Καλοκαιρινές διακοπές 2019

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καλησπερα παιδια!! λεγαμε με την κοπελα μου για Σιφνο προς τέλη Αυγούστου.. γενικα μας αρεσουν οι βόλτες και τα σοκακια?? εχει στην Σιφνο?? να μεινουμε Απολλωνια?
 

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Ανταρκτική
καλησπερα παιδια!! λεγαμε με την κοπελα μου για Σιφνο προς τέλη Αυγούστου.. γενικα μας αρεσουν οι βόλτες και τα σοκακια?? εχει στην Σιφνο?? να μεινουμε Απολλωνια?
Η Σίφνος μπορεί να μην φημίζεται για τις παραλίες της, αλλά έχει πολύ όμορφα χωριά για περπάτημα σε πολύ γραφικά σοκάκια. Απολλωνία, Αρτεμώνας, Κάστρο, Εξάμπελα, Άνω Πετάλι μερικά από τα χωριά, με το Κάστρο να αποτελεί το αγαπημένο μου. Η Απολλωνία βολεύει να μείνεις αν θες το βράδυ να κάνεις καμία βόλτα στα μπαράκια και στα διάφορα μαγαζιά. Αν είσαι εκεί 28/08 και σας αρέσει το περπάτημα να πάτε και στο παραδοσιακό πανηγύρι στο Μαύρο Χωριό (καμία ώρα περπάτημα και μοναδικό ηλιοβασίλεμα)! Ρώτα με ό,τι απορία έχεις, αλλά να ξέρεις ότι αντικειμενική δεν είμαι. Είμαι από τη Σίφνο και τη λατρεύω!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Η Σίφνος μπορεί να μην φημίζεται για τις παραλίες της, αλλά έχει πολύ όμορφα χωριά για περπάτημα σε πολύ γραφικά σοκάκια. Απολλωνία, Αρτεμώνας, Κάστρο, Εξάμπελα, Άνω Πετάλι μερικά από τα χωριά, με το Κάστρο να αποτελεί το αγαπημένο μου. Η Απολλωνία βολεύει να μείνεις αν θες το βράδυ να κάνεις καμία βόλτα στα μπαράκια και στα διάφορα μαγαζιά. Αν είσαι εκεί 28/08 και σας αρέσει το περπάτημα να πάτε και στο παραδοσιακό πανηγύρι στο Μαύρο Χωριό (καμία ώρα περπάτημα και μοναδικό ηλιοβασίλεμα)! Ρώτα με ό,τι απορία έχεις, αλλά να ξέρεις ότι αντικειμενική δεν είμαι. Είμαι από τη Σίφνο και τη λατρεύω!
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!! υπαρχει μια πιθανοτητα να ειμαι εκει 28/8 : )

Οι παραλίες δεν με πολυαπασχολούν , σοκάκια στην Απολλωνια οπου θα μενουμε θελω!! (γιατι δεν θα ειμαστε με μεταφορικο μεσο) ..
 

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Ανταρκτική
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!! υπαρχει μια πιθανοτητα να ειμαι εκει 28/8 : )

Οι παραλίες δεν με πολυαπασχολούν , σοκάκια στην Απολλωνια οπου θα μενουμε θελω!! (γιατι δεν θα ειμαστε με μεταφορικο μεσο) ..
Αυτοκίνητο χρειάζεσαι μόνο για τις παραλίες. Την Απολλωνία μπορείς να την έχεις σαν βάση και από εκεί να πας με τα πόδια μέσα από το Άνω Πετάλι στον Αρτεμώνα (να φτάσεις ψηλά μέχρι τους Μύλους, γιατί η θέα είναι κορυφαία). Από την Απολλωνία πας και με τα πόδια στο Κάστρο περνώντας μέσα από το γλυκούλι Κάτω Πετάλι (είναι κανα 40λεπτο ποδαρόδρομος). Επίσης με τα πόδια από την Απολλωνία ανεβαίνεις Καταβατή (γύρω στα 180 σκαλάκια) και Εξάμπελα (λιγότερο γνωστά και καθόλου τουριστικά χωριουδάκια). Καλά να περάσεις!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!! υπαρχει μια πιθανοτητα να ειμαι εκει 28/8 : )

Οι παραλίες δεν με πολυαπασχολούν , σοκάκια στην Απολλωνια οπου θα μενουμε θελω!! (γιατι δεν θα ειμαστε με μεταφορικο μεσο) ..
Επειδή φίλε μου είμαι κ εγώ της αυθεντικης αρχιτεκτονικής κ των σοκακιων, θα σου πρότεινα να μείνεις Αρτεμωνα! Απίστευτο χωριό με ωραία καφενεδάκια, ζαχαροπλαστεια, γραφικοτατο κ αρχοντικό. Από εκεί μπορείς να πηγαίνεις κ με τα πόδια Απολλωνία εάν θες να βγεις πιο αργά. Η Απολλωνια δεν ειναι τοσο πολυ γραφικη. Ψαξου καλύτερα προς Αρτεμωνα για κατάλυμα. Καλή φάση είναι να μείνεις κ προς το Κάστρο, απλά είναι λίγο πιο ήσυχα κ απομονωμένα. Το Κάστρο είναι πραγματικά ο πιο μαγευτικος οικισμός (τσ καταλύματα είναι γύρω από αυτό; λίγα σπιτια κατοικούνται εντός του).
 

MariannaS.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Θα ήθελα βοήθεια στο να διαλέξω προορισμό επειδή δεν είμαι καλή γνώστης των ελληνικών νησιών. Προτάσεις για:

- Ζευγάρι 24 χρονών
- 4-5 μέρες τον Ιούλιο
- Χωρίς αμάξι
- Κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται
- Ούτε πολύ ήσυχο αλλά ούτε επίπεδο Ίος/Μύκονος

Το ιδανικό θα ήταν να μέναμε κάπου που η Χώρα να είναι κοντά σε καλές παραλίες ώστε να μπορούμε να συνδυάσουμε και τα δύο χωρίς να χρειάζονται ταξί για μεγάλες αποστάσεις. Σκεφτόμαστε Σέριφο μέχρι στιγμής, και έχουμε ήδη πάει Σύρο και Πόρο.

Ευχαριστώ πολυ!! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα.
Αρχικά ξεκινάς να διαβάζεις στο φόρουμ. Νομίζω ένα θέμα στο οποίο μπορείς να πάρεις πολύ καλές ιδέες είναι το εξής: https://www.travelstories.gr/community/threads/Διακοπες-για-ζευγαρι.49176/

Τώρα από κει και πέρα θα ξεκινήσω να σου απαντώ αντίστροφα.
Τη Σέριφο αν και τη θεωρώ πολύ καλή επιλογή και πανέμορφη, ούτε οικονομική τη βρίσκω, ούτε χωρίς μεταφορικό μέσο πιστεύω ότι την ευχαριστιέται κανένας.
Θα σου έλεγα αντιθέτως να κοιτάξεις για Σίφνο, και αυτή βέβαια υπό προϋποθέσεις. Όμορφο και προσεγμένο νησί με καλή νυχτερινή ζωή, ποιοτική όμως.
Επίσης, γιατί όχι μια επίσκεψη στην Αμοργό αν είναι το στυλ σας, πάλι σε περίπτωση που βρεις φθηνό κατάλυμα. Υπάρχει σχετικά ανεκτη μετακίνηση για κάποιον που θέλει να δει το νησί χρησιμοποιώντας λεωφορεία.
Ακόμα και οι μικρές Κυκλάδες, με εξαιρεση τα πανάκριβα Κουφονήσια, αλλά και η Ανάφη θα μπορούσαν να αποτελέσουν μια επιλογή. Είναι λίγο και τι ψάχνεις από τις διακοπές σου όσον αφορά τη νύχτα αλλά και το κόσμο που θέλεις να συναντήσεις.
Σε κάθε περίπτωση είμαστε εδώ για βοήθεια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Η Σέριφος είναι η αλήθεια ότι έχει πάρει την ανιούσα στις τιμές, ειδικά σε ποτά φαγητό γιατί για διαμονή τον Ιουλιο κατι μπορεί να βρειτε. Βέβαια το "κακο" με τις τιμές είναι γενικό στις Κυκλάδες. Από την αλλη αν και δεν έχει καλή συγκοινωνία για παραλίες, τα ταξί για παραλίες είναι αρκετα οικονομικά, οπότε μπορείτε να βολευτείτε για 3-4 μέρες.
Πάντως την θεωρώ καλή επιλογή για αυτό που ζητάτε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Νάξος μου έρχεται στο μυαλό... Μπορείς να βρεις κ φτηνά σχετικά δωμάτια (γιατί Κυκλάδες κ φτηνό το καλοκαίρι δε νομίζω), ζωή "τρελή" δεν έχει από όσο ξέρω, αλλά πάντως έχει, δε θα βαρεθείτε, μέρη πολλά να δείτε έχει, πολύ καλή κ τακτική συγκοινωνία με ΚΤΕΛ έχει.. Αυτά. Παραλίες πολύ ωραίες κ κοντά στη χώρα οι πιο κοσμικές. Τα βασικά σε 4-5 μέρες θα τα κάνετε πάντως

Υ.Γ. Έχω κουραστεί να το γράφω, αλλά η Ίος δεν είναι κ το τρελό ξεφάντωμα που ήταν παλιότερα...Αυτά μόνο στη Χώρα και μόνο μετά τις 12 το βράδυ... Και σε συγκεκριμένα σημεία κυρίως μέσα στο παραδοσιακό οικισμό.. Μέσα στη Χώρα ή στο λιμάνι κοντά μπορείς να βρεις κ οικονομικά δωμάτια. ΚΤΕΛ έχει πολύ συχνά (για τις πιο μακρινές παραλίες μια φορά τη μέρα σε πηγαινοφέρνουν συγκεκριμένες ώρες), έχουν βάλει ειδικό κτελ και για ένα γνωστό κλαμπ κοντά στη παραλία Κουμπάρα χαχα εξελίχτηκαν οι άνθρωποι! Θα σου έλεγα να μείνεις Μυλοπότα να έχεις κ τη θάλασσα στα πόδια σας, αλλά εκεί "τσιμπάνε" τα δωμάτια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ με την @taxidiara σε όσα λέει, και για τη Νάξο αλλά και για την Ίο κυριότερα, η οποία είναι από τα φθηνότερα αν όχι το φθηνότερο που έχω βρει σε Κυκλάδες όλα αυτά τα χρόνια, και είναι σίγουρα αδικημένο νησί μιας και η φήμη της είναι για τα αίσχη που γίνονται εκεί και όχι για τις πολλές ομολογουμένως ομορφιές που διαθέτει.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι και στα δύο αυτά νησιά, αν θες να κάνεις το κάτι παραπάνω για να έχεις να θυμάσαι, χρειάζεσαι μια μέρα έστω κάποιο όχημα.
Είτε αυτό λέγεται Μαγγανάρι και λοιπές παραλίες στην Ιο, είτε λέγεται Απείρανθος, Χαλκί και Χαβάη στη Νάξο.
Δυστυχώς δε γίνονται όλα με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Όχι όμως ότι δε βλέπεις πραγματάκια. Βλέπεις και με το παραπάνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom