Κίμωλος Σίκινος Φολέγανδρος Κάμπινγκ και λοιπές πληροφορίες για Κίμωλο, Σίκινο, Φολέγανδρο

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Καλησπερα!!
Θα ειμαι (αν ολα πανε καλα) Κιμωλο τις τελευταιες μερες του Αυγουστου και Σικινο τις πρωτες του Σεπτεμβρη και αναρωτιομουν αν αξιζει τον κοπο να παρω μαζι μου την σκηνη.
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει οργανωμενο η αν επιτρεπεται πουθενα ελευθερο και πως το βλεπουν οι ντοπιοι?
Επισης, οποιαδηποτε προταση για αυτα τα νησια ειναι ευπροσδεκτη :)

Ευα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει οργανωμενο η αν επιτρεπεται πουθενα ελευθερο
Καλησπέρα και σε σένα.
Δε θυμάμαι να είδα σκηνές στη Σίκινο σε κάποιο σημείο.
Αντίθετα στη Κίμωλο πριν λίγα χρόνια υπήρχε δυνατότητα για ελεύθερο στη παραλία «Μπονάτσα», μέρος που προτιμούσαν κάποιοι λίγοι βέβαια κατασκηνωτές.
Δεν έπεσε στην αντίληψη μου κάποιο οργανωμένο.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Είδα ότι έχει οργανωμένο στην Φολέγανδρο οπότε μπορεί να ψάξω για ενοικιαζόμενα σε Σίκινο και Κίμωλο. Εάν έχεις πάει και στα τρία, σε ποιο θα έλεγες ότι αξίζουν παραπάνω μέρες?
Ευα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είδα ότι έχει οργανωμένο στην Φολέγανδρο οπότε μπορεί να ψάξω για ενοικιαζόμενα σε Σίκινο και Κίμωλο.
Ναι, αν και είναι αρκετά εκτός χώρας οπότε θα έχεις μετακινήσεις. Γενικός κανόνας (πλην Σικίνου) να μένεις στις χώρες των νησιών αυτών, ωστόσο οι αποστάσεις είναι μικρές.

Εάν έχεις πάει και στα τρία, σε ποιο θα έλεγες ότι αξίζουν παραπάνω μέρες?
Έχω πάει και στα τρία και θεωρώ εξαιρετική επιλογή αυτό το συνδυασμό, όσο ήσυχα κι αν -θεωρητικά πάντα- είναι. Η ομορφιά και η αυθεντικότητα που θα δεις δε περιγράφεται με λόγια.
Πιστεύω ένα κλικ παραπάνω η Φολέγανδρος σε μέρες, με τη Κίμωλο να έπεται (και λόγω παραλιών-Πολύαιγου) και τη Σίκινο να έρχεται τρίτη. Οι διαφορές πάντως δεν είναι μεγάλες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Είδα ότι έχει οργανωμένο στην Φολέγανδρο οπότε μπορεί να ψάξω για ενοικιαζόμενα σε Σίκινο και Κίμωλο. Εάν έχεις πάει και στα τρία, σε ποιο θα έλεγες ότι αξίζουν παραπάνω μέρες?
Ευα
Πανρως πριν καποια χρονια ειζα πετυχει φιλους μου στην Φολεγανδρο που μόλις ειδαν την κατασταση στο καμπινγκ εφυγαν τρεχοντας να βρουν δωματια...δεν ξερω αν εχει βελτιωθει κατι αλλα τσεκαρε το πριν πας.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Last edited:

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
@psilos3 Πολύ χαιρομαι γιατι δεν εχω παει ποτε σε κανενα απο τα τρία αλλα φαινεται να συνδυαζονται καλα με πλοια και να εχουν αρκετα διαφορετική ομορφια και ατμοσφαιρα!

Για αμαξι ισχυει οτι μονο στην Φολ'εγανδρο θα το χρειαστούμε? Κίμωλος και Σίκινος έχουν λεωφορεία σωστα?

@coco_ ευχαριστώ για την προειδοποίηση θα το κοιτάξω! Είμαστε πολύ του κάμπιγκ οπότε θα ήθελα σε ένα απο τα τρία να μπορέσω να κατασκηνώσω αλλά αν είναι τόσο χάλια όσο έλεγαν οι φίλοι σου μπορεί να μην αξίζει να κουβαλάμε την σκηνή μονο για αυτό. Φυσικά είναι τρομερά πιο οικονομικό απο τις τιμές που βλέπω στα δωμάτια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στη Σίκινο οι παραλίες είναι πολύ λίγες (δυο - εκ των οποίων η μια στο λιμάνι) οπότε δεν παίζει ελεύθερο. Στην Κίμωλο δεν το καλοβλέπουν το ελεύθερο - από όσα έχω ακούσει - αλλά γίνεται. Στη Φολέγανδρο το κάμπινγκ είναι στα όρια του καλτ. Εμένα μου άρεσε, αλλά γούστα είναι αυτά και έχουν περάσει και πολλά χρόνια.
Θεωρητικά δεν χρειάζεται αυτοκίνητο για κανένα από τα τρία νησιά. Έχουν λεωφορεία που καλύπτουν βασικές διαδρομές. Για το κάτι παραπάνω: ταξί ή ενοικίαση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για αμαξι ισχυει οτι μονο στην Φολ'εγανδρο θα το χρειαστούμε? Κίμωλος και Σίκινος έχουν λεωφορεία σωστα?
Για μένα δε χρειάζεται πουθενά το αυτοκίνητο, συμφωνώ με την @katkats .
Όλα τα νησιά έχουν λεωφορείο που το πρόγραμμα τους σε εξυπηρετεί μια χαρά, είναι άλλωστε μια σταλιά και τα τρία.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Τέλεια δεν μπορώ να περιμένω!! Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές.
@katkats μας αρέσουν τα καλτ, ειδικά στις κυκλάδες :)
Θα ηταν πολύ λιγο να μείνω στην Σίκινο 1μιση μέρα ώστε να αφήσω 4 για Φολέγανδρο?
Επίσης μήπως έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο για διαμονή η κάποια αγαπημένη παραλία?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τέλεια δεν μπορώ να περιμένω!! Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές.
@katkats μας αρέσουν τα καλτ, ειδικά στις κυκλάδες :)
Θα ηταν πολύ λιγο να μείνω στην Σίκινο 1μιση μέρα ώστε να αφήσω 4 για Φολέγανδρο?
Επίσης μήπως έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο για διαμονή η κάποια αγαπημένη παραλία?
Σε 1 1/2 μέρα θα καταφέρεις να δεις τα πάντα στη Σίκινο (Επισκοπή - Χώρα - μπάνιο στο λιμάνι). Βέβαια η Σίκινος μου άρεσε πιο πολύ από τη Φολέγανδρο, όμως εγώ είμαι και περίεργη :bleh: .
Στη Σίκινο μείναμε στο Γαλήνη και στην Κίμωλο στο Μελτέμι. Μας άρεσαν και τα δυο. Στη Φολέγανδρο κάμπινγκ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στη Σίκινο οι παραλίες είναι πολύ λίγες (δυο - εκ των οποίων η μια στο λιμάνι)
Όντως μόνο 2 είναι; Γιατί ψάχνοντας για Σίκινο είχε βρει παραλίες όπως Αλοπρόνοια, Άγιος Γεώργιος, Διαλισκάρι, Μάλτας, Σαντοριναίικα, Άγιος Γιάννης, Άγιος Παντελεήμων....

Ή δεν είναι εύκολα προσβάσιμες οι περισσότερες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom