Κέρκυρα Κέρκυρα Πρόγραμμα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραία και τα Διαπόντια, αλλά άλλο επίπεδο οι Παξοί/Αντίπαξοι. Με κλειστά μάτια το δεύτερο.

(Πέστε να με φάτε κάποιοι, και ναι, είμαι biased :haha: )
Συμφωνώ μαζί σου!
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω για το Ionian Cruises | Corfu Daily Cruises to Paxos, Sivota, Parga & Albania.

Βλέπω για ημερήσιες εκδρομές σε Παξούς - Αντίπαξους.

Αξίζει; Ως προς το συγκεκριμένο site έχει κάποιος εικόνα;
Δεν το εχω κανει ωστε να εχω άποψη. Εχω όμως να πω το εξής. Η Κέρκυρα είναι σχετικά μεγάλο νησί, ούτως ή άλλως. Εγω σε 7 μέρες πρόπερσι και δεν κατάφερα να παω σε ολα. Αν πας για λίγες μέρες, καλύτερα να επικεντρωθείς στην Κέρκυρα. Αν πας για 20 μέρες πχ, εννοείται να το κάνεις κι αυτό
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Επέστρεψα από τη μονοήμερη εκδρομή σε Παξούς Αντίπαξους!
Καταρχήν να πω ότι είναι η 4η φορά που έρχομαι στην Κέρκυρα. Αποφάσισα να κάνω την εκδρομή καθώς δεν είχα επισκεφτεί τα δύο αυτά νησιά. Η τιμή που πλήρωσα δεν είναι αυτή που αναφέρεται στο site (μου την έκλεισαν από το ξενοδοχείο και δεν έβαλαν προμήθεια, επομένως γλύτωσα αρκετά ευρώ).
Ξεκινήσαμε 8:45 και 18:30 είμασταν πίσω. Ήταν επαγγελματίες σε όλα, μεταφορά από και προς το ξενοδοχείο, πλήρωμα, ξεναγός, dj, χορευτές (είχε απ όλα το πρόγραμμα!). Ακολούθησαν το πρόγραμμα κατά γράμμα. Πέρασα πολύ καλά!
Τώρα για το αν αξίζει ή όχι, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Για εμένα άξιζε, για κάποιον άλλον που πάει πρώτη φορά στην Κέρκυρα, ίσως να μην είναι η πρώτη του προτεραιότητα γιατί έχει πολλά να δει στο νησί.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και ειδικά για τις παραλίες. Θα κάτσουμε να τις δούμε μια μια να δούμε σε ποιες θα πάμε γιατί δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να τις δούμε όλες. Για το Πόρτο τιμόνι έχω δει μια φωτογραφία εδώ μέσα και έπαθα πλάκα. Είναι πραγματικα τόσο όμορφο? Η πρόσβαση είναι εύκολη με το αμάξι η πας μόνο με τα πόδια?



Ευχαριστώ και εσένα για τις όμορφες πληροφορίες. Όσο αφορά τα χωριά θεωρώ πως είναι αρκετά όμορφα όταν πηγαίνεις σε κάποιο νησί να βλέπεις και καπιο χωριό ώστε να ζήσεις έστω και λίγο την εμπειρία αυτή. Και ειδικότερα αξίζει να φας σε κάποιο χωριό. Στην Πάργα που πήγαμε πριν 2 χρόνια τα περισσότερα βραδιά φάγαμε στα χωριά της πάρα στην χώρα της που περισσότερο τουριστικά θα φας πάρα καλό φαγητό. Στα χωριά δεν έβρισκες να κάτσεις. Όσο αφορά το φαγητό μας ενδιαφέρει κυρίως οικονομικά σε λογικά πλαίσια βέβαια. Όχι κάτι extreme.



Όπως και για την Τρανσυλβανια έτσι κ εδώ μας βοηθάς αρκετά και σε υπέρ ευχαριστουμε. Οι προτάσεις σου πάντα είναι ποιο "ψαγμένες". Η μπύρα μπήκε στην λίστα ήδη μιας και είναι φίλος.

Στα Διαπόντια η πρόσβαση είναι με καραβάκι? Είδα φωτογραφίες στο Google και είναι υπέροχα.

Θα τσεκάρω και τις πληροφορίες για την πόλη.

Ερώτηση πρως όλους: Στην πόλη γενικά είναι ωραία το βράδυ? Νιώθεις ότι είσαι σε νησί??
Η πόλη είναι γεμάτη ιστορία και ατμόσφαιρα
 

Sofiapap123

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ξέρω έχετε γράψει πολλές παραλίες, αν έπρεπε να επιλέξετε τς 4 καλύτερες παραλίες που πρέπει να πάει κάποιος, ποιες θα ήταν?
 

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Ξέρω έχετε γράψει πολλές παραλίες, αν έπρεπε να επιλέξετε τς 4 καλύτερες παραλίες που πρέπει να πάει κάποιος, ποιες θα ήταν?
Δύσκολο να απαντηθεί αυτό γιατί έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός σε παραλίες. Αν του αρέσουν οι μεγαλες ή τα μικρά κολπάκια ... Οι οργανωμένες ή μη.... Το βότσαλο ή η άμμος... και άλλα
 

Sofiapap123

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Δύσκολο να απαντηθεί αυτό γιατί έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός σε παραλίες. Αν του αρέσουν οι μεγαλες ή τα μικρά κολπάκια ... Οι οργανωμένες ή μη.... Το βότσαλο ή η άμμος... και άλλα
Μικρά κολπάκια, οργανωμένες η μη όπως και άμμο η βότσαλο δεν έχει σημασία.... Ωραία θάλασσα, όμορφο τοπίο... Ή ποιες είναι υπερεκτιμημένες;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
145
Likes
568
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική!
Ξέρω έχετε γράψει πολλές παραλίες, αν έπρεπε να επιλέξετε τς 4 καλύτερες παραλίες που πρέπει να πάει κάποιος, ποιες θα ήταν?
Ημουν πέρσι στην Κέρκυρα για σεζόν,
Σε όσες πρόλαβα να πάω αυτές που ξεχώρισα ήταν η παραλία της Ροβινιάς και η παραλία στο Μπαρμπάτι- και οι δύο στα ανατολικά του νησιού.
Για την ροβινιά αφήνεις το αμάξι στην άκρη του δρομου και μέτα κατηφορίζεις για ενα 15 λεπτο μέχρι να φτάσεις.
(Θα πρότεινα παππούτσια)- εύκολο το κατέβασμα παραυτα.

Extra:
Ψαροταβέρνα η Ρούλα στα γουβιά
Απλά αλλα πεντανόστημα πιάτα σε τέτοιο στύλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom