Κίνδυνος απο τα φαγητά των αεροπορικών εταιρειών

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Kαι γω τρωγω στο αεροπλανο,εκτος απο την πεινα,ειδικα στα μακρινα περναει και η ωρα με ολη την διαδικασια της μασας και μετα νανακια.

Εχω ομως μια ερωτηση.
Οι πιλοτοι τρωνε το ιδιο φαγητο με τους υπολοιπους?
Γιατι αν τρωνε κι αυτοι τις σαβουρες που δινουν...αυτο εγκυμονει κινδυνους.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οπα σωστη παρατηρηση xenos!!!!
Eπισης η business τρωει και αυτη απο τον σωρο?? εε , εεε εεεε??
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Kαι γω τρωγω στο αεροπλανο,εκτος απο την πεινα,ειδικα στα μακρινα περναει και η ωρα με ολη την διαδικασια της μασας και μετα νανακια.

Εχω ομως μια ερωτηση.
Οι πιλοτοι τρωνε το ιδιο φαγητο με τους υπολοιπους?
Γιατι αν τρωνε κι αυτοι τις σαβουρες που δινουν...αυτο εγκυμονει κινδυνους.
Οι πιλότοι τρώνε διαφορετικό γεύμα απ ότι οι επιβάτες και νομίζω και ο κυβερνήτης διαφορετικό απ ότι ο συγκυβερνήτης έτσι ώστε σε περίπτωση τροφικής δηλητηρίασης που αφορά το σύνολο...να είναι εξασφαλισμένη η διακυβέρνηση του σκάφους(αυτό τουλάχιστον έχω διδαχθεί σε σχετικό μάθημα),οι πιλότοι του φόρουμ ας μας πουν αν εφαρμόζεται.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
η business τρωει και αυτη απο τον σωρο?? εε , εεε εεεε??
Όχι, η business δεν έχει το ίδιο μενού - ούτε στο φαγητό ούτε στο ποτό - εκτός απ' όλα τ' άλλα. Και, επίσης όχι, οι πιλότοι δεν τρώνε ό,τι στην οικονομική.

Όσο για το φαγητό των εταιρειών, της Emirates είναι μακράν το καλύτερο όσων έχω δοκιμάσει -business ή economy, και της Cyprus μακράν το χειρότερο (εκείνη την πίτσα στο Λάρνακα-Θεσ/νίκη ούτε στο Βαρδάρι, ούτε στην Ομόνοια τολμούν να την σερβίρουν - το πώς γλύτωσε το έντερό μας ακόμη απορώ! Ίσως λόγω των αντισωμάτων... :haha: )
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ρε babaduma για δες ποια πιτσα λες??? εμας τις προαλλες μας σερβιραν μια πιτσαρα πολυ καλη 4 τυρια , γλυφαμε τα δαχτυλα μας !!!!!
μας ειπαν μαλιστα οτι επροκειτο για δοκιμαστικο μενου και ρωταγαν και την γνωμη μας!
Στον γυρισμο μας ξαναπασαρανε το αισχρο τοστακι τους:shock:
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οπα σωστη παρατηρηση xenos!!!!
Eπισης η business τρωει και αυτη απο τον σωρο?? εε , εεε εεεε??
Εξαρτάται από την εταιρία, την απόσταση της πτήσης κλπ.
Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, κι εκεί το φαγητό ξαναζεσταίνεται, απλά είναι διαφορετικό φαγητό (από το ίδιο catering). Ίσως να υπάρχει και μια φρέσκια σαλάτα (π.χ. Swiss).
Στη First class, σε κάποιες εταιρίες, κάποια πιάτα παρασκευάζονται on-board (πολύ γενικόλογο αυτό, το ξέρω, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αλλά ου γαρ έρχεται μόνον...).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Θυμάται κανείς την VIRGIN στο Αθήνα-Λονδίνο πριν απο 10 χρόνια περίπου.Σέρβιρε στην οικονομική θέση με υφασμάτινες πετσέτες,κανονικά μαχαιροπήρουνα(προ τρομακρατικών),επιλογή απο μενού(2 φαγητά) κτλ.

Τώρα αν ειχε το φαγητό κάτι απο αυτά που λέει το αρχικό μήνυμα δέν ξέρω.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω εγω!!!!! Λονδινο -Αθηνα!!!! και οχι μονο !!
Επιλογη πρωινου με εμφανιση καταλογου και καφες σε ολη τη διαρκεια της πτησης καθως και γλυκακια !!! Φοβερη ηταν!!!!
και οι ταινιες μια χαρα, οχι φολες!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ρε babaduma για δες ποια πιτσα λες??? εμας τις προαλλες μας σερβιραν μια πιτσαρα πολυ καλη 4 τυρια , γλυφαμε τα δαχτυλα μας !!!!!
μας ειπαν μαλιστα οτι επροκειτο για δοκιμαστικο μενου και ρωταγαν και την γνωμη μας!
Στον γυρισμο μας ξαναπασαρανε το αισχρο τοστακι τους:shock:
4 τυριά δεν ήταν (ίσως αυτή είναι επιλογή για Αθήνα), μια πράσινη αηδία είχε επάνω, σαν τσίρλα ήτανε, μάλλον είχε τη φιλοδοξία να αποκαλείται "πέστο", αλλά το μέγεθος της "παντόφλας" ίδιο ήτανε. Μια πολύ λεπτή επίστρωση ενός κίτρινου πράγματος που το βάφτισαν τυρί και μιας κόκκινης σάλτσας που έπαιζε το ρόλο της ντομάτας. Ακόμη κι αν το 90% του όλου παρασκευάσματος ήταν ζυμάρι η επικάλυψη δεν αφομοιωνόταν και ξεχώριζε στο στόμα. Ξέρασμα σκέτο.

Εσάς μπορεί να σας ρωτούσαν τη γνώμη σας, εμάς - δυστυχώς - πριν μια βδομάδα, κανείς δε μας ρώτησε. Ίσως είχαν καταλήξει ήδη στην γκουρμέ επιλογή τους! :bleh:

Το κρύο σάντουϊτς σερβιρίστηκε στον πηγαιμό. Άλλη γυφτιά κι εκεί: Σι-θρού κίτρινο τυρί, μια φετούλα και μια αλοιφή απροσδιόριστης σύστασης στο μισό και (μάλλον) τονοσαλάτα στο άλλο μισό (τοξικολογικές δεν έκανα - τη γλύτωσα).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλα το τοστακι ηταν αστα να πανε!! ο καφες πιο νερουλος απο οποιοδηποτε αλλο καφε και αν εχω πιει!!

Υ.Γ το υποτυπωδες τοστακι ομως της Swiss στην πτηση Ζυριχη-Βρυξελλες ειναι νουμερο 1 στην λιστα με τα σιχαμενα πιατα !!! ΜΠΛΙΑΧ ετσι οπως ηρθε στο τραπεζακι , ετσι εφυγε στον καλαθο!
 

Attachments

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλα το τοστακι ηταν αστα να πανε!! ο καφες πιο νερουλος απο οποιοδηποτε αλλο καφε και αν εχω πιει!!

Υ.Γ το υποτυπωδες τοστακι ομως της Swiss στην πτηση Ζυριχη-Βρυξελλες ειναι νουμερο 1 στην λιστα με τα σιχαμενα πιατα !!! ΜΠΛΙΑΧ ετσι οπως ηρθε στο τραπεζακι , ετσι εφυγε στον καλαθο!
Καλά, μ' αρέσει που μιλάς με ντοκουμέντα! :haha: Φωτογραφίζεις και τα μενού, ε? Να σου πω, αν αξίζουν γιατί όχι. Θα τό'χω υπόψη μου στην επόμενη με την Emirates.

Κάτι παπάδες τετράπαχοι που ήταν δίπλα μας, δοκίμασαν τα τοστάκια, είδαν περί τίνος επρόκειτο και μετά έκαναν καλή πράξη πασσάροντάς τα σε μας με τη δικαιολογία ότι κάνουν νηστεία! :haha:

Για τον καφέ, συμφωνώ απολύτως. Προσωπικά βρίσκω τον καφέ της Aegean ίσως τον καλύτερο που σερβίρεται σε αεροπλάνο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Το μόνο που απορρίπτω μετά βδελυγμίας στις πτήσεις είναι ο καφές, πάντα ένα αίσχος, ένα καφέ-ξέπλυμα...στην Aegean συμφωνώ ότι απλά πίνεται....γι'αυτό και δε πίνω ποτέ γαλλικό και εκτός, με έχουν επηρεάσει οι πτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.116
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom