Τουρκία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μα και σκαλωσιές να έχει τι σημαίνει?Οτι είναι κακό?Ως γνωστόν οι σκαλωσιές είναι για έργα συντήρισης και αποκατάστασης και αυτό συμβαίνει σε κάθε ιστορικό μνημείο.
Μου κάνει εντύπωση το σοκ του φίλου πιο πάνω.Αναφέρεται σε ρωμιοσύνες και τουρκιές!Εκτος αν δεν γνωρίζει πως η Κωνταντινούπολη αλλώθηκε από τους Τούρκους το 1453 και από τότε ανοίκει στο Τουρκικό κράτος!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φυσικά!Εννοούσα ότι η περιγραφή αυτή μου έδωσε την εντύπωση ενός κατεστραμμένου και απρόσεχτου ναού από τους Τούρκους.Ελπίζω να κατάλαβες τι ήθελα να πω!
Να πας και δε θα απογοητευτείς.. Ίσα ίσα θα εντυπωσιαστείς (κυρίως με το εσωτερικό του ναού). Ότι και να έχουν κάνει οι Τούρκοι στο πέρασμα όλων αυτών των χρόνων η μεγαλοπρέπειά της δεν χάθηκε. Εξάλλου οι σκαλωσιές και τα έργα συντήρησης είναι απαραίτητα.
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Αστο καλυτερα,μην πας...μπορει να απογοητευτεις....και δεν κανει...
Μα και σκαλωσίες να έχει τι σημαίνει?Οτι είναι κακό?Ως γνωστόν οι σκαλωσιές είναι για έργα συντήρισης και αποκατάστασης και αυτό συμβαίνει σε κάθε ιστορικό μνημείο.
Μου κάνει εντύπωση το σοκ του φίλου πιο πάνω.Αναφέρεται σε ρωμιοσύνες και τουρκιές!Εκτος αν δεν γνωρίζει πως η Κωνταντινούπολη αλλώθηκε από τους Τούρκους το 1453 και από τότε ανοίκει στο Τουρκικό κράτος!
Γιαννη συμφωνω μαζι σου.Νομίζω πως με παρεξήγησαν για το προηγουμενο μου μύνημα.Φυσικά και θα εχει σκαλωσιές αρχαίος ναός είναι θέλει συντηρηση ..εμένα δεν με ενοχλει αυτό..
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Να πας και δε θα απογοητευτείς.. Ίσα ίσα θα εντυπωσιαστείς (κυρίως με το εσωτερικό του ναού). Ότι και να έχουν κάνει οι Τούρκοι στο πέρασμα όλων αυτών των χρόνων η μεγαλοπρέπειά της δεν χάθηκε. Εξάλλου οι σκαλωσιές και τα έργα συντήρησης είναι απαραίτητα.
Ευχαριστώ πολύ!Και εγώ αυτό πιστεύω..;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μα και σκαλωσιές να έχει τι σημαίνει?Οτι είναι κακό?Ως γνωστόν οι σκαλωσιές είναι για έργα συντήρισης και αποκατάστασης και αυτό συμβαίνει σε κάθε ιστορικό μνημείο.
Μου κάνει εντύπωση το σοκ του φίλου πιο πάνω.Αναφέρεται σε ρωμιοσύνες και τουρκιές!Εκτος αν δεν γνωρίζει πως η Κωνταντινούπολη αλλώθηκε από τους Τούρκους το 1453 και από τότε ανοίκει στο Τουρκικό κράτος!
Για να πούμε και την αλήθεια ,αυτά που έκαναν οι τούρκοι με την άλωση του 1453 ( και την 3ήμερη λεηλασία )είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτά που έκαναν οι ''σύμμαχοι'' Φράγκοι με την σταυροφορία του 1204 στην Πόλη .

Οι λεηλασίες και οι κλοπές των Φράγκων επί βδομάδες δεν είχαν προηγούμενο και ουσιαστικά η σταυροφορία αυτή ( 1204) ήταν και η αρχή της πτώσης της παρακμής και το άδοξο τέλος της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας που επήλθε οριστικά με την άλωση των Οθωμανών
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom