Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και προσωπικά δεν είμαι άνθρωπος που έχει πρόβλημα με τα κρύα νερά, ακόμα και σε ποτάμια έχω κολυμπήσει άνετα! Αλλά τα νερά της Παλαιοκαστρίτσας δεν αντέχονταν!
Σκέψου πως φάνηκε σε μένα που είμαι φουλ κρυουλιάρα και κάνω 20 λεπτά μέχρι να μπω σε νορμάλ νερά! :p
Ηταν κρυστάλλινα τα νερά βέβαια, αλλά γινόσουν και εσύ κρύσταλλο :)
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Τι να πω ρε παιδια.εμας δεν μας φανηκαν παρα πολυ κρυα..δηλαδη νταξει μολις εμπαινες παγωνες ( και ειδικα la grotta) αλλα μετα απο κανα 5λεπτο ενιωθες μια ωραια δροσια.. μεχρι και το αγορι μου που ειναι ο ΠΛΕΟΝ κρυουλιαρης και στις ζεστες θαλασσες καθεται 10 λεπτα και παγωνει...μετα το πρωτο σοκ.. καθοταν κανα 20λεπτο....
τι να πω μπορει να ετυχε..
παντως μας αρεσε ΤΟΣΟ πολυ που λεμε να παμε και τον σεπτεμβρη κανα 2-3 μερες.. και φανταστειτε οτι ειμαστε κ οι 2 φοιτητες και απο λεφτα..τιποτα... τοσο πολυ τρελαθηκαμε..
μηπως ετυχε τοση ζεστη?
γιατι στις αλλες παραλιες (μπαρμπατι, νησακι, κερασια) τα νερα μου φανηκαν πολυ ζεστα..τουλαχιστον σε συγκριση με αυτα που λενε για την κερκυρα , οτι εχει πολυ κρυα νερα κτλ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
γιατι στις αλλες παραλιες (μπαρμπατι, νησακι, κερασια) τα νερα μου φανηκαν πολυ ζεστα..τουλαχιστον σε συγκριση με αυτα που λενε για την κερκυρα , οτι εχει πολυ κρυα νερα κτλ
Mπαρμπάτι που έχω πάει αρκετές φορές ήταν σχεδόν πάντα νορμάλ, όχι πολύ κρύα δηλαδή.. Αλλά σαν παραλία δε με τρελαίνει..
Με το καλό να ξαναπάτε! Εγώ θα περιμένω ως τέλος αυγούστου.. Αν έχει κανεις να προτείνει καμιά ωραία αμμουδιά θαναι πολύ χρήσιμο!
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Παιρνω το θαρρος και γραφω εδω,σε συντομο χρονικο διαστημα θα παμε για ενα τετραημερο (δυο ολοκληρες μερες,γιατι οι υπολοιπες εχουν τις μεταφορες) στην Κερκυρα.Υπαρχει ενα προγραμμα το οποιο ειναι περιληπτικα
1η μεραποντικονησι-μονη Βλαχερνων Κανονι και Μον Ρεπο
2η Αχιλλειον
3η Παλαιοκαστριτσα Μονη Παναγιας Κερκυρα-πολη
4η Εκκλησια Αγ.Σπυριδωνα
η παρεα μου σκεφτομασταν να νοικιασουμε αυτοκινητο εστω μια μερα,αλλα κανωντας ενα πλανο για μια πρωτη γνωριμια ειδα οτι το προγραμμα μας καλυπτε,εσεις που ειστε απο εκει και που εχετε παει θα μπορουσατε να με διαφωτισετε αν αξιζει κατι αλλο τοσο πολυ ωστε να μην το χασω και που οποσδηποτε να παω(εννοω οτι σε καποια μελλοντικη επισκεψη θα παω και εκει αλλα οχι την πρωτη φορα λογω χρονου).Διαβαζωντας ειδα πολλες ωραιες ''γωνιες'' και μερη αλλα νομιζω δεν θα τα προλαβαινα ολα,εστω με το δικο μου αυτοκινητο.Σας ευχαριστω πολυ.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Παίρνω κι εγώ το θάρρος, χωρίς να υποστηρίζω ότι τις είδα όλες τις παραλίες της Κέρκυρας, ούτε ότι έχω το αλάθητο. Απλώς να πω μια γνώμη για μια παραλία στο νησί που μου άρεσε πολύ και από όσες επισκέφθηκα, μου άρεσε περισσότερο.
Είναι το η παραλία του Ύψους, λίγα χιλιόμετρα στα βόρεια της πόλης της Κέρκυρας.
Σας έχω και επιχειρήματα :
Είχε μεγάλο μήκος ( χώρος για όλους), είτε ήθελες στις ενοικιαζόμενες ξαπλώστρες - ομπρέλες, είτε ήθελες να στήσεις τη δική σου. Λεπτό βοτσαλάκι έξω και άμμο μέσα στα πολύ ζεστά και καθαρά νερά! Ούτε βαθιά, ούτε πολύ ρηχή, να περπατάς ένα χιλιόμετρο για να βρεις νερό να κολυμπήσεις (πχ. Καλαμάκι), άνετη για παιδιά και εξέδρα για βουτιές!
Αυτό το βοτσαλάκι έξω, σε βοηθά να σκουπιστείς και να αλλάξεις, χωρίς να μπει η άμμος και στου φιδιού την τρύπα και να ψάχνεις πως να την ξεφορτωθείς, αλλά μέσα που θέλεις να πατάς σε άμμο, έχει υπέροχη και μάλιστα σχεδόν με το που μπαίνεις!!
Τώρα, το ότι τα νερά ήταν σε θερμοκρασία λουσίματος, μπορεί να είχε σχέση και με τις ημέρες που την επισκεφτήκαμε, με πολλή ζέστη.
Ααααα, και μπόλικο χώρο παρκαρίσματος δίπλα στην παραλία, όπως και κάδους για σκουπίδια.
Το κακό είναι ότι από τις δύο ντουζιέρες της παραλίας, λειτουργεί μόνο η μία και οι δύο καμπίνες αποδυτηρίων, είναι σπασμένες!
Στην Παλαιοκαστρίτσα ήμουν στις 2 Αυγούστου, με 39 βαθμούς έξω από το νερό και η θάλασσα ήταν κα-τα-πλη-κτι-κή! Απλά δροσερή.... Τώρα αν έξω έχει κάτω από 39 βαθμούς, δεν ξέρω....

Οι χειρότερες - από όσες είδα βέβαια - ήταν Κασσιόπη και Μπενίτσες.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
πες τα..ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΙΤΣΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Kate237 στις 2/8 και εγω εκει εκανα μπανιο παλαιοκαστριτσα!!! Οντως η χειροτερη παραλια εβερ στην ζωη μου η μπενιτσα...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οι χειρότερες - από όσες είδα βέβαια - ήταν Κασσιόπη και Μπενίτσες.
Στην Κασσιόπη έχει ωραίες παραλίες, αρκεί να τις βρεις. Έχω πολλά χρόνια να πάω στις παραλίες της και δεν ξέρω αν τώρα πια φτάνει αυτοκίνητο σε αυτές, αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια πήγαινες μόνο με τα πόδια και, φυσικά, ήταν πεντακάθαρες και με κρυστάλλινα νερά. Μήπως κολύμπησες κοντά στο λιμανάκι και σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η αυτή είναι η παραλία της Κασσιόπης;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φέτος στην Κέρκυρα δε μου πολυάρεσε.

Οι παραλίες στη δυτική πλευρά (Γλυφάδα, Μυρτιώτισσα) έχουν μπει μέσα αρκετά. Και έχουν βγει στην επιφάνεια βράχοι. Δεν είναι αμμος όπως ήταν.

Πρέπει να είναι το πιο βρώμικο νησί αυτή τη στιγμή. Πρέπει να γίνει κάτι με σκουπίδια και αποχετεύσεις.

Αρκετός αλλά φτηνός τουρισμός.

Οι θάλασσες ήταν αρκετά ζεστές (για κάποιους αυτό είναι καλό, για κάποιους κακό), όπως και σε όλη την Ελλάδα αν κατάλαβα καλά...

Παραλίες καταστρέφονται από την άναρχη δόμηση (για παράδειγμα Μπαρμπάτι)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Είναι το η παραλία του Ύψους, λίγα χιλιόμετρα στα βόρεια της πόλης της Κέρκυρας.
Το πρόβλημα με τον ύψο είναι ότι από πίσω είναι ο δρόμος και μπορεί να σου ρθει κάνας ιπτάμενος Ιταλός με κάνα μηχανάκι στο κεφάλι + ότι τρως καυσαέριο.
Τις πρωινές ώρες (12+ εννοώ) δεν είναι καλό το νερό. Το απόγευμα βελτιώνεται η κατάσταση.

Η καλύτερη παραλία της Κέρκυρας παραμένει το Καλάμι κατά τη γνώμη μου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Από χτες είμαστε στη Κέρκυρα! Για πείτε καμιά ωραία παραλία προς τα νότια.. Αμμουδιά θέλουμε και καθαρή! Στην Γλυφάδα δεν αξίζει;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom