Καλοκαίρι οικονομικά...στις παραλίες της Αρκαδίας!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Δυστυχώς όχι.. Πολύ θα το ήθελα να είχα περισσότερο χρόνο να είχα δει περισσότερα μέρη στην περιοχή..Την επόμενη φορά :)

υ.γ. τι σόι μπαρ είναι αυτό;!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπρε μπρε μπρε ..μπραβο βρε ικαρια ..να μια ευχαριστη εκπληξη !!
Οντως και γω το σνομπαρα το μερος ..παροτι εχω γνωστους που πανε καθε καλοκαιρι φανατικα στην περιοχη...και απορουσα μαλιστα γιατι εχουν φαει τετοιο κολλημα με το μερος.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Να 'σαι καλά Κλεοπάτρα! Μα κι εγώ γι' αυτό ξεκίνησα το θέμα, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι η Αρκαδία έχει τόσο όμορφα παραθαλάσσια μέρη..Ό,τι πρέπει για καλοκαιράκι!!
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Μπραβο πολυ ωραιο θεμα, κ εγω εχω περασει μερικα απιστευτα καλοκαιρια(2000-2004 περιπου) σε αυτες τις πανεμορφες παραλιες κ Κρυονερι πηγα και φετος μια μονοημερη απο Αθηνα και παραμενει τελεια παραλια! Γενικα οι κολπισκοι λιγο πριν το Τυρο ειναι οι καλυτερες παραλιες με γαλαζοπρασινα νερα δλδ Κρυονερι,Ζαριτσι,Τσερφος,Τηγανι αλλα κ η παραλια του Τυρου ειναι αρκετα καλη. Η παραλια του Παραλιου Αστρους δυστυχως ειναι μετρια αλλα το μερος για βολτες σκιζει. Κ οντως λιγος κοσμος γνωριζει πως τοσο κοντα απτην Αθηνα υπαρχουν αυτα τα μερη και ειδικα για ενα weekend ειναι οτι πρεπει(κ πολυ φθηνα καταλυματα). Δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι πηγαν τυχαια τη πρωτη φορα, ξαναπηγαν κ επομενες χρονιες.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σ' ευχαριστώ πολύ magic jim! Μια και έχεις πάει τόσες φορές, θα μπορούσες να προτείνεις και κανένα ωραίο μέρος για φαγητό για όσους σκέφτονται να πάνω προς τα εκεί..

Εμένα μου φάνηκε πολύ συμπαθητική η ταβερνούλα που ήταν πάνω στην παραλία Κρυονέρι. Πήγαμε αρκετά διστακτικοί για να φάμε κάτι και τελικά φύγαμε πολύ ευχαριστημένοι!
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Επειδη τοτε ημουν γυμνασιο-λυκειο δεν εδινα και πολυ βαση στο τι τρωγαμε και που! Γενικα σαν οικογενεια στις διακοπες αξιοποιουσαμε αρκετα και την κουζινα του δωματιου μας και δεν τρωγαμε καθε μερα εξω! Προσφατα που πηγα στο κρυονερι κ εφαγα στην ταβερνα μου φανηκε ψιλοακριβη παντως για τα τωρινα δεδομενα και το μερος. Οι τιμες ηταν πιο υψηλες κ απο αρκετα στην Αθηνα, κ αυτο το εχουν παρατηρησει κ αλλοι γνωστοι μου που πηγαν προσφατα εκει. Απλα αν κανεις μπανιο εκει κ πεινασεις δεν εχεις κ καμια αλλη επιλογη εκει κοντα να φας κ ισως το εκμεταλλευεται αυτο. Θυμαμαι πολυ καλη ταβερνα ηταν μια στον Τυρο, τερμα αριστερα στην πλευρα του παραλιακου δρομου προς τηγανι πλευρα(ισως λεγοταν ακρογιαλι αλλα δεν ειμαι σιγουρος),πανω στη θαλασσα ακριβως. Ειχε πολλα μαγειρευτα κ πολυ καλη ποιοτητα. Ωραιο μερος για ποτο-καφε-παγωτο-κρεπα κτλ ηταν το cafe μπαλκονι στον τυρο με υπεροχη θεα, λογικα θα υπαρχει ακομα!
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Επισης καλο φαγητο εχει στα ορεινα χωρια της Τσακωνιας που αξιζουν οπως και να χει μια βολτα και ειναι σχετικα κοντα, οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες.
 

life

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
καλημερα κ καληεβδομαδα,αν μεινω στο παραλιο αστρος,οι παραλιες αυτες τυρος τηγανι σαμπατικη ειναι κοντα με αμαξι?η διαδρομη ειναι καλη αστρος για λεωνιδιο?εχουμε καποια καλη κ οικονομικη προταση διαμονης για οικογενεια?ευχαριστω πολυ!
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
καλημερα κ καληεβδομαδα,αν μεινω στο παραλιο αστρος,οι παραλιες αυτες τυρος τηγανι σαμπατικη ειναι κοντα με αμαξι?η διαδρομη ειναι καλη αστρος για λεωνιδιο?εχουμε καποια καλη κ οικονομικη προταση διαμονης για οικογενεια?ευχαριστω πολυ!
Καλημερα! οι παραλιες αυτες που αξιζουν (κρυονερι,τσερφος,τηγανι) ειναι καπως μακρια απο τοΑστρος για να το κανεις καθημερινα (κανα 20λεπτο με το αυτοκινητο). Ο δρομος ειναι σχετικα καλος, εχει καποιες στροφες βεβαια αλλα ειναι ασφαλτος κ σχετικα φαρδυς. Εγω θα προτεινα για διαμονη για οικογενεια ειτε μεσα στον τυρο ωστε να εχετε την ευχερεια για βολτα χωρις καν αυτοκινητο αλλα κ καποιες παραλιες κοντα, ειτε στο βιλλα Δεσποινα στην παραλια του τσερφου (7-8km πριν τον Τυρο), ειτε σε καποια απτα ενοικιαζομενα που υπαρχουν κοντα στην παραλια του κρυονεριου(την καλυτερη παραλια πιστευω), μπορεις να βρεις δωματια απτο google λογικα. Μεσα στο αστρος ειναι ωραια για βολτα κ καφε αλλα η θαλασσα πολυ μετρια κατα την γνωμη μου. Γενικα το μερος προτεινεται ανεπιφυλακτα για οικογενειες κ η δικια μου οταν ημουν μαθητης ειχε περασει καμποσα καλοκαιρια εκει :)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλημέρα και από μένα! Όπως είπε και ο magic jim πιο πάνω οι παραλίες αυτές έχουν κάποια απόσταση από το Άστρος, αν και δεν είναι ιδιαίτερα μακριά..Βέβαια, αν έχετε παιδάκια, κουβαδάκια κτλ. καταλαβαίνω ότι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να οδηγείτε κάθε μέρα ένα μισάωρο για να πάτε για μπάνιο.

Πάντως, για διαμονή προτείνω ανεπιφύλακτα το ξενοδοχείο "Ανιγραία", λίγο έξω από το Άστρος, με υπέροχη θέα. Φοβερή και οικονομική πρόταση διαμονής (ειδικά για αυτά που παρέχει) στην περιοχή, με δωμάτια που μπορούν ανετότατα να στεγάσουν τετραμελείς οικογένειες.

http://anigraia.com/index.php?lang=gr
 

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
καλημερα κ καληεβδομαδα,αν μεινω στο παραλιο αστρος,οι παραλιες αυτες τυρος τηγανι σαμπατικη ειναι κοντα με αμαξι?η διαδρομη ειναι καλη αστρος για λεωνιδιο?εχουμε καποια καλη κ οικονομικη προταση διαμονης για οικογενεια?ευχαριστω πολυ!

Όχι επειδή είμαι από Λεωνίδιο, αλλά θα σου πρότεινα να πας... Λεωνίδιο!!
Έχει μεγάλη παραλία, αλλά και πολλές μικρότερες νοτιότερα του,
μέχρι τα Πούλιθρα(4χλμ από Πλάκα Λεωνιδίου) αλλά και μετά από αυτό...
Που είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!! Ειδική εκείνη που είναι στον Άι Γιώργη είναι με σκίνα μέχρι το κύμα δημιουργώντας υπέροχη σκιά!
Μπορείς να μείνεις Λεωνίδιο (Πλάκα Λεωνιδίου, ή πούλιθρα που έχει πολλά ενοικιαζόμενα σε καλές τιμές!)
Προτείνω Λεωνίδιο γιατί έχει να φας μέχρι πίτσα σε ξυλόφουρνο (εννοείται τα υπόλοιπα)
να πιεις καφέ-ποτό.. Αλλά και μέρη γύρω να γυρίσεις, όπως το ορεινό 1000μ, Κοσμά σε μόλις 40 λεπτά ή το μοναστήρι Παναγίας Έλωνας που η παράδοση λέει ότι είναι μια από τις εικόνες του
Απ. Λουκά.
Και αν πας 4-7 Ιουλίου γίνεται ένα Φεστιβάλ, με μουσικές και χορό από όλη την μεσόγειο!
http://www.melitzazz.gr/index.php/en/component/k2/item/21-melitzazz-2013
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom