Ιταλία Ιταλικό κολαζ (Emilia Romagna, Veneto)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πολύ ωραία αφήγηση και πανέμορφες φωτογραφίες από την αγαπημένη μου Ιταλία! Πόσα επεισόδια ακόμη να περιμένουμε?
Βασικά θα εστιάσω σε περιοχές που δεν έχουν γραφτεί ιστορίες ή δεν υπάρχει επαρκές οπτικό υλικό. Σίγουρα θα γράψω για τις Αιολίδες νήσους (Isole Εolie) και την Puglia & Basilicata. Τα υπόλοιπα έχουν ειπωθεί πολλάκις
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Τέλεια τέλεια!! Αδημονώ!! Όσο πιο πολλά δούμε τόσο καλύτερα. Κάποτε θα πήγαινα στην Puglia για μεταπτυχιακό αλλά δεν... :( Να δω τι έχασα! Ευχαριστούμε για τις πολύ ωραίες ιστορίες σας!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Χρηστικοτατη η αφηγηση σου για καθε μελλοντικο ταξιδιωτη.Ειναι το ειδος που προτιμω,γιατι σε γλυτωνει απο πολυ ¨ψαξιμο¨,οταν ηδη το εχει κανει αλλος.Ιδιως στο θεμα μετακινησης με τραινο (αν κι εγω ειμαι fun του αυτοκινητου).
Συγχαρητηρια για την καλη προσπαθεια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Κι εγώ είμαι φαν του αυτοκινήτου αν και στη συγκεκριμένη περιοχή κι εφόσον θα περιοριστείς σε πόλεις το κρίνω ασύμφορο ως μπελαλίδικο, ειδικά αν είναι λίγα τα άτομα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Επειδή ζήτησες αναφορά για το Castello Estense στη Φεραρα, μπήκα και ηταν εντυπωσιακότατο. Πρώτη φορά είδα τεραστιους καθρέφτες ωστε να μπορεί κανείς να φωτογραφήσει τις τοιχογραφίες στα ταβάνια, που πραγματι σου εκοβαν την ανασα. Τρομερά μπουντρούμια για τους εχθρούς της οικογένειας. Επίσης πολύ εκτενής παρουσίαση της ιστορίας, αλλά πραγματικά επρεπε κανεις να μείνει ολη μερα εκεί να τη διαβάσει.
Υπάρχει λεωφορείο που συνδέει το σταθμό με το Schifanoia, το νουμερο 6. Για κάποιο λόγο μας εδωσαν μηδενικό εισιτήριο για το Museo Riminaldi, το οποίο βρισκεται πολυ κοντα στο Schifanoia, οποτε το επισκεφτηκαμε. Δεν επεσα και ξερη με ο,τι ειδα απο τεχνη, αλλα το palazzo ειναι πανεμορφο. Επισης τρυπωσαμε σε διαφορα ιστορικα κτιρια του Πανεπιστημιου, να παρουμε μια μυρωδια. Αν θες και φωτο απο το Castello, σου βαζω.
@coco ελα απο δω να δεις τι να μη χασεις...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Αγαπητε κυριε Γουρουνι,αφου σας ευχαριστησω ολως ιδιαιτερως για τον οδηγο που θα εκτυπωθει,θα ονομασω το πρωτο μερος του φετινου ταξιδιου μου,*στα βηματα του γουρουνιου*προς τιμην σας.Εχω φτιαξει πλανο με Ραβεννα,Φερραρα,Παντοβα και μου μενουν 2 ακομη διανυκτερευσεις που υπολογιζα για Βερονα που εχω ξαναπαει αλλα για λιγο.Σκεπτομαι μια Παρμα αντι Βερονα..και καταληγω Μιλανο.Περιμενω εναγωνιως τα περι Παντοβα για να ολοκληρωσω.Να σαι καλα,να ταξιδευεις και να μοιραζεις τις εμπειριες σου.Ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Περιμενω εναγωνιως τα περι Παντοβα για να ολοκληρωσω
Η ιστορία έχει ολοκληρωθεί και ο @hydronetta μας έχει γράψει ήδη δυο κεφάλαια για τη Πάντοβα! Πήγαινε στην πρώτη σελίδα :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Α,ευχαριστω,θα πιασω το θεμα απο την αρχη.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Αν σκοπεύετε να μετακινηθείτε από μια πόλη σε άλλη κάνοντας όμως και στάση σε ενδιάμεσο σταθμό για μια σύντομη επίσκεψη (πχ από Βοlogna προς Padova με στάση στη Ferrara) και έχετε τις βαλίτσες μαζί, να ελέγξετε ότι ο ενδιαμεσος σιδηροδρομικός σταθμός έχει Φύλαξη Αποσκευών. Το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο. Εμείς σέρναμε τις βαλιτσούλες μας σ'ολη τη Ferrara!! Δεν έχουν όλοι οι σταθμοί τέτοια υπηρεσία ή lockers. Κατά κανόνα μόνο οι κεντρικοί στις μεγάλες πόλεις έχουν



Καμια άλλη ιδεα να αφησουμε καπου αποσκευες;;; π.χ. καποιο ξενοδοχειο επι πληρωμή;
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Καμια άλλη ιδεα να αφησουμε καπου αποσκευες;;; π.χ. καποιο ξενοδοχειο επι πληρωμή;
Aναφέρεσαι στη Ferrara; Κάνε αναζήτηση στο διαδίκτυο. Κάποιo youth hostel θυμάμαι αλλά δεν ήταν δίπλα στο σταθμό και δεν μας βόλευε. Επικοινώνησε όμως πρώτα καλού κακού.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Πολύ ωραία ιστορία κ χαίρομαι που την "ανακάλυψα" μιας κ το Νοέμβριο ετοιμάζομαι για Bologna.
Δυστυχώς έχω διαθέσιμες μόνο 5ημέρες (λόγω δουλειάς). Γιατί λες ασύμφορο το αυτοκίνητο; Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα από 12€/ημέρα (έως πολύ παραπάνω βέβαια)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom