Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
To κατάλαβα αυτό. Προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος να μην κλέψει τότε. Αφού στη χειρότερη θα μείνει όπως ήταν πριν κάνει το έγκλημα, γιατί να μην προσπαθήσει να κλέψει;
Νομιζω σου απαντησα στο #1763.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Μάλλον λάθος χώρα διάλεξες να μεταναστεύσεις. Άντε στη Νορβηγία να εισηγηθείς αλλαγές στο σωφρονιστικό τους σύστημα.
Ειλικρινά δεν σκέφτομαι να πάω προς τα κει και ούτε έχω τις γνώσεις να προτείνω
αλλαγές στο σωφρονιστικό σύστημα της Νορβηγίας.
Εξάλλου το σύστημα που υπάρχει στην Ελλάδα δεν είναι φυσικά δικό μου.
Εσύ μπορείς να προτείνεις τις δικές σου αλλαγές στο Ελληνικό σύστημα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.993
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπαρχουν εκατομμυρια ανεργοι στην Ελλαδα, εκατονταδες εκατομμυρια στον κοσμο, εκατομμυρια αστεγοι και δισεκατομμυρια που ζουν στα ορια και κατω απο τα ορια της φτωχειας. Τι σε κανει να πιστευεις πως αυτοι δεν παρανομουν επειδη φοβουνται να μην μπουν φυλακη και χασουν την "καλη" ζωη που εχουν;
Μα δεν παρανομούν (αν παρανομούσαν εκατομμύρια άνεργοι στην Ελλάδα θα είχαμε δείκτες εγκληματικότητας Βενεζουέλας και βάλε), προφανώς γι αυτό το λόγο: διότι η ζωή "έξω" είναι καλύτερη από τη ζωή "μέσα".


Και σημερα ενας ανεργος αστεγος π.χ. ας παει να κανει μια ληστεια κι αν τον πιασουν και στεγη θα βρει και φαγητο.
Μα μου προτάσσεις το ίδιο μου το επιχείρημα: ότι ο λόγος για τον οποίο δεν πάει κάποιος να κάνει μια ληστεία είναι ακριβλως επειδή φοβάται τη στέρηση της ελευθερίας του (περισσότερο από την ανεργία). Αν δεν υπάρχει ο κίνδυνος αυτός, γίνεται ό,τι έγινε στη Βενεζουέλα: παίρνουμε ένα όπλο, κλέβουμε όποιον βρούμε μπροστά μας, κι αν μας πιάσουν απλώς επιστρέφουμε τα κλοπιμαία (και μετά κλέβουμε τον επόμενο).

Ας μην κανουμε τοποθετησεις που προσβαλουν ανθρωπους.
Συμφωνώ απολύτως, να το έχεις υπόψην.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η επιχειρηματολογία κάπου μπάζει, αλλιώς δεν εξηγείται το γεγονός πως το μεγαλύτερο ποσοστό μόλις αποφυλακιστεί υποτροπιάζει. Ειδικά αυτοί που έχουν νιώσει στο πετσί τους τον εγκλεισμό, λογικά θα έπρεπε να κάνουν τα πάντα για να μείνουν μακριά απ' την παρανομία.
Θαυμάζουμε τις ανεπτυγμένες και προοδευτικές κοινωνίες, μάλιστα τις επικαλούμαστε πολύ συχνά κι αρεσκόμαστε κατά το δοκούν να τις συγκρίνουμε με το δικό μας "χάλι". Όταν όμως βρισκόμαστε μπροστά σε καταστάσεις που μας τσιγκλάν τότε πολύ εύκολα απαντάμε με σκοτάδι. Όμως ξεχνάμε πως το σκοτάδι δεν το πολεμάς με σκοτάδι.
Τεσπα, μεγάλη κουβέντα. Καλό Σαββατόβραδο σε όλους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Όταν όμως βρισκόμαστε μπροστά σε καταστάσεις που μας τσιγκλάν τότε πολύ εύκολα απαντάμε με σκοτάδι.
To να μην συμφωνούν δύο άνθρωποι σ'ένα θέμα είναι λογικό.Το να μην συμφωνώ εγώ μαζί σου ή θα πρέπει να πάω στην Νορβηγία να τους αναμορφώσω το σύστημα τους ή
οι απαντήσεις μου είναι σκοτάδι.Μάστα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νέες πληροφορίες από τις πηγές μου ( από το ράδιο Αχέροντας!!!) λένε ότι επειδή άκουσε να πέφτουν αεροπλάνα τώρα τελευταία, αποφάσισε να διαφύγει με υποβρύχιο αλλά αυτό είχε πάρει κλίση;) και το κόψε με τα πόδια...:haha::haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.085
Έχω τη θλιβερή εντύπωση ότι και δίπλα μας να ήταν, από τη στιγμή που δε σκοτώθηκαν λευκοί δυτικοί, διαδήλωση ξένων ηγετών "εναντίον της βίας" δε θα γινόταν.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
To να μην συμφωνούν δύο άνθρωποι σ'ένα θέμα είναι λογικό.Το να μην συμφωνώ εγώ μαζί σου ή θα πρέπει να πάω στην Νορβηγία να τους αναμορφώσω το σύστημα τους ή
οι απαντήσεις μου είναι σκοτάδι.Μάστα.
Μην αρπάζεσαι πανπαν, αυτό για το σκοτάδι ήταν μια γενική παρατήρηση για τα αντανακλαστικά μας ως κοινωνία, δεν αφορούσε κάποιον συγκεκριμένα. Επίσης όταν ο ίδιος αρχίζεις με κοκκινοσκουφίτσες και κοντορεβυθούληδες θα πρέπει να είσαι πιο δεκτικός σε απαντήσεις ανάλογου ύφους. ;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
http://tvxs.gr/news/ellada/epeisodia-stis-skoyries-metalloryxoi-kata-katoikon

http://www.koutipandoras.gr/article...goy-peinas-na-meinei-gymni-kai-tin-ypevale-se

Καλά θα κάνει ο Πανούσης να κόψει τις συνεντεύξεις στις κωλοφυλλάδες και να κοιτάξει να συμμαζέψει το κωλοχανείο που προϊσταται. Δε μιλάμε, δε μιλάμε αλλά το 'χει παραξηλώσει ο κύριος υπουργός.

 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom