Ουγγαρία Καλοκαίρι στη Βουδαπέστη

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Καλήμερα και καλή χρονιά σε όλους !!!
10 Μαρτίου θα και εγώ αυτό το ταξιδάκι Βουδαπέστη-Βιέννη ! Είναι εύκολο να μου πεις λεπτομέρειες για την μετάβαση σου από Βουδαπέστη προς Βιέννη? Πόσο κόστισε ,πόση ώρα είναι με το τρένο και από ποια στάση το πήρες και σε ποιο σημείο της Βιέννης φτάσατε?? έχω κάνει μια έρευνα αλλά θα ήθελα και την γνώμη σου μιας και τα έχεις πολύ πρόσφατα !!
Ευχαριστώ πολύ:icon_biggrin: !
Καλη χρονια και σε σενα καταρχιν.Λοιπον η εταιρια με την οποια θα ταξιδεψεις ειναι η mav-start (http://www.mav-start.hu/english/index.php).Η αφετηρια ειναι ο σταθμος Keleti απο οπου φευγουν τα τρενα με προορισμο πολλες χωρες του εξωτερικου.ΝΑ σημειωσω πως καλο θα ηταν να τα κλεισεις μεσα απο το site και να πληρωσεις μεσω πιστωτικης η χρεωστικης και να μην περιμενεις τελευταια στιγμη γιατι οταν πηγα εγω το τρενο ηταν φουλ (για αγορα μεσω ιντερνετ εχε υποψη οτι χρειαζεται μια απλη εγγραφη στο site) .Επισης δεν σε αφηνει να δεις και να κανεις κρατηση για ταξιδι που ειναι μετα απο 2 μηνες(60 ημερες).
Στα του ταξιδιου τωρα εγω λογω εγγυτητας του ξενοδοχειου στην Βιεννη εβαλα προοροσμο το Meidling αλλα υπαρχει και το Westbanhoff στο οποιο καταληγουν πιο πολλα δρομολογια αποτι στο πρωτο αν θυμαμαι καλα αλλα αυτο τσεκαρε το και εσυ.Η διαδρομη ειναι περιπου 2 ωρες και 45 λεπτα και τα τρενα ειναι ολοκαινουρια αν και ειδα και κατι παλια που υπηρχαν αλλα λιγα.Το κοστος για απλη μεταβαση ειναι στα 26 ευρω τιμη πολυ καλη θεωρω για την αποσταση αυτη και συγκριτικα παντα με Ελλαδα.
Τελος αν αποφασισεις να τα κλεισεις μεσω internet θα τα παραλαβεις απο τα ειδικα μηχανηματα που υπαρχουν στο σταθμο.Αυτα θα τα βρεις με το που θα μπεις στον σταθμο απο την κεντρικη πορτα αφου ανεβεις τα σκαλια κανεις δεξια στα δεκα μετρα στο δεξι σου χερι αν θυμαμαι καλα εχει μενου και στα αγγλικα οποτε δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα.
Οτι αλλο χρειαστεις η σε δυσκολεψει εδω ειμαστε.
Επισυναπτω και μια φωτο του εισητιριου
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Tελεια! & εγω στο λεωφορειο εχω καταληξει! Τα κλεισατε επιτοπου η απο πριν?!
Δες πιο πανω ολοκληρωμενο το προηγουμενο μηνυμα μου γιατι εκανα καποια συμπληρωση.Τα ειχα κλεισει απο το site της orangeways,ηταν πολυ ευχρηστο.
 

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Χιλια ευχαριστω φιλοι μου! Να στε καλα! Πολυ χρησιμες κ οι δυο απαντησεις σας κ αμεσες! :clap::clap::clap:
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εκανα μια μικρη διορθωση η διαρκειατου ταξιδιου ειναι 2 ωρες και 45 λεπτα.
Αναχωριση οπως λεει και το εισητιριο 9:10 αφιξη 11:56. Ειναι κατι σαν express γιατι αλλα κανουν πιο πολυ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Χιλια ευχαριστω φιλοι μου! Να στε καλα! Πολυ χρησιμες κ οι δυο απαντησεις σας κ αμεσες! :clap::clap::clap:
O,τι θες εδω ειμαστε,το καλο ειναι οτι κι εγω κι ο φιλος Μενελαος τα εχουμε και προσφατα και μαλιστα ημασταν στα ιδια μερη περιπου τις ιδιες μερες!
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
O,τι θες εδω ειμαστε,το καλο ειναι οτι κι εγω κι ο φιλος Μενελαος τα εχουμε και προσφατα και μαλιστα ημασταν στα ιδια μερη περιπου τις ιδιες μερες!
Aκριβως οποτε τα πιο πολλα ειναι ακομα στο μυαλο μας.Κατι τελευταιο επειδη τωρα το παρατηρησα οσον αφορα την τιμη.Αποτι ειδα τα 26 ευρω ειναι και για τα 2 ατομα ενω ανεφερα 26ευρω το ατομο.Αλλα μετα απο 5 μηνες δεν το θυμομουν :icon_cheesygrin:
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Ενα προγραμμα για βουδαπεστη εχω βγαλει..για βιεννη δυσκολευομαι! Δυομιση μερες μαλλον δεν θα μας φτασουν..αλλα καπως θα τα χωρεσω!!!
Νατασσα στο λεω με σιγουρια οτι 2 μερες δεν θα σας φτασουν.Σκεψου οτι ημουν εξω απο τις 9 το πρωι και γυρναγα 9 το βραδυ για 3 μερες για να δω τα πιο γνωστα μερη.Πως τις εχεις χωρισεις τις μερες βουδαπεστη-βιεννη?
Βουδαπαστη ειναι ευκολη παντως και 2 μερες και κατι ειναι μια χαρα με λιγο πιεση βεβαια.
 

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Δευτερα πρωι θα μαστε βουδαπεστη..τεταρτη ελεγα με το μεσημεριανο να φευγαμε για βιεννη κ παρασκευη 6:30 το απογευμα πεταμε..δυστυχως δεν μπορουσαμε περισσοτερες μερες..:cry:
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Κοιτα επειδη οντως οι μερες ειναι λιγες προτεινω να πιεστειτε παραπανω βουδαπεστη και να φυγετε νωρις το πρωι τεταρτης για βιεννη και οχι μεσημερι ωστε να δειτε κατι παραπανω και εκει.Αλλα αυτο ειναι προσωπικη γνωμη.
 

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Ναι το χω σκεφτει κ αυτο το σεναριο..θα το δω! Ευχαριστω κ παλι ! Αν εχω αλλη απορια θα σας ενοχλησω ξανα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom