Κέρκυρα , Κέρκυρα!!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αγαπημένη , λατρεμένη , η θεά του Ιονίου! Φέτος το καταφχαριστήθηκα το νησάκι μου και τίμησα όσες περισσότερες παραλίες μπόρεσα. Στο βίντεο θα αναγνωρίσετε πολλά μέρη και παραλίες του νησιού , όπως Κερασιά , Γλυφάδα , Πρασσούδι , Στρογγυλή , Νησάκι , Μαραθιά , Ίσσο , Μπαρμπάτι , Πόλη και Αχίλλειο (από προπέρσινη επίσκεψη) , θέα από τους Αγίους Δέκα , πέρασμα από τον Κάβο μέχρι τον Αρκουδίλα. Οι σκηνές με τα αρνιά και το χορό είναι από το φετινό πανηγύρι στου Πετριτή. Το χωρίο που κολλήσαμε για λίγο στα καντούνια με το αυτοκίνητο (που πάμε κι εμείς με τη νταλίκα!!) είναι οι Αργυράδες.
Ελπίζω να σας αρέσει βουρλισμένοι με το νησί , Κερκυραίοι και μη!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγώ από το καλοκαίρι έχω να πάω. Θέλω να πάω το Πάσχα που πέφτει και αργά φέτος, είναι και μοναδική εμπειρία οι γιορτές στο νησάκι μας ε?
 

Arwindan

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλά ναι το Πάσχα στην Κέρκυρα νομίζω ότι είναι, αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα στην Ελλάδα. Και ότι φέτος πέφτει Μάϊο το κάνει ακόμα καλύτερο...
 

Arwindan

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Κρίμα γιατί αξίζει να το δεις έστω μια φορά. Αν και αν έχεις πρόβλημα με την πολυκοσμία ίσως υπάρχει θέμα, γιατί υπάρχει αρκετό στρίμωγμα ειδικά αν θες να είσαι κοντά για να βλέπεις καλύτερα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Κρίμα γιατί αξίζει να το δεις έστω μια φορά. Αν και αν έχεις πρόβλημα με την πολυκοσμία ίσως υπάρχει θέμα, γιατί υπάρχει αρκετό στρίμωγμα ειδικά αν θες να είσαι κοντά για να βλέπεις καλύτερα.
Φαντάζομαι! χαμός θα γίνεται! Έχουμε συγγενείς στη Κέρκυρα και πάμε συχνά αλλά Πάσχα θα'ναι η πρωτη φορά.. Την επόμενη φορά όμως θα επιδιώξω να πάμε νωρίτερα για να το δούμε και αυτό! Τα αεροπορικά εισητήρια για Πασχα στη Κέρκυρα είναι υπερβολικά ακριβά! Κατακαλόκαιρο βρίσκαμε πολύ φθηνότερα.. Ευτυχώς προλάβαμε τη προσφορά με 110 ευρώ αλλά είχαν μείνει μόνο για Μ.Σάββατο..
 

Oyl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Πω πω!! Πρεπει να είναι πανέμορφο νησί η Κέρκυρα!! Δεν έχω καταφέρει ακόμα πάω και είμαι τοσο κοντά!
Θα ήθελα να επισκευτώ τα μπαουμπαμπ που όχι μονο έμαθα ότι δεν είναι της φαντασίας του Antoine De Saint Exupery αλλά υπάρχουν στην και Κέρκυρα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πάσχα θα κάνω στην Κέρκυρα!!! Κόλλησε μια χαρά η Πρωτομαγιά συν 3 μερούλες άδεια :cool: Δε βλέπω την ώρα να την αράξω στη βεράντα μου, να βλέπω μόνο το βουνό και να ακούω τα πουλιά να κελαηδάνε:D
Θα τσεκάρω και τη μπανανοφυτεία μου που όπως βλέπετε συναγωνίζεται επάξια αντίστοιχες σε Εκουαδόρ και Τζαμάικα :bleh:

Έχω ήδη φύγει λέμε :clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το νησί πνίγεται στο πράσινο. Οι μπότηδες έσπασαν για την πρώτη ανάσταση. Τα καντούνια του χωριού με γύρισαν σε χρόνια παιδικά. Τα περβάζια ασπρισμένα. Τα πλακόστρωτα δρομάκια έγραφαν Καλό Πάσχα και οι ευχές ακούγονται από παντού τραγουδιστά: Πάντα να'σαστενε καλά ψυχή μου!
Το σπίτι του παππού! Στο κατώι θυμήθηκα ένα κοριτσάκι να φοράει το ροκέτο της γιαγιάς. Το γύριζα τρεις βόλτες στη μέση και δεν το'βγαζα από πάνω μου ούτε στον ύπνο.
Στο απέναντι ύψωμα η νεολαία του χωριού ρίχνει βεγγαλικά για πολλή ώρα και εγώ από ψηλά παρακολουθώ 4-5 αναστάσεις από γύρω χωριά. Το βράδυ γύρισα στο σπίτι με τα πόδια - όπως κάναμε οι παρέες πριν χρόνια τραγουδώντας. Μια απίστευτη θάλασσα από πυγολαμπίδες λαμπίριζε στα χωράφια. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο θέαμα! Κάποιο μπητσόμπαρο λειτουργεί σε μια από τις υπέροχες παραλίες του νησιού. Η θάλασσα πιο όμορφη από ποτέ. Δεν ξαναμπήκα στο αυτοκίνητο μέχρι τη μέρα της επιστροφής.
Τι ωραίο Πάσχα! Τι υπέροχη φύση! Χρυσάφι από τον ήλιο κι ασήμι απ'το φεγγάρι..Τι νησί κι αυτό !!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μια απίστευτη θάλασσα από πυγολαμπίδες λαμπίριζε στα χωράφια. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο θέαμα!
Χτες επέστρεψα και γω.. Αυτό με τις πυγολαμπίδες τι υπέροχο θέαμα!! Το Μεγάλο Σάββατο το απόγευμα η πτήση μας μετέφερε το Άγιο Φως στην Κέρκυρα και είδα για πρώτη φορά από κοντά την τελετή υποδοχής στο Ελ. Βεν.
Το Πάσχα στην Κέρκυρα είναι εμπειρία!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Πω ρε παιδια τι μου θυμισατε τωρα....το καλυτερο Πασχα της ζωης μου!
Η περιφορα του επιταφειου, η πρωτη ανασταση, η ανασταση με τα χιλιαδες πυροτεχνηματα...ονειρο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom