Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Καλά, προβλέπω τραβελστορική συνάντηση στην Κέρκυρα το καλοκαίρι! :lol:
Κι εγώ ψηφίζω πόλη και βόρεια Κέρκυρα! :clap:

Εγώ θα είμαι σίγουρα εκεί πάντως!!Προσπαθήσαμε και πέρσι αλλα δεν μας βγήκε η συνάντηση!!!Ελπίζω φέτος να καταφέρουμε να μαζευτούμε!

Ψηφίζω Πόλη φυσικά και βόρεια Κέρκυρα με προτίμηση στη δήμο Κασσωπαίων που ανήκω!!!:clap:
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιταλια ;!
Τα τελευταια δυο χρονια πηγαινω παρα πολυ συχνα Κερκυρα. Εχω περασει εκει και καλοκαιρι, και διακοπες Χριστουγεννων, και φυσικα Πασχα και εννοειται..ανοιξιατικο 4ημερο!!! Απ'όοοοολα αυτα...η ανοιξη είναι η καλύτερη μου!!!
Το νησί δεν έχει βουλιάξει απο τουρίστες(όπως συμβαίνει καλοκαίρι κ Πασχα)...δε βρέχει συνεχεια (όπως συμβαίνει το χειμωνα)...και είναι γεματο χρώματα. Μενω κοντα στο Cavalieri, κ μόλις βγαίνω απο το στενό της ακαδημίας, ειδικα νωρις το πρωι..ειναι ένα όνειρο!!! Εχει ηρεμία, λαμπερό ήλιο, καταγάλανο ουρανο, ήρεμη θαλασσα με τα "καραβακια" της, τη μεγαλυτερη καταπράσινη πλατεια των βαλκανίων στα αριστερα που καταλήγει στο παλιό φρούριο!! Δεν υπάρχει! :)Λατρεύω τον καφέ πανω στο πάλιο φρούριο με θέα όλα αυτα που μόλις περιέγραψα. Όσοι εχετε πάει εκει για καφέ θα συμφωνήσετε μαζι μου..όσοι δεν εχετε πάει, στην επόμενη επίσκεψη μη το χασετε!!!

Αχ να πω κι ενα αρνητικό?!
Τα σπίτια στα καντουνια, που στην προσπάθεια τους να μη χασουν την παλια εικόνα τους, απ'εξω δεν είναι καθόλου διατηρημένα και ειναι γεματα υγρασια, έτοιμα να πέσουν! :( Αυτο σας άρεσε!?
 

Dimsworld

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Εδώ σε θέλω..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκέφτομαι κάτι για μόνιμο
Είχα την τύχη να την επισκεφτώ για αρκετές ημέρες και την άνεση να την γυρίσω ολόκληρη.Πρόκειται για ερωτικό νησί σίγουρα,με αρχιτεκτονική που
με εξίταρε,φυσική ομορφιά,ατμόσφαιρα..και επίσης πολλή καλή κουζίνα..
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Αν και εγώ ευθύνομαι για την προηγούμενη συνάντηση που δεν ευοδώθηκε, φυσικά κι εγώ είμαι μέσα για συνάντηση στην Κέρκυρα.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Τα τελευταια δυο χρονια πηγαινω παρα πολυ συχνα Κερκυρα. Εχω περασει εκει και καλοκαιρι, και διακοπες Χριστουγεννων, και φυσικα Πασχα και εννοειται..ανοιξιατικο 4ημερο!!! Απ'όοοοολα αυτα...η ανοιξη είναι η καλύτερη μου!!!
Το νησί δεν έχει βουλιάξει απο τουρίστες(όπως συμβαίνει καλοκαίρι κ Πασχα)...δε βρέχει συνεχεια (όπως συμβαίνει το χειμωνα)...και είναι γεματο χρώματα. Μενω κοντα στο Cavalieri, κ μόλις βγαίνω απο το στενό της ακαδημίας, ειδικα νωρις το πρωι..ειναι ένα όνειρο!!! Εχει ηρεμία, λαμπερό ήλιο, καταγάλανο ουρανο, ήρεμη θαλασσα με τα "καραβακια" της, τη μεγαλυτερη καταπράσινη πλατεια των βαλκανίων στα αριστερα που καταλήγει στο παλιό φρούριο!! Δεν υπάρχει! :)Λατρεύω τον καφέ πανω στο πάλιο φρούριο με θέα όλα αυτα που μόλις περιέγραψα. Όσοι εχετε πάει εκει για καφέ θα συμφωνήσετε μαζι μου..όσοι δεν εχετε πάει, στην επόμενη επίσκεψη μη το χασετε!!!

Αχ να πω κι ενα αρνητικό?!
Τα σπίτια στα καντουνια, που στην προσπάθεια τους να μη χασουν την παλια εικόνα τους, απ'εξω δεν είναι καθόλου διατηρημένα και ειναι γεματα υγρασια, έτοιμα να πέσουν! :( Αυτο σας άρεσε!?
Αρχικα εχω να σου πω οτι με την περιγραφη σου για την ανοιξιατικη Κερκυρα με ξετρελανες!Ναι,αξιζει το καφεδακι στο παλιο φρουριο!Οσο για τα παλια κτηρια,πραγματικα υπαρχει θεμα....ειναι μεν υπεροχης αισθητικης αλλα μυριζουν μουχλα!(....αλλα η αγαπη μου για το νησι με κανει να μου αρεσει & αυτο!)Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που δεν χωραει κουβεντα ειναι το θεμα σταθμευσης.......δεν υπαρχει!:shock:
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Και γω γύρισα πρόσφατα από τη Κέρκυρα και είναι πράγματι όπως τη περιγράφετε. Η πιο ευρωπαϊκή πόλη της Ελλάδας, τι να πρωτοθαυμάσεις , τη Σπιανάδα,το Κανόνι (δεν είναι μακριά με τα πόδια από τη Σπιανάδα περίπου μιά ώρα) το Μον Ρεπό και τον κήπο του με το ναό της Αρτέμιδας, τα φρούρια παλιό και νέο, τα Μουσεία, όντως το Ασιατικής τέχνης είναι εντυπωσιακό, κυρίως απο τις λεπτομέρειες των εκθεμάτων έμαθα πράγματα που δεν ήξερα, η Φιλαρμονική, οι χοροί και τα τραγούδια στη Πλατεία του Δημαρχείου(έναρξη Καρναβαλιού)και οι αυθεντικές βενετσιάνικες στολές. Επειδή όμως ο σωστός πολίτης πρέπει να είναι αντικειμενικός θα πώ και τι δεν μου άρεσε. Λοιπόν, δεν μου άρεσε ο αέρας εγκατάλειψης που απέπνεαν πολλά (πρώην υπέροχα)νεοκλασσικά σπίτια ,άλλα πάλι νόμιζες ότι ήταν ετοιμόρροπα , επίσης δεν μου άρεσε το εισιτήριο των 7 ΕΥΡΩ στο Αχίλλειο,μόνο (σχεδόν) για μία αίθουσα (ακόμη και σε σύγκριση με τα εισιτήρια στα υπόλοιπα μουσεία υπερεκτιμημένο ήταν ) . Επίσης, δεν πιστεύω να έχει κανείς πρόβλημα με τη βροχή. Οταν πήγα όλα τα μετεωρολογικά έκαναν προβλέψεις γιά βροχές και καταιγίδες κι εγώ δεν χρησιμοποίησα ούτε μιά στιγμή την ομπρέλλα μου.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Τί πιό ωραίο απ το να περπατάς στην παλιά πόλη και ν ακούς την Κερκυραϊκή διάλεκτο στα καντούνια, που για καλή μας τύχη ακόμα κι οι νέοι χρησιμοποιούν μεταξύ τους!!!

Και μέρες που είναι πάρτε μια μικρή δόση απ τα Κερκυραϊκά αθάνατα Πετεγολέτσα!!!

 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εσυ μαλλον θα εισαι βαρκελωνη για αλλη συναντηση εκτος αν προλαβεις
και τις 2:bleh:
Ολόκληρο καλοκαίρι και δε θα προλάβω να "πεταχτώ" μέχρι την Κέρκυρα; :bleh:(αν και για φέτος ειδικά το βλέπω λίγο δύσκολο :(, καλοκαίρι χωρίς μπανάκια στην Κέρκυρα και βόλτα στα καντούνια της πόλης, δεν είναι καλοκαίρι για μένα :lol:)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Το πρόβλημα του παρκινγκ ειναι οντως τεραστιο!!! Αυτη τη στιγμη ομως φτιαχνεται ποδηλατοδρομος κατα μηκος ολης της παραλιακης!! Οποτε παρτε ποδηλατα και παμε!!!:clap:
Με τα κτιτια ειναι ενα θεμα,αλλα τωρα με τα προγραμματα εχει αρχισει να λυνεται. Ηδη το καμπιελο εχει φτιαξει κατα πολυ.
Να συντονιστουμε ολοι μαζι το καλοκαιρι μην λεπουμε εκτος...:roll:
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιταλια ;!
αχ ναι κ η διάλεκτος...συμπληρώνει τις μελωδίες...καταπληκτικά!
Maragiorgos...για τη στάθμευση δεν ανοίγουμε θέμα...ειδικά τις περιόδους με πολλούς τουρίστες δεν υπάρχει χώρος ούτε για μηχανάκι. Όμως την άνοιξη:D
Πάντως έχετε παρατηρήσει όλοι την κατάσταση των σπιτιών ε;Ας ήταν μόνο βαμμένα...στα χρώματα που είχαν...να μην αλλάξει τπτ...αλλά να μη φαίνονται εγκαταλελειμμένα! (Τα πιο πολλά από μέσα είναι σαν παλάτια!):shock:
Επίσης γι αυτούς που μένουν εκεί μόνιμα η βροχή και η υγρασία είναι ένα πρόβλημα.:roll:
Αλλά όπως και να χει η Κέρκυρα είναι ερωτεύσιμη...και άκρως ρομαντική.:clap::clap::clap:
 
Last edited by a moderator:

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Εμένα πάλι τα σπίτια στην πόλη μ αρέσουν όπως ακριβώς είναι..Δεν θα ήθελα να είναι βαμμένα..Έτσι γνώρισα την Κέρκυρα κι έτσι θέλω να μείνει!!!
Μερικοί απο τους λόγους που αισθάνομαι πραγματικά περίφανη που κατάγομαι απ το νησί των Φαιάκων:

Η Κέρκυρα, η μεγαλύτερη διατηρημένη και κατοικημένη μεσαιωνική πόλη στην Ελλάδα, θεωρείται μία από τις ωραιότερες της πόλεις της Μεσογείου, γι’ αυτό και από το 2007, η παλιά πόλη της Κέρκυρας, με τα δύο ενετικά φρούριά της, αναγνωρίστηκε ως διατηρητέο μνημείο της παγκόσμιας φυσικής και πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO.


Εκτός από τις γνωστές εικόνες της Κέρκυρας – το Αχίλλειο, το Μον Ρεπό, το Ποντικονήσι, τα απλωμένα ρούχα στα καντούνια – υπάρχουν και πολλές άλλες άγνωστες σελίδες από την πλούσια ιστορία της πόλης. Στην Κέρκυρα εφαρμόστηκε για πρώτη φορά ο θεσμός της οριζόντιας ιδιοκτησίας, πολύ πριν περιληφθεί στη σύγχρονη ελληνική νομοθεσία. Εδώ ανέβηκε η πρώτη όπερα (1733), δημιουργήθηκε το πρώτο ανεξάρτητο ελληνικό κράτος (Επτάνησος Πολιτεία, 1799), ιδρύθηκε η πρώτη ελληνική Σχολή Καλών Τεχνών (1815) και το πρώτο πανεπιστήμιο (Ιόνιος Ακαδημία, 1824). Εδώ λειτούργησε το πρώτο ψυχιατρικό νοσοκομείο (1838), η παλαιότερη τράπεζα (Ιονική Τράπεζα, 1839), ο αρχαιότερος ιατρικός σταθμός της χώρας (Ιατρείο Κερκύρας, 1897).
Πηγή: Βιβλιοπωλείο Κίνητρο

Και να μην ξεχάσουμε τον Καποδίστρια που ήταν ο πρώτος κυβερνήτης της Ελλάδας!!!

Στο παρακάτω βίντεο ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα στη μεγαλύτερη φιλαρμονική της Κέρκυρας "Καποδίστριας" απ την αγαπημένη μου εκπομπή "Γυρίσματα" του ΣΚΑΙ...


Στην επίσημη σελίδα της εκπομπής, μπορείτε να δείτε περισσότερα βίντεο για το νησί και την ιστορία του!!!
Γυρίσματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom