Κίμωλος Σίκινος Φολέγανδρος Κάμπινγκ και λοιπές πληροφορίες για Κίμωλο, Σίκινο, Φολέγανδρο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όντως μόνο 2 είναι; Γιατί ψάχνοντας για Σίκινο είχε βρει παραλίες όπως Αλοπρόνοια, Άγιος Γεώργιος, Διαλισκάρι, Μάλτας, Σαντοριναίικα, Άγιος Γιάννης, Άγιος Παντελεήμων....

Ή δεν είναι εύκολα προσβάσιμες οι περισσότερες;
Οι δυο πρώτες είναι εύκολα προσβάσιμες (η Αλοπρόνοια είναι το λιμάνι, αλλά είναι οκ). Στις άλλες πας με βάρκα (τότε που είχαμε πάει τη βάρκα την είχε ο ιδιοκτήτης του Γαλήνη). Δεν πήγαμε γιατί μας φάνηκε πολύ κακό για το τίποτα. Ούτε καν στον Άγιο Γεώργιο δεν πήγαμε :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ούτε καν στον Άγιο Γεώργιο δεν πήγαμε :haha:
Ε όχι, αυτό ήταν λάθος. :haha:
Η καλύτερη παραλία του νησιού, με ταβέρνα βεβαίως ακριβώς από πάνω και σκιά από αρμυρίκια.
Ωραία πράγματα!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.049
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Όντως μόνο 2 είναι; Γιατί ψάχνοντας για Σίκινο είχε βρει παραλίες όπως Αλοπρόνοια, Άγιος Γεώργιος, Διαλισκάρι, Μάλτας, Σαντοριναίικα, Άγιος Γιάννης, Άγιος Παντελεήμων....

Ή δεν είναι εύκολα προσβάσιμες οι περισσότερες;
Αλοπρόνοια, Άγιος Γεώργιος, Διαλισκάρι, ειναι καλες και παει το λεωφορειο ,οι αλλες ειναι για Ο.Υ.Καδες
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αλοπρόνοια, Άγιος Γεώργιος, Διαλισκάρι, ειναι καλες και παει το λεωφορειο ,οι αλλες ειναι για Ο.Υ.Καδες
Διάβασα πως πας από μονοπάτια αλλά μάλλον έχουν ζόρι για να τα λέτε αυτά...:haha:

Από την άλλη αν ο Άγιος Γεώργιος έχει και σκιά και ταβέρνα όπως λέει ο @psilos3 , μάλλον είναι καλή επιλογή.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.049
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Διάβασα πως πας από μονοπάτια αλλά μάλλον έχουν ζόρι για να τα λέτε αυτά...:haha:

Από την άλλη αν ο Άγιος Γεώργιος έχει και σκιά και ταβέρνα όπως λέει ο @psilos3 , μάλλον είναι καλή επιλογή.
Η καλυτερη ,συμφωνω
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Φολέγανδρος 2 βαριά 3 μέρες. Το κάμπινγκ είναι καλτ. Κακό καλτ όμως. Από μετακινήσεις θεωρητικά πας και με τα πόδια, πρακτικά παίρνεις το λεωφορείο ή το βαρκάκι και κάνεις την δουλειά σου. Δύο παραλίες αξίζουν έτσι κι αλλιώς.

Σίκινος 2 μέρες μαξ . Αλλά αξίζει σίγουρα η πεζοπορία μέχρι το μοναστήρι της Αγίας ..... Δεν θυμάμαι κάποιας αγίας πάντως. Είναι συγκλονιστική η αίσθηση του να βαδίζεις στην κορυφογραμμή του νησιού και να βλέπεις και από τις δύο μεριές θάλασσα. παραλίες τίποτα που να είναι άχαστο.

Κίμωλος 1,5 μέρα. Ίσως γίνεται και ημερήσιο για να έχεις άπλα, αλλά τελειώνουν αρκετά νωρίς τα ενδιαφέροντα πράγματα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φολέγανδρος 2 βαριά 3 μέρες. Το κάμπινγκ είναι καλτ. Κακό καλτ όμως. Από μετακινήσεις θεωρητικά πας και με τα πόδια, πρακτικά παίρνεις το λεωφορείο ή το βαρκάκι και κάνεις την δουλειά σου. Δύο παραλίες αξίζουν έτσι κι αλλιώς.
Γούστα είναι αυτά, οκ...αλλά εμένα 2 μέρες και 2 μόνο παραλίες μου φαίνεται πολύ μικρός ο αριθμός :lol:

Δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση μέσα στο κάμπινγκ αλλά σίγουρα το θες το περπάτημά σου αν δεν έχεις μέσο. Πχ η στάση του λεωφορείου (στο λιμάνι) που σε πάει στη Χώρα απέχει κάνα 20λεπτο με τα πόδια. Η παραλία Λιβάδι, στην οποία βρίσκεται το κάμπινγκ, αποτελεί για μένα την πιο αδιάφορη (μαζί με αυτή του λιμανιού) του νησιού.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Γούστα είναι αυτά, οκ...αλλά εμένα 2 μέρες και 2 μόνο παραλίες μου φαίνεται πολύ μικρός ο αριθμός :lol:

Δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση μέσα στο κάμπινγκ αλλά σίγουρα το θες το περπάτημά σου αν δεν έχεις μέσο. Πχ η στάση του λεωφορείου (στο λιμάνι) που σε πάει στη Χώρα απέχει κάνα 20λεπτο με τα πόδια. Η παραλία Λιβάδι, στην οποία βρίσκεται το κάμπινγκ, αποτελεί για μένα την πιο αδιάφορη (μαζί με αυτή του λιμανιού) του νησιού.
Η αλήθεια είναι πως μια μέρα σε ένα νησί μου φαίνεται κι εμένα πολύ λίγο αλλά το δίλημμα προκύπτει απο τα καράβια.

Ή θα έχω 1 μέρα Σίκινο και 4 Φολέγανδρο ή 2μιση Σίκινο και 1,5-2 Φολέγανδρο. Κλείνω προς το δεύτερο γιατί από αυτά που λέτε ακούγεται η Σίκινος λίγο πιο "αυθεντική". Βέβαια στη Φολέγανδρο έχει πιο πολλά πράγματα να κανεις, μάλλον καλύτερο φαι και κανένα μπαρ. Εσείς ποιο θα επιλέγατε?
Γεμίζουν τέσσερις μέρες Φολέγανδρο αν μείνω Σίκινο όντως μόνο 1?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ε όχι, αυτό ήταν λάθος. :haha:
Μιλάμε για πολλή χαλάρωση. Κάθε μέρα λέγαμε να πάμε και κάθε μέρα τη βγάζαμε στις ομπρέλες του δήμου.
Η αλήθεια είναι πως μια μέρα σε ένα νησί μου φαίνεται κι εμένα πολύ λίγο αλλά το δίλημμα προκύπτει απο τα καράβια.

Ή θα έχω 1 μέρα Σίκινο και 4 Φολέγανδρο ή 2μιση Σίκινο και 1,5-2 Φολέγανδρο. Κλείνω προς το δεύτερο γιατί από αυτά που λέτε ακούγεται η Σίκινος λίγο πιο "αυθεντική". Βέβαια στη Φολέγανδρο έχει πιο πολλά πράγματα να κανεις, μάλλον καλύτερο φαι και κανένα μπαρ. Εσείς ποιο θα επιλέγατε?
Γεμίζουν τέσσερις μέρες Φολέγανδρο αν μείνω Σίκινο όντως μόνο 1?
Εντάξει σε διακοπές θα είσαι και να βαρεθείς λίγο δεν πειράζει. Συνήθως αυτό κάνει όλος ο κόσμος. Με μια μέρα την ξεπετάει τη Σίκινο 😢. (σε γεμίζω ενοχές ε? :bleh: )
Πχ η στάση του λεωφορείου (στο λιμάνι) που σε πάει στη Χώρα απέχει κάνα 20λεπτο με τα πόδια.
Να σέρνεσαι όμως.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ή θα έχω 1 μέρα Σίκινο και 4 Φολέγανδρο ή 2μιση Σίκινο και 1,5-2 Φολέγανδρο. Κλείνω προς το δεύτερο γιατί από αυτά που λέτε ακούγεται η Σίκινος λίγο πιο "αυθεντική". Βέβαια στη Φολέγανδρο έχει πιο πολλά πράγματα να κανεις, μάλλον καλύτερο φαι και κανένα μπαρ. Εσείς ποιο θα επιλέγατε?
Ήμασταν στο αντίστοιχο δίλημμα λόγω των δρομολογίων των πλοίων φυσικά.
Προτιμήσαμε να μείνουμε 4 μέρες στη Φολέγανδρο (και δε το μετανιώσαμε καθόλου) και μιάμιση μέρα στη Σίκινο, όπου με ένα σχετικά νορμάλ τρέξιμο είδαμε τα περισσότερα.
Ναι είναι πιο αυθεντική, πιο ανόθευτη όπως συχνά λέω, με τα γούστα του καθενός να είναι διαφορετικά, ωστόσο νομίζω ότι για πρώτη φορά κάπως έτσι πρέπει να ναι το πλάνο.
Αν για κάτι διαφωνώ, είναι μονο οι ημερήσιες σε τέτοια νησιά...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να σέρνεσαι όμως.
:haha:
Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό. Κάτι μικρούλες ανηφορίτσες έχει μόνο:bleh:

Γεμίζουν τέσσερις μέρες Φολέγανδρο αν μείνω Σίκινο όντως μόνο 1?
Δε γνωρίζω τη Σίκινο για να συγκρίνω αλλά Φολέγανδρο μια χαρά γεμίζεις 4 μέρες (ιδανικά αν έχεις δικό σου μεταφορικό). Για τις απομακρυσμένες/δύσβατες παραλίες, κάποιες από τις οποίες είναι οι τοπ του νησιού και προσωπικές αγαπημένες (Λιβαδάκι, Κάτεργο), πρέπει ή να κάνεις πεζοπορία ή να πάρεις καραβάκι από τα διπλανά λιμάνια. Στις βόρειες/βορειοδυτικές του νησιού (πχ Άγιο Γεώργιο, Αμπέλι) πας με ΙΧ ή πεζοπορία. Θέλω να πω ότι ανάλογα με τις προτιμήσεις και τις επιλογές του καθενός, άνετα υπάρχουν πράγματα (=παραλίες, εστιατόρια) να εξερευνήσει κάποιος στο νησί για 4 μέρες. Και δραστηριότητες τύπου Boat tours, scuba diving επίσης. Για βραδινή "διασκέδαση" η Χώρα είναι μονόδρομος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom