Κίνα Κίνα και συνάλλαγμα...

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
Για συνάλλαγμα στην Κίνα, ξέρει κανείς τι συμφέρει? Να κάνω εκεί ή απο εδώ? Επισης αν χρησιμοποιήσω πιστωτική για ανάληψη που βολεύει, υπάρχουν χρεώσεις ή απλά χρεωνεται η πιστωτική με το ποσό?
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Πριν 5 μηνες που ημουν εκει κουβαλουσα ευρω κι αλλαζα στις τοπικες τραπεζες ευκολα και γρηγορα.Δε ξερω αν μπορεις να παρεις γουαν απο εδω.Την πιστωτικη την χρησιμοποιουσα οχι για αναληψεις αλλα ως πιστωτικη,συνηθως με εξτρα χρεωση 2-4%.Αποφυγε παντως τα ανταλλακτηρια στα αεροδρομια Σαγγαης και Πεκινου.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εγω παντως με την ΕΘΝΟcash τη κανονικη αυτη που ειναι για αναληψεις εδω κανενα προβλημα παντου ακομα και στα βαθη της χωρας :p.Η χρεωση 1.1 περιπου για καθε αναληψη.
Ποτε δε συμφερει να κανεις συναλλαγμα!
 

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
Τωρα με τέλειωσες αλλά για να κάνω μια ερώτηση, εγω πχ εχω και τρεχουμενο και οψεως θα μου βγάλει να επιλέξω(αν θυμάσε) και επιπλέον ειπες χρέωση 1,1(ευρώ?) γινεται ομως αυτό αφού στην Ελλάδα αν παρεις απο άλλη τράπεζα σε χρεώνουν, σε χρεώνουν τόσο λίγο στην Κίνα?
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
το 1,1 ευρώ μου ακούγεται υπερβολικά χαμηλό. εγώ έκανα ανάληψη με τη χρεωστική Electron Visa της Alpha Bank και η χρέωση ήταν 30 yuan, ανεξαρτήτως ποσού. Το θέμα είναι ότι τα ΑΤΜ στην κίνα έχουν χαμηλό όριο ανάληψης, και διαφορετικό όριο το καθένα. Το μεγαλύτερο που ξέρω (το 2007, τώρα ίσως να έχει αυξηθεί) ήταν 3000 yuan, οπότε καλό είναι να το ψάξεις λίγο ώστε να μη σηκώνεις 1000 τη φορά και πληρώνεις το 30άρι χωρίς λόγο
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
να προσθέσω ότι όντως τα ΑΤΜ προσφέρουν την καλύτερη ισοτιμία, αλλά μόνο αν σηκώσεις αρκετά χρήματα ώστε να ελαχιστοποιήσεις την επίδραση του transaction fee. τα μηχανήματα της HSBC συνήθως έχουν το υψηλότερο όριο ανάληψης.από Ελλάδα δεν είναι δυνατόν να πάρεις Γιουάν, απ όσο ξέρω τουλάχιστον
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τωρα με τέλειωσες αλλά για να κάνω μια ερώτηση, εγω πχ εχω και τρεχουμενο και οψεως θα μου βγάλει να επιλέξω(αν θυμάσε) και επιπλέον ειπες χρέωση 1,1(ευρώ?) γινεται ομως αυτό αφού στην Ελλάδα αν παρεις απο άλλη τράπεζα σε χρεώνουν, σε χρεώνουν τόσο λίγο στην Κίνα?
Δεν σε βάζει να διαλέξεις στο εξωτερικό, τα παίρνει από έναν λογαριασμό. Εγώ πχ που έχω ταμιευτηρίου και όψεως τα παίρνει πάντα από τον ταμιευτηρίου.
Ειδικά για την εθνική τράπεζα η χρέωση για αναλήψεις στο εξωτερικό είναι η ίδια με την χρέωση στο εσωτερικό (ΔΙΑΣ) και είναι γύρω στο 1.1-1.2 ευρώ ανά ανάληψη. Οι άλλες τράπεζες έχουν μεγαλύτερες χρεώσεις.
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
θα κανεις αναληψη στην Κινα απο το ΑΤΜ κανονικα.Παρε τηλεφωνο την τραπεζα σου να σου πει τη χρεωση που θα σε επιβαρυνει αναλογα με το ποσο της αναληψης.Προσωπικα για τη δικη μου καρτα (εθνοκασ) οι τιμες ειναι ιδιες για ολες τις χωρες του κοσμου.Μη φοβασαι, το ποσο επιβαρυνσξς ειναι αστειο και προφανως συμφερει απο το να μπλεκεσαι με συναλλάγματα και αλλες μπουρδες.




το 1,1 ευρώ μου ακούγεται υπερβολικά χαμηλό. εγώ έκανα ανάληψη με τη χρεωστική Electron Visa της Alpha Bank και η χρέωση ήταν 30 yuan, ανεξαρτήτως ποσού. Το θέμα είναι ότι τα ΑΤΜ στην κίνα έχουν χαμηλό όριο ανάληψης, και διαφορετικό όριο το καθένα. Το μεγαλύτερο που ξέρω (το 2007, τώρα ίσως να έχει αυξηθεί) ήταν 3000 yuan, οπότε καλό είναι να το ψάξεις λίγο ώστε να μη σηκώνεις 1000 τη φορά και πληρώνεις το 30άρι χωρίς λόγο
το 1.1 ειναι πολυ, η χρεωση ειναι αναλογη με το ποσο και ειναι πολυ μικρη.Όσο γιαι τη χρεωστική Electron Visa της Alpha Bank που ανεφερες, δεν εχει καμια σχεση μιας και συ αναφερεσε σε πιστωτικη καρτα που οταν κανεις αναληψη απο αυτην ειναι σαν να αγοραζεις κατι.Οι ελληνικες πιστωτικες δε σε χρεωνουν για αγορες σε Ελλαδα κ Ευρωπη.Εξω απο την Ευρωπη υπαρχει μια επιβάρυνση, το λεω λογω προσφατης εμπειριας απο Αμερικη.

Ξαναλεω, οπου και να πας στον κοσμο δε χρειαζεται να κανεις συναλλαγματα.Με το που πας στο αεροδρομιο σηκωνεις λεφτα απο το ΑΤΜ.Εξ αλλου το ΑΤΜ σου λεει το ποσο που θα σε επιβαρυνει και μετα απο δικη σου επιβεβαιωση βγαζει τα λεφτα.Οποτε μην ανησυχείς για τιποτα.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
το 1,1 ευρώ μου ακούγεται υπερβολικά χαμηλό. εγώ έκανα ανάληψη με τη χρεωστική Electron Visa της Alpha Bank και η χρέωση ήταν 30 yuan, ανεξαρτήτως ποσού. Το θέμα είναι ότι τα ΑΤΜ στην κίνα έχουν χαμηλό όριο ανάληψης, και διαφορετικό όριο το καθένα. Το μεγαλύτερο που ξέρω (το 2007, τώρα ίσως να έχει αυξηθεί) ήταν 3000 yuan, οπότε καλό είναι να το ψάξεις λίγο ώστε να μη σηκώνεις 1000 τη φορά και πληρώνεις το 30άρι χωρίς λόγο

Aν και ειναι λιγο αργα τωρα :) , η ισοτιμια ειναι 1.1 με 1.2 ευρω που σου χρεωνει η εθνοcash οτι και να τραβηξεις,οπου και να σαι,για αυτο και την εχω βγαλει.
Πχ στο μαροκο η πειραιως μου κρατησε (η cashcard) 5 (!!) ευρω και η εθνοcash 1.1 οπως προανεφερα.Το ιδιο και στην κινα,την αιγυπτο,το βιετναμ και τη ρωσια.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εμεις αλλαζαμε στο ξενοδοχειο που μεναμε και ειχε καλή τιμή. Αλλη φορά ειμαχε κανει και σε μια κλειστη αγορα "silk market" που στον τελευταιο οροφο ειχε ανταλακτηριο, παλι σε λογικη τιμη. Αλλα αν θελαμε να αγορασουμε κατι μεχρι και ευρω μας επαιρναν στην κλειστη αγορα. Ακομα και με πιστωτικη πληρωναμε με επιβαρυνση 2 ευρω για μια αγορα που καναμε των 50 ευρω. Μαλιστα, δεν ειχε το "δικο μας μαγαζι " μηχανακι για πιστωτικη και για ποτε ετρεξε η δαιμονια πωλητρια να βρει σε διπλανο ενα δανεικο δεν το καταλαβαμε!!! Κυκλωμα μεγαλο! Σατανικοι!!! Με τιποτα να μη σε χασουν απο πελατη! Μιλαω για Πεκινο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom