ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

AnastasiaZa

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Καλημέρα για μία ακόμη φορά ! Όπως έχω ξαναπεί πηγαίνω στην γ λυκείου και κλείνω τα 18 τον Σεπτεμβρη! Όμως όπως όλοι θέλουμε σε αυτή την ηλικία , οι διακοπές μετά τις Πανελλήνιες είναι μία από τις πρώτες μας προτεραιότητες! Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν έχετε κάποια ιδέα ή αν γνωρίζετε κάποια εργασία που θα μπορούσα να κάνω για κανέναν μήνα προκειμένου να μαζέψω κάποια χρήματα. Αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι είναι μία πολύ δύσκολη οικονομικά περίοδος. Πείτε ό,τι ιδέα και αν έχετε, η εργασία είναι η αξιοπρέπεια μας, δεν χρειάζεται να δουλεύουμε ως μοντέλα ή δικηγόροι για να θεωρηθούμε εργαζόμενοι, οπότε ακούω ό,τι ιδέα κι αν έχετε :) αρχείο λήψης.jpg
 

AnastasiaZa

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Ααα όταν λέω για κανέναν μήνα εννοώ περίπου από 10 Ιουνίου έως και 10 Ιουλίου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ στην ηλικία σου μοίραζα φυλλάδια. Το ωράριο ήταν ευέλικτο, δε σου ζητάει κανείς μίνιμουμ διάρκεια εργασίας (που είναι και το βασικό πρόβλημα όταν ψάχνεις δουλειά για ένα μόνο μήνα) και χωρίς να είναι τα πολλά λεφτά, με αυτά που έβγαζα σε 2-3 εβδομάδες, ένα ταξιδάκι το έβγαζα. Α, γενικά αυτές ετιαρείες κολλάνε και ένσημα, όχι ότι σε απασχολεί στην ηλικία σου, έτσι κι αλλιώς σύνταξη αν πάρεις ποτέ θα πάρεις το τρίτο το μακρύτερο, αλλά λέμε τώρα.
 

AnastasiaZa

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Χαχαχαχαχα έχει πολύ δίκιο ! Το έχω ακούσει από πολλούς αυτό για τα φυλλάδια και ήθελα να ρωτήσω, πάω απλά σε καταστήματα και ρωτάω αν χρειάζονται ή βάζουν οπωσδηποτε αγγελιες οσοι θελουν;
Υ.Γ : Δεν εχω παει ποτε κατασκηνωση αρα δεν μου κανει.. :p (ευχαριστω για την ιδεα παντως !)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψάξε στις εφημερίδες αγγελιών. Τουλάχιστον όταν δούλευα εγώ (μετά έγινε η Επανάσταση του 1821 και μπορεί να αλλάξανε τα πράγματα) υπήρχαν εταιρείες διανομείς που επέλεγαν τους εργαζόμενους και μοίραζαν τα φυλλάδια πολλών διαφημιζόμενων εταιρειών μαζί. Θέλω να πω, δεν είναι ότι θα σε προσλάβει η αλυσίδα σούπερ μάρκετ Χ ή τα κέντρα αδυνατίσματος Ψ, αλλά μια εταιρεία διανομής που τη μια μέρα θα σε στέλνει στο Ψυχικό να μοιράζεις φυλλάδια σουβλατζίδικου και την άλλγη στη Γλυφάδα να μοιράζεις διαφημιστικά για Κινέζους που αγοράζουν χρυσό. Πληρώνεσαι ανάλογα με τις ώρες που εργάζεσαι (εμείς διαλέγαμε ανάμεσα σε 4ωρο-6ωρο-8ωρο) και συνήθως πληρώνεσαι στο τέλος της εβδομάδας, οπότε και σε ρωτάνε αν θες να πας και την επόμενη εβδομαδα. Υπάρχουν επόπτες που ψιλοτσεκάρουν ότι δε λουφάρεις, ότι δεν πετάς τα φυλλάδια σε φρεάτια, κάδους απορριμάτων κλπ, αλλά μια σχετική λούφα γίνεται και το τσιγάρο σου θα κάνεις (κόφτο, άκου εμάς τους γέρους), και κανά SMS θα στείλεις, και ακουστικά με τη μουσικούλα σου μπορείς να φοράς και στάση για παγωτό θα κάνεις, δεν είναι και βαρέα και ανθυγειινά για την ηλικία σου.

Επίσης να ξέρεις πως συνήθως βάζουν τους διανομείς και δουλεύουν σε ζευγάρια. Δηλαδή δίνουν φυλλάδια σε 2 άτομα που ξεκινούν να "κυκλώνουν" ένα τετράγωνα ακολουθώντας διαφορετική κατεύθυνση, μέχρι να συναντηθούν, οπότε και πάει να πει πως συμπλήρωσαν το τετράγωνο και πάνε στο επόμενο. Άρα αν θες πάρε και την κολλητή σου μαζί , για να δουλεύεις με κάποιον που γνωρίζεις, να πείτε καμιά χαζομάρα και να ξέρεις ότι δε θα κοιμάται όσο εσύ κάνεις το 80% του τετραγώνου κι αυτή μόλις το 20%.

Άντε καλά πρώτα ένσημα.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αναστασία εγώ πήγαινα σε σούπερ μάρκετ και έκανα ενημερωση για προϊόντα. Έδινα δώρα και διαφημιστικά ή ενημερωνα για προσφορά. Βρήκα τη δουλειά από εφημερίδα αγγελιών. Έκανα αρκετά ταξίδια με τα λεφτά που μαζεψα έτσι. Φυσικά όπως λέει και ο yorgos μετά έγινε η επανάσταση του 1821 και δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα τώρα :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Επίσης βλέπω πολλές μαθήτριες σε παιδοτοπους αν αντεχεις να σε κυνηγάνε 20 παιδάκια :)
Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Α, εγώ δούλευα ένα φεγγάρι, όταν τελείωσα, στα ερωτηματολόγια (έρευνα αγοράς) πόρτα - πόρτα. Σκέψου επίσης το κλασικό: σερβιτόρα κάπου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.359
Στιε 15 Ιουνίου που τελειώνει το σχολείο πολλές οικογένειες που εργάζονται κι οι δύο γονείς δεν έχουν κάποιον να προσέχει τα παιδιά τους τα πρωινά μέχρι που να πάρουν άδεια. Αν κολλήσεις ανακοινώσεις έξω από την είσοδο σχολείων, δεν αποκλείεται να βρεις κάτι τέτοιο. Πιο ξεκούραστο και μικρότερη ευθύνη από κατασκήνωση ή παιδότοπο και έχει ημερομηνία λήξεως σε ένα-ενάμισι μήνα.
 

AnastasiaZa

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Μπράβο ρε παιδιά, τι ωραία όσο λέτε ! Όσον αφορά το 1821 μην ανησυχείτε , είσαι όσο νιώθεις !! Γιώργο δεν καπνίζω άρα δεν έχουμε πρόβλημα :p τα φυλλάδια είναι μία πολύ καλή ιδέα, σερβιτόρα προτιμώ να ψάξω από σεπτέμβρη ;) όσον αφορά τα παιδάκια θα κοιτάξω και γι'αυτό !! Μερσί για όλες τις ιδέες :))
 

dimisf

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
καλησπερα σας,ψαχνω και εγω για καποια μερικη καλοκαιρινη απασχοληση,αλλα ειμαι 16 και μονο με φυλλαδια αν ασχοληθω,αλλα δεν ξερω πως.Παω σε εταιριες κ ρωταω αν χρειαζονται ατομα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom