Κίνδυνος απο τα φαγητά των αεροπορικών εταιρειών

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ότι θέλετε φαίνεται πως υπάρχουν στα catering των μεγάλων αεροπορικών εταιριών και δυστυχώς αυτά καταλήγουν στο στομάχι μας!



Κατσαρίδες, ποντικάκια, ζωύφια και άλλα έντομα ήταν τα σιχαμερά ευρήματα έρευνας της αμερικανικής ένωσης FDA (Food and Drug Administration), η οποία έλεγξε την ποιότητα του φαγητού που σερβίρεται στις πτήσεις μεγάλων αμερικανικών εταιρειών.

Δύσκολο να το πιστέψει κανείς, αλλά το φαγητό στις πτήσεις δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερο, αφού σε πολλές περιπτώσεις έχει την ίδια γεύση με το πιάτο στο οποίο σερβίρεται.

Μέσω της ένωσης Freedom of Information Act, η εφημερίδα USA Today αποκάλυψε πρόσφατα μυστικά έγγραφα από τις επιθεωρήσεις που έγιναν σε εταιρείες που προμηθεύουν τρόφιμα μεγάλες αεροπορικές εταιρείες.


Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά αηδιαστικά, αφού από τις έρευνες προέκυψε ότι τα τελευταία δύο χρόνια, το φαγητό σε αυτές τις εταιρείες, αποθηκευόταν σε ακατάλληλες θερμοκρασίες και χώρους, με προσωπικό που δεν τηρούσε τους κανόνες υγιεινής. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα το γεύμα περιελάμβανε και διαφορα είδη ζωυφίων.

Το πιο σημαντικό όμως είναι το πόσο διαδεδομένο είναι το πρόβλημα, αφού οι 91 κουζίνες εταιριών catering, προμηθεύουν με πάνω από 100 εκατομμύρια γεύματα την ημέρα μεγάλες αεροπορικές εταιρείες. Από αυτό το γεγονός μπορεί να αναλογιστεί κανείς σε τι κίνδυνο εκτίθεται η υγεία εκατομμυρίων επιβατών.

Παρόλα τα αποτελέσματα όμως, σύμφωνα με τον σύμβουλο δημόσιας υγείας, Roy Costa, η κατάσταση χειροτερεύει και θέτει σε κίνδυνο χιλιάδες ανθρώπους σε καθημερινή βάση.

Οπότε, το ταπεράκι και σε αυτή την περίπτωση είναι η ασφαλέστερη επιλογή!
Πηγη NewsIt.gr
NewsIt.gr: Κίνδυνος από τα φαγητά των αεροπορικών εταιρειών!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μωρέ καλά κάνω εγώ και δεν τρώω τίποτα απο δαύτα. Καλύτερη νηστική παρά τάβλα:D. Οταν έρχεται η κοπέλα και με ρωτά (συνήθως) κρέας ή ψάρι της απαντώ τίποτα απο τα δυο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αντε το πολύ πολύ να της πω τσάκω μια μπύρα κούκλα......:cool:. Αντε πια με τα σκουπίδια τους....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Το φορουμ τα έχει πει για το ταπεράκι με τα κεφτεδάκια εδώ και πάρα πολύ καιρό..:cool:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Λες,και τα υποτιθέμενα-σύμφωνα με κάποιους-gourmet που σερβίρουν προς την άλλη μεριά του ημισφαιρίου,να είναι ίδια;
Σε ταίζουν κατσαρίδα μπεαρνέζ,και εκστασιασμένος θες να τους δώσεις και αστέρι michelin :haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αισχος!!! Και μεις τα δοκιμαζουμε ολα για να εχουμε αποψη!!!!! :haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να τοποθετηθει αμεσως για αυτο το αισχος ο guru των αεροπορικων εταιρειων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λες,και τα υποτιθέμενα-σύμφωνα με κάποιους-gourmet που σερβίρουν προς την άλλη μεριά του ημισφαιρίου,να είναι ίδια;
Σε ταίζουν κατσαρίδα μπεαρνέζ,και εκστασιασμένος θες να τους δώσεις και αστέρι michelin :haha::haha::haha:
Τι εννοείς την άλλη μεριά του ημισφαιρίου? Εμένα κάτι τέτοιο μου έτυχε στο Νότιο & Δυτικό ημισφαίριο. Μάλλον δεν μετράει ως "άλλη μεριά του ημισφαιρίου", ε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.332
Εγώ πάντως δηλώνω ότι τα σαβουριάζω όλα και το ευχαριστιέμαι κι όλας....φέρτε στο λαό πλαστικό ταπεράκι με ξαναζεσταμένο φαγητό αεροπορικών εταιρειών και ετοιματζίδικο γλυκάκι! :haha:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
GTS Δεν ξέρω για το φαγητό αλλά για το ετοιματζίδικο γλυκάκι συμφωνώ, είναι πάντα super!!!!:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και εγώ τα τρώω όλα!!!!!!!!!
επίσης σαβουριάζω και των διπλανών,των παραδιπλανών και όλου του τετραγώνου....:D:D
τελειώνω με τα ψωμάκια που πασαλείβω όλα τα βουτυράκια και μετά τα γλυκά.. μετά πίνω και 5-6 σόδες..:rolleyes:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Μα δε το βλέπετε ότι νοιάζονται για εμάς και θέλουν να έχουμε αντισώματα και πεπτικό σύστημα σε συνεχή επαγρύπνηση στους δύσκολους εξωτικούς προορισμούς μας; :haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αυτη η ομελετιτσα εδω δεν σας κανει καπως??? εχω να πω οτι δεν ειχε την γευση του αυγου!!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom