Γενικά Καλησπέρα..και...βοήθεια για Πρωτοχρονιά !!!

ptzelepis

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
Επειδή πέρυσι που πήγα Ρώμη έκανα το πλάνο μου βάση των δικών σας εμπειριών και η εκδρομή ήταν super….σκέφτηκα να ζητήσω την βοήθεια σας και για φέτος.

Σκέφτομαι να πάω για Πρωτοχρονιά – αναχώρηση 31 Δεκεμβρίου ή 1 Ιανουαρίου – για 5 μέρες σε έναν από τους παρακάτω προορισμούς.

Βιέννη, Βουδαπέστη, Μόναχο. Το Μιλάνο είναι ή τελευταία επιλογή αν δεν μπορώ να συνδυάσω στα υπόλοιπα μέρη όλα όσα θέλω.

Λοιπόν για Βιέννη, Βουδαπέστη και Μόναχο.

Ποιος από τους παραπάνω προορισμούς είναι :

  • Ακόμα στο πνεύμα των εορτών και μετά τα Χριστούγεννα ?
(ξέρω ότι όλα είναι πάρα πολύ γιορτινά με μουσικές, στολίδια, φώτα κτλ κτλ αλλά σε μερικές χώρες όλα αυτά κρατάνε μέχρι την αλλαγή του χρόνου. Μετά όλα επανέρχονται σε κανονικούς ρυθμούς και δεν θυμίζουν τόσο πολύ γιορτές)

  • Υπάρχουν μεγάλα εμπορικά κέντρα για ψώνια ? Outlet καταστήματα ?
(ρούχα, παπούτσια κτλ κτλ….είμαι λίγο shopping maniac εκείνη την περίοδο. Και ποιος δεν είναι άλλωστε.)

  • Έχουν εκείνη την περίοδο εκπτώσεις όπως άλλες μεγάλες πόλεις ?
(Ρώμη, Λονδίνο κτλ)

  • Τιμές σε διαμονή, φαγητό ?
  • Μέρη για να επισκεφτείς ?
Ποιόν γενικά θεωρείται καλύτερο προορισμό για εκείνη την περίοδο ?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βιεννη ειναι κορυφαια για Χριστουγεννα .Αλλα μεχρι 31 Δεκεμβριου απ οσο ξερω τα εχουν μαζεψει ολα.Για Γερμανια τωρα μου εχει πει φιλη οτι μεχρι 25-26/12 ειναι ο,τι ειναι ...μετα τα μαζευουν.Την Πρωτοχρονια τη γιορταζουν με βεγγαλικα στις πλατειες ,ποτα,μπυρες ,κεφι και τα συναφη.
Γενικα το Χριστουγεννιατικο ντεκορ-πνευμα-αγορες ειναι στο φορτε του πριν τις 25/12..ολο το Δεκεμβριο δηλαδη.
Εγω θυμαμαι Πραγα που ειχαμε παει περσι 27-30 ,ειχαν χριστουγεννιατικα δεντρα και στολιδια στο ξενοδοχειο και μολις πηγε 28-29 του μηνα τα εβγαλαν ολα και αλλαξαν εντελως ντεκορ.Ειχαν βαλει ενα γιορτινο τραπεζι με σαμπανιες κλπ .Καμια σχεση με X-mas δηλαδη.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Κόιταξε έχω ταξιδέψει Πρωτοχρονιά σε Βιέννη, Λονδίνο και Παρίσι.
Στολισμός υπάρχει στους δρόμους και εν γένει γιορτινή ατμόσφαιρα, αλλά οι Χριστουγεννιάτικες Αγορές κλέινουν πριν την Πρωτοχρονιά.
Βουδαπέστη δε θα στην πρότεινα. Πήγα Χριστούγεννα και δεν είχε κάτι ιδιαίτερα εορταστικό.
Αν θες αποκλειστικά ψώνια πήγαινε Λονδίνο που είναι και οι πρώτες ημέρες των εκπτώσεων.
Από Βιέννη, Μόναχο στο θέμα αγοράς είναι καλύτερα στη Βιέννη.
Στο Μόναχο βέβαια έχεις πολύ περισσότερες επιλογές για εκδομές σε κοντινές πόλεις με εορταστικό κλίμα όπως η Νυρεμβέργη, Σαλτσμουργκ (βέβαια και στις δύο την Πρωτοχρονιά δε λειτουργούν Χριστουγεννιάτικες Αγορές), αλλά και το κάστρο Νοισβανσταιν.
Αν θες να πάς σε μια πόλη να δεις μουσεία (Φυσικής Ιστορίας, των Τεχνων, Belvedere, ανάκτορα Σίσσυ), να βγεις βόλτες στα μαγαζιά με πολύ κόσμο (στη Ringstrasse γίνεται χαμός), να θαυμάσεις ωραία αρχιτεκτονική, να παρακολουθήσεις όπερα θα πας Βιέννη.
Αν θες να πας σε μια απλά όμορφη πόλη με αρκετά αξιοθέατα (μουσείο επιστημών, πινακοθήκες, γλυπυοθήκη, ανακτορα), να πιεις άφθονη μπύρα, να φας λουκάνικα, να κάνεις καμία βόλτα στα τεράστια πάρκα και να συνδυάσεις τουλάχιστον δύο υπέροχες εκδρομές διαλέγεις Μόναχο.
Το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο, οπότε διάλεγεις και παίρνεις,
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σκεψου το πολυ σοβαρα να φυγετε 31 Δεκεμβριου και να πατε Λονδινο. Η αποθεωση του shopping!Το βραδυ της παραμονης ζεστα ρουχα, street party στον Ταμεση και πυροτεχνηματα. Πρωτοχρονια απο τις 12 το μεσημερι τα καταστηματα ανοιχτα!
Απο εμπορικα Ηarrods, Shelfridges, Debenhams, Harvey Nicols και αμετρητα αλλα σας περιμενουν, ορεξη και χρηματα να εχετε.. Βεβαια ολα εχουν το τιμημα τους.. τα ξενοδοχεια ειναι ακριβουτσικα εκεινη την περιοδο αλλα υπαρχουν παρα πολλες επιλογες διαμονης (οπως επισης και φαγητου)
Η δε εορταστικη ατμοσφαιρα ειναι διαχυτη στην πολη και μετα την πρωτοχρονια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom