Αίγυπτος Κάιρο- Λούξορ

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα σε όλους
ετοιμάζομαι τον Οκτώβριο για ένα ταξιδάκι σε Κάιρο και Λούξορ και θα ήθελα για μια ακόμη φορά τη βοήθειά σας.
με τα ξενοδοχεία κλπ έχω βγάλει άκρη- ωστόσο δεκτή κάθε πρόταση. Πιο πολύ θα με ενδιέφερε αν γνωρίζει κάποιος οικονομικό τρόπο για να πάμε από Κάιρο σε Λούξορ, κάπου διάβασα ότι υπάρχει κάποιο λεωφορείο αλλά δεν βρήκα πόσες ώρες κάνει ή τιμές.:p
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
dimitra, αν θέλεις ν' αποφύγεις το αεροπλάνο, προτίμησε καλύτερα το τρένο για Λούξορ. Το λεωφορείο δεν το συνιστώ όχι μόνο για την οδήγηση των αιγύπτιων αλλά και γιατί είναι σύνήθως πιο καταθλιπτικό από το τρένο. Τα περισσότερα λεωφορεία διαθέτουν μαύρες κουρτίνες οι οποίες είναι ερμητικά κλειστές καθ' όλη τη διαδρομή και νιώθεις ότι είσαι μέσα σ' ένα μαύρο κουτί!

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Α, ξέχασα το ξενοδοχείο! Στο Λούξορ μείναμε στο Steigenberger Nile Palace.
Πολύ καλό ξενοδοχείο, αν ξαναπήγαινα θα ήταν και πάλι η πρώτη μου επιλογή.
Το δωμάτιο με θέα πόλη το είχαμε κλείσει στα 45 Ευρώ. Στην πισίνα του θα περάσετε τα μεσημέρια σας ευχάριστα και εκεί στη δύση του ήλιου θα απολαμβάνετε το Νείλο και τη δυτική όχθη με κομμένη την ανάσα.
Να περάσετε υπέροχα!
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ! ναι για οικονομικούς λόγους θα πρέπει να αποφύγω το αεροπλάνο. ευχαριστώ και για το ξενοδοχείο καλό ακούγεται!
 

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ωκεανίας
Για Λούξορ Queens Valley Hotel!! Κλείστο από το hostelbookers.com
Περίπου 6,50 ευρώ το άτομο με πρωινό και πισίνα στην οροφή με θέα τον ναό του λούξορ, τον νείλο και τη δυτική όχθη! πολύ καλά δωμάτια, δυνατό πρωινό και τιμή που δεν πιστεύεουν τα μάτια σου!
Από Κάιρο προς Λούξορ με το Abela. Βραδινό με κουκέτες. 60 US$ το άτομο. Είναι λίγο δύσκολο να βρεις άμεσα, γι'αυτό με το που φτάσεις πήγαινε στο Ramses train station του Καϊρου και βγάλε για την ημέρα που θες. Δυστυχώς δεν μπορείς από ιντερνετ.
Καλό ταξίδι!
Queens Valley Hotel
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Φοβερές πληροφορίες ευχαριστώ πολύ! από ότι είδα μπορούμε να γλυτώσουμε και 2 νύχτες ξενοδοχείου με το τρένο και φαινεται και καλό που το είδα!
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
γεια σας και παλι.. ξέρει κανείς αν υπάρχει συνδεση τρένο, καράβι ή οτιδήποτε με ερυθρά ή Σουέζ
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα σε όλους, ετοιμάζω το ταξιδάκι μου αλλά για να πω την αλήθεια έχω τρομοκρατηθεί λίγο από ότι διαβάζω στα ξενοδοχεία (κριτικές). Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 50ε τη βραδιά το 2 κλινο αλλά από ότι βλέπω είτε πληρώσεις 20 είτε 50 είναι το ίδιο. Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο οικονομικό ξενοδοχειο που έχει μείνει?
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Να σας ρωτήσω και εγώ ανοίγοντας ξανά αυτό το σκονισμένο θέμα μετά από 10 ολόκληρα χρόνια... πωωπω δηλαδή κατσαρίδες έπιασε, ξεσκονίστε λίγοοο... :bleh:
Η γέφυρα ή οι γέφυρες (θα ΄θελα) που ενώνει τις 2 όχθες του Λούξορ, που ακριβώς βρίσκεται/βρίσκονται;
Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να πας από την μία όχθη στην άλλη μέσω κάποιας βάρκας, που να κάνει αυτή τη δουλειά και μόνο;
Μακάρι να μου απαντήσει το συντομότερο κάποιος... ανεστημένος, ή και φρεσκογεννημένος δεν έχω θέμα.. :bleh:
Είναι πολύ σημαντικό για μένα, για να καταλήξω σε ποια από τις 2 όχθες θα κλείσω τελικά το ξενοδοχείο μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να σας ρωτήσω και εγώ ανοίγοντας ξανά αυτό το σκονισμένο θέμα μετά από 10 ολόκληρα χρόνια... πωωπω δηλαδή κατσαρίδες έπιασε, ξεσκονίστε λίγοοο... :bleh:
Η γέφυρα ή οι γέφυρες (θα ΄θελα) που ενώνει τις 2 όχθες του Λούξορ, που ακριβώς βρίσκεται/βρίσκονται;
Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να πας από την μία όχθη στην άλλη μέσω κάποιας βάρκας, που να κάνει αυτή τη δουλειά και μόνο;
Μακάρι να μου απαντήσει το συντομότερο κάποιος... ανεστημένος, ή και φρεσκογεννημένος δεν έχω θέμα.. :bleh:
Είναι πολύ σημαντικό για μένα, για να καταλήξω σε ποια από τις 2 όχθες θα κλείσω τελικά το ξενοδοχείο μου.
Θα κλείσεις στην πλευρά της πόλης, προφανώς. Κι αν υπήρχαν ξενοδοχεία απέναντι, στη μέση του πουθενά, εγώ εκεί δε θα έκλεινα.
Η γέφυρα είναι αρκετά έξω από την πόλη, νότια.
luxor map.png


Βάρκα ίσως, αν καταφέρεις να διαπραγματευτείς με το βαρκάρη.... (θα σου κοστίσει πάντως).
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Θα κλείσεις στην πλευρά της πόλης, προφανώς. Κι αν υπήρχαν ξενοδοχεία απέναντι, στη μέση του πουθενά, εγώ εκεί δε θα έκλεινα.
Η γέφυρα είναι αρκετά έξω από την πόλη, νότια.
View attachment 291841

Βάρκα ίσως, αν καταφέρεις να διαπραγματευτείς με το βαρκάρη.... (θα σου κοστίσει πάντως).
Δεν σου κρύβω ότι έχω ξενερώσει πολύ με αυτό το θέμα τώρα.
Με το θέμα των γεφυρών δηλαδή..
Γενικά είμαι πολύ αλανιάρης στα ταξίδια :p , δεν βάζω *** κάτω, δεν θέλω να με περιορίζει κανείς και τίποτα και με τσιτώνει ότι δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση όποτε θέλω και στις 2 πλευρές!
Ωραία η παλιά πόλη και τα σχετικά κοντά της, αλλά επίσης ωραία τα πιο ερημικά τοπία που θα έχει η άλλη πλευρά εκτός απο τους σπουδαίους τάφους με τις κοιλάδες κτλ κτλ..
Με στεναχώρησες που μου είπες οτι θα χρειάζομαι και σε αυτή την περίπτωση , διαπραγμάτευση με κάποιον βαρκάρη για να περάσω απέναντι...
Τα πιο φθηνά ξενοδοχεία πάντως που βρίσκω είναι από την δυτική πλευρά της όχθης!
Καλά κάποιο λεωφορείο έστω δεν θα υπάρχει γι αυτή τη δουλειά; θα πρέπει να εξαρτάσαι από τους ταρίφες;;;;; με ότι αυτό συνεπάγεται;
Taver, τώρα εντωμεταξύ που σε βρήκα, έχω κι άλλα αναπάντητα ερωτήματα σε άλλα topics που δεν απάντησε κανείς! Μήπως να περάσεις και από εκεί καμιά βόλτα; :bleh:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom