Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Σήμερα γύρισα από την Κέρκυρα, όπου πήγα σε έαν ταξίδι-αστραπή για δουλειά.
Ενώ ήταν να πάω οδικώς, τελικά πήγα αεροπορικώς, γιατί φοβήθηκα τα μπλόκα.
Η πόλη το χειμώνα,μια μαγεία. Χωρίς πλήθη, χωρίς κακογουστιά, η Κέρκυρα ξεδιπλώνει μια ομορφιά που σπάνια την βλέπεις στην Ελλάδα.

Τα υπέρ:
Το ξενοδοχείο Bella Venezia σκίζει!
Το μουσείο Ασιατικής τέχνης είναι καταπληκτικό.
Το κάστρο.
Η κουζίνα σε σπίτι φίλων στην παλιά πόλη, αλλά και στους Κουραμάδες, επίσης.
Το ότι όταν έφτασα πήγα με τα πόδια από το αεροδρόμιο στη Σπιανάδα.

Τα κατά:
Πολύ λίγα, ανάξια λόγου.

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν και ιδιαίτερα την meli.
Θα ξαναπάω για περισσότερο καιρό ΣΙΓΟΥΡΑ! :clap:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σήμερα γύρισα από την Κέρκυρα, όπου πήγα σε έαν ταξίδι-αστραπή για δουλειά. Η πόλη το χειμώνα,μια μαγεία. Χωρίς πλήθη, χωρίς κακογουστιά, η Κέρκυρα ξεδιπλώνει μια ομορφιά που σπάνια την βλέπεις στην Ελλάδα. Τα κατά: Πολύ λίγα, ανάξια λόγου.
Αχ, πολύ ωραία μας τα λες... Στην Κέρκυρα, λόγω καταγωγής, πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια σαν παιδί, οπότε για μένα η Κέρκυρα είναι κάτι παραπάνω από ένα όμορφο νησί... είναι μαγεία ακόμα και το καλοκαίρι, παρόλα τα αρνητικά που φυσικά υπάρχουν εξαιτίας του πλήθους που κατακλύζει το νησί... Αν πας άνοιξη δε θα θέλεις να φύγεις... οι μυρωδιές, τα λουλούδια, η μαγεία της παλιάς πόλης θα σου κλέψουν την καρδιά... :lol:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Διαπισστωσα σπολυτα οσα λες γιατι επισκεφθηκα και εγω την κερκυρα πολλες φορες το χειμωνα (λογω δουλειας ) και χωρις τα πληθη των τουριστων ειναι πραγματικα μια μαγεια αλλα και και μια (ομορφη) μελαγχολια.
Μοιαζει να σου λεει ψαξε με, τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αχ, πολύ ωραία μας τα λες... Στην Κέρκυρα, λόγω καταγωγής, πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια σαν παιδί, οπότε για μένα η Κέρκυρα είναι κάτι παραπάνω από ένα όμορφο νησί... είναι μαγεία ακόμα και το καλοκαίρι, παρόλα τα αρνητικά που φυσικά υπάρχουν εξαιτίας του πλήθους που κατακλύζει το νησί... Αν πας άνοιξη δε θα θέλεις να φύγεις... οι μυρωδιές, τα λουλούδια, η μαγεία της παλιάς πόλης θα σου κλέψουν την καρδιά... :lol:
Δεν είναι η πρώτη φορά που πάω στο νησί των Φαιάκων.
Μικρός, πέρασα κάποια καλοκαίρια με τους γονείς μου εκεί και όχι λόγω καταγωγής, αλλά γιατί τους άρεσε πολύ η Κέρκυρα.
Ξαναπήγα με το σχολείο την 5ήμερη και μεγάλος πια για να κάνω Πάσχα το 2000.
Είναι η πρώτη φορά όμως που πήγα στο καταχείμωνο και ομολογώ ότι μου άρεσε πάρα πολύ και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.:clap:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
οπότε για μένα η Κέρκυρα είναι κάτι παραπάνω από ένα όμορφο νησί... είναι μαγεία ακόμα και το καλοκαίρι, παρόλα τα αρνητικά που φυσικά υπάρχουν εξαιτίας του πλήθους που κατακλύζει το νησί... Αν πας άνοιξη δε θα θέλεις να φύγεις... οι μυρωδιές, τα λουλούδια, η μαγεία της παλιάς πόλης θα σου κλέψουν την καρδιά... :lol:
Όπως το λες...είναι μαγεία, όλες τις εποχές του χρόνου...όλο το νησί !
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Γεια σας παιδια!Εγω με πολυ λιγα λογια θα σας πω οτι η Κερκυρα ειναι κομματι απ τη ζωη μου!!!!!!!!!!!!Δεν ειμαι απο εκει,αλλα οταν πριν 7 χρονια πηγα για πρωτη φορα...κολλησα!!!!Καθε καλοκαιρι 10 μερες τις περναω στον παραδεισο μου(χωρις υπερβολη,ετσι το νιωθω!)μακαρι να ζουσα εκει για παντα.....ονειρο ζωης!!!!!!Παντως το σιγουρο ειναι οτι σε καναδυο χρονια λεω να αγορασω καποιο οικοπεδακι....θα δουμε....παντως επειδη εχω ταξιδεψει αρκετα,ειναι μακραν το ωραιοτερο νησι!!!!!!!!!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Χαιρομαι αφάνταστα που μπορεσες να πιασεις τον παλμο της πραγματικής Κερκυρας,περα απο τα ασφυκτικα κακογουστα μπαρακια που το καλοκαιρι γεμιζουν με τουριστες..
Την δε ανοιξη ειναι απιστευτα ερωτικη!! Δεν υπαρχει καλυτερο από το να γυρνας ερωτοχτυπημενος στα καντουνια της, μυριζοντας τις πασχαλιές...
Αλλα και το καλοκαιρι πίστεψε με αν εισαι με καποιον που να ξερει, μπορεις να ξεφυγεις απο τις ορδες των τουριστων και να βρεθεις να κανεις καμπινγκ σε ερημικη υπεροχη παραλία!!!:cool:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Σωστα!!Την ομορφια αυτου του τοπου μπορεις να την δεις ολες τις εποχες!Αχχ αυτες οι ατελιωτες βολτες στα καντουνια......!Αντε.....πλησιαζει ο καιρος,σε λιγους μηνες θα ειμαι εκει,στον παραδεισο μου!!!Γεια σας!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Σωστα!!Την ομορφια αυτου του τοπου μπορεις να την δεις ολες τις εποχες!Αχχ αυτες οι ατελιωτες βολτες στα καντουνια......!Αντε.....πλησιαζει ο καιρος,σε λιγους μηνες θα ειμαι εκει,στον παραδεισο μου!!!Γεια σας!

Κέρκυρα all time classic!!!
Δε μας είπες ποιό μέρος στην Κέρκυρα προτιμάς?
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Γεγονος ειναι οτι λατρευω την πολη της η οποια εχει αρχοντια,ομορφια & ρομαντισμο!Μετα υπαρχουν παλλα ομορφα μερη(κυριως προς βορεια).Επισκεφτομαι επισης συχνα Μπαρμπατι,Παλιοκαστριτσα,Γαστουρι & αλλα.......τι να πω βρε παιδια,καθε χρονο ανακαληπτω και αλλα μερη!Δεν βαριεσαι ποτε!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Κι εγω διπλη ψηφο! και για πόλη και βορεια κερκυρα και για συναντηση!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom