Aegean Airlines Καθυστερήσεις Aegean

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.307
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όλες οι πτήσεις της ετζιαν έχουν καθυστέρηση, μα όλες.
Ελα κοψε κατι. Προχθες μεσημερι δεν ειχε καμμια. Το βραδυ ναι κανα δυο απ οτι ειδα. Ο πιλοτος ειπε οτι εξαρταται απο την ημερα κα την κυκλοφορια του ελβελ, οχι απο την εταιρεια. Λεξεις δικες του βεβαια..παντως τετοιες καθυστερησεις των 70’ με δωρεαν εισητηριο καλοδεχουμενες απο πλευρας μου
 

poised

Member
Μηνύματα
883
Likes
6.635
Ο πιλοτος ειπε οτι εξαρταται απο την ημερα κα την κυκλοφορια του ελβελ, οχι απο την εταιρεια.
Πριν χρόνια είχα πετάξει από Αθήνα για Αγγλία και στην αναχώρηση κάποιοι αποφάσισαν τελευταία στιγμή μετά το boarding να μην πετάξουν και έπρεπε να ψάξουν όλη τη καμπίνα για λόγους ασφαλείας, να βγάλουν τις βαλίτσες τους από κάτω, κλπ. Φάγαμε 1.5 ώρα από αυτό και μετά είχαμε και πρόσθετη καθυστέρηση γιατί χάσαμε τα slot κυκλοφορίας στην διαδρομή και άφιξης.

Έτυχε και είχα φίλο που έπαιρνε την πτήση επιστροφής για πίσω, με το ίδιο πλήρωμα και τους είπαν σαν μόνο λόγο καθυστέρησης την συμφόρηση στον εναέριο χώρο της Αγγλίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ελα κοψε κατι. Προχθες μεσημερι δεν ειχε καμμια. Το βραδυ ναι κανα δυο απ οτι ειδα. Ο πιλοτος ειπε οτι εξαρταται απο την ημερα κα την κυκλοφορια του ελβελ, οχι απο την εταιρεια. Λεξεις δικες του βεβαια..παντως τετοιες καθυστερησεις των 70’ με δωρεαν εισητηριο καλοδεχουμενες απο πλευρας μου
Εγώ πάντως, τη θερινή περίοδο φέτος, δεν έχω πετύχει ούτε μία χωρίς καθυστέρηση. Και δεν έχω πάρει και λίγες. Ντάξει, εξαρτάται. Χθες που κοίταζα, η πτήση από Amsterdam είχε έρθει στην ώρα της (πέταγα μετά με το ίδιο αεροσκάφος, που φυσικά καθυστέρησε). Καμμιά φορά είναι και θέμα εναέριας κυκλοφορίας, αλλά συνήθως όχι - είναι όμως η προσφιλής δικαιολογία για να γλυτώσουν τις αποζημιώσεις.
BTW, ξέρει κανείς τους κανόνες για την χορήγηση των vouchers για τις δωρεάν πτήσεις λόγω καθυστέρησης; Γιατί ο @Samion πήρε με 70' καθυστέρηση τώρα, κι εγώ με ~80' καθυστέρηση στην Α3320 στις 23/6/2023 δεν πήρα τίποτα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.097
Likes
1.958
Γνωριζει κανεις αν παιζει να ακυρωθουν πτησεις λογω καυσωνα?κ αν ναι αποζημιωνεσαι ή να κλαιω τα λεφτα μου απο τωρα?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.818
Likes
18.759
Ελα κοψε κατι. Προχθες μεσημερι δεν ειχε καμμια. Το βραδυ ναι κανα δυο απ οτι ειδα. Ο πιλοτος ειπε οτι εξαρταται απο την ημερα κα την κυκλοφορια του ελβελ, οχι απο την εταιρεια. Λεξεις δικες του βεβαια..παντως τετοιες καθυστερησεις των 70’ με δωρεαν εισητηριο καλοδεχουμενες απο πλευρας μου
Τι να κόψω, στα είπαν κ άλλοι κάπτεν, δες μόνο τη Βουδαπέστη τις τελευταίας δυο βδομαδες, μεγάλες καθυστερήσεις. Τη μέρα δε που πέταξα είδα από περιέργεια όλες τις πτήσεις του ΕλΒεν, σε όλες καθυστέρηση η Α3 μα σε όλες, την ώρα που σχεδόν όλες οι άλλες έφευγαν με το πολύ 10’. Μόνο σε Α3 υπάρχουν περιορισμοί από ελεγκτες; Απλή απορία.

Τα δωρεάν εισιτήρια πάνε σύννεφο κ φέτος, είναι φανερό ότι το σύστημα γέρνει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εμείς στις 24 Μαΐου στη πτήση από Αθήνα για Βενετία είχαμε 1 ώρα και 27 λεπτά καθυστέρηση και δεν πήραμε τίποτα. Η πτήση ήταν να φύγει 16:40 και έφυγε 18:07.
Η δικαιολογία ήταν ότι επιβάτης που δεν επιβιβάστηκε είχε παραδώσει αποσκευή και έπρεπε να βρεθεί και όταν βρέθηκε χάσαμε την σειρά μας για απογείωση και έπρεπε να βρεθεί κάποιο κενό για να μας δοθεί πάλι άδεια για απογείωση.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.307
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Την εμπειρια μου ειπα. Ειδα τον πινακα μεσημερι, ουτε η δικη μας ουτε καμμια αλλη ειχε καθυστερηση. Να πω ψεματα να παρω κι αλλο δωρεαν? Μακαρι αλλα δεν..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
Εμείς στις 24 Μαΐου στη πτήση από Αθήνα για Βενετία είχαμε 1 ώρα και 27 λεπτά καθυστέρηση και δεν πήραμε τίποτα. Η πτήση ήταν να φύγει 16:40 και έφυγε 18:07.
Η δικαιολογία ήταν ότι επιβάτης που δεν επιβιβάστηκε είχε παραδώσει αποσκευή και έπρεπε να βρεθεί και όταν βρέθηκε χάσαμε την σειρά μας για απογείωση και έπρεπε να βρεθεί κάποιο κενό για να μας δοθεί πάλι άδεια για απογείωση.
Φανταζομαι δωρεαν εισητηριο για καθυστερησεις εξωτερικου δεν παιζει.

Πεταξα Αθηνα-Βενετια-Αθηνα πριν δυο βδομαδες και ειχε καθυστερηση και στο πηγαινε και στο ελα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.717
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φανταζομαι δωρεαν εισητηριο για καθυστερησεις εξωτερικου δεν παιζει.

Πεταξα Αθηνα-Βενετια-Αθηνα πριν δυο βδομαδες και ειχε καθυστερηση και στο πηγαινε και στο ελα.
Παίζει αλλά εξαρτάται από την ώρα της καθυστέρησης.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.097
Likes
1.958
Παντως και στη σημερινη πτηση για Ολμπια ειχε 1 ωρα γεματη καθυστερηση,δε το πατησε ουτε δευτερολεπτο και προφανως ουτε λογος για δωρεαν εισιτηρια ή μιλια....για να μη μιλησω για την ανοργανωσια του αεροδρομιου μαζι με την εταιρεια οπου μας ετρεχαν επι ΜΙΣΗ ΩΡΑ απο gate σε gate(αλλαξε 3 φορες για ονομα!!!!)...πλεον μονο μπινελικια και στην ετζιαν!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.351
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom