Βραζιλία Ισημερινός Περού Κάποιος που να εχει κάνει οδικώς Εκουαδόρ-iquitos Περού-Μανάους Βραζιλίας

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Καλησπέρα σε όλες τις φίλες και φίλους του ταξιδιάρικου αυτού Φόρουμ !!!!!!!!!!
Θα θέλαμε τον Γενάρη να κάνουμε ενα ταξίδι στο Εκουαδόρ και απο εκει οδικώς να περάσουμε στο iquitos του Περού. Απο το iquitos με ποταμόπλοιο για Μανάους Βραζιλίας και να διασχίσουμε ολο τον αμαζόνιο μεχρι τον Ατλαντικό... αν δεν προλαβαίνουμε πτήση απο Μανάους - Belem
Belem - Salvador
Salvador-Rio de janeiro και επιστροφη Ελλάδα
1) ένας μήνας φτάνει ???
2) υπάρχει διαδρομή οδικώς απο Εκουαδόρ - iquitos Peru
3) υπάρχει ποταμόπλοιο για Μανάους Βραζιλίας απο iquitos
4) πόσο στοιχίζει το ποταμόπλοιο ???

Αν κάποιος εχει κάνει αυτο το ταξίδι περιμένω τα φώτα του !!!
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
:(κανείς δεν εχει πάει ??? δεν εχει ακούσει κάτι ???
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.592
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πριν αρκετά χρόνια είχα πάει στο Ικίτος, αεροπορικώς όμως από Λίμα, και έκανα μια διήμερη κρουαζιέρα στον Αμαζόνιο με μικρό ποταμόπλοιο – μια μεγάλη βάρκα στην ουσία – σε μικρούς παραποτάμους όπου είχες την αίσθηση της ζούγκλας καθώς έπλεε στα 10-15 μέτρα από τις όχθες. Ο καθ’ αυτού ποταμός όμως ακόμη και από το ύψος του Ικίτος (πολύ περισσότερο φαντάζομαι στο Μανάους) είναι τόσο πλατύς – φθάνει και τα 30 χιλιόμετρα - που δεν διακρίνεις σχεδόν τίποτα από τις όχθες. Αν θέλεις λοιπόν να δεις ζούγκλα προτίμησε τα ειδικά τουριστικά κρουαζιερόπλοια π.χ. Amazon river cruise travels from Iquitos to Manaus. με κόστος όπως βλέπω για δεκαήμερο στα 1200 με 1600 $ και όχι τα κοινά ποταμόπλοια της γραμμής όπου θα δεις μόνο τα λιμάνια.
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
McElk σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για της πληροφορίες που μου δίνεις !!!
Να σαι καλά !!!
Τελικά μάλλον δεν συμφέρει να πάμε απο Εκουαδόρ οδικώς Iquitos και μετά Μανάους, αλλά αεροπορικώς απο Κίτο κατευθείαν Μανάους.
Το 2005 ειχα παει Αμαζόνιο πετώντας απο Κούσκο για Puerto Maldonado.
Οδικώς θα το κάναμε απο Εκουαδόρ όχι για να δουμε την Ζούγκλα αλλα γιατι τα αεροπορικά απο Εκουαδόρ για Μανάους ειναι πανάκριβα.
Απ' ότι φαίνετε δεν τα γλιτώνουμε...
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Καλησπέρα σε όλες τις φίλες και φίλους του ταξιδιάρικου αυτού Φόρουμ !!!!!!!!!!
Θα θέλαμε τον Γενάρη να κάνουμε ενα ταξίδι στο Εκουαδόρ και απο εκει οδικώς να περάσουμε στο iquitos του Περού. Απο το iquitos με ποταμόπλοιο για Μανάους Βραζιλίας και να διασχίσουμε ολο τον αμαζόνιο μεχρι τον Ατλαντικό... αν δεν προλαβαίνουμε πτήση απο Μανάους - Belem
Belem - Salvador
Salvador-Rio de janeiro και επιστροφη Ελλάδα
1) ένας μήνας φτάνει ???
2) υπάρχει διαδρομή οδικώς απο Εκουαδόρ - iquitos Peru
3) υπάρχει ποταμόπλοιο για Μανάους Βραζιλίας απο iquitos
4) πόσο στοιχίζει το ποταμόπλοιο ???

Αν κάποιος εχει κάνει αυτο το ταξίδι περιμένω τα φώτα του !!!
Καλησπερα φιλε μου
Νομιζω οτι ενας μηνας ειναι αρκετος για το συγκεκριμενο ταξιδι που θες να κανεις ,στο Ικιτος δεν νομιζω να υπαρχει δρομος ειναι μεσα στην ζουγκλα και εγω αναγκαστικα πηγα με αεροπλανο απο την Λιμα (γυρω στα 90-100ευρω)εκατσα 2 μερες στην πολη αλλα δεν εκανα καποιο τουρ στον Αμαζονιο.Υπαρχουν καποια γραφεια εκει που διοργανωνουν ημερησια η 4ημερα .Υπαρχει ποταμοπλοιο απο Iquitosστην Santa Lucia οπου ειναι το 3εθνες και σε αφηνει στην santa lucia(Peru) και αφου περασεις ελεγχο διαβατηριων με ενα μικρο βαρκακι σαν πιρογα σε 3 λεπτα βρισκεσαι στην Tabatinga (Βραζιλια).Απο εκει υπαρχει ποταμοπλοιο για Manausκαθε 2-3 μερες και διαρκεια ειναι νομιζω 4μερες και απο εκει μετα μπορεις να πας στο Belem..Απλα να ξερεις οτι στην Αμαζονια δεν υπαρχουν δρομοι για για να μετακινηθεις η με ποταμοπλοιο η αεροπλανο και στην βραζιλια τα αεροπορικα δεν ειναι φτηνα( ειμαι παθων).Για τιμες πρεπει να κοιταξω νομιζω εχω φυλαξει τις αποδειξεις απο εισιτηρια αλλα και τα φυλαδια απο τα τουρ απο ολο το ταξιδι.
Καλο ταξιδι
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Φίλε μου (Συν) Ταξιδιώτη σ΄ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σου !!!!!!!!!!!!!!
Πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου !!!!
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
στην βραζιλια τα αεροπορικα δεν ειναι φτηνα( ειμαι παθων).Για τιμες πρεπει να κοιταξω νομιζω εχω φυλαξει τις αποδειξεις απο εισιτηρια αλλα και τα φυλαδια απο τα τουρ απο ολο το ταξιδι.
Καλο ταξιδι
Δηγλαδή δεν ισχύουν αυτά που βρίσκω ???
Αεροπορικώς :
Απο Ρίο για Μανάους 130 ευρώ
Απο Μανάους για Μπέλεμ 69 ευρώ
Απο Μπέλεμ για Σαλβατορ 99 ευρώ
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Miltoss said:
Δηγλαδή δεν ισχύουν αυτά που βρίσκω ???
Αεροπορικώς :
Απο Ρίο για Μανάους 130 ευρώ
Απο Μανάους για Μπέλεμ 69 ευρώ
Απο Μπέλεμ για Σαλβατορ 99 ευρώ
Εγω έπαιρνα πάντα αεροπλάνο τελευταία στιγμή ,δεν ειχα κλείσει απο εδώ εισιτηρια ,απο Ταμπατινγκα στο Μαναους πλήρωσα 300 ευρώ και απο Μαναους Σαο Παολο 350.Στο Περου στη Χιλή και στην Αργεντινή η πτήση κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ(εσωτερικές πτήσεις).
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Εγω έπαιρνα πάντα αεροπλάνο τελευταία στιγμή ,δεν ειχα κλείσει απο εδώ εισιτηρια ,απο Ταμπατινγκα στο Μαναους πλήρωσα 300 ευρώ και απο Μαναους Σαο Παολο 350.Στο Περου στη Χιλή και στην Αργεντινή η πτήση κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ(εσωτερικές πτήσεις).
Πότε Πήγες ???
Πήγες και iguazu καταρράκτες ??? λέει να πάμε ???
Η Αργεντινη έχει στις Ανδεις κανένα ινδιανικο χωριό όπως
Περού και Βολιβία ???
Στην Βραζιλία τι άλλο αξίζει ???
Δηλαδή τα αεροπορικά για μέσα στην Βραζιλία να τα βγάλουμε καλύτερα απο εδώ ???
Sorry ρε φίλε για το πρήξιμο ...
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Ο φίλος που πάει Εκουαδόρ μπορεί να μας πει πόσο κοστίζει το εισιτήριο που χει κλείσει και με ποια εταιρία πετάει;

Επίσης αν γνωρίζει κανείς, τόσο για Εκουαδόρ όσο και Περού, από ποια ευρωπαϊκή πόλη είναι καλύτερα να ψάχνει κανείς για να βρει φθηνό εισιτήριο (κάτω από 1000€) και αν υπάρχει αεροπορική που να βγάζει προσφορές;

Ευχαριστώ.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Miltoss said:
Πότε Πήγες ???
Πήγες και iguazu καταρράκτες ??? λέει να πάμε ???
Η Αργεντινη έχει στις Ανδεις κανένα ινδιανικο χωριό όπως
Περού και Βολιβία ???
Στην Βραζιλία τι άλλο αξίζει ???
Δηλαδή τα αεροπορικά για μέσα στην Βραζιλία να τα βγάλουμε καλύτερα απο εδώ ???
Sorry ρε φίλε για το πρήξιμο ...
Δεν με πρηζεις φίλε μου χαρά μου να σε βοηθήσω οπως μπορώ.
Πήγα τον περασμένο χειμώνα (Δεκ.Γεν.Φλεβ.) 3 μήνες.
Πήγα και Ιγκουασου απο την πλευρά της Αργεντινης ειναι πολυ καλύτερα.Στις Ανδεις πέρασα στην αρχή με λεωφορείο όταν πήγαινα Σαντιαγκο ,ένα ξερό τοπίο αλλα μεγάλης ομορφιάς.
Σε ένα μήνα ειναι αδύνατο να γυρίσεις τόσα πολλά μέρη επικεντρωσου σε 1-2 χώρες.Προσωπικα θα σου έλεγα να περάσεις 10 μέρες Περου Ματσου Πιτσου(καταπληκτικης ομορφιάς)λίμνη Τιτικακα και Λιμα και μετά να πας Ικιτος κΑι να μπεις Βραζιλία.
Απλα θα σου πω ενα μέρος που έχει μείνει στο μυαλό μου και δεν ειναι πολυ γνωστό .Cabo Polonio ,Ουρουγουαη 4 ώρες με το λεωφορείο απο το Μοντεβιδεο και περίπου μια ώρα μετά την γνωστή Punta del Este.Google it και θα δεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Φιλε Ταξιδιωτη θα σε χρειαστω στο μελλον. Ελπιζω να γραψεις για το ταξιδι σου γιατι ενδιαφερει κοσμο ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom