Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λογικό να μην το καταλαβαίνεις.

Θα προσπαθήσω να σου κάνω μια λίστα με τα έξοδα.

1)ΙΚΑ που σημαίνει και επιδόματα και δώρα.
2) Ενοίκιο
3) Προσωπικό
4) ΔΕΗ. Και μιλάμε για μεγάλα ποσά.
5) Τέλος παρεπιδημούντων. 0.5% του τζίρου. Έχεις δεν έχεις κέρδη.
6) ΟΑΕΕ. Ο οποίος συνεχώς αυξάνεται.
7) ΑΕΠΙ. Καλά μην αρχίσω με αυτούς. Επίσης έχει βγει και ένας καινούριος πλεον, gea. Να έχουμε να πληρώνουμε.
8) Εφορία. Από το πρώτο ευρώ ε?
9) Τέλος επιτηδεύματος.
10) Λογιστής
11) Προμηθευτές. Οι οποίοι λόγω τραπεζών δεν μπορούν να δώσουν και πολύ πίστωση όπως παλιά.
12) Πιθανή ενοικίαση εξωτερικού χώρου από το Δήμο. Να πω ότι στο Καρλόβασι κοστίζει 24 ευρώ το τετραγωνικό (!). Τσάμπα.
13) Λοιποί λογαριασμοί. Τηλέφωνο, νερό.
14) Φθορές. Χάλασε καρέκλα? Αγοράζεις καρέκλα. 25 ευρώ. Χάλασε κάτι στην κουζίνα? Φωνάζεις μάστορα. Πάει η 30άρα.
15) Και φυσικά να μείνει κάτι και στον μαγαζάτορα μιας και είναι ο μόνος που ρισκάρει και κάνει μια (έστω) μικρή επένδυση. Καλά μικρή δεν είναι αλλά τελοσπάντων. Δεν είναι και ο Βαρδινογιάννης βέβαια.

Πίστεψέ με ότι θέλει πολλές φορές πάνω το "2 ευρώ το σνίτσελ" για να σου μείνει κάτι.

Για να μην πω αν φας καμιά καμπάνα τι θα σου μείνει στο τέλος. Γιατί ξέρω μαγαζάτορες που κόβουν τα πάντα (όντως), αλλά πάνω σε πανικό δεν πρόλαβαν να κόψουν κάποιες αποδείξεις, και εμφανίστηκε το ΣΔΟΕ. Φυσικά δεν τους λυπήθηκε παρόλο που σε 30 τραπέζια 3 ήταν αχτύπητα. Προφανώς και δεν ήθελε να κλέψει ο άνθρωπος, αλλά το ΣΔΟΕ από Αθήνα έρχεται με εντολές να γράψει. Αυτό είναι μια άλλη κουβέντα όμως.

Και για να προλάβω τον @tripakias όχι δεν συνέβη σε μένα!

Υ.Γ. Εννοείται πως τα μαγαζιά αγοράζουν χοντρική και παίρνουν πιο φτηνά, αλλά μην φανταστείς τίποτα τρομερές διαφορές. Επιπλέον εκπτώσεις μπορείς να πάρεις λόγω μεγάλης κατανάλωσης. Αλλά αυτά, last year.
Νομιζω πως ξεχασες 4 ακομη εξοδα:
1. ΦΠΑ (που δεν περιμενα να το συμπεριλαβεις μιας και δεν κοβεις αποδειξεις)
2. Επιμελητηριο
3. Ασφαλεια αστικης ευθυνης (αυτο μπορει να μην ειναι και υποχρεωτικο για τα εστιατορια, για μας παντως ειναι)
4. Συντηρηση πυροσβεστηρων

Σχετικα με τα πνευματικα δικαιωματα πλεον πληρωνω 3 εταιριες ΑΕΠΙ, ΓΕΑ και
Απολλων και ολα αυτα εχοντας μονο τηλεορασεις. Που να ειχα και ζωντανη μουσικη.

Και ενημερωσε @James και τον κοσμο πως περα απο εργασιες που εκανες στο μαγαζι και τον εξοπλισμο που αγορασες (πουμπορει να εχεις να πληρωνεις και δανειο γι αυτα) χρειαστηκε να περασεις ενα γολγοθα απο γραφειοκρατια και ελεγχους που σου στοιχησε σε χρονο και χρημα.

Για να τελειωνουμε το φαγητο στην Ελλαδα ειναι παμφθηνο οταν ειναι καλο και το πιατο στοιχιζει κατω απο 10 ευρω. Γνωριζω αρκετους ταβερνιαρηδες που εχουν καθημερινα γεματο μαγαζι, δουλευοντας 15+ ωρες τη μερα επι 6 μηνες και στο τελος τους μενει ενα μεροκαματο. Αναλογα βεβαια ειναι τα προβληματα σχεδον ολων των κλαδων των επαγγελματιων. Σε ολους υπαρχουν οι μεγαλοι αλλα η πλειοψηφια αγωνιζεται για να αποφυγει το κλεισιμο και να μενει και κατι για τα αναγκαια εξοδα. Οσο και να σας εχουν πεισει καναλια και πολιτικοι δεν ειναι το ΦΠΑ που εριξε το καραβι εξω.

Καλως ή κακως αν δεν κλεψει ο μικροεπαγγελματιας θα κλεισει και θα παρασυρθουν μαζι και οι εργαζομενοι του ανεβαζοντας τα νουμερα της ανεργιας ακομα πιο πολυ . Σιγα σιγα θα μεινουν μονο οι μεγαλοι και θα τρεχουν για δουλεια τα παιδια σας αυριο μεθαυριο με συνθηκες σκλαβιας. Ο απλος Ελληνας θα εχει μισο μισθο και θα πληρωνει οσο πληρωνει τωρα ενα πιατο σε ταβερνα (ισως και παραπανω) για να φαει τα κεφτεδακια της ΙΚΕΑ. Θα παιρνει ομως αποδειξη, το δεχομαι θα εχει λυθει το προβλημα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν δεν ειχα κλεψει με τη συνταξη που μου δινουν τελικα στα σκουπιδια θα εψαχνα...και δεν τρωω και αλατι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε σεις τωρα που μιλαμε για κλεψιες, ειστε για καμια μεγαλη μπαζα; Για κανα ριφιφι ξερω γω...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν βρεις κατι καλο στα παρισια,φτιαχνω προγραμμα και εσεις αναλαμβανετε την εκτελεση..
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α ρε @tripakias δίκιο έχεις. Πού να τα απαριθμήσεις όλα??

Καλά ο εξοπλισμός εστιατορίου χρειάζεται ένα δεκάρικο τουλάχιστον. Και λίγα λέω. Για έναν αξιοπρεπή εξαερισμό κανά δυάρι. Όσο για γραφειοκρατία? Καλά, εκεί ανακαλύπτεις ότι η υπομονή σου έχει μεγάλα όρια. Σε όλα όσα είπες φυσικά συμφωνώ.

Αυτά να τα έχουν στο μυαλό τους όσοι σπεύδουν να κατηγορήσουν ένα κλάδο. Είτε είναι ελεύθεροι επαγγελματίες είτε δημόσιοι υπάλληλοι.

Υ.Γ. Αυτό το ΦΠΑ που ανέφερες τι είναι?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να αλλάξω και εγώ θέμα. Σε κάποιο προηγούμενο ποστ είχα πει πως θα αποκαλύψω inside ιστορία για το πώς, γνωστό κόμμα προσπάθησε να ψαρέψει πολύ κοντινό μου πρόσωπο για να κατέβει υποψήφιος στις τελευταίες εκλογές.

Λίγο πριν τις εκλογές λοιπόν, ανέφερα στον αδερφό μου ότι στις προηγούμενες εκλογές πολλά ψηφοδέλτια κομμάτων δεν υπήρχαν στην Σάμο, σε αντίθεση με την Αθήνα. Πχ, δεν υπήρχε ψηφοδέλτιο της Παναθηναϊκής Συμμαχίας. Μπορεί βρε αδερφέ να ήταν η ελπίδα της χώρας. Εμείς πάντως δεν μπορούσαμε να την ψηφίσουμε. Πέρα από την πλάκα δεν μου φάνηκε και πολύ σωστό να μην υπάρχουν όλα τα κόμματα. Νομίζω έλειπε και ο Καζάκης. Τελοσπάντων , δεν ξέρω αν είναι νόμιμο, όποιος ξέρει μας ενημερώνει.

Του ανέφερα λοιπόν τη σχετική ιστορία, οπότε μου δημιουργήθηκε η απορία: "Λες να έχει ψηφοδέλτιο η Τελεία??". " Καλή ερώτηση! Κάτσε να τους πάρω τηλέφωνο!!"
Και ξεκίνησε η πλάκα. Ο αδερφός μου πήρε τα κεντρικά αποφασισμένος να το παίξει φανατικός ψηφοφόρος τους.
"Γεια σας. Τηλεφωνώ από Σάμο. Θα ήθελα να μάθω αν θα έχετε υποψήφιο στη Σάμο, γιατί υπέπεσε στην αντίληψή μου ότι στις προηγούμενες εκλογές δεν υπήρχαν όλα τα ψηφοδέλτια και ανησυχώ!". Τα κεντρικά ρωτήσανε όνομα και τηλέφωνο και δεσμευτήκαν να επικοινωνήσουν μαζί του. Όντως, την επομένη κιόλας, τον καλέσανε....

"Κύρια τάδε, από την Τελεία τηλεφωνούμε. Βεβαίως θα υπάρχει υποψήφιος στη Σάμο. Μείνετε ήσυχος." Μία κυρία από Αθήνα ήταν η τυχερή(!) την οποία πρώτη φορά ακούγαμε. Η συνέχεια όμως είχε πλάκα. "Μήπως θα ενδιαφερόσασταν να κατεβείτε υποψήφιος με το κόμμα μας??".
Έτσι απλά. Χωρίς να ξέρουν ποιος είναι, αν κάνει σωματεμπόριο, λαθρεμπόριο και δεν ξέρω γω τι άλλο, του προτείναν να εκπροσωπήσει το κόμμα!

Βάλε 2-3 άτομα εκεί να φαίνεται ότι έχουμε ρεύμα....

Ο αδερφός μου το απέφυγε δηλώνοντας βέβαια την πίστη του στον Απόστολο και μπλα μπλα.
Δεν περνάνε μερικές μέρες όμως και ξανά ντριιν το τηλέφωνο....

"Κύριε τάδε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι Ο πρόεδρος έχει προεκλογική ομιλία στο......".

Πάει, λέω, φακελώθηκες.....
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Νομιζω πως ξεχασες 4 ακομη εξοδα:
1. ΦΠΑ (που δεν περιμενα να το συμπεριλαβεις μιας και δεν κοβεις αποδειξεις)
2. Επιμελητηριο
3. Ασφαλεια αστικης ευθυνης (αυτο μπορει να μην ειναι και υποχρεωτικο για τα εστιατορια, για μας παντως ειναι)
4. Συντηρηση πυροσβεστηρων

Σχετικα με τα πνευματικα δικαιωματα πλεον πληρωνω 3 εταιριες ΑΕΠΙ, ΓΕΑ και
Απολλων και ολα αυτα εχοντας μονο τηλεορασεις. Που να ειχα και ζωντανη μουσικη.

Και ενημερωσε @James και τον κοσμο πως περα απο εργασιες που εκανες στο μαγαζι και τον εξοπλισμο που αγορασες (πουμπορει να εχεις να πληρωνεις και δανειο γι αυτα) χρειαστηκε να περασεις ενα γολγοθα απο γραφειοκρατια και ελεγχους που σου στοιχησε σε χρονο και χρημα.

Για να τελειωνουμε το φαγητο στην Ελλαδα ειναι παμφθηνο οταν ειναι καλο και το πιατο στοιχιζει κατω απο 10 ευρω. Γνωριζω αρκετους ταβερνιαρηδες που εχουν καθημερινα γεματο μαγαζι, δουλευοντας 15+ ωρες τη μερα επι 6 μηνες και στο τελος τους μενει ενα μεροκαματο. Αναλογα βεβαια ειναι τα προβληματα σχεδον ολων των κλαδων των επαγγελματιων. Σε ολους υπαρχουν οι μεγαλοι αλλα η πλειοψηφια αγωνιζεται για να αποφυγει το κλεισιμο και να μενει και κατι για τα αναγκαια εξοδα. Οσο και να σας εχουν πεισει καναλια και πολιτικοι δεν ειναι το ΦΠΑ που εριξε το καραβι εξω.

Καλως ή κακως αν δεν κλεψει ο μικροεπαγγελματιας θα κλεισει και θα παρασυρθουν μαζι και οι εργαζομενοι του ανεβαζοντας τα νουμερα της ανεργιας ακομα πιο πολυ . Σιγα σιγα θα μεινουν μονο οι μεγαλοι και θα τρεχουν για δουλεια τα παιδια σας αυριο μεθαυριο με συνθηκες σκλαβιας. Ο απλος Ελληνας θα εχει μισο μισθο και θα πληρωνει οσο πληρωνει τωρα ενα πιατο σε ταβερνα (ισως και παραπανω) για να φαει τα κεφτεδακια της ΙΚΕΑ. Θα παιρνει ομως αποδειξη, το δεχομαι θα εχει λυθει το προβλημα...
Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου,αλλα ενα πιατο ειναι παμφθηνο οταν ειναι καλο και κοστιζει κατω απο 10 ευρω?
Στο Παρισι μπορει,στην Ελλαδα με μισθους 600-700 ευρω,δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
« Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δε συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση – εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξη του , όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενισχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του… Και το κακό ελλοχεύει , χωρίς προφύλαξη, χωρίς ντροπή. Ο νεοναζισμός δεν είναι θεωρία, σκέψη και αναρχία . Είναι μια παράσταση. Εσείς κι εμείς. Και πρωταγωνιστεί ο θάνατος» - Μάνος Χατζιδάκις

Για τους γονείς: Aποδεχτείτε τα παιδιά σας.
Για τους bullies: Συνειδητοποιείστε τι κάνετε.
Για τους Βαγγέληδες αυτού του κόσμου: Ζήτα βοήθεια τώρα!


http://www.stokokkino.gr/article/10...oanaggeltheisa-apoleia-tou-Baggeli-Giakoumaki
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom