Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.550
Likes
8.217
Είχε στήσει ολόκληρο κύκλωμα κάλυψης(τις δύο γυναίκες του+κόρη του+εξάδελφος+υπουργός Κύπρου+λογιστές+Ελβετοί δικηγόροι/τραπεζίτες-δεν εμφανίσθηκαν να απολογηθούν και θα δικαστούν ερήμην-και ποιος ξέρει πόσοι άλλοι),δεν επέστρεψε τίποτα παρ' ότι υπάρχουν ευνοϊκές διατάξεις,βρέθηκε ένα μικρό μέρος των κλεμμένων όπως λέει η δικαιοσύνη και η κοινή λογική όλων μας,και συζητάτε να τον αφήσουν ελεύθερο αυτόν και την γυναίκα του σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Και μονο που καταφερε να συντονιζει πρωην και νυν, ειναι αξιος να βγει να προσφερει κοινωφελες εργο: να μας πει πως διαολο τα καταφερε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.175
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συγνώμη που ξαναγυρίζω στο κολοσσιαίο συμβάν (της απόδρασης ντε!!!) αλλά μόλις θυμήθηκα κάτι τρομερό...πριν μερικά χρόνια (νεαρούλης) είχα γράψει σε πολλά δέντρα Ν+Κ=love (ήταν το αμόρε μου τότε), είμαι σοβαρά παιδιά?για τα σίδερα? κακώς κυκλοφορώ έξω τόσα χρόνια?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.823
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγε και στις ΗΠΑ ο Καμμένος και είχε και δείπνο με τον μίστερ Lockheed. Μάλλον δε συζήτησαν για το νέο βίντεο κλιπ της Lady Gaga. Ευγε, 200 για την ανθρωπιστική κρίση, 500 για τα αεροπλάνα που κάνουν... υποβρύχιο πόλεμο και είναι πιο παλιά από μένα... Λιτός βίος, λιτός μίζος ένα και το αυτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.823
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η επιχειρηματολογία κάπου μπάζει, αλλιώς δεν εξηγείται το γεγονός πως το μεγαλύτερο ποσοστό μόλις αποφυλακιστεί υποτροπιάζει.
Ο λόγος που υποτροπιάζει είναι ότι οι φυλακές μας είναι πανεπιστήμια εγκλήματος, μπαίνεις πορτοφολάς και βγαίνεις εγκληματίας με μάστερ. Δε φταίει η ιδέα της φυλάκισης, αλλά το πώς έχουμε τις φυλακές μας.

.
Θαυμάζουμε τις ανεπτυγμένες και προοδευτικές κοινωνίες, μάλιστα τις επικαλούμαστε πολύ συχνά κι αρεσκόμαστε κατά το δοκούν να τις συγκρίνουμε με το δικό μας "χάλι". Όταν όμως βρισκόμαστε μπροστά σε καταστάσεις που μας τσιγκλάν τότε πολύ εύκολα απαντάμε με σκοτάδι.
Στις προοδευτικές κοινωνίες δε λένε "κλέψε όσο θες κι αν τυχόν σε πιάσουνδώσε τα πίσω και μετά ξανά προς την κλεψιά τράβα". Σε ποια προοδευτική κοινωνία γίνεται αυτό που λες;

Όμως ξεχνάμε πως το σκοτάδι δεν το πολεμάς με σκοτάδι.
Ενώ την παραβατικότητα την πολεμάς με την ατιμωρησία;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.892
Likes
26.980
Μην αρπάζεσαι πανπαν, αυτό για το σκοτάδι ήταν μια γενική παρατήρηση για τα αντανακλαστικά μας ως κοινωνία, δεν αφορούσε κάποιον συγκεκριμένα.
Ok σόρρυ πάμε παρακάτω.
Επίσης όταν ο ίδιος αρχίζεις με κοκκινοσκουφίτσες και κοντορεβυθούληδες θα πρέπει να είσαι πιο δεκτικός σε απαντήσεις ανάλογου ύφους.
Άκου τότε ένα άλλο παραμύθι. (έτσι για να το ελαφρύνουμε)
Περπατάει ένας στον δρόμο και έχοντας καιρό να πάει με γυναίκα βλέπει μια
πιτσιρίκα,θολώνει το μάτι του βγάζει μαχαίρι και την βιάζει στην γωνία.
Δυστυχώς γι'αυτόν τον συλλαμβάνουν και τον καταδικάζουν σε πενταετή κοινωνική εργασία με μισθό 500 ευρώ.
1)σενάριο
Τον επόμενο χρόνο ο πατέρας του θύματος κάνοντας βόλτα με τον αδερφό του
βλέπει τυχαία τον βιαστή της κόρης του εκνευρίζετε μπαίνει στο διπλανό κρεοπωλείο
αρπάζει ένα μαχαίρι από τον @jousis και ορμάει να μαχαιρώσει τον βιαστή της κόρης του.Μη φωνάζει ο αδερφός του και του αρπάζει το μαχαίρι.
Όλοι μένουν άφωνοι όταν ο αδερφός μπήγει το μαχαίρι στην καρδιά του βιαστή.
Γυρίζει ο πατέρας και ρωτάει τον αδερφό του -Γιατί το έκανες αυτό εσύ;
-Εσύ έχεις καλή δουλειά,εγώ όμως είμαι άνεργος καιρό.Τώρα όμως εξασφάλισα δουλειά για πολλά χρόνια.Τέρμα το άγχος.
2)σενάριο
Τον επόμενο χρόνο ο πατέρας του θύματος κάνοντας βόλτα με τον αδερφό του
βλέπει τυχαία τον βιαστή της κόρης του.
-Τι κάνεις εσύ εδώ;
-Σκουπίζω
-Α,καλά,όταν τελειώσεις πέρνα από το σπίτι να ρίξεις και ένα σκουπισματάκι
κι απ'τον δρόμο τον δικό μας γιατί ο προηγούμενος τελείωσε την ποινή του και
βρωμίσαμε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να σε πάρουν στην Καθημερινή ρε ή στην Athens Voice.Κάτι τέτοια γράφουν κι εκεί και περνιούνται για δημοσιογράφοι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ντάξει βρε @panpan, δεν χρειάστηκαν και πολλά λογικά άλματα για να το τερματίσεις, μόνο κανά δυο. Αθλητής του τριπλούν;
Αν δεν κάνω λάθος η συζήτηση μέχρι τώρα αφορούσε παραβάτες που δεν απειλούν την σωματική ακεραιότητα κάποιου. Εκτός κι αν η Σταμάτη είναι ο τρελός δολοφόνος με το πριόνι. Αν είναι έτσι... ΟΚ πάω πάσο.

@Yorgos ακριβώς επειδή οι φυλακές (όχι μόνο οι δικές μας) είναι κολαστήρια το λογικό θα ήταν όσοι πέρασαν απ' αυτές να τις αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι.
Ότι θέλεις καταλαβαίνεις κι εσύ, μου φαίνεται. Ούτε για ατιμωρησία μίλησα, ούτε για "φέρε πίσω τα λεφτά κι όξω απ' την πόρτα".
Όποιος θέλει παραδειγματισμό και αποτελεσματικότητα της τιμωρίας υπάρχει και ο ισλαμικός νόμος, αυτός ντε που όταν κλέβεις σου κόβουν το χέρι. Γιατί δεν τον προτείνετε; Ντρέπεστε;
Αν θέλετε να κάνουμε την τρίχα τριχιά, δεν έχω πρόβλημα. Από εξυπνάδες ξέρω κι εγώ μπόλικες, αλλά έτσι δεν έχει νόημα η κουβέντα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.892
Likes
26.980
Να σε πάρουν στην Καθημερινή ρε ή στην Athens Voice.Κάτι τέτοια γράφουν κι εκεί και περνιούνται για δημοσιογράφοι.
Ήμουν βοηθός της θείας Λένας.
Συχαίνομαι τους δημοσιογράφους,είναι σαν να σε λέω κομουνιστή.
Εκτός κι αν η Σταμάτη είναι ο τρελός δολοφόνος με το πριόνι. Αν είναι έτσι... ΟΚ πάω πάσο.
Κατακλέψανε τον Ελληνικό λαό.Πολύς κόσμος έχει φτάσει να πηδάει από τα μπαλκόνια λόγω πτ΄χευσης ,ανέχειας κλπ.
Εσύ πάλι δώστης σκούπα να σκουπίζει,αν θες και συγχωροχάρτη.Πάσο και εγώ.
:)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.282
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom