1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Καινούριος στην όμορφη παρέα! Ζητώ εναλλακτικούς προορισμούς...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέα Μέλη' που ξεκίνησε από το μέλος gpan, στις 25 Μαϊου 2019.

1. gpan

gpan Member

Σε ευχαριστώ! Δεν θεωρώ "εναλλακτικό" την παρουσία πολλών Άγγλων τουριστών βέβαια. Με ενδιαφέρει η κουλτούρα των ντόπιων, και οι τυχόν ιδιαίτερες ομορφιές.

2. tsampi90

tsampi90 Member

Με κάτι παρόμοιο :haha:

Sassenach77 likes this.
  3. gpan

gpan Member

Σωστά, δε θέλω brand name. Και εμένα με γοητεύει το Καστελόριζο λόγω της απόστασης, θέλω να πάω εκεί. Θα σου είμαι ευγνώμων αν έχεις κάτι περισσότερο να μου πεις. Θέλω να επισκεφτώ και τη Ρω. Ναι, έχω πάει στη Σύμη.

4. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    https://www.telegraph.co.uk/travel/maps-and-graphics/The-worlds-shortest-flights/

vasiliss, tsampi90 and Sassenach77 like this.
  5. gpan

gpan Member

Κάτι περισσότερο για την Ανάφη μπορείς να μου πεις;

Μπορείς να μου πεις περισσότερα για την Κίμωλο;

Μπορείς να μου πεις για την Κάσο; Με ελκύει...

Δυτική Σαμόα, Τουβαλού....

Last edited by a moderator: 28 Μαϊου 2019
  6. gpan

gpan Member

Με έλιωσες....!!! Τι είναι αυτά που μου έγραψες... Άσε και οι φωτό... Με τρέλανες!

Klair likes this.
  7. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Οι Άγγλοι τουρίστες που συνάντησα στη Κάρπαθο δεν είχαν καμία σχέση με τους Άγγλους τουρίστες που συναντάς στον Κάβο της Κέρκυρας ή στα Μάλια της Κρήτης ή στο Σεντ Τζούλιαν της Μάλτας. Οι περισσότεροι ήταν οικογενειάρχες ή μεμονωμένοι που τους έλεγες και "εναλλακτικούς" αλλά ήταν λίγοι. Εγώ είχα πάει Ιούνιο στο νησί και δεν υπήρχαν Έλληνες τουρίστες τότε. Μόνο Άγγλοι και οι ντόπιοι μου μιλούσαν στα αγγλικά :D Κάποια στιγμή η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος που νοίκιαζα μου είπε οτι το νησί προωθείται απο τα ξένα πρακτορεία σε συνδυασμό με τη Ρόδο.

Τότε να πας! Η Κάρπαθος τα πληρεί αυτά τα κριτήρια :) Και αν θες ήσυχες παραλίες υπάρχουν, αλλά θέλει όχημα!

Χαίρομαι πάντως ειλικρινά, που άλλαξαν τα πράγματα προς το καλύτερο!!! :) Ειναι κρίμα να ζούν σε αυτές τις ακριτικές περιοχές και να μην επικοινωνούν μεταξύ τους οι κάτοικοι των νησιών.

tsampi90 likes this.
  8. gpan

gpan Member

Που αξίζει να μείνεις στην Κάρπαθο;

9. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Εγώ είχα μείνει λίγο πιο έξω απο τη Κάρπαθο, αλλά είχα νοικιάσει αυτοκίνητο. Το νησί είναι μεγάλο. Καλύτερα όμως να σου τα πεί κάποιος που έχει πάει πρόσφατα, γιατί οπως φαίνεται έχουν αλλάξει πολλά πλέον :)

Vicks likes this.
  10. Klair

Klair Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Υπερσιβηρικός
    Πλέον και στο φεγγάρι :p :bleh: να πάει κάποιος διακοπές τον Αύγουστο, πάτα με να σε πατώ θα συναντήσει.

Όσοι έχουν την πολυτέλεια να κάνουν διακοπές άλλους μήνες έχουν ελπίδες να βιώσουν ακόμα λίγη "εναλλακτικότητα".
    Νομίζω, δεν παίρνω και όρκο γιατί τα τελευταία χρόνια δεν προτιμώ την Ελλάδα, ούτε φυσικά τον Αύγουστο για καλοκαιρινές διακοπές (πλην Κρήτης λόγω του γιου μου που είναι φοιτητής και τον επισκέπτομαι έτσι κι αλλιώς όλες τις εποχές).

Last edited: 28 Μαϊου 2019
    Sassenach77 likes this.
  11. MIAT

MIAT Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ινδία, Κίνα, Αλάσκα
    H Κάρπαθος θέλει αμάξι οπωσδήποτε. Οπότε μένεις όπου βρεις καλύτερο για σένα κατάλυμα και βολτάρεις παντού. Η Κάσος είναι μια σταλιά, 5 χωριουδάκια μικρά και κοντά το ένα με το άλλο. Το Φρυ είναι το λιμάνι εκεί να μείνεις.Γενικά όλα είναι ήσυχα. Αν περιμένεις πολλά μαγαζιά και νυχτερινά μπαρ θα απογοητευτείς. Γύρω από το μικρό λιμάνι, τη Μπούκα συνοστίζονται 4-5 καφενεδάκια και το βράδυ 1-2 γίνονται μικρά μπαράκια (μη φανταστείς τίποτα super Paradise). Φαγητό έχει πολύ καλό και ψαράκι φρεσκότατο και φτηνό ! Η Αγία ΜΑρίνα είναι ο μεγαλύτερος οικισμός. Παραλίες έχει και αμουδερές και με πέτρα, ότι γουστάρεις. Πενρτακάθαρα νερά. Ξαπλώστρες (λίγες) υπάρχουν στις περισσότερες παραλίες , δωρεάν. Πας. Αν προλάβεις (συνήθως προλαβαίνεις - δεν έχει δα και τόσο πολύ λαό) κάθεσαι - απλά πράγματα. ΑΤΜ έχει 1. Κράτα μαζί σου κανά ψηλό μην ξεμείνεις.

Sassenach77 and Vicks like this.
  12. mikrh tsopana

mikrh tsopana Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μπορντώ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    θα το αποφασίσω αύριο
    Κοίτα, όπως σου είπα δεν έχω πάει για να ξέρω και πολλά. Από αυτά που έχω ακούσει τελευταίως, χαμός από κόσμο στο ελεύθερο και καθόλου σκιά. Κάτι περισσότερο δεν ξέρω δυστυχώς.