Τουρκία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πάρε 2-3 προσφορές από τα τοπικά ανταλλακτήρια εκεί και διάλεξε το πιο συμφέρον.
Τα καταστήματα δέχονται και ευρώ (μόνο χαρτονομισματα) αλλά θα πάρεις τα ρέστα σου σε λίρες. Καλό ταξίδι!
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Toν Οκτώβρη επισκέφθηκα την Κωνσταντινούπολη με τη συζυγό μου.Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις μας άφησε.Θα σας περιγράψω με συντομία το ταξίδι μας.
1η ημέρα
Άφιξη στο Κεμάλ Αττατούρκ και πορεία προς το Ξενοδοχείο.Βόλτα στον πεζόδρομο Ιστικλάλ και πολύ καλό και φθηνό φαγητό στην πλατεία Ταξίμ.
2η ημέρα
Επίσκεψη στο παπιλάτι Τοπ Καπί, το Μπλε Τζαμί, την Βασιλική Κινστέρνα του Ιουστινιανού, τον αρχαίο ιππόδρομο,Αγία Σοφία και τέλος στη μεγάλη κλειστή αγορά.
3η μέρα
Επίσκεψη στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης και κατόπιν γεύμα στην Πρίγκηπο.Κατά την επιστροφή μας από τα Πριγκηπονήσια βόλτα στην αιγυπτιακη αγορά μπαχαρικών.
4η μερα
Επίσκεψη στο παλάτι Ντολμαμπαχτσέ και στη συνέχει στο Πατριαρχείο.Μετά πεζοπορια από το Πατριαρχειό κατά μήκος του Κερατίου κόλπου έως τη Λ.Ιστικλάλ
5η μερα
Επίσκεψη στο ελληνοορθόδοξο Ζωγράφειο σχολείο και συνομιλία με Έλληνες Πολίτες καθηγητές.Το βράδυ επιστροφή στην Αθήνα.
Η καλύτερη επίσκεψη ήταν αυτή στην Αγία Σοφία.Μύριζε Εκκλησία μέσα.Τρομερή συγκίνηση.Επίσης πραγματικά μας άρεσε το παλάτι Ντολμαμπαχτσέ.Φανταστικό.Να πάτε όλοι.Βέβαια μπαίνεις μέσα μόνο σε γκρουπάκια και όχι μόνος σου.Εμείς μπήκαμε με 40 Τούρκους μαζί γιατί αργούσε να μαζευτεί αγγλόφωνο γκρουπ.
Αυτό που δεν άξιζε ήταν τα πριγκηπονήσια πλην της Χάλκης.Τα ελληνικά νησιά είναι απείρως πιο ωραία.
Πολύ καλύ ήταν η ποιότητα του φαγητού, τα γλυκά τους φανταστικά.Με 20 ευρώ το πολύ τρώγαμε του σκασμού.
Οι Τούρκοι μας συμπεριφέρθηκαν άψογα, ήταν αρκετά φιλόξενοι και τους Έλληνες μας νοιώθουν πιο κοντά από τους άλλουα Ευρωπαίους.Μιλώ για τον απλό κόσμο.
Πολύ συγκινητικη ήταν και η επίσκεψη μας στο Ζωγράφειο σχολείο.Συνομιλήσαμε με πολλούς από αυτούς και μας είπαν για τη ζωή στην πόλη.
Επίσης πολύ καλή η ποιότητα των υπηρεσιών της Turkish Airlines(είχε πλήρες γεύμα αν και ήταν ταξίδι σχεδόν της μιας ώρας.
Το μόνο αρνητικό ήταν η οδήγηση των Τούρκων.Οδηγούσαν πολύ επιθετικά και πολύ νευρικά.Δηλαδή όταν άναβε πράσινο το φανάρι τα αμάξια ξεκινούσαν ανεξάρτητα αν είχε πεζούς στο δρόμο.
Cize chok tessecur ederim.Iyi gejeler
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Toν Οκτώβρη επισκέφθηκα την Κωνσταντινούπολη με τη συζυγό μου.Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις μας άφησε.Θα σας περιγράψω με συντομία το ταξίδι μας.
1η ημέρα
Άφιξη στο Κεμάλ Αττατούρκ και πορεία προς το Ξενοδοχείο.Βόλτα στον πεζόδρομο Ιστικλάλ και πολύ καλό και φθηνό φαγητό στην πλατεία Ταξίμ.
2η ημέρα
Επίσκεψη στο παπιλάτι Τοπ Καπί, το Μπλε Τζαμί, την Βασιλική Κινστέρνα του Ιουστινιανού, τον αρχαίο ιππόδρομο,Αγία Σοφία και τέλος στη μεγάλη κλειστή αγορά.
3η μέρα
Επίσκεψη στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης και κατόπιν γεύμα στην Πρίγκηπο.Κατά την επιστροφή μας από τα Πριγκηπονήσια βόλτα στην αιγυπτιακη αγορά μπαχαρικών.
4η μερα
Επίσκεψη στο παλάτι Ντολμαμπαχτσέ και στη συνέχει στο Πατριαρχείο.Μετά πεζοπορια από το Πατριαρχειό κατά μήκος του Κερατίου κόλπου έως τη Λ.Ιστικλάλ
5η μερα
Επίσκεψη στο ελληνοορθόδοξο Ζωγράφειο σχολείο και συνομιλία με Έλληνες Πολίτες καθηγητές.Το βράδυ επιστροφή στην Αθήνα.
Η καλύτερη επίσκεψη ήταν αυτή στην Αγία Σοφία.Μύριζε Εκκλησία μέσα.Τρομερή συγκίνηση.Επίσης πραγματικά μας άρεσε το παλάτι Ντολμαμπαχτσέ.Φανταστικό.Να πάτε όλοι.Βέβαια μπαίνεις μέσα μόνο σε γκρουπάκια και όχι μόνος σου.Εμείς μπήκαμε με 40 Τούρκους μαζί γιατί αργούσε να μαζευτεί αγγλόφωνο γκρουπ.
Αυτό που δεν άξιζε ήταν τα πριγκηπονήσια πλην της Χάλκης.Τα ελληνικά νησιά είναι απείρως πιο ωραία.
Πολύ καλύ ήταν η ποιότητα του φαγητού, τα γλυκά τους φανταστικά.Με 20 ευρώ το πολύ τρώγαμε του σκασμού.
Οι Τούρκοι μας συμπεριφέρθηκαν άψογα, ήταν αρκετά φιλόξενοι και τους Έλληνες μας νοιώθουν πιο κοντά από τους άλλουα Ευρωπαίους.Μιλώ για τον απλό κόσμο.
Πολύ συγκινητικη ήταν και η επίσκεψη μας στο Ζωγράφειο σχολείο.Συνομιλήσαμε με πολλούς από αυτούς και μας είπαν για τη ζωή στην πόλη.
Επίσης πολύ καλή η ποιότητα των υπηρεσιών της Turkish Airlines(είχε πλήρες γεύμα αν και ήταν ταξίδι σχεδόν της μιας ώρας.
Το μόνο αρνητικό ήταν η οδήγηση των Τούρκων.Οδηγούσαν πολύ επιθετικά και πολύ νευρικά.Δηλαδή όταν άναβε πράσινο το φανάρι τα αμάξια ξεκινούσαν ανεξάρτητα αν είχε πεζούς στο δρόμο.
Cize chok tessecur ederim.Iyi gejeler


Μια χαρά τα έγραψες αλλά καλύτερα θα ήταν να τα έγραφες σε δική σου ταξιδιωτική ιστορία .
Εδώ θα χαθουν οσα χρησιμα αναφέρεις
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Ελπίζω να μην ισχύει αυτό για την Αγιά Σοφια γιατί τον απρίλιο θα την επισκεφθώ και δεν θα θελα να σχηματίσω τέτοια εικόνα..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς?
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Φυσικά!Εννοούσα ότι η περιγραφή αυτή μου έδωσε την εντύπωση ενός κατεστραμμένου και απρόσεχτου ναού από τους Τούρκους.Ελπίζω να κατάλαβες τι ήθελα να πω!
ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ
Με το που την αντίκρισα πραγματικά ξαφνιάστηκα. Η εξωτερική κατάσταση της ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ πραγματικά με σόκαρε. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι την είχα φανταστεί έτσι. Άκουγα κατά καιρούς ότι η κατάστασή της είναι δύσκολή αλλά αυτή η εικόνα με σόκαρε. Μέχρι που μπήκα μέσα. Εκεί ένοιωσα πραγματικά φρίκη. Δεν υπάρχει τίποτα μέσα ούτε μια σταγόνα από τα ένδοξο παρελθόν της. Είχα διαβάσει πολλά βιβλία για το Βυζάντιο και γενικά είχα στο μυαλό μου μια εικόνα τελειότητας και απαράμυλης μεγαλοπρεπείας που όπως φαίνεται οι γείτονες έχουν βαλθεί να καταστρέψουν άσχετα σε εμένα το μόνο που με κατάφεραν ήταν να με θυμόσουν και να μου ατσαλώσουν την εθνική μου συνείδηση. Μέχρι αυτό το ταξίδι μισούσα του Τούρκους τώρα έχω ένα δικό μου λόγο να τους μισώ ακόμα παραπάνω. Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ αιχμάλωτη και να φυλάσσεται από τέσσερεις άχαρους μιναρέδες έχοντας εξωτερικά ένα περίεργο γκρίζο μουντό χρώμα. Μέσα η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη. Υπάρχει μια τεράστια σκαλωσιά στην μέση, για έργα συντήρησης όπως λένε, τα περίφημα ψηφιδωτά είναι κατεστραμμένα αν και γίνονται κάποιες προσπάθειες ανάδειξης τους. Εκεί που άλλοτε δέσποζε η Ρωμιοσύνη τώρα παντού υπάρχει τουρκιά…….
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ναι.. οκ... για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις. Η τελευταία μου εικόνα από την Αγία Σοφία είναι πριν από 14 μήνες όταν την επισκέφτηκα για τελευταία φορά.

Η Αγία Σοφία είναι σε εξαιρετική κατάσταση αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για ένα μνημείο με ηλικία 1500 χρόνων περίπου, ότι πέρασε δεκάδες πολέμους και καταστροφές, σεισμούς, μετατροπές σε τζαμί και σε μουσείο και πολλά ακόμη. Για μένα και μόνο ότι συνεχίζει και στέκεται σχεδόν άθικτη αποτελεί κατόρθωμα και μπράβο στους μηχανικούς που αγωνίζονται νύχτα μέρα για να τη διατηρούν σε αυτή την κατάσταση.

Σκαλωσιά ΔΕΝ υπήρχε και τα βυζαντινά ψηφιδωτά έχουν αναδειχτεί όσο καλύτερα γίνεται.

Και φυσικά υπάρχουν οι μιναρέδες, φυσικά υπάρχουν και τα ισλαμικά στοιχεία, διότι αποτελούν μέρος της ιστορίας του μνημείου το οποίο υπήρξε τζαμί για σχεδόν 400 χρόνια.

Εννοείται ότι θα ξαναμπούν σκαλωσιές, εννοείται ότι εργασίες συντήρησης θα γίνονται συνέχεια. Η Αγία Σοφία δεν είναι ναός, η Αγία Σοφία είναι ένα μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται απ' όλους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εγώ όταν την είχα επισκεφθεί είχα την τύχη να μην έχει σκαλωσιές. Σε πρόσφατη ιστορία όμως της echo2011 http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/45028-3%DE%EC%E5%F1%EF-%F3%F4%E7%ED-%EA%F9%ED%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7.html
ειπώθηκε ότι έχουν μπει πάλι σκαλωσιές και σε μια φωτογραφία φαίνονται κιόλας.

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, αν και δεν είναι γραφόμενα την ίδιας αλλά αυτού που έγραψε την "ιστορία" πριν από 5 χρόνια.
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Αστο καλυτερα,μην πας...μπορει να απογοητευτεις....και δεν κανει...
Γιατί το λες αυτό;;Δεν πρόκειται να μην παω!Προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι πολύ συγκινητικό θέαμα..απλώς η περιγραφή για την αγια σοφια δεν μου αρεσε.:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom