Τυνησία Καιρουάν: Η Ιερή Πόλη.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Με αφορμή τη συμπλήρωση δύο χρόνων παραμονής μου στο travelstories.gr, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια μικρή ταξιδιωτική ιστορία από το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης. Πρόκειται για την επίσκεψη στην Καιρουάν ή Καϊρουάν, την Ιερή Πόλη της Τυνησίας.



Λίγο πολύ όλα τα κράτη έχουν κάποιον προορισμό που συγκεντρώνει το ύψιστο ενδιαφέρον των θρησκευόμενων πιστών τους. Το μέρος αυτό στην Τυνησία είναι η πόλη Καιρουάν με το Μέγα Τέμενος. Μάλιστα η φήμη της πόλης ξεφεύγει από τα γεωγραφικά όρια της μικρής αυτής χώρας και φτάνει μέχρι τα πέρατα του Αραβικού κόσμου καθώς θεωρείται η τρίτη ιερότερη πόλη του Ισλάμ μετά τη Μέκκα και τη Μεδίνα.

Εμείς ως σύγχρονοι αλλόθρησκοι τουρίστες δεν βρεθήκαμε εκεί με σκοπό το προσκύνημα αλλά τη σύντομη εξερεύνηση μιας πόλης που από το 1988 ανήκει στη λίστα των μνημείων της Ουνέσκο.

Η παραμονή μας διήρκησε μόνο ένα πρωϊνό αλλά ήταν αρκετό να πάρουμε μια μικρή γεύση της ομορφιάς και της ατμόσφαιρας μιας αυθεντικής αραβικής πόλης που ο δυτικός τουρισμός δεν είναι το επίκεντρο του ενδιαφέροντός της. Κατά την ταπεινή μου γνώμη στην Καιρουάν αξίζει να αφιερώσει κάποιος πολύ περισσότερο χρόνο γιατί είναι από τις πιο αξιόλογες πόλεις της Τυνησίας.

Βρίσκεται στο κέντρο περίπου της χώρας, γύρω στα 170 χιλιόμετρα από την πρωτεύουσα, και φτάσαμε εκεί μετά από τρεις ώρες δρόμο. Η ώρα ήταν εννέα και κάτι το πρωϊ και η πόλη μόλις άρχιζε να ξυπνάει για τα καλά.



Το πρώτο αξιοθέατο στο πρόγραμμά μας ήταν οι Δεξαμενές των Αγκλαβιτών, κατασκευασμένες περίπου τον 9ο αιώνα προκειμένου να εξασφαλίσουν νερό στην πόλη. Οι δεξαμενές είναι δυο αλλά παλιότερα λέγεται ότι υπήρχαν περισσότερες και είναι τεράστιες ενώ το υδάτινο στοιχείο μέσα στο καφέ της ερήμου χωρίς την ύπαρξη ιδιαίτερου πράσινου δημιουργεί πολύ όμορφη αντίθεση.

Το ωραίο είναι ότι όταν φτάσαμε δεν υπήρχε ούτε ένας άραβας μικροπωλητής ενώ όταν ετοιμαζόμασταν να φύγουμε είχε πέσει σύρμα και είχαν πλακώσει καμιά δεκαριά οι οποίοι έγιναν φυσικά μέλος του γκρουπ μας καθ' όλη την ξενάγησή στη Καιρουάν.

Μετά τις Δεξαμενές επισκεφθήκαμε το Τζαμί του Μπαρμπέρη (Barber's Mosque) όπου είναι και Τζαμί και Μαυσωλείο συγχρόνως καθώς εδώ έχει ταφεί ένας από τους συντρόφους του Μωάμεθ ο Sidi Sahab, ο οποίος προσοχή μην τον μπερδέψετε με τον κουρέα του Μωάμεθ. Ο κουρέας του προφήτη είναι θαμμένος αλλού! Απλά αυτός εδώ ο σύντροφος είχε μαζί του μερικές τρίχες από τη γενειάδα του Μωάμεθ ως ένδειξη σεβασμού προς αυτόν, και όταν πέθανε λογικό ήταν να φτιάξουν ένα Τζαμί-Μαυσωλείο για να τοποθετήσουν και τον Sidi Sahab αλλά και τις τρίχες του Μωάμεθ. Το Τζαμί-Μαυσωλείο που ονομάζεται αλλιώς και Abi Zamaa El Balaoui Mausoleum, είναι διακοσμημένο με πολύ όμορφα αραβικά μοτίβα και αποπνέει έναν αριστοκρατικό αέρα αφού είναι κατασκευασμένο από τα καλύτερα υλικά της περιοχής. Φυσικά συγκεντρώνει πλήθη μουσουλμάνων που έρχονται να τιμήσουν τη μνήμη του Συντρόφου και να προσευχηθούν επί την ευκαιρία.



Επιβίβαση στο λεωφορείο για να μην περπατήσουμε και κουραστούμε και μετάβαση στο Μεγάλο Τζαμί ή Μέγα Τέμενος ή Τζαμί του Uqba ή Τζαμί του Sidi-Uqba (πολλές ονομασίες όσο και η σπουδαιότητά του αλλά γενικά όλα τα τζαμιά στην Καιρουάν είχαν και μια δεύτερη ονομασία να τους βρίσκεται πρόχειρη)! Να πω την αλήθεια τα δυο τζαμιά ήταν και λίγο μακριά μεταξύ τους γι' αυτό αν σκέφτεστε να το κάνετε με τα πόδια φροντίστε να ξεκινήσετε πολύ νωρίς το πρωί γιατί πρέπει να υπολογίσετε και τον καυτό ήλιο της Καιρουάν. Μην σηκωθείτε, όμως, και από τα άγρια χαράματα γιατί τα τζαμιά ανοίγουν για το κοινό από τις οκτώ και μετά.

 

Attachments

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.... νασε καλα που μου θυμισες οτι βρεθηκα και εγω εκει ενα Πασχα πριν απο 4 χρονια περιπου .. δυστυχως δεν θυμομουν το ονομα της πολης :( προορο αλτσχαιμερ :(
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Marydim οπως παντα απολαυστικη!

Χρονια Πολλα στο φορουμ και πολλα πολλα δικα σου ταξιδια να κανεις!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Αντί να σου κάνουμε δωράκι για τα γενέθλια των 2 χρόνων, μας έκανες εσύ? :lol: Το Μέγα Τέμενος όντως πολύ εντυπωσιακό!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
.... νασε καλα που μου θυμισες οτι βρεθηκα και εγω εκει ενα Πασχα πριν απο 4 χρονια περιπου .. δυστυχως δεν θυμομουν το ονομα της πολης :( προορο αλτσχαιμερ :(
Μπράβο ρε lullu και εγώ κοπάναγα το κεφάλι μου να το θυμηθώ...
ηταν εκεί που μας είχε βαρέσει ο ήλιος στο κεφάλι χαζεύοντας τις δεξαμενές..
τι ωραίο το kairuan..τι μου θύμησε τώρα!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ευχαριστουμε πολύ Μaridyn για την mini ιστορία σου!
ομορφος τόπος,στεγνός και μυστηριακός!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ομορφη πολη κ μην ξεχναμε κ τα ξακουστα χαλια, οπως κ τα πολυχρωμα, μυρωδατα κ γευστικα μπαχαρικα που κατακλυζουν τις αγορες τους...
ευχαριστω μαιρη για τις πολυχρωμες, μοσχοβολιστες αναμνησεις...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
To Kairuan αξίζει κάτι περισσότερο από μια πρωινή επίσκεψη. Η ομορφιά στα στενά σοκκάκια, με τις υπέροχες πόρτες αναδυκνύεται το απόγευμα όταν όλοι οι τουρίστες με τα πούλμαν έχουν φύγει. Εμείς μείναμε 2 βράδια στο Kasbah (εξαιρετικό ξενοδοχείο και σε καλή τιμή)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
.... νασε καλα που μου θυμισες οτι βρεθηκα και εγω εκει ενα Πασχα πριν απο 4 χρονια περιπου .. δυστυχως δεν θυμομουν το ονομα της πολης :( προορο αλτσχαιμερ :(
Μιας και ανέφερες τη λέξη Πάσχα, να πω ότι η νοσταλγία μου για τη Καιρουάν ξεκίνησε τη Μεγάλη Τετάρτη και ήταν τόσο έντονη ώστε να με οδηγήσει να γράψω την ταξιδιωτική ιστορία! Και να πω ότι είχα πάει Πάσχα άντε το κατανοώ αλλά η κακομοίρα Αύγουστο είχα πάει!
Σ' ευχαριστώ πάντως που διάβασες την ιστορία μου.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Marydim οπως παντα απολαυστικη!

Χρονια Πολλα στο φορουμ και πολλα πολλα δικα σου ταξιδια να κανεις!
Σ΄ ευχαριστώ πολύ getxo.
Τα γενέθλια στο travelstories μ' αρέσουν περισσότερο από τα κανονικά μου γενέθλια!
Είναι ωραία που είμαι και πάλι τόσο μικρή!
:clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αντί να σου κάνουμε δωράκι για τα γενέθλια των 2 χρόνων, μας έκανες εσύ? :lol: Το Μέγα Τέμενος όντως πολύ εντυπωσιακό!
Εσείς μου κάνετε δώρο καθημερινά τις καλύτερες ιδέες για ταξίδια και εγώ κερνάω ταξιδιωτική ιστορία!!:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ευχαριστουμε πολύ Μaridyn για την mini ιστορία σου!
ομορφος τόπος,στεγνός και μυστηριακός!
Ανταποδίδω τις ευχαριστίες renata και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στους παραπάνω χαρακτηρισμούς.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom