Τουρκία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

sarakatsanos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΗΣ
Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2007
Επιτέλους έγινε πραγματικότητα το όνειρο μου!! Το πρωί της Παρασκευής φτάσαμε στην Πόλη. Την Πόλη όλων τω Ελλήνων!! Κάθε Έλληνας από μικρός έχει ένα όνειρο να επισκεφτεί κάποια στιγμή την Πόλη και όλα εκείνα τα θρυλικά για εμάς μνημεία. Εγώ το έκανα αυτό πραγματικότητα. Θα ήθελα αρχικά να πω λίγα λόγια για την χώρα στην οποία ανήκει σήμερα η Κωνσταντινούπολη. Χωρίς να θέλω να γίνω προκλητικός και δυστυχώς για εμάς του Έλληνες αυτό που είδα στην Ευρωπαϊκή Τουρκία με τρόμαξε. Περίμενα να δω την απόλυτη φτώχεια και εξαθλίωση. Όχι όμως. Στον δρόμο για την Πόλη μου έκανε εντύπωση τουλάχιστον η οικονομική ανάπτυξη η οποία φαίνεται στα εκατοντάδες τεράστια νεόχτιστα οικοδομήματα και στις τεράστιες βιομηχανικές μονάδες που πραγματικά μαρτυρούσαν μια χώρα με βαριά βιομηχανία!! Με το φτάσαμε στην Πόλη και ενώ θα περίμενα να νιώσω κάτι το διαφορετικό αυτό δηλαδή που ένοιωθα τόσα χρονιά πριν την επισκεφτώ έπεσα έξω. Το μέγεθος. 17 εκατομμύρια, η απίστευτη κίνηση και ένα γενικό χάος που επικρατούσε πραγματικά με το που έχεις την πρώτη επαφή με την πόλη δεν σε αφήνουν να αισθανθείς όσα πραγματικά θα ήθελες. Μπαίνεις σε μια τεράστια μεγαλούπολη με απίστευτους ρυθμούς που δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Οι δρόμοι είναι ασφυκτικά γεμάτοι με ορδές από ντόπιους και παντού βλέπεις τουρίστες. Οπότε γίνεσαι ένα με τους άσχετους τουρίστες και χάνεσαι. Δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις και να νοιώσεις την Πόλη. Τα προγράμματα το ταξιδιωτικών γραφείων συνήθως είναι εξαντλητικά και πολύ επαγγελματικά ( παρόλο που στο δικό μου γκρουπ έτυχε να έχω μια κοπελίτσα αρχηγό που έκανε πολύ φιλότιμες προσπάθειες).
Φτάνουμε εκεί το πρωί αφού έχουμε κάνει ένα αρκετά μεγάλο ταξίδι και η κούραση είναι μεγάλη. Η ξενάγηση αρχίζει χωρίς καμιά στάση και χωρίς να πάμε στο ξενοδοχείο να αφήσουμε τα πράγματά μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΗΜΕΡΑ 1
Μονή της Ζωοδόχου Πηγής
Πρώτη επαφή με τα μνημεία της Πόλης έγινε στην Μονή της Ζωοδόχου Πηγής. Είναι εκεί σύμφωνα με την παράδοση ένας καλόγερός έμαθε ότι έπεσε η Πόλη και δεν το πίστευε με τίποτα. Τηγάνιζε ψάρια και είπε πως για να το πιστέψει αυτό έπρεπε να μισοτηγανίσμενα ψάρια να πέσουν στο νερό. Έτσι και έγινε. Στο προαύλιο του ναού υπάρχουν οι τάφοι Πατριαρχών και μεγάλων ευεργετών. Η αγωνία σου όμως να βγάλεις φωτογραφίες να τραβήξεις με την κάμερα δεν σε αφήνει να νοιώσεις την ιερότητα του
Παναγία των Βλαχερνών.
Επίσκεψη σε ένα χώρο όπου εκεί βρισκόταν η Παναγία των Βλαχερνών. Εκεί κατά την παράδοση εψάλη για πρώτη φορά ο Ακάθιστος Ύμνος. Πέσαμε πάνω στην λειτουργία και με τον παπά του σύγχρονου μικρού ναού που υπάρχει στο σημείο ψάλλαμε όλοι μαζί ένα κομμάτι του Ακάθιστου Ύμνου. Όσο περνούσε η ώρα άρχιζα να νοιώθω κάτι από όλα αυτά που με λαχταρά περίμενα μιας και έμπαινες στο κλίμα.
Ορθόδοξο Ελληνικό Πατριαρχείο
Πρώτη επαφή με κάτι το οποίο μου ήταν γνωστή εικόνα και οικεία από την τηλεόραση. Το Ορθόδοξο Ελληνικό Πατριαρχείο. Επιτέλους ένα μέρος να κάνεις σαν χριστιανός τον σταυρό σου και ανάψεις ένα κεράκι. Αρχικά ήταν το μέρος που μέχρι εκείνη την στιγμή μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση στο ταξίδι μου στην Πόλη. Ανάψαμε ένα κεράκι και κάναμε μια βόλτα στο Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου. Είδαμε το πατριαρχικό θρόνο λείψανα από διαφόρους αγίους και αγίες. Εκεί υπάρχει ένα από τα καρφιά το οποίο χρησιμοποιήθηκε στην σταύρωση του Χριστού μας καθώς και η μαρμάρινη κολώνα στην οποία ήταν δεμένος και βασανίστηκε ο Κύριος. Εκεί υπάρχουν και τα κλεμμένα λείψανα αγίων που επεστράφησαν πρόσφατα από το Βατικανό πριν από λίγα χρονιά. Έξω η κεντρική είσοδος στο προαύλιο του Πατριαρχείου είναι ακόμα σφραγιστή σε ένδειξή πένθους για τον απαγχονισμό του Πατριάρχη Γρηγορίου Ε΄. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!
Κρουαζιέρα στον Βόσπορο.
Μετά το πρόγραμμα έλεγε κρουαζιέρα στον Βόσπορο. Ήταν ένα από τα πιο συγκλονίστηκα σημεία από το ταξίδι μου. Με ένα έξτρα αντίτιμο έκανες μια οργανωμένη περιήγηση στα νερά του Βοσπόρου. Δεν ξέρω αλλά πραγματικά ήταν το κάτι άλλο ήταν μια πραγματική εμπειρία. Το όλο κλίμα σε έβαζε σε άλλες εποχές. Κάπου εκεί στο τέλος του Κερατίου κόλπου είδαμε για πρώτη φορά το απόλυτο μνημείο για κάθε Έλληνα. ΝΑΙ !! Επιτέλους είδαμε την Αγία Σοφία περικυκλωμένη από τέσσερεις άσχημους μιναρέδες. Σίγουρα η καρδιές όλων σφήχτηκαν με το θέαμα. Από την μια μεριά ξεδιπλωνόταν η ασιατική πλευρά της πόλης και από την άλλη η ευρωπαϊκή. Φτάσαμε στο σημείο όπου ενώνονται τρεις θάλασσες.. Επίσης κάπου παρακάτω συναντήσαμε την πρώτη γέφυρα που ενώνει Ασία και Ευρώπη ένα πραγματικό τεχνολογικό επίτευγμα της εποχής του. Παρακάτω υπάρχει ακόμα μια γέφυρα στο στενότερο κομμάτι μεταξύ των δύο ηπείρων. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!
Πεζόδρομος του Πέραν
Ύστερα από όλα αυτά μεταφερθήκαμε στο ξενοδοχείο μας στην πλατεία Ταξίμ. Είναι από τα κεντρικότερα σημεία της Πόλης. Βόλτα στο πεζόδρομο του Πέραν και στάσεις για φαί και για ένα τσαι ή ναργιλέ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!

ΗΜΕΡΑ 2
Την δεύτερη μέρα το πρόγραμμα περιελάβανε επίσκεψη στην ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ. Το δέος που ένοιωθα ήταν μεγάλο.
ΜΠΛΕ ΤΖΑΜΙ
Αναγκάστηκα το πρόγραμμα του γκρουπ ξεκινούσε με ξενάγηση στο Μπλε Τζαμί. Η είσοδος οι πανέξυπνοι γείτονες την έχουν ελεύθερη. Ο καθένας δλδ χωρίς να το σκεφτεί μπορεί να επισκεφτεί το μεγαλύτερο θρησκευτικό κέντρο των Τούρκων. Είναι πράγματι ένα εντυπωσιακό κατασκεύασμα. Από τα πολλά πλακάκια του μπλε χρώματος που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του , τα οποία τα κουβάλησαν από άλλο μέρος εκεί, πήρε και το όνομά του. Είναι τζαμί εν λειτουργία και έτσι είσαι αναγκασμένος να σεβαστείς τους όρους τους και προτού μπεις μέσα βγάζεις τα παπούτσια και τα παίρνεις σε μια σακούλα. Είναι πολύ καλά διατηρημένο και πολύ προσεγμένο σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μνημείο που υπάρχει για εμάς στην Πόλη την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ η οποία βρίσκεται ακριβώς απέναντί του.

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ
Με το που την αντίκρισα πραγματικά ξαφνιάστηκα. Η εξωτερική κατάσταση της ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ πραγματικά με σόκαρε. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι την είχα φανταστεί έτσι. Άκουγα κατά καιρούς ότι η κατάστασή της είναι δύσκολή αλλά αυτή η εικόνα με σόκαρε. Μέχρι που μπήκα μέσα. Εκεί ένοιωσα πραγματικά φρίκη. Δεν υπάρχει τίποτα μέσα ούτε μια σταγόνα από τα ένδοξο παρελθόν της. Είχα διαβάσει πολλά βιβλία για το Βυζάντιο και γενικά είχα στο μυαλό μου μια εικόνα τελειότητας και απαράμυλης μεγαλοπρεπείας που όπως φαίνεται οι γείτονες έχουν βαλθεί να καταστρέψουν άσχετα σε εμένα το μόνο που με κατάφεραν ήταν να με θυμόσουν και να μου ατσαλώσουν την εθνική μου συνείδηση. Μέχρι αυτό το ταξίδι μισούσα του Τούρκους τώρα έχω ένα δικό μου λόγο να τους μισώ ακόμα παραπάνω. Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ αιχμάλωτη και να φυλάσσεται από τέσσερεις άχαρους μιναρέδες έχοντας εξωτερικά ένα περίεργο γκρίζο μουντό χρώμα. Μέσα η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη. Υπάρχει μια τεράστια σκαλωσιά στην μέση, για έργα συντήρησης όπως λένε, τα περίφημα ψηφιδωτά είναι κατεστραμμένα αν και γίνονται κάποιες προσπάθειες ανάδειξης τους. Εκεί που άλλοτε δέσποζε η Ρωμιοσύνη τώρα παντού υπάρχει τουρκιά……. ΣΟΥ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΞΑΣΜΕΝΑ……… ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!

ΤΟΠ ΚΑΠΙ.
Είναι το παλάτι όπου είχαν την έδρα τους σχεδόν όλοι οι σουλτάνοι ( Μεγάλη Πύλη). Για την είσοδο υπάρχει αντίτιμο μια και λειτουργεί σαν μουσείο τώρα. Νομίζω πως είναι ένα μνημείου για τους Τούρκους πιο πολύ παρά για εμάς τους Έλληνες. Εκέι μάλιστα υπάρχει και το διαμάντι του « κουταλα» το τρίτο μεγαλύτερο διαμάντι στον κόσμο. Λέγεται έτσι γιατί το είχε βρει κάποιος Τούρκος φουκαράς και του έφαγε ένας άλλος δίνοντας του τρία κουτάλια. Αξίζει να θαυμάσει κάποιος την θέα που έχει το παλάτι από τα πίσω μπαλκόνια του. Στους χώρους έχει διάφορα εκθέματα μερικά ενδιαφέροντα. Το χαρέμι τις μέρες της επίσκεψής μου ήταν κλειστό και δεν λειτουγρούσε για επισκευές.
ΒΡΑΔΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Το βραδινό μας πρόγραμμα περιλάμβανε διασκέδαση σε νυχτερινό κέντρο με « χανουμαάκια» κάτι το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν μου άρεσε.

ΗΜΕΡΑ 3
Οι μέρες περάσανε και έπρεπε να φύγουμε. Κάναμε ένα πέρασμα από τα Φανάρι εκ νέου για να παρακολουθήσουμε την Θεία Λειτουργία και εκεί είχαμε την τύχη να δούμε τον ίδιο τον Πατριάρχη μας. Μετά πήραμε τον δρόμο της επιστροφής περνώντας από την Ρεδεστό με το διάσημα σουτζουκάκια της.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ.
Πέρα από όλα αυτά νομίζω πως είναι ένα ταξίδι που πρέπει κάθε Έλληνας να το κάνει.
Υ.Γ. (ΓΙΑ ΦΩΤΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ!!!!)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περγραφικοτατοοοος!!!!;)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν εχεις καμμια φωτογραφια να βαλεις?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πολύ ωραία η ιστορία sarakatsanos
:welcome2:
Έβαλα μία φωτογραφία. Όταν μπορέσεις βάλε μία δικιά σου.
Καλή συνέχεια
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ πάντως δε σχημάτισα τέτοια εικόνα ούτε για την Αγιά Σοφιά ούτε για τη συμπεριφορά των Τούρκων. Οι Τούρκοι σκέφτονται πολύ πιο έξυπνα και σωστά και από την Αγιά Σοφιά βγάζουν λεφτά, δε νομίζω ότι θέλουν να την έχουν σε άσχημη κατάσταση.
Όσο για τη στάση τους απέναντι στους Έλληνες, σε όλη μου τη διαδρομή από τα σύνορα της Συρίας μέχρι την Κωνσταντινούπολη μόνο καλή διάθεση συνάντησα και χαμόγελα όταν έλεγα Γιουνάν. Αν τους βλέπεις εξαρχής σαν εχθρούς σίγουρα δε θα καταλάβεις τις όποιες φιλικές τους διαθέσεις.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Θα συμφωνήσω με τον ipanag.

Δεν ένοιωσα σε καμία περίπτωση ότι ήμουν ανάμεσα σε "εχθρούς". Το ακριβώς αντίθετο. Οι άνθρωποι ήταν εξαιρετικά φιλικοί και μάλιστα αναρωτιόντουσαν γιατί οι κυβερνώντες θέλουν να μας πείσουν ότι είμαστε εχθροί. Οι σκέψεις ήταν οι ίδιες με τις δικές μας. Πιτσιρικάς Τούρκος με ρωτούσε αν είναι ασφαλές να έρθει σε Ελληνικά νησιά, κάτι που το ήθελε πολύ. Και αναρωτιόταν αν τον βλέπω σαν εχθρό, γιατί εκείνος με έβλεπε σαν φίλο και γείτονα.

Τώρα, σε ό,τι αφορά την Αγία Σοφία, σε κάποιο σημείο θα συμφωνήσω. Κάποτε, αρκετά χρόνια πριν, έγιναν λανθασμένες επεμβάσεις. Αλλά μέχρι εκεί.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους Ipanag & Ithanos. Όταν ξεκινάς για μια χώρα που χωρίς να έχεις γνωρίσει τους κατοίκους της τους μισείς(!!!!) πως είναι δυνατό να δεις τίποτα άλλο από το μίσος που σκεπάζει τα μάτια σου; Κάνοντας μια σύγκριση (αν και πήγα πολλά χρόνια πριν) θα έλεγα οτι είναι πολύ μα πολύ πιο φιλικοί από εμάς. Όσον αφορά την Αγ.Σοφιά, πόσα μουσουλμανικά μνημεία αφήσαμε εμείς εδώ στην Ελλάδα; Και το χειρότερο Πόσα αρχαιοελληνικά μνημεία κατέστρεψαν οι "Βυζαντινές" μισαλλόδοξες ενέργειες; Όσον αφορά τις σκαλωσιές δεν έχω ακούσει πολλούς να διαμαρτύρωνται που πάνω από 20 χρόνια τώρα ο Παρθενώνας είναι γεμάτος (και καλά κάνουν αφού πρέπει να συντηρηθεί) και το αντίτιμο αδρώτατο. Πάρα πολλά μνημεία σε όλο τον κόσμο τηχαίνει να τα δεις "τυλιγμένα" με σκαλωσιές σε κάποια φάση τους. Έτσι γίνονται τα έργα συντήρησης. Τι να κάνουμε;
Φίλε βγάλε τις παρωπίδες αλλιώς όπου και να πάς μόνο αρνητικά θα βλέπεις. Ταξιδιώτης κακοπροαίρετος δεν είναι ταξιδιώτης. Και μην ξεχνάς κάτι. Πρώτα από όλα σε κάθε τόπο το βασικό είναι οι κάτοικοί του.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν ένοιωσα σε καμία περίπτωση ότι ήμουν ανάμεσα σε "εχθρούς". Το ακριβώς αντίθετο. Οι άνθρωποι ήταν εξαιρετικά φιλικοί και μάλιστα αναρωτιόντουσαν γιατί οι κυβερνώντες θέλουν να μας πείσουν ότι είμαστε εχθροί.
Συμβαινει αυτο ακριβως.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Και το χειρότερο Πόσα αρχαιοελληνικά μνημεία κατέστρεψαν οι "Βυζαντινές" μισαλλόδοξες ενέργειες;
Σχεδόν όλα.

Όσον αφορά τις σκαλωσιές δεν έχω ακούσει πολλούς να διαμαρτύρωνται που πάνω από 20 χρόνια τώρα ο Παρθενώνας είναι γεμάτος (και καλά κάνουν αφού πρέπει να συντηρηθεί) και το αντίτιμο αδρώτατο. Πάρα πολλά μνημεία σε όλο τον κόσμο τηχαίνει να τα δεις "τυλιγμένα" με σκαλωσιές σε κάποια φάση τους. Έτσι γίνονται τα έργα συντήρησης. Τι να κάνουμε;
Είναι μια πραγματικότητα. Μου έχει τύχει πολλές φορές στο εξωτερικό να μην μπορώ καν να επισκεφτώ ένα μνημείο λόγω συντήρησης.

Ειλικρινά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Τούρκους και πολύ περισσότερο από τότε που τους γνώρισα από κοντά.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Την ίδια ( καλή) εντύπωση σχημάτισα κι εγώ, για την συμπεριφορά των γειτόνων.
Οσο για την Αγιά Σοφιά, θυμηθείτε ότι κι ο Παρθενώνας ειχε μετατραπεί σε χριστιανική εκκλησία κάποτε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Φίλε sarakatsanos με απογοήτευσες... Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά.
Παραπληροφορείς συστηματικά. Το Μπε τζαμί είναι τζαμί εν λειτουργία, θεωρείτε και είναι ένα από τα ωραιότερα στον κόσμο και φυσιολογικό είναι να βρίσκετε σε αρίστη κατάσταση.Είναι σα να λες γιατί η Καπνικαρέα στην Αθήνα είναι σε αρίστη κατάσταση.
Πάμε στο φλέγον τώρα.Μισείς τον Τουρκικό λαό επειδή η Αγιά Σοφιά βρίσκετε σε περίοδο συντήρησης? Είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Αν διάβαζες λίγο θα ήξερες ότι η Αγιά Σοφιά μετά την άλωση μετατράπηκε σε τζαμί, χτίστηκαν οι 4 μιναρέδες, που εσένα μπορεί να μην σου αρέσουν αλλά πραγματικά είναι έργα τέχνης και γύρω στο 1930 με εντολή του Κεμάλ οι Τούρκοι που τόσο μισείς την μετέτρεψαν σε μουσείο. Από την δεκαετία του 80 εχει μπει μπροστά ένα γιγάντιο έργο διάσωσης του μνημείου που ασφαλώς για να υλοποιηθεί χρειάζεται χρόνο και χρήμα. Το μεμπτό τώρα εσύ που το βλέπεις??

Φίλε δεν είναι συλλογιστική αυτή που έχεις... Λυπάμαι και στην τελική από που κι ως που η Αγ.Σοφιά είναι Ελληνικό μνημείο?? Που το βρήκες αυτό? Η εκκλησία είναι Βυζαντινό ή καλύτερα, μια που ο όρος Βυζαντινός είναι πολύ νεότερος, είναι Ρωμαικό μνημείο.Αν θες να ξέρεις οι Βυζαντινοί ονόμαζαν εαυτούς Ρωμαίους εξού και ο όρος Ρωμιός.

Όσο για τον Τουρκικό λαό θα πω ότι είναι υπέροχος ,αγαπάει ιδιαίτερα τους Έλληνες και φυσικά δεν έχει κανένα πρόβλημα με μας...

Αν πας μια βόλτα στην Πλάκα απέναντι από τους αέριδες θα δείς κάτι ερείπια. Οχι δεν είναι μπάζα ,είναι τα ερείπια μιας παλιάς μεντρέσας... Στην ΠΟΛΙΤΙΣΜΈΝΗ ΕΛΛΑΔΑ...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αχ Κων/πολη...

Έχω πάρει δύο φορές και μου άρεσε και τις δύο εξίσου!

Ειδικά την δεύτερη φορά επιοσκεφτήκαμε μέρη (όπως π.χ. το αρχαιολογικό μουσείο της πόλης που δεν υπάρχει σε κανέναν ταξιωτικό οδηγό και είναι τέλειο!) σπάνια σε είδος και ομορφιά που λες "Έχει κ τέτοια εδώ;"

Πάντως, πιστεύω πώς αν η Κων/πολη ήταν στην κατοχή των Ελλήνων θα ήταν ακόμα ποιο όμορφη...! Γτ τα ερείπια, η φτώχια και άλλα πολλά αρνητικά στοιχεία της Πόλης, δεν μένουν απαρατήρητα σε κανέναν επισκέπτη της...

Συμφωνώ και εγώ περί Αγίας Σοφίας και Παρθενώνα με τους προλαλλήσαντες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom