Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μου εχουν βγει τα ματια να μελετω τις παραλιες της Κερκυρας.
Θα ηθελα τη βοηθεια των φιλων και κατοικων του νησιου..να βγαλουμε ενα τοπ 10 παραλιων ..γιατι θα μεινουμε για 8 μερες ,οποτε δεν μπορουμε να τα δουμε ολα.
Τα γουστα μου ειναι παραλιες με αμμο και διαφανα νερα ..μαλλον η νοτιοδυτικη πλευρα θα με καλυψει αν δεν εχει κυμα ,πραμα σπανιο απ΄ο,τι διαβαζω εδω μεσα.
Εγω εχω ξεχωρισει μερικες παραλιες απο φωτο ..οποτε θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη ή την αντιρρηση-προταση σας.
Κερασια (αυτη εχει βοτσαλο εεε?)
Λογγας...αυτη φαινεται σαν τους Εγκρεμνους περιπου (ποση ωρα ειναι η καταβαση ..σου βγαινει η γλωσσα?)
Δραστης -υπεροχο τοπιο ..παει ασφαλτος σε αυτη την παραλια ή θελει τζιπ?
Το καναλι της Αγαπης
Αριλα
Λιαπαδες
Γλυφαδα-Κοντογιαλος
Χαλικουνας
Μαραθια-Αγια Βαρβαρα-Γαρδενο
Μυρτιωτισσα

Μια ερωτηση ακομα ..πως ειναι οι αποστασεις στο νησι ...θα μενουμε μαλλον προς Μωραιτικα ..αν βαλουμε σαν κεντρικο σημειο την πολη της Κερκυρας ..ποσα χιλ ειναι α) μεχρι Καβο..β)προς βορρα Κασσιοπη-Σιδαρι.. γ)προς τα δυτικα παραλια?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Kλεοπάτρα...Ο Δράστης δεν έχει άσφαλτο αλλά έναν κακό χαλικόδρομο.Εγώ δεν ήθελα να χαλάσω το αυτοκίνητο μου και το άφησα πάνω.Με τα πόδια περίπου 15 λεπτά κατηφόρα και στην επιστροφή ανηφόρα!

Στον Λογγα απλά αφήνεις το αμάξι σου στην τεράστια αλάνα.Μετά με τα σκαλάκια σε 1 λεπτό βρίσκεσαι κάτω στην παραλία.Πάνω εκεί που αρχίζουν τα σκαλιά υπάρχει ωραίο σνακ-μπαρ..πίνεις τις μπυρίτσες σου,τσιμπάς κάτι και απολαμβάνεις το υπέροχο ηλιοβασίλεμα.

Μυρτιώτισσα..Και να με πλήρωναν δεν θα ξαναπήγαινα!Δρόμος στενός που χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο και παρακαλάς να μην έρχεται από την άλλη αλλο αμάξι..παρκάρεις ή στην ακρη ενός γκρεμού που φαίνεται πανοραμικά η παραλία ή κατεβαίνεις την απότομη κατηφόρα και αν είσαι τυχερός και βρείς κενό χώρο κάτω στην παραλία.Εμένα μου βγήκε η ψυχή (δεν θέλω να θυμάμαι την όπισθεν στην άκρη του γκρεμού)!
Αξίζει μόνο για την θέα.Η παραλία ολίγον τι παρακμή!

Εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις τη μισή Κέρκυρα από τη μέση και προς βορρά.Εκεί βρίσκονται οι περισσότερες ομορφιές.
Κάτι που διαπίστωσα πάντως είναι η ελειπής σήμανση στους δρόμους.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ειμαι Κερκυραιος αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω και παρα πολλα απο παραλιες γιατι οταν ημουν στο νησι δουλευα 15ωρα την ημερα οπως και παρα πολλοι Κερκυραιοι....παντως διπλα στα Μωραιτικα η Μεσογγη εχει αρκετα καλες παραλιες,αλλα αξιζει να πας λιγα χλμ παρακατω προς νοτο,οπου ειναι ο Αι Γιοργης οπου εχει φανταστικες παραλιες ολο αμμο,ειναι η θαλασσα της Αδριατικης προς Ιταλια μερια,μονο που δεν εχει δεντρα και σκια,εχει πολυ ηλιο.

Μετα αξιζει ο βορρας οπου ειναι η Κασιοπη,η Ροδα-Αχαραβη εχει ωραιες παραλιες και το Σιδαρι.
Και φυσικα μην ξεχνας την πολη της Κερκυρας,οπου τα βραδια ειναι φανταστικα,εχει πολλα καφε-μπαρ-εστιατορια...μονο στα παγκακια της κεντρικης πλατειας να κατσεις ειναι μαγικα.
Εχω φυγει απο το νησι εδω και 3 χρονια και τωρα τα εχω εκτιμησει περισσοτερο.....χαχαχα :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Που σου γμτ ..ισως νοικιασουμε τοτε τζιπ για το Δραστη
Στο Λογγα θα παω οπωσδηποτε,μου εκατσε αυτη η παραλια.
Αλλα βρε παιδια ..εχω μια ενσταση και διορθωστε με αν κανω λαθος ..ολοι μου λετε για τη βορεια Κερκυρα ,αλλα εγω πολυ βοτσαλο βλεπω ..τουλαχιστον στη βορειοανατολικη πλευρα του νησιου ..και το βοτσαλο δεν ειναι πολυ του γουστου μου..προτιμω αμμο.
Δεν ξερω πειτε μου τη γνωμη σας ..οσοι γνωριζετε .
Ευχαριστω.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Για αμμο σιγουρα στον Αι Γιοργη στον νοτο,προσεξε υπαρχει Αι Γιοργης και στον βορρα,αλλα στον νοτο ειναι καλυτερα,η παραλια του Μπαρμπατη επισης,οχι πολυ βορεια εχει αμμο και τελειως βορεια Ροδα-Σιδαρι.Και η Δασια εχει ωραια παραλια,αλλα μαζευει πολυ κοσμο γιατι ειναι κοντα στην πολη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολλες παραλιες σιγουρα ..αντε να δω τι θ προλαβω.
Ενταξει ..δεν εκανα καμια αναφορα για την πολη της Κερκυρας ..γιατι ειναι αυτονοητες οι βολτες εκει...θα λιωσουν σολες παπουτσιων.....!!!!
Ειναι σα να πηγαινεις σε ιταλικη πολη..ανυπομονω...
Να ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια ..δεν ξερω αν υπαρχει ακομα ,που ειναι και τι ειναι: θυμαμαι απο την πενταημερη οτι μας ειχαν παει σε ενα μικρο χωριουδακι,κατασκευασμενο επιτηδες ,,δηλ εννοω δεν ειναι κανονικο χωριο με κατοικους .Ειχε μικροσκοπικα,χρωματιστα σπιτακια..χαμηλα ..σα να ηταν ενα χωριο για νανους......εχει δει κανεις σας κατι τετοιο στο νησι?Θα ξεθαψω παλια αλμπουμ με φωτο απο πενταημερη να θυμηθω τι ηταν αυτο το χωριο...
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όταν λέμε ότι ο Λογγάς μοιάζει με τους Εγκρεμνούς νομίζω ότι υπάρχει μια σύγχυση. Καμία σχέση. Εμείς όταν πήγαμε η θάλασσα ήταν γκρι, έχει αυτή την άμμο που είναι σα λάσπη και γενικώς καθόλου διάφανα νερά. Μεγάλη απογοήτευση. Πιο πολύ αξίζει η καφετέρια πάνω, για μπυρίτσα και ηλιοβασίλεμα. Το Σιδάρι επίσης άθλιο, για το χωριό δεν το συζητάω καν, γεμάτο κιτς μαγαζιά και άγγλους τουρίστες, με τις κοπέλες να επιδίδονται σε "wet t-shert dance"!!! Ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι απ'το 2007 που πήγαμε.
Η Κερασιά ήταν ωραία, αλλά έχει χοντρό βότσαλο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όταν λέμε ότι ο Λογγάς μοιάζει με τους Εγκρεμνούς νομίζω ότι υπάρχει μια σύγχυση. Καμία σχέση. Εμείς όταν πήγαμε η θάλασσα ήταν γκρι, έχει αυτή την άμμο που είναι σα λάσπη και γενικώς καθόλου διάφανα νερά. Μεγάλη απογοήτευση. Πιο πολύ αξίζει η καφετέρια πάνω, για μπυρίτσα και ηλιοβασίλεμα. Το Σιδάρι επίσης άθλιο, για το χωριό δεν το συζητάω καν, γεμάτο κιτς μαγαζιά και άγγλους τουρίστες, με τις κοπέλες να επιδίδονται σε "wet t-shert dance"!!! Ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι απ'το 2007 που πήγαμε.
Η Κερασιά ήταν ωραία, αλλά έχει χοντρό βότσαλο.
O Λογγάς όντως είχε γκρί θάλασσα αλλά το τοπίο είναι φανταστικό και η παραλία πολύ διαφορετική από τις υπόλοιπες.Όταν μάλιστα έχει κύμα καλύπτεται η μικρή λωρίδα άμμου.
amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_62548421.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_60510398.jpg


Το Σιδάρι σαν χωριό δεν το είδαμε όμως η επίσκεψη στο 'κανάλι της αγάπης' επιβάλεται
amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_60509883.jpg

Η παραλία κερασιά για μένα ήταν η ομορφότερη παραλία στην Κέρκυρα με τα πιο διαυγή νερά που έχω δει ποτέ.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
O Λογγάς όντως είχε γκρί θάλασσα αλλά το τοπίο είναι φανταστικό και η παραλία πολύ διαφορετική από τις υπόλοιπες.Όταν μάλιστα έχει κύμα καλύπτεται η μικρή λωρίδα άμμου.
Η παραλία κερασιά για μένα ήταν η ομορφότερη παραλία στην Κέρκυρα με τα πιο διαυγή νερά που έχω δει ποτέ.
Για το τοπίο στο Λογγά συμφωνώ, γι'αυτό είπα να κάτσουν πάνω στην καφετέρια!:p
Αλλά αυτή η θολούρα-ανακατωσούρα στη θάλασσα για μένα είναι αποτρεπτική, ακόμα και στο να μπω. Οι φωτογραφίες σου δείχνουν αυτό ακριβώς που εννοούσα.
Η Κερασιά είναι η μόνη παραλία που μου άρεσε (από όσες πήγα εννοείται) και ευχαριστήθηκα στην Κέρκυρα, παρόλο που δεν είμαι οπαδός του χοντρού βότσαλου, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.;)
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Σχετικα με τα κιτς μαγαζια,μαλλον εννοεις τα ''τουριστικα''.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν παντου και γιατι να μην εχει η Κερκυρα.
Το ατελειωτο καρακιτσαριο ειναι στην Βενετια,οπου πουλανε σε παγκουλια που εχουν εξω απο τα μαγαζια βενετσιανικες μασκες Made in China.




Στο Γκραντο παραθαλασσιο τουριστικο μερος της βορειας Ιταλιας αντιστοιχο μαγαζι.



Και το απιθανο κιτς στην κεντρικη πλατεια του Μιλανου (piazza duomo),οπου σε ενα παγκουλι εξω,εχουν τα κεραμικα πιατα το ενα πανω στο αλλο!!!

 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι εγω νομιζω οτι εννοει τα μαγαζια τυπου Ζακυνθου και βορειας Κρητης και Ροδου, τα οποια με ειχαν ξενερωσει και μενα παρα πολυ.Μαγαζια καθαρα αγγλικου στυλ ,προσανατολισμενα αποκλειστικα στη διασκεδαση των Αγγλων..οπου αλλοι επαιζαν ποδοσφαιρακια,αλλοι χορευαν ,αλλοι εβλεπαν αγγλικο πρωταθλημα και αλλοι καραοκε..κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.703
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom