Κίμωλος Σίκινος Φολέγανδρος Κάμπινγκ και λοιπές πληροφορίες για Κίμωλο, Σίκινο, Φολέγανδρο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εγώ Σίκινο έμεινα μια βδομάδα. Σε κάποια φάση υπήρξε ο εξής διάλογος:
Εγώ : Λες να πηγαίναμε δυο μέρες Φολέγανδρο ή μπααα?
Ερωτοαπάντηση: Mπαααα? Καλά είναι εδώ μωρέ
Εγώ : Και γω μπαααα θα έλεγα
Mε εκανες και αναθάρρησα!!!...γιατι εκλεισα 6 μέρες Σίκινο φέτος και αρχισα να αγχωνομαι! :haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλά σε τόσο μικρά και με ελάχιστο τουρισμό νησιά σαν την Σίκινο, δεν έχει και κάθε μέρα πλοίο από Πειραιά φαντάζομαι. Κι εγώ κοιτούσα μήπως υπήρχαν εισιτήρια για 3 μερο π.χ. να φύγεις Παρασκευή και να γυρίσεις Κυριακή ή να φύγεις Σάββατο να γυρίσεις Δευτέρα. Ε, δεν υπήρχαν για διάφορες ημερομηνίες που έψαξα. Τώρα αν το καλοκαίρι μπουν κι άλλα δρομολόγια, κανείς δεν ξέρει.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.047
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.936
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εκλεισα 6 μέρες Σίκινο φέτος και αρχισα να αγχωνομαι
Η απόλυτη χαλάρωση, προβλέπω τη τρίτη μέρα να έχεις ξεχάσει ακόμα και πως σε λένε! :haha:

Ε, δεν υπήρχαν για διάφορες ημερομηνίες που έψαξα. Τώρα αν το καλοκαίρι μπουν κι άλλα δρομολόγια, κανείς δεν ξέρει.
Και γιατί να υπάρχουν, τι είμαστε καμιά νησιωτική χώρα να έχουμε συνδέσεις; Η μήπως θέλουμε και φθηνά εισιτήρια; Σε λίγο θα ζητήσουμε και να βγαίνει το πρόγραμμα εγκαίρως, λες και φτάνει το καλοκαίρι και πρέπει να προγραμματίσουμε. Τι υπερβολές είν' αυτές....

(Βεβαίως ειρωνεύομαι, μιας και ακόμα μια χρονιά προσπαθώ να λύσω τον άλυτο γρίφο των ακτοπλοϊκών και να μη δώσω και μια περιουσία παράλληλα 🤔:cry:)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Η απόλυτη χαλάρωση, προβλέπω τη τρίτη μέρα να έχεις ξεχάσει ακόμα και πως σε λένε! :haha:
Ναι...αυτός είναι ο ορισμός μου για διακοπές σε νησι! Σκέψου έχω πάει 9 μέρες Κουφονησια και 7 Δονούσα και δεν βαρέθηκα!

Με τα ακτοπλοικά οντως δύσκολο το θέμα!ιΚαποιες μέρες έχει ενδοκυκλαδικό οπότε μπορείς να πας σε κάποιο διπλανό (Ιο, Φολεγανδρο) και να πάρεις το γρήγορο, αλλά και πάλι οι ώρες δεν βολεύουν, χρειάζεσαι διανυκτερευση και στο άλλο νησι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αφηνω αυτο εδω για την Σικινο ωστε να μην υπαρξει ουτε δευτερη σκεψη,οτι η καλυτερη επιλογη σας για φετος,ηταν ν απολαυσετε αυτο νησακι ακομη και με τις "φαινομενικα" πολλες μερες!
Πάντως το θυμάμαι πως είχες γράψει ιστορία και μάλιστα πολύ καλή για Σίκινο. :clap:
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Ναι...αυτός είναι ο ορισμός μου για διακοπές σε νησι! Σκέψου έχω πάει 9 μέρες Κουφονησια και 7 Δονούσα και δεν βαρέθηκα!
Ακριβως το ιδιο! ειχα καθίσει 1μιση εβδομαδα Κουφονησια και μια Δονούσα και το λάτρεψα.
Λοιπον οι τύψεις της @katkats ο διάλογος του @Μανολης Γκ. και το κείμενο του @8avos με έπεισε να δωσω παραπάνω μέρες στην Σίκινο :)

Καλά μάλλον το ιδανικό θα ήταν να βγάλω ένα απο τα τρία απο την εξίσωση (Κίμωλος, Φολέγανδρος, Σίκινος) για να αφήσω παραπάνω μέρες για χαλάρωση, αλλα όσο τα κοιτάω τόσο πιο δύσκολο είναι να αποκλείσω κάποιο.

Συνήθως κλείνω διαμονές τελευταία στιγμή αλλα φέτος μου φαίνεται οτι όλα θα κλειστούν γρήγορα οπότε να το επόμενο βήμα! Δεν με χάλασε καθόλου να κοιτάω νησάκια μετά την δουλειά :)

Καλα εκεί με τις ανηφόρες με τρομάξατε, να αρχισω προπόνηση απο τώρα?

Στην Σίκινο να μείνω στη χώρα ή Αλοπρόνοια?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.936
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν είναι μόνο η βαρεμάρα σε ένα τόσο μικρό μέρος, όπου θα συμφωνήσω ότι μπορεί και να μην έρθει ούτε σε 10 μέρες διαμονής, αλλά και το στυλ των διακοπών που έχεις να κάνεις όπως και οι διαθέσιμες ημέρες.
Προσωπικά προτιμώ να ξεκουράσω τα μάτια μου με συνεχή αλλαγή εικονών και παραστάσεων παρά το κορμί μου καθισμένο στην ίδια παραλία για μέρες. Είναι και η πρόσβαση που δυσκολεύει πολλές φορές το ενδεχόμενο να ξαναδώ κάποιο νησί, ε προτιμώ να το τρέχω λίγο περισσότερο το θέμα και να βλέπω παραπάνω μέρη.

Καλά μάλλον το ιδανικό θα ήταν να βγάλω ένα απο τα τρία απο την εξίσωση (Κίμωλος, Φολέγανδρος, Σίκινος) για να αφήσω παραπάνω μέρες για χαλάρωση, αλλα όσο τα κοιτάω τόσο πιο δύσκολο είναι να αποκλείσω κάποιο.
Οχι και πάλι όχι, η τριάδα νησιών σου είναι ιδεατή, δε θα το μετανιώσεις καθόλου. :)
Συνήθως κλείνω διαμονές τελευταία στιγμή αλλα φέτος μου φαίνεται οτι όλα θα κλειστούν γρήγορα οπότε να το επόμενο βήμα!
Επιβάλλεται αν θέλεις να βρεις διαμονή, δεν είναι και ότι πιο εύκολο εκεί που ψάχνεις.
Στην Σίκινο να μείνω στη χώρα ή Αλοπρόνοια?
Δεν είναι κακή περίπτωση και η Αλοπρόνοια, μιας κι εκεί είναι σαφώς περισσότερες οι επιλογές διαμονής, ωστόσο η χώρα είναι το κάτι άλλο.
Με ενα καταπληκτικο ηλιοβασιλεμα και ασε τους κινεζους στη Σαντορινη να βαρανε παλαμάκια
Ασύλληπτο ηλιοβασίλεμα, ειδικότερα από το οινοποιείο, πάνω από τους αμπελώνες με ένα ποτήρι στο χέρι και θέα τη Φολέγανδρο...

b5.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom