Κακές συνήθειες...

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εμενα ,προσφατο μου εκανε εντυπωση στην Ινδια που θεωρουν το αριστερο χερι βρωμικο,λογω οτι κανει την οντως βρωμικη δουλεια του σκουπισματος...:bleh:
Και μου ετυχε φαση να παω να αγγιξω κατι με το αριστερο και ουρλιαξαν διπλα μου οι Ινδοι!!!:haha:
το έχω ξανακούσει αυτό μου φαίνεται με το αριστερό χέρι αλλά η απορία μου έχει μείνει : δεν το χρησιμοποιούνε για κανέναν άλλο σκοπό το συγκεκριμένοχέρι? :shock:όλα τα υπόλοιπα δηλαδή με το δεξί μόνο τα κάνουνε?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
το έχω ξανακούσει αυτό μου φαίνεται με το αριστερό χέρι αλλά η απορία μου έχει μείνει : δεν το χρησιμοποιούνε για κανέναν άλλο σκοπό το συγκεκριμένοχέρι? :shock:όλα τα υπόλοιπα δηλαδή με το δεξί μόνο τα κάνουνε?
Πάλι καλά που δε γεννήθηκα Ινδός.
Είμαι αριστερόχειρας....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάλι καλά που δε γεννήθηκα Ινδός.
Είμαι αριστερόχειρας....

Αλήθεια, εκεί τους αριστερόχειρες, τί τους κάνουν; Θανατική ποινή; Να ρωτήσω μια γνωστή που σπουδάζει κάτι εκεί; (Μη ρωτάτε τι-ιδέα δεν έχω)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Vagantos,δεν εισαι να πας Ινδια...:haha:
Εγω να φανταστεις το ηξερα αυτο και προσεχα , αλλα ειχα πιασμενο το δεξι και πηγα να πιασω εναν καπνο με το αριστερο και απο τις φωνες πεταχτηκα 2 μετρα πισω..:shock:
Tai, σιγουρα πρεπει να σεβεσαι τον πολιτισμο του τοπου που πας,αλλα ορισμενα πραγματα δεν γινονται επιτηδες...Καποια πραγματα ειναι απλα δυσκολα..Δεν μπορεις να σκεφτεσαι συνεχεια,να μην χρησιμοποιεις το αριστερο σου χερι...Αφου δεν το εχουμε μονο για βρωμικους σκοπους...;)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Vagantos,δεν εισαι να πας Ινδια...:haha:
Εγω να φανταστεις το ηξερα αυτο και προσεχα , αλλα ειχα πιασμενο το δεξι και πηγα να πιασω εναν καπνο με το αριστερο και απο τις φωνες πεταχτηκα 2 μετρα πισω..:shock:
Τότε τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.
Πήγα στην Ινδία και χαμπάρι δεν πήρα απ τις συνήθειές τους.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Tai, σιγουρα πρεπει να σεβεσαι τον πολιτισμο του τοπου που πας,αλλα ορισμενα πραγματα δεν γινονται επιτηδες...Καποια πραγματα ειναι απλα δυσκολα..Δεν μπορεις να σκεφτεσαι συνεχεια,να μην χρησιμοποιεις το αριστερο σου χερι...Αφου δεν το εχουμε μονο για βρωμικους σκοπους...;)
συμφωνώ
απλά ο σεβασμός που αναφέρω έγκειται, στο να εχουμε το μυαλό μας συνεχώς στο τι ενοχλεί ή προσβαλει, ώστε να το αποφεύγουμε, και να μην αδιαφορούμε.
Το να ξεχαστούμε ειναι ανθρώπινο το να αδιαφορούμε απολίτιστο;)
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
το έχω ξανακούσει αυτό μου φαίνεται με το αριστερό χέρι αλλά η απορία μου έχει μείνει : δεν το χρησιμοποιούνε για κανέναν άλλο σκοπό το συγκεκριμένοχέρι? :shock:όλα τα υπόλοιπα δηλαδή με το δεξί μόνο τα κάνουνε?
Στα παλια τα χρονια στις μουσουλμανικες χωρες ορισμενα εγκληματα είχαν ως τιμωρια να κοβουν το δεξι σου χερι, Ετσι, ο τιμωρηθεις ζουσε ολη του τη ζωη ατιμασμενος, χωρις να μπορει να αγγιξει τιποτα και κανενα, ουτε καν το φαγητο του, γιατι οι Ινδοι τρωνε με τα χερια και εκεινος χρειαζοταν καποιον να τον ταιζει. ετσι, ουσιαστικα η τιμωρια ηταν πολυ μεγαλυτερη, γιατι υπηρχε η πιθανοτητα καποια στιγμη να πεθανει απο ασιτια......:shock:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εμενα ,προσφατο μου εκανε εντυπωση στην Ινδια που θεωρουν το αριστερο χερι βρωμικο,λογω οτι κανει την οντως βρωμικη δουλεια του σκουπισματος...:bleh:
Και μου ετυχε φαση να παω να αγγιξω κατι με το αριστερο και ουρλιαξαν διπλα μου οι Ινδοι!!!:haha:
Κοιτα τι μαθαινεις ταξιδευοντας... εγω παντα με το δεξι σκουπιζομαι:lol::lol::lol: Μηπως ειμαι αριστεροχειρας και δεν το ξερω?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Οι κύριοι που ταξιδεύουν στις μουσουλμανικές χώρες, ας προσέχουν.
Δεν επιτρέπεται να ασπάζονται κυρίες που φορούν μαντίλα
Αν είναι ξεσκούφωτες, ορμάτε.....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο Ομαν σε ενα χρυσοχοιο δοκιμαζα βραχιολια. Ουτε ενας απο τους παρισταμενος δε με βοηθυσε να κλεισω το κουμπωμα του βραχιολιου που δοκιμαζα. Μου εκανε κατ΄ αρχην ασχημη ετυπωση: Α τα γαιδουρια ειπα κανεις δε με βοηθα να το κλεισω και παιδευομαι μονη μου! Στη συνεχεια καταλαβα οτι ηταν ενα ειδος σεβασμου: αρνιοντουσαν να αγγιξουν ξενη γυναικα. Τελικα καποιος εκλεισε το κουμπωμα κανοντας φοβερες προσπαθειες να μην με αγγιξει στο παραμικρο. Τα καταφερε!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το είχα ξεχάσει αυτό το θέμα. για να το συμπληρώσω: Γκάνα: "ΠΟΤΕ!: Ποτέ δεν πετάμε χρήματα κάτω, ποτέ δεν τα πατάμε και ποτέ δεν τα σκίζουμε! Αν μας καταδώσει κανείς (δηλαδή όλοι όσοι μας δούνε) πρώτη θέση για την φυλακή. Ποτέ δεν ζητάμε από ντόπιο να γράψει το όνομά του σε χαρτί με κόκκινο στυλό. Έπρεπε να περάσω το όνομά μου σε τετράδιο κίνησης και ο Johnas μου το επισήμανε τρεις φορές ότι (δυστυχώς) έχει μόνο κόκκινο στυλό. Φτέρνισμα: ποτέ μπροστά στα πρόσωπα τους. Πάντα γυρνάμε το κεφάλι προς τα πίσω για να φτερνιστούμε. Ειδικότερα νωρίς το πρωί, πρέπει να απομακρυνθούμε κιόλας για να μην μας ακούσουν καν!!! Τέλος, πίνουμε νερό από την βρύση μόνο αν έχουμε δυσκοιλιότητα και επιθυμούμε ένα πρώτης τάξεως καθαρτικό (για οδηγίες χρήσης, αντενδείξεις ρωτήστε με pm, θα σας πω αναλυτικά τα συμπτώματα......)"
 
Last edited by a moderator:

aggel100

Member
Μηνύματα
32
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
N. Κορέα - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Γκάνα: "ΠΟΤΕ!: Ποτέ δεν πετάμε χρήματα κάτω, ποτέ δεν τα πατάμε και ποτέ δεν τα σκίζουμε! "
Δηλάδη αν είναι νόμιμο το παραπάνω, ποιος λογικός άνθρωπος (εν μέσω οικονομικής κρίσης ) θα έκανε κάτι τέτοιο?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom