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Δάση Βόρειου Καναδά
    Χρηστικοτατη η αφηγηση σου για καθε μελλοντικο ταξιδιωτη.Ειναι το ειδος που προτιμω,γιατι σε γλυτωνει απο πολυ ¨ψαξιμο¨,οταν ηδη το εχει κανει αλλος.Ιδιως στο θεμα μετακινησης με τραινο (αν κι εγω ειμαι fun του αυτοκινητου).
    Συγχαρητηρια για την καλη προσπαθεια.

hydronetta likes this.
  5. hydronetta

hydronetta Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όπου δεν έχω πάει
    Κι εγώ είμαι φαν του αυτοκινήτου αν και στη συγκεκριμένη περιοχή κι εφόσον θα περιοριστείς σε πόλεις το κρίνω ασύμφορο ως μπελαλίδικο, ειδικά αν είναι λίγα τα άτομα

chrgkoutz and greco like this.
  6. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κωνσταντινουπολη?
    Επειδή ζήτησες αναφορά για το Castello Estense στη Φεραρα, μπήκα και ηταν εντυπωσιακότατο. Πρώτη φορά είδα τεραστιους καθρέφτες ωστε να μπορεί κανείς να φωτογραφήσει τις τοιχογραφίες στα ταβάνια, που πραγματι σου εκοβαν την ανασα. Τρομερά μπουντρούμια για τους εχθρούς της οικογένειας. Επίσης πολύ εκτενής παρουσίαση της ιστορίας, αλλά πραγματικά επρεπε κανεις να μείνει ολη μερα εκεί να τη διαβάσει.
    Υπάρχει λεωφορείο που συνδέει το σταθμό με το Schifanoia, το νουμερο 6. Για κάποιο λόγο μας εδωσαν μηδενικό εισιτήριο για το Museo Riminaldi, το οποίο βρισκεται πολυ κοντα στο Schifanoia, οποτε το επισκεφτηκαμε. Δεν επεσα και ξερη με ο,τι ειδα απο τεχνη, αλλα το palazzo ειναι πανεμορφο. Επισης τρυπωσαμε σε διαφορα ιστορικα κτιρια του Πανεπιστημιου, να παρουμε μια μυρωδια. Αν θες και φωτο απο το Castello, σου βαζω.
    @coco ελα απο δω να δεις τι να μη χασεις...

coco, katkats and greco like this.
  7. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    Αγαπητε κυριε Γουρουνι,αφου σας ευχαριστησω ολως ιδιαιτερως για τον οδηγο που θα εκτυπωθει,θα ονομασω το πρωτο μερος του φετινου ταξιδιου μου,*στα βηματα του γουρουνιου*προς τιμην σας.Εχω φτιαξει πλανο με Ραβεννα,Φερραρα,Παντοβα και μου μενουν 2 ακομη διανυκτερευσεις που υπολογιζα για Βερονα που εχω ξαναπαει αλλα για λιγο.Σκεπτομαι μια Παρμα αντι Βερονα..και καταληγω Μιλανο.Περιμενω εναγωνιως τα περι Παντοβα για να ολοκληρωσω.Να σαι καλα,να ταξιδευεις και να μοιραζεις τις εμπειριες σου.Ευχαριστω.

makisg likes this.
  8. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Η ιστορία έχει ολοκληρωθεί και ο @hydronetta μας έχει γράψει ήδη δυο κεφάλαια για τη Πάντοβα! Πήγαινε στην πρώτη σελίδα :)

9. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    Α,ευχαριστω,θα πιασω το θεμα απο την αρχη.

10. pavlos1985

pavlos1985 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???

Καμια άλλη ιδεα να αφησουμε καπου αποσκευες;;; π.χ. καποιο ξενοδοχειο επι πληρωμή;

Last edited by a moderator: 8 Μαϊου 2017
  11. hydronetta

hydronetta Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όπου δεν έχω πάει
    Aναφέρεσαι στη Ferrara; Κάνε αναζήτηση στο διαδίκτυο. Κάποιo youth hostel θυμάμαι αλλά δεν ήταν δίπλα στο σταθμό και δεν μας βόλευε. Επικοινώνησε όμως πρώτα καλού κακού.

pavlos1985 likes this.
  12. ElinakiK

ElinakiK Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βένετο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Χαβάη
    Πολύ ωραία ιστορία κ χαίρομαι που την "ανακάλυψα" μιας κ το Νοέμβριο ετοιμάζομαι για Bologna.
    Δυστυχώς έχω διαθέσιμες μόνο 5ημέρες (λόγω δουλειάς). Γιατί λες ασύμφορο το αυτοκίνητο; Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα από 12€/ημέρα (έως πολύ παραπάνω βέβαια)