Γενικά Καλοκαιρινές Διακοπές στα 18

Mariaal

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Λοιπόν, εγώ και η παρέα μου (10 άτομα και ίσως παραπάνω) φέτος το καλοκαίρι αποφασίσαμε να πάμε ένα ταξιδάκι στις Κυκλάδες ( Αιγαίο γενικά). Αρχικά προσανατολιζόμαστε προς Πάρο αλλά τώρα το ψάχνουμε λίγο περισσότερο. Δύο νησιά που μας δαίνονται ενδιαφέροντα είναι η Ίος και η Ικαρία. Τί λένε από κόσμο, τοπία , παραλίες, δίκτυο συκοινωνιών; Ψάχνουμε ένα νησί με νέο κόσμο, να έχει ζωή και όχι νέκρα αλλά όχι σε βαθμό "ΜΥΚΟΝΟΟΟΟΣ". Επίσης να έχει καλές συγκοινωνίες διότι κατα πάσα πιθανότητα δεν θα έχουμε κάποιο όχημα. Γενικά πείτε ό,τι ξέρετε! Επίσης καλοδεχούμενες και οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις αρκεί να πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις και να μην απαιτούν χρονοβόρα διαδρομή από Αττική (πχ Ρόδος, Κρήτη)
Όπως καταλάβατε αυτή είναι η καθιερωμένη εκδρομή μεταλ τις Πανελλήνιες!!
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα κοριτσάκι μου και καλώς ήρθες. Πρώτα από όλα θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία σε εσένα και στους υπόλοιπους φίλους σου που δίνετε πανελλήνιες. Τώρα που μπήκατε στην τελική ευθεία θέλει κουράγιο και δύναμη...Δεύτερον νομίζω ότι η Πάρος είναι ιδανική επιλογή για αυτό που ψάχνετε. Είναι ο παραδοσιακός προορισμός των παιδιών μετά τις πανελλήνιες με πολύ καλή συγκοινωνία και πολλές επιλογές για διασκέδαση και πολύ όμορφες παραλίες. Η Ίος είναι πάνω κάτω το ίδιο...Για την Ικαρία δεν ξέρω για να σε βοηθήσω. Θα μπορούσες επίσης να κοιτάξεις και τη Σκιάθο. Την προτιμούν αρκετά παιδιά της ηλικίας σου τα τελευταία χρόνια. Θα σου πρότεινα Κρήτη και Ρόδο αλλά τα έχεις ήδη απορρίψει. Τσέκαρε και τη Σαντορίνη...:)
 

Mariaal

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Ευχαριστώ πολύ! Σκιάθος δεν βολεύει διότι ξεκινάμε απο Πελοπόννησο. Σαντορίνη είναι πολύ ζευγαροκατάσταση οπότε απορρίπτεται :p . Απλώς ψάχνουμε για κάτι παραπάνω από αυτά που προσφέρει η Πάρος του στυλ αχαλίνωτο κλαμπινγκ κλπ. Επίσης σκεφτόμαστε και για Αμοργό . Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η Αμοργός είναι πολύ καλή ιδέα! Πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνετε. Και η Νάξος έχει πέραση τον τελευταίο καιρό στις μικρότερες ηλικίες. Θα τολμούσα να προτείνω και τη Σύρο αλλά φοβάμαι μη μου πετάτε ντομάτες μετά :p
Πέρα από την πλάκα, είχα πάει Σύρο με κοριτσοπαρέα στα 19 μου και είχαμε περάσει υπέροχα :p
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Ικαρία έχει λίγα δωμάτια και ξενοδοχεία γιατί οι περισσότεροι πάνε εκεί ελεύθερο camping.
Επίσης από ζωή δεν έχει σχεδόν τίποτα και το πλοίο από τον Πειραιά μέχρι την Ικαρία είναι πολύ κουραστικό.
 

Mariaal

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Και η Νάξος έχει πέραση τον τελευταίο καιρό στις μικρότερες ηλικίες. Θα τολμούσα να προτείνω και τη Σύρο αλλά φοβάμαι μη μου πετάτε ντομάτες μετά :p
Πέρα από την πλάκα, είχα πάει Σύρο με κοριτσοπαρέα στα 19 μου και είχαμε περάσει υπέροχα :p
Σύρο πρότεινα κι εγώ επειδή έχω πάει και μου άρεσε και τελικά έφαγα εγώ τις ντομάτες :p
Ευχαριστώ πάντως. Όσο για τη Νάξο πολύ οικογενειακό νησί μου ακούγεται.
Ικαρία έχει λίγα δωμάτια και ξενοδοχεία γιατί οι περισσότεροι πάνε εκεί ελεύθερο camping.
Επίσης από ζωή δεν έχει σχεδόν τίποτα και το πλοίο από τον Πειραιά μέχρι την Ικαρία είναι πολύ κουραστικό.
Ναι κι εμείς σκεφτήκαμε αυτά οπότε την απορρίψαμε. Οπότε όποιος γνωρίζει για Αμοργό ας μας προσανατολήσει λίγο. Λέμε να πάμε 20 Ιουλίου για 5 εως 7 μέρες , χωρίς μεταφορικό μέσο . Πού να μείνουμε, τί να δούμε ( όχι πολλά και δύσκολα πράγματα γιατι για χαλάρωση πάμε) , αν αξίζει μονοήμερη επίσκεψη σε ένα από τα γύρω νησιά, και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία για το νησι και την ατμόσφαιρά του. Τέλος, ακόμα είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις για άλλα νησιά!
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Εγώ όταν πήγα Αμοργό έμενα στην Αιγιάλη.

Η χώρα της Αμοργού συγκεντρώνει την ζωή του νησιού αλλά είναι ορεινή.
Από συγκοινωνίες δεν θυμάμαι πολλά λεωφορεία στον δρόμο.
Γενικά είναι όμορφο νησί αλλά όχι για πολλές μέρες.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μάλλον για Πάρο μας βλέπω...
Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή. Έχει και αρκετά πράγματα να κάνεις πέρα από το αχαλίνωτο clubing :p
Μπορείτε να πάτε και μια μονοήμερη στην Αντίπαρο :)
 

AnastasiaZa

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Καλησπέρα σε όλους !!! Ας ξεκινήσω λέγοντας πόσο ελκυστικό και ανεβαστικό σε θέμα διάθεσης είναι αυτό το σαιτ!! Παιδιά εγώ φέτος δίνω Πανελλήνιες εε και τελειώνοντας σαφώς θες να γυρίσεις μέσα σε 3 μήνες όλο τον κόσμο ! Όμως επειδή λεφτά πολλά δεν υπάρχουν αλλά υπάρχει διάθεση είπαμε με την παρέα μου να πάμε στην Πάρο !! Παρ'όλ'αυτά έχω κι ένα αγόρι 2 χρόνια μεγαλύτερο μου και θα θέλαμε πολύ να πάμε κάπου μαζί ! Έχετε καμιά ιδέα ; Ζητάμε κάτι για 5 διανυκτερεύσεις το πολύ (ανάλογα με τα χρήματα βέβαια) , να μην βαρεθούμε (δηλαδή να μην είμαστε εμείς και ο κούκος) και αν είναι εύκολο να είναι περίπου μέχρι 50-55 ευρώ το δωμάτιο ! Η μόνη περιόδος που γίνεται, λόγω εξεταστικής, είναι 15-20 Ιουλίου . Δεν θα έχουμε αμάξι αλλά δεν νομίζω ότι θα συνέφερε να νοικιάζαμε αμάξι ή γουρούνα.. Περιμένω ιδέες :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom