Κίνα Κάτω από τη σκιά του συντρόφου Μάο.

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μωρε οι κινεζοι ουτε νοηματικη δεν καταλαβαινουν. Σταματαγαμε ταξι, ρωταγαμε ποσο κανει η ταδε διαδρομη και οι οδηγοι μας έκαναν με τα χερια τους το συμβολο Χ. εεεε... λεγαμε μάλλον δε δουλευουν αυτην την ωρα, ο επόμενος. Και μετα ο επόμενος και μετα ο επόμενος ... Στο τελος μαθαμε οτι το Χ στους Κινεζους σημαινει το νουμερο 10 , δηλαδή ζηταγαν 10 γιουαν αμοιβη. Μέχρι να το μαθουμε όμως περπατησαμε ατελειωτα χιλιομετρα. Δυσκολη χωρα για ανεξαρτητους gelf
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
@dim kyr, μπορεί η Κίνα να παρουσιάζει μια δυσκολία για ανεξάρτητους ταξιδιώτες, αλλά εγώ ως ανεξάρτητος ταξιδιώτης το διασκέδασα πολύ.
Όπως μου εξήγησαν στο ξενοδοχείο μου στη Σαγκάη, (το οποίο ήταν ένα εξαιρετικό ξενοδοχείο με μεγάλα ανοίγματα με απρόσκοπτη θέα προς το Bund, προς τον ποταμό Χουανγκπού, προς τα αποικιακά κτίρια και απέναντι από το ποτάμι προς τον πύργο της τηλεόρασης και προς τους ουρανοξύστες του Πουτόνγκ),

111.JPG


474.JPG


οι Κινέζοι όχι μόνο δεν ξέρουν ούτε λέξη αγγλικά (άλλωστε με είχες προειδοποιήσει έγκαιρα), αλλά ούτε μπορούν να διαβάσουν τη γλώσσα τους. Όπως μου εξήγησαν, αν κατάλαβα καλά, από τα 4.000 ιδεογράμματα, ελάχιστοι είναι οι Κινέζοι που γνωρίζουν πάνω από 1.500 - 1.600 ιδεογράμματα.
Αποτέλεσμα αυτού, ήταν να καθοδηγώ με τα χέρια μου ταξιτζή, ο οποίος δεν κατάλαβε το όνομα και τη διεύθυνση του ξενοδοχείου. Η κάρτα που του έδειξα ήταν στα κινέζικα. Για να φτάσουμε στο ξενοδοχείο του έδειχνα με τα χέρια, που πρέπει να στρίψουμε ώστε να φτάσουμε στον παραποτάμιο δρόμο.

Όταν έφευγα από το ξενοδοχείο μου, κατέβαινε κάποιος από τη ρεσεψιόν και έλεγε στον ταξιτζή προφορικά τον προορισμό μας.

Πάντως, στην Κίνα, μπορεί να μην ξέρουν από ξένες γλώσσες, μπορεί να μην ξέρουν να διαβάζουν τη δική τους γλώσσα, αλλά με την παντομίμα ...κάτι γινόταν.

Το διασκέδασα αρκετά.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μωρε οι κινεζοι ουτε νοηματικη δεν καταλαβαινουν. Σταματαγαμε ταξι, ρωταγαμε ποσο κανει η ταδε διαδρομη και οι οδηγοι μας έκαναν με τα χερια τους το συμβολο Χ. εεεε... λεγαμε μάλλον δε δουλευουν αυτην την ωρα, ο επόμενος. Και μετα ο επόμενος και μετα ο επόμενος ... Στο τελος μαθαμε οτι το Χ στους Κινεζους σημαινει το νουμερο 10 , δηλαδή ζηταγαν 10 γιουαν αμοιβη. Μέχρι να το μαθουμε όμως περπατησαμε ατελειωτα χιλιομετρα. Δυσκολη χωρα για ανεξαρτητους gelf
Λατινικά δεν κάνατε στο σχολείο αγαπητή; Ρολόι με λατινικούς αριθμούς δεν είχατε δει ποτέ; Αντί να χαιρόμαστε που ξέρουν γλώσσα που κάναμε στο σχολείο τους κατακρίνουμε κιόλας!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οχι, Λατινικα δεν καναμε στο σχολειο φιλτατε, αλλά ρολοι εχω και ως εκ τουτου γνωριζω για το 10.
Αυτο που μπορεις όμως να με κατηγορησεις, ειναι το πως δεν σκέφτηκα η τρελή ότι σε μια χωρα που δεν καταλαβαινουν ουτε το οχι, το ναι στα αγγλικά , το οκ, αλλά ουτε καλά καλά οι ιδιοι Κινεζοι συνενοουνται μεταξύ τους , ένας ταξιτζης σε ενα χωριο-τρυπα της Κινας να μπορει να ομιλεί περι ταρίφας εις...... την Λατινικη!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Οι πρώτες επίγειες φωτογραφίες προς Χουανγκπού και Πουτόνγκ. Αν παρατηρήσατε το κτίριο με την τετράγωνη οπή και το οποίο μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήταν το υψηλότερο κτίριο της Ασίας, αυτό είχε σχεδιαστεί με κυκλική οπή. Κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι συνειδητοποίησαν ότι αυτό θα θύμιζε τη σημαία της Ιαπωνίας, οπότε τροποποίησαν την κυκλική οπή σε τετραγωνική οπή.
εμένα πάντως μου θυμίζει έντονα ανοιχτήρι για μπουκάλια μπύρας ;)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Kαι στα ελληνικά πρέπει να υπάρχει Γιάννα. Την εποχή που σας ταξίδεψα...στην Κίνα του Μάο μας το έφερναν στα ελληνικά, καθώς και την κονκάρδα του Μάο όλα τζάμπα. Το έχω ακόμα, αλλά για να το περάσω από το τελωνείο των συνταγματαρχών είχα ξεκολλήσει το εξώφυλλο αλλιώς θα έκανα διακοπές στα Γιούρα.
εγώ το είχα αγοράσει στο Λονδίνο την ίδια εποχή και το είχα κρύψει στη σακούλα με τα άπλυτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom