Ιταλία Μάλτα Καλοκαιρινές διακοπές για πάντα… σε Μάλτα και Σικελία!

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
παρισι,αιγυπτο
μολισ γυρισαμε απο μαλτα! μας εσωσες!! οι πληροφοριες σου εκαναν το ταξιδι τοσο πιο ευκολο! φαντασου οτι τα εκτυπωσα κ τα πηρα μαζι!χαχα..ειμαστε 6 και σε ευχαριστουμε και οι 6!!:grouphug::hug:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
μολισ γυρισαμε απο μαλτα! μας εσωσες!! οι πληροφοριες σου εκαναν το ταξιδι τοσο πιο ευκολο! φαντασου οτι τα εκτυπωσα κ τα πηρα μαζι!χαχα..ειμαστε 6 και σε ευχαριστουμε και οι 6!!:grouphug::hug:
Τι άλλο θέλω. Ευχαριστίες από 6 άτομα:D
Χαίρομαι που βοήθησα και ελπίζω να περάσατε τέλεια!
 

Sophiafen

Member
Μηνύματα
22
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μου άνοιξες την όρεξη για καλοκαιρινές διακοπές και έδωσες μια καλή ιδέα για καλοκαίρι στο εξωτερικό!!Παρόλο που δεν είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια για τη Μάλτα, με τις φωτογραφίες σου και τη περιγραφή σου μου άλλαξες τη γνώμη!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μου άνοιξες την όρεξη για καλοκαιρινές διακοπές και έδωσες μια καλή ιδέα για καλοκαίρι στο εξωτερικό!!Παρόλο που δεν είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια για τη Μάλτα, με τις φωτογραφίες σου και τη περιγραφή σου μου άλλαξες τη γνώμη!
Ε όχι δεν θα το έλεγα. Εγώ πάντα άκουγα καλά λόγια για την Μάλτα και τη Βαλέτα. Ίσως για τις παραλίες της να λέγονται τα αρνητικά. Αλλά σαν χώρα είναι για όλες τις εποχές οπότε αν σε ενδιαφέρει σαν προορισμός θα σου έλεγα να την επισκεφτείς όχι απαραίτητα το καλοκαίρι. Και για περίοδο Πάσχα θα είναι τέλεια αλλά και χειμώνα που έχουν πάει πολλοί την ευχαριστήθηκαν.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Η συγκεκριμένη ιστορία (το πρώτο σκέλος της) με ταξίδεψε 5 χρόνια πίσω, τότε που επισκέφτηκα κι εγώ τη μικρή αλλά τόσο ανεξάντλητη κουκκίδα της Μεσογείου! Μάλιστα είναι εκπληκτικό το ότι μείναμε κι εμείς στο Sliema Chalet (επίσης χωρίς μπαλκόνι, τελευταίο δωμάτιο στο τελευταίο όροφο!) από τα δε φαγάδικα είχαμε τιμήσει και εμείς το Cordina για σνακ και πιτοειδή, το D' office, το Surfside restaurant αλλά και την Fontanella με την εκπληκτική θέα! Εμείς βέβαια στις 7 ημέρες, επισκεφτήκαμε ουκ ολίγα μουσεία και λοιπά αξιοθέατα (πιθανότατα περισσότερα από ό,τι έχω δει σε κάθε άλλο μέρος! -έχει άλλωστε και πάρα πολλά η Μάλτα)...αλλά και το δικό σας ταξίδι ήταν εξαιρετικά γεμάτο για το χρόνο που αφιερώσατε!!! Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι τότε όλα ήταν αρκετά φθηνότερα σε διαμονή, φαγητό κλπ., αξίζει μάλιστα να αναφερθεί ότι η εβδομαδιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών κόστιζε μόλις 12 Ε. ! Ένας προορισμός που έχει σίγουρα πολλά να προσφέρει σε όποιον μπει στον κόπο να τον εξερευνήσει! Να 'σαι πάντα καλά να (μας) ταξιδεύεις!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πολύ Έλενα.

Φοβερή σύμπτωση όμως, και το ίδιο ξενοδοχείο και τα ίδια φαγοπότια:D
Την Μάλτα την αγάπησα. Είναι από τα αγαπημένα μου ταξίδια και σ'αυτό έπαιξε ρόλο και το καλοκαιράκι. Δεν με ταλαιπώρησε καθόλου και θεωρώ ότι την είδα την καλύτερη εποχή. Σε 7 μέρες φαντάζομαι την εξαντλήσατε. Είναι τόσο μικρή όμως πραγματικά έχει τόσα πολλά να δεις που ένα 3ημερο είναι λίγο. Όμως όπως είδες με τους ρυθμούς μας και αφήνοντας απ' έξω αρχαία και μουσεία, σε 3 μέρες την γυρίσαμε αρκετά καλά και άνετα. Και αν δεν ήταν καλοκαίρι και έβγαζα απ' έξω τις παραλίες, θα είχα χρόνο για τους αρχαιολογικούς χώρους. Οπότε την προτείνω για μια σύντομη απόδραση όποια εποχή και να είναι. Θα ξαναπήγαινα άνετα.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σας!θα κανω ταξιδι με την κοπελα μου 2 σεπτεμβριου εως 6 σεπτεμβριου στην μαλτα και σκεφτομαστε να μεινουμε στην σλιεμα.Οταν φτασουμε αεροδρομιο ποιο λεωφορειο περνουμε?το Χ2?η πηγαινει καποιο αλλο?ο αγιος ιουλιανος ειναι πιο μετα?συνφερει να βγαλουμε την καρτα για μια εβδομαδα ωστε να μην βγαζουμε συνεχεια εισητηριο??εχει καποιος αλλος να προτεινει καποια αλλη περιοχη που εξυπηρετει πολυ πιο γρηγορα απο το αεροδρομιο της μαλτας?ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω την απαντηση σας!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπερα σας!θα κανω ταξιδι με την κοπελα μου 2 σεπτεμβριου εως 6 σεπτεμβριου στην μαλτα και σκεφτομαστε να μεινουμε στην σλιεμα.Οταν φτασουμε αεροδρομιο ποιο λεωφορειο περνουμε?το Χ2?η πηγαινει καποιο αλλο?ο αγιος ιουλιανος ειναι πιο μετα?συνφερει να βγαλουμε την καρτα για μια εβδομαδα ωστε να μην βγαζουμε συνεχεια εισητηριο??εχει καποιος αλλος να προτεινει καποια αλλη περιοχη που εξυπηρετει πολυ πιο γρηγορα απο το αεροδρομιο της μαλτας?ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω την απαντηση σας!
Γειά σου και :welcome2:

Για Sliema θα πάρετε το Χ2 ή το TD2. Στη στάση έξω από το αεροδρόμιο υπάρχει ηλεκτρονικός πίνακας με τις ώρες αναχώρησης των αστικών οπότε θα δεις ποιο φεύγει πιο γρήγορα. Εφόσον πάτε Sliema, το λεωφορείο πρώτα θα περάσει από τον κόλπο του San Giljan. και μετά συνεχίζει για Σλιέμα.

Αντιγράφω αυτό που έγραψα στο δεύτερο κεφάλαιο: Το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να αγοράσουμε μια κάρτα για τα μέσα μεταφοράς. Επιλέξαμε για αρχή την κάρτα των 12 διαδρομών με 15€. Μία και για τους δύο άρα είχαμε 6 διαδρομές ο καθένας. Κάθε φορά που μπαίναμε στο αστικό τη χτυπούσαμε δύο φορές στο μηχάνημα μπροστά στον οδηγό το οποίο μηχάνημα έδειχνε και πόσες διαδρομές απέμειναν στην κάρτα. Μια διαδρομή ισχύει για 2 ώρες. Που σημαίνει ότι αν αλλάξεις αστικό μέσα σ’ αυτό το χρονικό όριο, όταν θα χτυπήσεις ξανά την κάρτα στο επόμενο αστικό, δεν θα μειωθεί ο αριθμός των διαδρομών. Υπάρχει και η 7ημερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών με 21€ και είναι ατομική. Πάντως και κάρτα να μη προλάβει να αγοράσει κάποιος, εισιτήρια αγοράζονται και από τον οδηγό κατά την επιβίβαση σε όλες τις γραμμές. Η τιμή είναι 1,50€ χειμώνα, 2€ καλοκαίρι και στα 3€ το νυχτερινό. Το ίδιο ισχύει κι εδώ με τις μετεπιβιβάσεις εντός 2 ωρών. https://www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing

Για δύο άτομα οι 2 κάρτες θα σας βγουν 42€. Των 12 διαδρομών όπως είπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τους 2 σας. Ξεκίνα με αυτήν και μετά βλέποντας και κάνοντας. Τα καραβάκια έχουν δικό τους εισιτήριο και δεν περιλαμβάνονται στις κάρτες.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
τι ωραια η μαλτα.......δεν ζηλεψα τη θαλασσα,σε θαλασσα διπλα μενω......τα χρωματα ζηλεψα και την μοναδικοτητα της.......εδω και ωρες......χαζευω και ειμαι στο παρα τσακ να πατησω το κουμπι.....(κρατηση 7 μερες αγ ιουλιανο μαρτιο 2019).....τα αεροπορικα θα βγουν απο αλλα ταξιδια με aegean που εχουν ηδη πληρωθει.φοβαμαι απ την αλλη πολυ ξανοιγομαι φετος κι ερχεται χειμωνας δυσκολος,απ την αλλη δεν βαριεσαι;.........ουφ.....ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας το ταξιδι σου.....υπεροχες φωτογραφιες και τροπος γραφης........ξυπνησα μ αυτο και ...........να δεις που θα το πατησω το κουμπι και θα χορευω μονη μου απ τη χαρα μου....κατι οι δουλειες που κατι γινεται,κατι που εκλεισα και μια ζωγραφια κι ακομα δεν τα πηρα λογαριαζω πως θα τα φαμε....Εφτά. Σε παίρνει αριστερά, μην το ζορίζεις. Μάτσο χωράνε σε μια κούφιαν απαλάμη. Θυμίζεις κάμαρες κλειστές, στεριά μυρίζεις. Ο πιο μικρός αχολογάει μ' ένα καλάμι....θα το πατησω κι ο θεος βοηθος......
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Γειά σου και :welcome2:

Για Sliema θα πάρετε το Χ2 ή το TD2. Στη στάση έξω από το αεροδρόμιο υπάρχει ηλεκτρονικός πίνακας με τις ώρες αναχώρησης των αστικών οπότε θα δεις ποιο φεύγει πιο γρήγορα. Εφόσον πάτε Sliema, το λεωφορείο πρώτα θα περάσει από τον κόλπο του San Giljan. και μετά συνεχίζει για Σλιέμα.

Αντιγράφω αυτό που έγραψα στο δεύτερο κεφάλαιο: Το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να αγοράσουμε μια κάρτα για τα μέσα μεταφοράς. Επιλέξαμε για αρχή την κάρτα των 12 διαδρομών με 15€. Μία και για τους δύο άρα είχαμε 6 διαδρομές ο καθένας. Κάθε φορά που μπαίναμε στο αστικό τη χτυπούσαμε δύο φορές στο μηχάνημα μπροστά στον οδηγό το οποίο μηχάνημα έδειχνε και πόσες διαδρομές απέμειναν στην κάρτα. Μια διαδρομή ισχύει για 2 ώρες. Που σημαίνει ότι αν αλλάξεις αστικό μέσα σ’ αυτό το χρονικό όριο, όταν θα χτυπήσεις ξανά την κάρτα στο επόμενο αστικό, δεν θα μειωθεί ο αριθμός των διαδρομών. Υπάρχει και η 7ημερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών με 21€ και είναι ατομική. Πάντως και κάρτα να μη προλάβει να αγοράσει κάποιος, εισιτήρια αγοράζονται και από τον οδηγό κατά την επιβίβαση σε όλες τις γραμμές. Η τιμή είναι 1,50€ χειμώνα, 2€ καλοκαίρι και στα 3€ το νυχτερινό. Το ίδιο ισχύει κι εδώ με τις μετεπιβιβάσεις εντός 2 ωρών. https://www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing

Για δύο άτομα οι 2 κάρτες θα σας βγουν 42€. Των 12 διαδρομών όπως είπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τους 2 σας. Ξεκίνα με αυτήν και μετά βλέποντας και κάνοντας. Τα καραβάκια έχουν δικό τους εισιτήριο και δεν περιλαμβάνονται στις κάρτες.
σε ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου..να εισαι καλα!

θα μπορουσες να προτεινεις και καποια αξιοθεατα και καπου οικονομικα και καλα για φαγητο?
 
Last edited by a moderator:

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Giannismits θελω κι εγω να σε ευχαριστησω μιας και οι περιγραφες και οι αναλυτικες λεπτομερειες απο την ταξιδιωτικη ιστορια σου, (για μια ακομη φορα) με βοηθησε ωστε να σχεδιασω και την δικη μου εξορμηση στην Μαλτα αλλα και το να περασω καλα, να δω οτι με ενδιεφερε αλλα και να ζησω ωραιες εμπειριες.
Προς ενημερωση σου,
Το συντριβανι πριν την πυλη της Βαλλετα, λειτουργει πλεον κανονικα και μαλιστα ειναι πολυ ομορφο σαν υποδοχη και προετοιμασια για το τι ακολουθει εντος των τειχων.
Επισης κανονικα λειτουργει και η κλειστη αγορα στη Βαλεττα και ειναι ενας χωρος πρακτικος και καλοφτιαγμενος που τον βρηκα εξυπνο και μου αρεσε.
Το καταστημα (και αναμνηστικων) STRAND GIFTS AND MORE SLIEMA, ετιμηθη κανονικως και πλουσιως απο εμενα.
Στο Γκοτζο ,στην St. George's Square, το Τhe Grapes Wine Bar εχει εννωθει πλεον με το απεναντι μαγαζακι οπου και ηπια τον καλυτερο (1,40 Ε) καπουτσινο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom