Βραζιλία Και ο Θεός έπλασε το Ρίο.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου

..να και αλλες ....μα καλα ποσα βουνα εσπειρε ο Θεος στη θαλασσα ?Εχετε ξαναδει κατι τετοιο?

Αλλαζω περιοχη τωρα και μεταφερομαι στη Λαπα ,αγαπημενο προορισμο νυχτερινης σαμποδιασκεδασης...δεν ειναι καταπληκτικα αυτα τα παλια αρχοντικα?Αν ηταν ολο το Ριο ετσι......

να οι διασημες αψιδες Arcos da lapa...πανω τους ειχε ραγες και περνουσε το κιτρινο μποντινιο-τρενακι ,το οποιο διασχιζει την Σαντα Τερεζα

οι ακολουθες φωτο ειναι απο το βοτανικο κηπο της πολης ...διαλεξα περιεργα ειδη φυτων που δεν τα ειχα ξαναδει


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έχω πιάσει πρώτη ξαπλώστρα παραλία και περιμένω
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σαν τρέιλερ προσεχώς… αναμένομεν.
Έχεις και παραλίες εδώ να υποθέσω;;;; :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σαφεστατα ....οι παραλιες ειναι ηδη ταξινομημενες,το καλο ιντερνετ αναμενουμε
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αν σε κάθε ανάρτηση η @KLEOPATRA ανεβάζει μια,μια φωτό ή λίγες λέξεις η ιστορία θα τελειώσει οταν θα λήξουν οι ολυμπιακοί αγώνες του Ρίο το 2016:D:D:D
:haha::haha::haha::haha::haha: Kλαιω......
Ειμαι ετοιμη ειναι η αληθεια αλλα ας οψεται ο κυριος Yorgos ,με την ιστορια του οποιου εχω κολλησει και διαβαζω ..και γιαυτο εχω τεμπελιασει .Εχω χασει πολλα επεισοδια ,λογω διακοπων, και κοιταω να τον προφτασω χεχεχε..
Αν οχι το βραδυ ..αυριο σιγουρα θα ποσταρω .. promise.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ω…ναι!....Ο Θεός είχε μεγάλα κέφια όταν έφτιαχνε το Ρίο ντε Ζανέρο (όπως το λένε οι Καριόκας δηλ. οι κάτοικοι του Ρίο.) Η πόλη είναι χτισμένη σε μία μαγευτική τοποθεσία.Ο Θεός έριξε μια βροχή από πράσινα βουναλάκια ,τα morros, τα οποία είναι μακρόστενοι κωνικοί βράχοι σαν τα δικά μας Μετέωρα ,αλλά με βλάστηση και όχι γυμνά.Μετά ο Θεός κέντησε πολλά δαντελωτά ακρογιάλια, τα οποία εναλλάσσονται μεταξύ των βουνών. Κοίταξε το δημιούργημά του με ικανοποίηση. Morro…praia….morro…praia…βουνό…παραλία …βουνό…παραλία….τέλεια!!!!!Ύστερα αφού τα πάντα (στο Ρίο) εν σοφία εποίησεν, ξεκουράστηκε στην Κοπακαμπάνα πίνοντας μια καϊπιρίνια.

Το ταξίδι μου στο Ρίο πραγματοποιήθηκε το διάστημα από 14-20 Ιουλίου δηλ. το δικό τους χειμώνα. Τώρα τι σόι χειμώνας ήταν αυτός ….ένας Θεός (ο παραπάνω αναφερθείς ) το ξέρει……Χειμώνα με όλο τον κόσμο στις παραλίες να κυκλοφορεί με τα μαγιώ, δεν έχω ξαναδεί. Θερμοκρασίες από 20-30 βαθμούς Κελσίου.Αλλά και τις πρωινές ώρες δεν ένιωθες την ανάγκη να φορέσεις κάποια ζακέτα…τι να πω ..άλλο εικοσάρι βαθμούς έχουμε στην Ευρώπη ..που είμαστε με το μπουφανάκι ..και άλλο εκεί; Όμως το δικό τους καλοκαίρι είναι πολύ καυτό. Μέσος όρος 37-40 βαθμοί και 80 % υγρασία. Οι ξένοι που ζουν στο Ρίο λένε: << Το Ρίο έχει δύο εποχές,το καλοκαίρι και την κόλαση.Riohastwoseasons,summerand hell.>>

Πάντως θεωρώ πως πήγα την καλύτερη εποχή, διότι η ζέστη ήταν αυτή που έπρεπε για να κάνεις τις δραστηριότητες που κάνει ένας τουρίστας αλλά και για να χαρείς τις παραλίες και τη θάλασσα.Τώρα αυτό το να χαρείς τη θάλασσα …χμ….ναι…it΄snotthegreekwayfolks! Κολύμπι πλάτσα πλούτσα ..συζητώντας ανέμελα για καμιά ώρα ,δεν μπορούσες να κάνεις.Ένα παράξενο πράγμα στο Ρίο βρε παιδί μου…δε φυσούσε ποτέ αέρας …ωστόσο είχε κάτι κυμματάρες!!!Έχει πολλά ρεύματα που έρχονται από τον Ατλαντικό και πραγματικά δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο στη ζωή μου…..τα ρεύματα σε τραβάνε μέσα τόσο δυνατά σαν ρουφήχτρες.Ακόμα και όρθιος να στέκεσαι στην άκρη, το κύμα όπως τραβιέται πίσω …τραβάει την άμμο προς τα μέσα με τέτοια δύναμη ..και σένα μαζί.Εγώ την πρώτη μέρα μπήκα ανυποψίαστη να κολυμπήσω και τα είδα όλα ..τρόμαξα να βγω έξω.Γενικά μόνο surfersβλέπεις μέσα, όλοι οι υπόλοιποι βρέχονται έξω έξω ή κάνουν δραστηριότητες στην παραλία.Εντάξει….ξενέρωσα λίγο με αυτό….καλή και η Κόπα και η Ιπανέμα και η BarradaTijuca(14 kmπαραλία), αλλά αν δεν μπορείς να τις χαρείς και να κολυμπήσεις …τι να το κάνω!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ευτυχως στο Ριο γλυτωσα το μπελα του ξενοδοχειου ..γιατι με φιλοξενησε η γνωστη ,καλη μου φιλη που δουλευει στους Ολυμπιακους. Σημειωση: οι Ολυμπιακοι του 2020 θα γινουν στο Τοκιο...βρε λες?
Πεταξα με τη μάμα Αλιταλια ..αλλα ειχα κλεισει απο το Πασχα μεσω ενος φιλανδικου-σουηδικου (ακομα δεν εχω αποφασισει )σαιτ του Go to Gate .Αυτο μου εβγαλε λιγο την ψυχη,γιατι ενω ελεγε οτι η επιβεβαιωση της κρατησης θα ερχοταν μετα απο μια μερα.....τα λεφτα ειχαν τραβηχτει....το confirmation δεν ερχοταν..εγω εβριζα ...τεσπα ..τελικα ολα πηγαν καλα.Αλλο ενα σοκ εφαγα μια βδομαδα πριν την αναχωρηση,γιατι εγινε το γνωστο μπαμ με τα capital controls .Επεσε πανω μου η οικογενεια να με φαει..αλλα ανενδοτη εγω....τωρα τα αεροπορικα εχουν πληρωθει ηδη,χοτελ δεν πληρωνω ...εχω βγαλει μετρητα απο πριν το μπαμ...θα παω..θα παω..θα παω...
17 ωρες πτηση το πηγαινε και το ελα ...ουτε που θυμαμαι ...αυτο μονο θα πω:ξεκινησα απο Ριο στις 10 το πρωι στις 20 Ιουλιου και εφτασα Αθηνα στις 21 στις 12 το μεσημερι.
να το αεροπλανο του πηγαιμου εν τω μεσω της νυκτος
P1010005.JPG

και μια πρωτη αποψη του Ριο
20150225_121740_Richtone(HDR).jpg

DSCN2032.JPG
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δεδομένου ότι το χειμώνα νυχτώνει από τις 5.30 μμ, η ζωή στο Ρίο ξεκινά νωρίς .Από τις 6.30 με 7.00 που ξυπνούσα(jetlag δε με έπιασε και πολύ…ας πούμε στη Νέα Υόρκη ξυπνούσα από τις 4.οο) έβλεπα ανθρώπους να τρέχουν,να βγάζουν βόλτα τα σκυλιά τους (πολύ σκυλί στο Ρίο) και να αθλούνται γενικότερα στην παραλία.Έπαιζαν το futevolley (όπου μπορούν να χρησιμοποιήσουν όποιο μέρος του σώματος πλην χέριων και μπράτσων) ,το κλασσικο βόλλευ …γέματα από γήπεδα οι παραλίες και εννοείται το βασιλιά όλων ..το ποδόσφαιρο.Γιαυτό και είδα αντρικά κορμιά στο Ρίο που δεν έχω δει χρόνια στα γυμναστήρια.Τώρα αναφορικά με τα γυναικεία κορμιά…ο μύθος ισχύει αλλά όχι σε μεγάλη έκταση …μου φάνηκε ότι τα αντρικά κορμιά υπερτερούσαν αριθμητικά .Το όλο ζήτημα αναδεικνύουν και τα μικροσκοπικά μαγιώ…όταν γύρισα στις δικές μας παραλίες ,οι Ελληνίδες μου φάνηκαν πολύ ντυμένες…

Πάντως το έχουν πολύ με τη γυμναστική.Όταν έφτασα 6.00 το πρωί, με παρέλαβε από το αεροδρόμιο η φίλη μου –δεν είναι Βραζιλιάνα-και μου λέει:<<Βάλε μαγιώ …έχω ραντεβού με ομάδα βόλλευ για προπόνηση στην Ιπανέμα 8 και μισή.>>Κι έτσι βρέθηκα να περνώ τις πρώτες ώρες μου στην πόλη στην πιο ωραία παραλία κατ΄εμέ.Η Ιπανέμα μου άρεσε περισσότερο από την Κόπα σαν τοπίο,αν και όλες οι παραλίες του Ρίο είναι σχεδόν πανομοιότυπες. Η Κόπα είναι πιο ατμοσφαιρική για βραδινή βόλτα.Έχει πολλά μαγαζιά κατά μήκος του διάσημου ασπρόμαυρου πλακόστρωτου πεζοδρομίου –δημιούργημα του BurbleMarxκαι μάλιστα σχεδόν όλα τα πεζοδρόμια της πόλης είναι κατασκευασμένα σε αυτό το κυμματοειδές μοτίβο-έχει πλανόδιους πωλητές ,κόσμος βολτάρει πάνω κάτω και τα μαγαζιά παίζουν μουσική.

Οι παραλίες προς το βορρά και το ιστορικό κέντρο Gloria, Flamenco, Botafogo,Lapaδεν είναι για μπάνιο γιατί βρίσκονται μέσα στον κόλπο Guanabaraκαι θεωρούνται μολυσμένες.Προς το νότο λοιπόν είναι κατάλληλες οι παραλίες Copacabana,Ipanema-Leblon,SaoConrado,BarradaTijuca (η 14 χιλ που λεγαμε), Bandeirantes,Prainhaκαι Grumari.Στην Πραίνια –Prainhaπήγαμε .Είναι σαν τις παραλίες που φανταζόμαστε στην Βραζιλία.Περιτριγυρίζεται από καταπράσινα βουνά και έχει μεγάλη έκταση με λευκή ψιλή άμμο.Αλλά είχε πάλι κυμματάρες……Ποστάρω κάποιες φωτό από τις παραλίες…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom