Ουγγαρία Καλοκαίρι στη Βουδαπέστη

ilias83

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πολύ αναλυτικές οι οδηγίες σου, ελπίζω να μου φανούν χρήσιμες μιας και έχω προγραμματίσει ταξίδι προσεχώς.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
πολύ ωραια ιστορια!!! παντα καλα ταξίδια! ομορφες φωτο.περνω ιδεες γιατι αρχες ιουνη θα επισκεφθω την πολη.θα εχω στη διαθεση μου 5 μερες οποτε νομιζω ότι θα καταφερω να δω πολυ καλα ολη την πολη.ο καιρος το καλοκαιρι τι λεει? συναλαγμα από εδώ ή εκει? οι μετακινήσεις είναι ευκολες με τα μμμ? (αν κ μου αρεσει απίστευτα το περπατημα)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
συναλαγμα από εδώ ή εκει? οι μετακινήσεις είναι ευκολες με τα μμμ?
Από εκεί συνάλλαγμα.Ναι είναι εύκολες.Όσο για τον καιρό,απρόβλεπτος.Μπορεί να πετύχεις και καύσωνα μπορεί και δροσιά.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
πολύ ωραια ιστορια!!! παντα καλα ταξίδια! ομορφες φωτο.περνω ιδεες γιατι αρχες ιουνη θα επισκεφθω την πολη.θα εχω στη διαθεση μου 5 μερες οποτε νομιζω ότι θα καταφερω να δω πολυ καλα ολη την πολη.ο καιρος το καλοκαιρι τι λεει? συναλαγμα από εδώ ή εκει? οι μετακινήσεις είναι ευκολες με τα μμμ? (αν κ μου αρεσει απίστευτα το περπατημα)
Σε ευχαριστω και αντευχομαι.Οι 5 μερες ειναι υπεραρκετες.ο καιρος το καλοκαιρι ειναι γενικα καλος αλλα δεν αποκλειεται να δεις και βροχες οποτε παρε ομπρελα καλου κακου.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΦΕΤΕΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΤΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ!ΑΞΙΖΕΙ??Η ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΗΣΙ! ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΔΩ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΕΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 600Ε ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ!!(ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ). ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ! !1) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΟΔΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΕΡΒΙΑ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ-ΒΙΕΝΝΗ , 7 ΗΜΕΡΕΣ (ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ) .ΕΙΝΑΙ 290ΕΥΡΩ ΣΕ 4* ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΜΕ ΗΜΙΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ 3 ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΠΡΩΤΕΥΟΣΕΣ Η ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΗ? ΓΙΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ , ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ 150Ε ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ.ΕΧΩ ΒΓΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ 4 ΒΡΑΔΙΑ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤ ΑΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΝΟΗ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΡΩΙΝΟ,ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! ΑΞΙΖΕΙ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ? ΥΣ: ΕΧΩ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΔΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΝΑ ΦΑΩ 7 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ!
Λοιπον με κλειστα ματια διαλεξε εξωτερικο στο νησι πας οποτε θες ενω κατι σαν αυτο που θες οχι.Εγω θα ελεγα να καταπιεσεις λιγο το φοβο και να πας αεροπορικως 7 μερουλες βουδαπεστη βιεννη οπως εκανα εγω χωρις γκρουπ.Ξερω οτι τα λεφτα ειναι παραπανω αυτα ομως που θα δεις πηγαινοντας μονη ειναι και αυτα πολυ παραπανω και στο λεω γτ πετυχα ελληνες σε εκδρομη που πηγα στο σαλτσμπουργκ και μ ελεγαν τι εκαναν και που πηγαν με το γκρουπ και εκατσα και τους ειπα μερη να πανε μιας και ειχαν 2 μερες ελευθερες.Να ξερεις παντως οτι στις οδικες καποια περνανε καο στα δειχνουν οταν εισαι μεσα στο πουλμαν χωρις να σταματησεις για φωτο κλπ δεν ειναι κριμα να μην μπορεις να τα δεις παραπανω...Κανεις λοιπον το δικο σ προγραμμα βλεποντας οτι θες και οσο θες.Αυτη ειναι η γνωμη μου.Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε
 
Last edited by a moderator:

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ για την αμεση απαντηση!!εχω βρει πουλμαν που σε παει απευθειας βουδαπεστη!!απο αθηνα!!δε πειραζει αυτο δε με ενοχλει γιατι θα περασω απο κεντρικη ευρωπη! και το εισητηριο εχει 150 πηγαινε ελα!!Συμφαιρει να βγαλω καρτα για 7 ημερες λετε για τα μεταφορικα?τα αξιοθεατα ειχαν ολα εισοδο?γενικα ηταν φθηνη πολη η βουδαπεστη οπως λεγεται??
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ για την αμεση απαντηση!!εχω βρει πουλμαν που σε παει απευθειας βουδαπεστη!!απο αθηνα!!δε πειραζει αυτο δε με ενοχλει γιατι θα περασω απο κεντρικη ευρωπη! και το εισητηριο εχει 150 πηγαινε ελα!!Συμφαιρει να βγαλω καρτα για 7 ημερες λετε για τα μεταφορικα?τα αξιοθεατα ειχαν ολα εισοδο?γενικα ηταν φθηνη πολη η βουδαπεστη οπως λεγεται??
Κάρτα να βγάζεις. Τα αξιοθέατα λέγοντας? Τα μουσεία ναι, το κοινοβούλιο όχι. Η εκκλησία του Ματίας ναι αλλά του Αγίου Στεφάνου όχι. Επίσης απολαμβάνεις δωρεάν υπέροχα πανοράματα από ψηλά όπως στον λόφο Γκελέρτ. Κανονική θα τη χαρακτήριζα.Ούτε φτηνή ούτε ακριβή.Όχι μεγάλες διαφορές από Ελλάδα. Αλλά στα ξενοδοχεία έχουν καλές τιμές. Α και πάνε μόνη σου να το απολαύσεις.
Διάβασε εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι οι τιμες ηταν καλες.Σιγουρα θα βγαλεις καρτα για τις μετακινησεις και ειναι σχετικα φτηνη.Να ξερεις οτι ειδικα μετρο ο ελεγχος ειναι αυστηρος και παντα στις κυλιομενες σε ελεγχουν.Στα αξιοθεατα τωρα σε καποια ειχε σε αλλα οχι αλλα μην φανταστεις οτι εχει πολλα μουσεις η βουδαπεστηβιεννη εχει αλλα οι τιμες ειναι καλες αναλογικα των υπολοιπων προιοντων π ειναι ακριβα σχετικα.Παντως αν δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα πηγαινε λοιπον με πουλμαν κατσε 4 μερουλες και δες με την ησυχια σου οτι θες και γυρναςΔιαβασε και την ιστορια του Γιαννη στην οποια στηριχτηκα και εγω μιας και ειναι πολυ αναλυτικη και θα τον ευχαριστησω ακομα μια φορα
 

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
AΠΟ ΑΡΧΕΣ ΜΑΙΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΙΑΒΖΩ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!ΤΟ BAROSS EINAI ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 192 Ε!!!!!ΣΟΥΠΕΡ!!
ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΤΑ ΜΜΜ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ?ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΣΥ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΜΜ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ??ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ALL 4U ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ε?ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑROSS HOTEL ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΣΑΣΤΑΝ? ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ,ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΧΟΝΤΙΡΚΑ?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ αρχήν γράφε με μικρά γράμματα,απαγορεύνται τα κεφαλαία στο φόρουμ.
Μα τι λεφτά να σου πούμε αφόυ προφανώς και ο καθένας ξοδεύει όσα και όπως νομίζει.Τα μεταφορικά και το ξενοδοχείο είναι ένα στανταρ ποσό.

Απο κει και πέρα εσύ ξέρεις πόσα μπορείς να ξοδέψεις.Θες να κάνεις αγορές?θες να τρως πρωί βράδυ σε εστιατόρια?Θα επισκεφτείς ότι έχει είσοδο?Θα κάνεις απλά βόλτες?Θα τρως μόνο σάντουιτς?Τι μπάτζετ να σου πω.Εσύ ξέρεις.Μπορεί τη μια μέρα να ξοδέψεις 30 ευρώ και την άλλη 60.

Αν μείνεις στην πλευρά της Πέστης δεν θα έχεις πρόβλημα με τις μετακινήσεις στο κέντρο.Άλλωστε όπως κάθε πόλη υπάρχουν και τα νυχτερινά λεωφορεία.Αν μείνεις στο ALL 4U θα είσαι στο κέντρο του κέντρου.
 

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
Καλημέρα παιδια!! Ρωταω τοσα πολλα και τοσες λεπτομερεις γιατι ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικοτο οποιο οργανωνω μονη μου και θα παω και μονη (με το ετερον ημισυ!) .Κάθε χρόνο ταξιδευω στην Γερμανια (ΟΥΛΜ-ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ-ΜΟΝΑΧΟ) αλλά πηγαινω στους συγγενεις μου,γνωριμα μερη,γνωριμα σημεια χωρις να χρειαστει να γυρισω τις πολεις σαν τουριστας.Οποτε τωρα καταλαβιανετε το αγχος μου ?Της πρωτης μου εξορμησης στο εξωτερικο!!!Επίσης για να εχετε μια εικονα θα εχω μαζι μου περιπου στα 400ευρω περα απο τα μεταφορικα και το ξενοδοχειο!μου φτανουν??για να περασω ευχαριστα χωρις αγχος οτι θα ξεμεινω απο χρηματα αλλα να ειμαι και ανετα!!Συγνωμη αν γινομαι κουραστικη:) :) !!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
θα εχω μαζι μου περιπου στα 400ευρω περα απο τα μεταφορικα και το ξενοδοχειο!μου φτανουν??για να περασω ευχαριστα χωρις αγχος οτι θα ξεμεινω απο χρηματα αλλα να ειμαι και ανετα!!
Λογικα φτανουν...το να εισαι ανετα παιζεται,απο το καθημερινο σου φαγητο και αν σου βγει καποια καταναλωτικη διαθεση:)Γενικα,προτεινω,να εχεις και μια καρτουλα μαζι,μη τυχον,σου βγει κατι εξτρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom