Ιταλία Μάλτα Καλοκαιρινές διακοπές για πάντα… σε Μάλτα και Σικελία!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τους αρχαιολογικούς χώρους έπρεπε να τους αφήσουμε έξω. Δεν γινόταν αλλιώς. Αν είχαμε 1-2 μέρες ακόμα σίγουρα θα επισκεπτόμασταν το Ħaġar Qim. Δηλαδή στο Gozo δεν πήγατε στο Dwejra να δείτε το Azure Window? Το μέρος ακόμα και μετά την πτώση του τρύπιου βράχου παραμένει εντυπωσιακό. Πάντως άλλαξε πολύ το τοπίο μετά την πτώση. Δεν μπορούσα να πιστέψω πως εξαφανίστηκε και δεν έμεινε ίχνος του ''παραθύρου''.
Άλλη μια υπέροχη ιστορία από τον Γιάννη με καταπληκτικές φωτογραφίες!!
Δεν έχω πάει Μάλτα και ξεσηκώθηκα! Έχουν πάει άτομα από το συγγενικό μου περιβάλλον και έχω δει πολύ φωτογραφικό υλικό. Τώρα όμως μου φαίνεται ότι θα την βάλω πιο γρήγορα στο πρόγραμμα.

Επίσης, μου κίνησε την περιέργεια το πολύ ακριβό εισιτήριο για το Ħaġar Qim και μπήκα να δω φωτογραφίες του μνημείου που δεν γνώριζα. Νομίζω ότι όποιος έχει πάει στα κυκλώπεια τείχη της αρχαίας Τίρυνθας και στην ακρόπολη των Μυκηνών ( 15ος- 12ος αιώνας π.Χ.) έχει καλυφθεί από αυτά που βλέπει και δεν θα χρειαστεί να δώσει 35 € εισιτήριο που το θεωρώ εξωφρενικό! Η αρχιτεκτονική της κατασκευής τους με γιγάντιους ογκόλιθους είναι παρόμοια! Ίσως δεν έχασες και κάτι πολύ ξεχωριστό Γιάννη...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άλλη μια υπέροχη ιστορία από τον Γιάννη με καταπληκτικές φωτογραφίες!!
Δεν έχω πάει Μάλτα και ξεσηκώθηκα! Έχουν πάει άτομα από το συγγενικό μου περιβάλλον και έχω δει πολύ φωτογραφικό υλικό. Τώρα όμως μου φαίνεται ότι θα την βάλω πιο γρήγορα στο πρόγραμμα.

Επίσης, μου κίνησε την περιέργεια το πολύ ακριβό εισιτήριο για το Ħaġar Qim και μπήκα να δω φωτογραφίες του μνημείου που δεν γνώριζα. Νομίζω ότι όποιος έχει πάει στα κυκλώπεια τείχη της αρχαίας Τίρυνθας και στην ακρόπολη των Μυκηνών ( 15ος- 12ος αιώνας π.Χ.) έχει καλυφθεί από αυτά που βλέπει και δεν θα χρειαστεί να δώσει 35 € εισιτήριο που το θεωρώ εξωφρενικό! Η αρχιτεκτονική της κατασκευής τους με γιγάντιους ογκόλιθους είναι παρόμοια! Ίσως δεν έχασες και κάτι πολύ ξεχωριστό Γιάννη...
Σ'ευχαριστώ Έλενα. Η Μάλτα ήρθε ξαφικά σαν επιλογή καλοκαιρινή και αποδείχτηκε εξαιρετικό ταξίδι. Όπως έχω ξαναπεί είναι και για απόδραση Σαβ/κου αλλά και για πολλές περισσότερες μέρες. Έχει πολλά να δεις.

Για τα αρχαία τι να σου πω. Δεν ξέρω αν έχασα κάτι ξεχωριστό ή όχι γιατί γούστα είναι αυτά. Όμως τα 35€ σαφώς και είναι ακραίο ποσό το οποίο σίγουρα σταματάει πολλούς στο να επισκεφτούν το υπόγειο. Δεν ξέρω αν δικαιολογείται τόσο ακριβό εισιτήριο. Άσε που θέλει και προγραμματισμό μήνες πριν για να καταφέρεις να μπεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Άλλη μια υπέροχη ιστορία από τον Γιάννη με καταπληκτικές φωτογραφίες!!
Δεν έχω πάει Μάλτα και ξεσηκώθηκα! Έχουν πάει άτομα από το συγγενικό μου περιβάλλον και έχω δει πολύ φωτογραφικό υλικό. Τώρα όμως μου φαίνεται ότι θα την βάλω πιο γρήγορα στο πρόγραμμα.

Επίσης, μου κίνησε την περιέργεια το πολύ ακριβό εισιτήριο για το Ħaġar Qim και μπήκα να δω φωτογραφίες του μνημείου που δεν γνώριζα. Νομίζω ότι όποιος έχει πάει στα κυκλώπεια τείχη της αρχαίας Τίρυνθας και στην ακρόπολη των Μυκηνών ( 15ος- 12ος αιώνας π.Χ.) έχει καλυφθεί από αυτά που βλέπει και δεν θα χρειαστεί να δώσει 35 € εισιτήριο που το θεωρώ εξωφρενικό! Η αρχιτεκτονική της κατασκευής τους με γιγάντιους ογκόλιθους είναι παρόμοια! Ίσως δεν έχασες και κάτι πολύ ξεχωριστό Γιάννη...
Λυπάμαι αλλά διαφωνώ ! :)
Το κάθε μνημείο και ο κάθε αρχαιλογικός χώρος έχει τη δική του και μοναδική αξία ! Είναι λάθος να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους επειδή το ένα απο αυτά έχει εισιτήριο 35€ (εγώ πάντως δεν είχα πληρώσει τόσα πρίν 5 χρόνια, αλλά δεν θα μείνω σε αυτό ) ενώ το άλλο 10€ ( για να πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι πόσα πλήρωσα στις Μυκήνες...έχουν περάσει και κανα 10αριά χρόνια που είχα πάει ).
Είναι σαν λές οτι "πέτρες είναι το ένα, πέτρες είναι και το άλλο" ! Τα μειώνεις και τα δύο συγχρόνως !
Φυσικά και οι Μυκήνες είναι μοναδικής σημασίας αρχαιολογική περιοχή που χρονολογείται μεταξύ 1600πχ με 1100 πχ, αλλα και οι μεγαλιθικοί ναοί στο Hagar Qim είναι σημαντικός αρχαιολογικός χώρος που χρονολογειται μεταξύ 3700πχ με 3200πχ....όπως καταλαβαίνεις το να φτιάξουν οι ανθρωποι πρίν 5200 χρ'ονια αυτούς τους ναούς με τα τόσο περιορισμένα μέσα που διέθεταν, αποτελεί μεγάλο επίτευγμα !
Όπως αντιλαμβάνεσαι οι Μαλτέζοι το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό, και με την ραγδαία αύξηση του τουρισμού τους τα τελευταία χρόνια έχουν αυξήσει τα πάντα....ακόμα και τα ενοίκια :)
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Λυπάμαι αλλά διαφωνώ ! :)
Το κάθε μνημείο και ο κάθε αρχαιλογικός χώρος έχει τη δική του και μοναδική αξία ! Είναι λάθος να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους επειδή το ένα απο αυτά έχει εισητήριο 35€ (εγώ πάντως δεν είχα πληρώσει τόσα πρίν 5 χρόνια, αλλά δεν θα μείνω σε αυτό ) ενώ το άλλο 10€ ( για να πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι πόσα πλήρωσα στις Μυκήνες...έχουν περάσει και κανα 10αριά χρόνια που είχα πάει ).
Είναι σαν λές οτι "πέτρες είναι το ένα, πέτρες είναι και το άλλο" ! Τα μειώνεις και τα δύο συγχρόνως !
Φυσικά και οι Μυκήνες είναι μοναδικής σημασίας αρχαιολογική περιοχή που χρονολογείται μεταξύ 1600πχ με 1100 πχ, αλλα και οι μεγαλιθικοί ναοί στο Hagar Qim είναι σημαντικός αρχαιολογικός χώρος που χρονολογειται μεταξύ 3700πχ με 3200πχ....όπως καταλαβαίνεις το να φτιάξουν οι ανθρωποι πρίν 5200 χρ'ονια αυτούς τους ναούς με τα τόσο περιορισμένα μέσα που διέθεταν, αποτελεί μεγάλο επίτευγμα !
Όπως αντιλαμβάνεσαι οι Μαλτέζοι το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό, και με την ραγδαία αύξηση του τουρισμού τους τα τελευταία χρόνια έχουν αυξήσει τα πάντα....ακόμα και τα ενοίκια :)
Δεν το γνωρίζω το μνημείο, ούτε συγκρίνω πέτρες μόνο... Σύγκρινα απλά την αρχιτεκτονική των δύο μνημείων και έκρινα υπερβολικό το εισιτήριο των 35 €σε σχέση με τα εισιτήρια για τους δικούς μας αρχαιολογικούς χώρους.
Εξάλλου όταν έκανα τη σύγκριση με την αρχιτεκτονική των Μυκηνών αναφερόμουν και στην σπουδαιότητα του Μυκηναϊκού πολιτισμού που αναπτύχθηκε εκεί, των επιτευγμάτων του καθώς και των ευρημάτων της περιοχής!
Για να αποκαταστήσω όμως την παρεξήγηση να διευκρινήσω ότι θεώρησα ότι τα 35€ εισιτήριο ήταν για το Hagar Qim μόνο! Τελικά τα 35 ε είναι για άλλο μνημείο το Hypogeum που είναι κάτι διαφορετικό...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν το γνωρίζω το μνημείο, ούτε συγκρίνω πέτρες μόνο... Σύγκρινα απλά την αρχιτεκτονική των δύο μνημείων και έκρινα υπερβολικό το εισιτήριο των 35 €σε σχέση με τα εισιτήρια για τους δικούς μας αρχαιολογικούς χώρους.
Εξάλλου όταν έκανα τη σύγκριση με την αρχιτεκτονική των Μυκηνών αναφερόμουν και στην σπουδαιότητα του Μυκηναϊκού πολιτισμού που αναπτύχθηκε εκεί, των επιτευγμάτων του καθώς και των ευρημάτων της περιοχής!
Εγώ πάντως που έχω μια εμμονή με τους αρχαιολογικούς χώρους και τους επισκέπτομαι ανεξάρτητα με την σπουδαιότητα ή όχι των ευρημάτων τους, γιατί με ενθουσιάζει κυρίως η αρχιτεκτονική τους, δεν θα πλήρωνα τόσο ακριβό εισιτήριο για δω το Hagar Qim.
Μόνη σου το λές βρε, δεν το γνωρίζεις το μνημείο ! Οπότε είναι σώφρων να μην εκφέρουμε γνώμη όταν δεν έχουμε δέι κάτι :)
Δεν είπα οτι μίλησες για πέτρες, αλλά πως φαίνεται αυτό που λές στον αναγνώστη του μηνύματος σου .
Είναι δικαίωμα σου να μην δώσεις αυτά τα χρήματα ( ούτε εγώ συμφωνώ με αυτές τις υπερβολικές τιμές ) και κουμάντο στην τσέπη σου θα κάνεις μόνο εσύ !
Αλλά διαφωνώ στην σύγκριση των δύο μνημείων μόνο και μόνο επειδή το ένα είναι ακριβό... :)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Elena2508 Απο τον διαδυκτιακό χώρο βρήκα αυτό !


Οι προϊστορικοί ναοί Mnajdra (9) και Hagar Qim (10)

Αυτοί είναι οι σπουδαιότεροι ναοί που πρέπει να επισκεφτεί κανείς με κέντρο επισκεπτών, όπου παρέχεται μια καλή εισαγωγή σχετικά με τους ανθρώπους των ναών και τα κτίρια καθώς και με το συγκρότημα των δυο ναών με ορισμένα από πιο καλοδιατηρημένα μνημεία σε ορισμένα από τα πιο ευχάριστα σημεία. Τα παλαιότερα κτίρια εδώ χρονολογούνται πριν από την κατασκευή του Στόουνχετζ. Οι ναοί εδώ αποτελούσαν κανονικά κτίρια με μνημειώδης εισόδους, καμπυλόγραμμες αίθουσες, πλακόστρωτες βεράντες, σκαλοπάτια και διακοσμητικά σκαλίσματα. Επίσης μπορείτε να θαυμάσετε την μεγαλιθική αρχιτεκτονική που προηγήθηκε χρονικά των Μυκηνών περισσότερο από έναν αιώνα.

Διεύθυνση: Οδός Hagar Qim, Qrendi (00 356 21424231; www.heritagemalta.org)

Ώρες Λειτουργίας: καθημερινά 9 π.μ.- 5 μ.μ. ( τελευταία είσοδος 4.30 μ.μ.), Από τα μέσα Απριλίου έως τα μέσα Οκτωβρίου το ωράριο επεκτείνεται έως τις 7 μ.μ.

Εισιτήριο: €9 ενήλικες, €6.50 ηλικίας άνω των 60/παιδιά 12–17/φοιτητές, €4 παιδιά ηλικίας 5–11, ελεύθερη είσοδος για παιδιά έως 5 ετών

Οπότε....να περάσετε πολύ όμορφα όταν με το καλό πάτε και να απολαύσετε έναν πολύ ενδιαφέρον αρχαιολογικό χώρο !! :)
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
έκρινα υπερβολικό το εισιτήριο των 35 €σε σχέση με τα εισιτήρια για τους δικούς μας αρχαιολογικούς χώρους....
Μπα...ας μην κανουμε τετοιες συγκρισεις..τα δικα μας ειναι τσαμπα...γιατι με 5Ε της Ακροπολης, ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, δεν θα μπειςσε κανενα στη Σικελια...το φθηνοτερο αν δεν απατώμαι εχει 8Ε...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Λυπάμαι αλλά διαφωνώ ! :)
μΌ

Μόνη σου το λές βρε, δεν το γνωρίζεις το μνημείο ! Οπότε είναι σώφρων να μην εκφέρουμε γνώμη όταν δεν έχουμε δέι κάτι :)
Δεν είπα οτι μίλησες για πέτρες, αλλά πως φαίνεται αυτό που λές στον αναγνώστη του μηνύματος σου .
Είναι δικαίωμα σου να μην δώσεις αυτά τα χρήματα ( ούτε εγώ συμφωνώ με αυτές τις υπερβολικές τιμές ) και κουμάντο στην τσέπη σου θα κάνεις μόνο εσύ !
Αλλά διαφωνώ στην σύγκριση των δύο μνημείων μόνο και μόνο επειδή το ένα είναι ακριβό... :)
@Sassenach77, Διόρθωσα το παραπάνω μήνυμα πριν διαβάσω το δικό σου... Για να αποκαταστήσω όμως την παρεξήγηση να διευκρινήσω ότι θεώρησα ότι τα 35€ εισιτήριο ήταν για το Hagar Qim μόνο! Τελικά τα 35 € είναι για άλλο μνημείο το Hypogeum που είναι κάτι διαφορετικό, ενώ για τον ναό τουHagar Qim είναι 9 € που είναι πολύ λογικό!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Sassenach77, Διόρθωσα το παραπάνω μήνυμα πριν διαβάσω το δικό σου... Για να αποκαταστήσω όμως την παρεξήγηση να διευκρινήσω ότι θεώρησα ότι τα 35€ εισιτήριο ήταν για το Hagar Qim μόνο! Τελικά τα 35 € είναι για άλλο μνημείο το Hypogeum που είναι κάτι διαφορετικό, ενώ για τον ναό τουHagar Qim είναι 9 € που είναι πολύ λογικό!
Το ξέρω οτι αυτό το εισιτήριο είναι για ένα υπόγειο με παρομοίου τύπου εκθέματα. Αλλά και πάλι είναι ακριβό.
Εγώ όμως θα τα έδινα ! Εσύ όχι, όπως λές ! Άλλο όμως εγώ και άλλο εσύ..... :)
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μπα...ας μην κανουμε τετοιες συγκρισεις..τα δικα μας ειναι τσαμπα...γιατι με 5Ε της Ακροπολης, ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, δεν θα μπειςσε κανενα στη Σικελια...το φθηνοτερο αν δεν απατώμαι εχει 8Ε...
Αγαπητέ @Samion, το εισιτήριο για την Ακρόπολη είναι 20€ τώρα πια, αλλά και πάλι τα αξίζει!

http://odysseus.culture.gr/h/3/gh355.jsp?obj_id=2384
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Το ξέρω οτι αυτό το εισιτήριο είναι για ένα υπόγειο με παρομοίου τύπου εκθέματα. Αλλά και πάλι είναι ακριβό.
Εγώ όμως θα τα έδινα ! Εσύ όχι, όπως λές ! Άλλο όμως εγώ και άλλο εσύ..... :)
Είναι γεγονός ότι δεν θα έδινα τελικά τα 35 € ούτε για το Hypogeum... Όμως τα 9€ για τον ναό Hagar Qim μάλλον θα τα έδινα λόγω του ενδιαφέροντος για τους αρχαιολογικούς χώρους και την ιστορία τους.
Πάντως μου δώσατε κίνητρο να ψάξω για δύο μνημεία που αγνοούσα παντελώς και να μάθω την ιστορία τους που ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!! Σας ευχαριστώ πολύ @Sassenach77 και @giannismits!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom