Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
λοιπον..εχω διαβασει ολα τα ποστ..και εχω καραμπερδευτει...οσον αφορα τις παραλιες..
γουστο μου και εμενα ειναι αμμος και διαυγη νερα κτλ..
1.την παλαιοκαστριτσα δεν την αναφερετε καθολου..γιατι?νομιζα ηταν φημισμενη παραλια με ωραια νερα κτλ..τελικα ειναι ή οχι? (εκει 8α μενουμε)
2. εχω ξεχωρισει καποια ονοματα...
σιδαρι.καναλι της αγαπης
μπαρμπατι
νησακι
αριλλας
αγιος γεωργιος αργυραδων
αχαραβη
δασσια
περουλαδες
κερασια
γλυφαδα

3. οι αντιπαξοι αξιζουν?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ όμορφη παραλία και τοπίο (με νορμάλ νερά) ειναι ο Αγιος Γόρδιος με επίσης τεράστιο πρόβλημα πάρκινγκ και κίνησης.
Πρόπερσι το καλοκαίρι πηγαίναμε συχνά και όταν δεν είχε κύμα ήταν πολύ καλά! Παρκάρισμα έχει με πληρωμή αλλά δε βρίσκεις εύκολα πάντα. Ελπίζω φέτος που θα ξαναπάμε να είναι καλύτερα τα πράγματα..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
λοιπον..εχω διαβασει ολα τα ποστ..και εχω καραμπερδευτει...οσον αφορα τις παραλιες..
γουστο μου και εμενα ειναι αμμος και διαυγη νερα κτλ..
1.την παλαιοκαστριτσα δεν την αναφερετε καθολου..γιατι?νομιζα ηταν φημισμενη παραλια με ωραια νερα κτλ..τελικα ειναι ή οχι? (εκει 8α μενουμε)
2. εχω ξεχωρισει καποια ονοματα...
σιδαρι.καναλι της αγαπης
μπαρμπατι
νησακι
αριλλας
αγιος γεωργιος αργυραδων
αχαραβη
δασσια
περουλαδες
κερασια
γλυφαδα

3. οι αντιπαξοι αξιζουν?
Κερκυραια μου εχει πει να μην κανω μπανιο στο Σιδαρι=βουρκος..μονο φωτογραφιες στα ωραια βραχια
Οι Αντιπαξοι δεν αξιζουν απλα ..εχουν το Βουτουμι..μια εκπληκτικη τροπικαλ παραλια,εφοσον λες οτι τα γουστα σου ειναι αμμος και τυρκουαζ νερα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Που σου γμτ ..ισως νοικιασουμε τοτε τζιπ για το Δραστη
Στο Λογγα θα παω οπωσδηποτε,μου εκατσε αυτη η παραλια.
Αλλα βρε παιδια ..εχω μια ενσταση και διορθωστε με αν κανω λαθος ..ολοι μου λετε για τη βορεια Κερκυρα ,αλλα εγω πολυ βοτσαλο βλεπω ..τουλαχιστον στη βορειοανατολικη πλευρα του νησιου ..και το βοτσαλο δεν ειναι πολυ του γουστου μου..προτιμω αμμο.
Δεν ξερω πειτε μου τη γνωμη σας ..οσοι γνωριζετε .
Ευχαριστω.
Στην Κέρκυρα πήγα πέρσι τον Αυγουστο "συνονοματη" ;) οπότε να σου πω και την δική μου πρόσφατη εικόνα. Στο βοριοανατολικό κομμάτι της Κέρκυρας οι παραλίες είναι κυρίως με βότσαλα, όχι και τόσο του δικού μου γούστου. Από αυτές θα ξεχώριζα μόνο την παραλία της Κερασιας η οποία είναι όντως πολύ γραφική. Το πράσινο φτάνει κυριολεκτικά μέχρι την θάλασσα σε σημείο που το απογευματάκι δεν χρειάζεσαι καν ομπρέλα. Το αυτοκίνητο το έχεις δίπλα σου οπότε δεν χρειάζεσαι να περπατήσεις (καλό και κακό γιατί η παρουσία τους χαλάει το τοπίο), ήταν όμως και η μόνη παραλία που πλήρωσα πάρκινγ .:bash: Αν έχεις σκοπό να πας Παλαιοκαστρίτσα και να κάνεις βόλτα με το καραβάκι (προσωπικά μου άρεσε η εμπειρία βολτα με το καραβάκι με το γυάλινο πατο όπου έβλεπες και τον βυθό της περιοχής κάνε και ένα μπάνιο εκεί. Μικρή παραλία θα παγώσεις α:confused: λλά οι σχηματισμοί με τα βράχια θα κάνουν ιδιαίτερο το μπάνιο σου.

Και για να φτάσουμε επιτέλους στην αμμουδιά… το νοτιοδυτικό κομμάτι του νησιού έχει υπέροχες αμμουδιές !!! Εγώ ξεχώρισα την ατελείωτη αμμώδη παραλία του Ισσου στον Αγιο Γεωργιο λόγω του εξαιρετικού ομώνυμου beαchbarμε την καταπληκτική μουσική !!! :romeo:
 
Last edited by a moderator:

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Κερκυραια μου εχει πει να μην κανω μπανιο στο Σιδαρι=βουρκος..μονο φωτογραφιες στα ωραια βραχια
Οι Αντιπαξοι δεν αξιζουν απλα ..εχουν το Βουτουμι..μια εκπληκτικη τροπικαλ παραλια,εφοσον λες οτι τα γουστα σου ειναι αμμος και τυρκουαζ νερα.

ναι θελω πολυ να παωωω...
αλλα οι εκδρομες εχουν τιμη 35 ευρω το ατομο..τουλαχιστον αυτες τις 2 που ειδα εγω...ενταξει...για μες την κριση..ειμαστε και φοιτητες..δυσκολα...
ξερετε καποια αλλη οργανωμενη εκδρομη απο κερκυρα για αντιπαξους σε πιο οικονομικη τιμη?
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Μια ερωτηση:
ποιος δρομος ειναι γρηγοροτερος και καλυτερος ?
Απο Ακτιο-Πρεβεζα ή ο κλασσικος δρομος?
Ως Κερκυραια, που σημαίνει οτι κάθε μήνα κανω το ταξιδι Πάτρα Κερκυρα σε διαβεβαιώνω οτι απο αμφιλοχια αντίο Πρεβεζα Ηγουμενίτσα ειναι σαφώς καλύτερα. Και συνήθως μετα την αμφιλοχια προς βονιτσα δεν εχει πολυ κίνηση συνήθως!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε ευχαριστω καλη μου Ευα.
Πες μου τελικα ..το Σιδαρι για μπανιο ειναι καλα ή οχι?
Σε ποιες παραλιες να κανω μπανιο στα μερη σου?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ναι θελω πολυ να παωωω...
αλλα οι εκδρομες εχουν τιμη 35 ευρω το ατομο..τουλαχιστον αυτες τις 2 που ειδα εγω...ενταξει...για μες την κριση..ειμαστε και φοιτητες..δυσκολα...
ξερετε καποια αλλη οργανωμενη εκδρομη απο κερκυρα για αντιπαξους σε πιο οικονομικη τιμη?
Αν μπορεις ποσταρε το λινκ των εκδρομων που βρηκες ..με ενδιαφερει πολυ και μενα .

Παιδια πολυ προβλημα με το παρκινγκ ακουω και μεσα στη χωρα και στις παραλιες και ανησυχω.
Ωχ εχει να πεσει γκρινια.........απο τον οδηγο.
Υπαρχουν δημοτικα παρκινγκ μεσα στην πολη?
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αν μπορεις ποσταρε το λινκ των εκδρομων που βρηκες ..με ενδιαφερει πολυ και μενα .
Δεν ξέρω πόσο κοστίζει αλλά να πάτε οπωσδήποτε!!!
Οι Αντίπαξοι έχουν από τις ωραιότερες παραλίες της Ελλάδας image.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και γω αυτο το Βουτουμι λιγουρευομαι..ειναι απολυτως το στυλ μου!
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Σε ευχαριστω καλη μου Ευα.
Πες μου τελικα ..το Σιδαρι για μπανιο ειναι καλα ή οχι?
Σε ποιες παραλιες να κανω μπανιο στα μερη σου?
Επειδή το Σιδαρι ειναι το χωριό μου, (;):)) και πολυ αγαπημένο χωριό, ειμαι προκατελειμμενη. Θα προσπαθήσω ομως να σου πω πως ειναι τα πράγματα. Σο Σιδαρι υπάρχουν τρία σημεία ενδιαφέροντος. Σε παραλίες εννοω. Η πρωτη ειναι η μεγάλη παραλία του Σιδαριου, πολυ μεγάλη αμμωδης παραλία πολυ ρηχη ομως. Για μωρά και μικρά παιδιά ιδανική!!!!
Η αλλη πλευρά που εχει κανει το Σιδαρι διάσημο ειναι το Καναλι της αγάπης. Παρότι το εχουν καταστρέψει με απίστευτα άσχημες κατασκευές δίπλα στο κύμα :bash: παραμένει σημείο που πρεπει να επισκεφτείς και αν μπορείς να βρεις μια άκρη να κανεις το μπάνιο σου. Ψάξε να βρεις την παραλία της Αποτρυπητης, στην ίδια περιοχή. Εχει δυο νησάκια στο βάθος και ειναι το σημείο που εγω κολυμπαω. ( θα ειμαι εκει μετα απο 10 μέρες ελπιζω......:bleh:)
Παντου εχει άμμο και πηλο. Που τον αλειφουμε και στο πρόσωπο και σώμα για σπεσιαλ δέρμα.
Τέλος η παραλία κοντά στο ποτάμι του τυφλού. Επισης μεγαλη και αμμωδης προς τον Άγιο Ιωάννη Καρουσαδων. Διαλέγεις και παίρνεις.
Τωρα, επειδή άκουσα τα περί βουρκου, τι να πω.... Ειναι γνωστές βλακείες απο ανθρώπους που δεν ξέρουν τη θάλασσα στο Σιδαρι. Επειδή εχει σχεδόν παντου πηλο, άργιλο δηλαδή, αυτός δημιουργεί την αίσθηση του κολλωδες. Σαν βούρκος. Και το ξερω καλα γιατι οταν ήμουν μικρή εφτιαχνα κατσαρολικα για τις κούκλες μου με αυτο. Που ψαρευα στο νερό!!!!:haha:
Αλλο ενα χρήσιμο μυστικό. Τ Σιδαρι επηρεάζεται πολυ απο τον βορια, το μαιστρο δηλαδή. Αποτέλεσμα εχει το θολωμα της θάλασσας που την κανει να δείχνει βρώμικη.
Εσυ αποφασίζεις αν και νομίζω οτι αξίζει να ρίξεις την ματιά σου. Ελπιζω να βοηθησα και να περάσεις καλα όπου και να πας στην Κερκυρα!!!!!:):)
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Σε ευχαριστω καλη μου Ευα.
Πες μου τελικα ..το Σιδαρι για μπανιο ειναι καλα ή οχι?
Σε ποιες παραλιες να κανω μπανιο στα μερη σου?
image.jpg image.jpg
Η πρωτη φωτο ειναι η παραλία της Αποτρυπητης. Ρωτά να σου πουν πως θα πας. Η αλλη ειναι ενα στιγμιότυπο απο το Καναλι της αγάπης!!!!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom