Καλοκαιρινές διακοπές 2019

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Δονούσα πήγα πέρυσι τον 15Αυγουστο. Παρότι είχε πάρα πολύ κόσμο, στις παραλίες θεωρώ ότι ήταν οκ. Υπήρχε μεν πολύς κόσμος αλλά βολευόμασταν, καμια σχέση με το Κουφονήσι.
Για τις τιμές θεωρώ στο φαγητό, κι εγώ θεωρώ ότι ειδικά για την προσφερόμενη ποιότητα ήταν ανεβασμένες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@psilos3 και @coco_ η Δονούσσα χαρακτηριζόταν άγονη γραμμή για έναν λόγο: δεν είχε κόσμο. Όχι απλά βολευόμασταν, ήμασταν μόνοι μας. Τώρα δεν είναι έτσι και μάλλον κάθε χρόνο θα είναι χειρότερα. Πάντως από θέμα φαγητού ούτε παλιά έλεγε πολλά πράγματα. Τώρα κοπανάνε και τις τιμές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πέρυσι στο Κουφονήσι Ιούλιο γινόταν χαμός από κόσμο.Βέβαια κατά 9.30-10.00 ήταν παράδεισος για μένα γιατί οι υπέροχες παραλίες τους είχαν λίγο κόσμο και τις απολάμβανες με την ησυχία σου. Από τις 11.00-12.00 και μετά γινόταν χαμός από νέους, γέρους, παιδάκια, έγκυες κλπ. Τα νερά υπέροχα βέβαια.

DSC00656 (2).JPG


Επίσης σε μία από τις παραλίες της Δονούσας(αν θυμάμαι καλά την "Μέσα Άμμο") πάλι πέρυσι Ιούλιο.9.30 το πρωί παράδεισος. Πήγαμε με το αμάξι και κάναμε μπάνιο ολομόναχοι, μόνο ένας ψαράς πέρασε κάποια στιγμή. Μετά όταν ήρθε το κτελ έγινε χαμός κι εκεί, όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω. Γενικά όσο πιο νωρίς το πρωί πας τόσο πιο ήσυχα.
DSC00738 (2).JPG

DSC00739 (2).JPG


Από φαγητό θυμάμαι κάποια νόστιμα αρτοσκευάσματα στο φούρνο του νησιού και συμπαθητικό φαγητό στην "κόρη του Μιχάλη".
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η Δονούσα στο πικ της έχει 500+ άτομα, μόνιμους, δωμάτια και κατασκηνωτές. Και ναι, γεμίζει τον Αύγουστο. Εγώ που πηγαίνω τα τελευταία 2 καλοκαίρια Ιούνιο και Σεπτέμβριο είμαι άρχοντας. Είτε στις παραλίες είτε στα μπαράκια.
 

eleannaoink

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,είμαστε παρέα 5 ατόμων, φοιτήτριες και ψάχνουμε μέρος για καλοκαιρινές διακοπές. Δυστυχώς η μονη περιοδος που μπορουμε να παμε διακοπές είναι Αύγουστο και μάλιστα μετά τς 12 του μηνός. Εχουμε περιπου 5 μερες στη διαθεση μας οποτε δεν θέλουμε να φάμε υπερβολικά πολλες ώρες στο πήγαινε-έλα,δε θελουμε απαραίτητα νησι,καλοδαιχουμενες και αλλες προτάσεις.Σκεφτόμαστε για κάμπινγκ και γενικά δεν είμαστε για πολλά έξοδα, και επίσης δεν θα έχουμε αυτοκίνητο.Θέλουμε ωραιες παραλίες και γενικά φυσικη ομορφία,δε θέλουμε νταπα ντουμπα πχ Ιος ή νησιά με πολύ κυριλέ κόσμο.Αν βοηθάει τα τελευταια χρόνια παμε Σαμοθράκη αλλα φέτος θέλουμε να παμε κάπου αλλού.
Ευχαριστώ :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα,είμαστε παρέα 5 ατόμων, φοιτήτριες και ψάχνουμε μέρος για καλοκαιρινές διακοπές...
Καλησπέρα & καλώς ήρθες.
Καλό κάμπινγκ και δεδομένα ποιοτικό νησί έχει στη Σέριφο, προορισμός ο οποίος είναι και σχετικά κοντινός.
Να υποθέσω κοντινή μετακίνηση απο Πειραιά έτσι; Αλλιώς αν είστε απο βορρά μπορείτε να κοιτάξετε για Χαλκιδική, κάτι που σίγουρα θα γνωρίζετε.
Αν σκέφτεστε για ελεύθερο, τα δεδομένα αλλάζουν. Μπαίνουν στο παιχνίδι κι άλλα νησιά, όχι τόσο κοντινά όμως.
Τέλος αν αποφύγετε το ενδεχόμενο το κάμπινγκ, υπάρχουν αρκετά οικονομικά νησάκια τα οποία είναι ιδανικά για 5 μέρες!
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Καλησπέρα σε όλους... Έχω στη διάθεσή μου ένα 4 ήμερο μέσα Ιούνη κάπου κοντά στου Αγίου Πνεύματος και ψάχνουμε με το σύντροφό μου να πάμε κάπου σχετικά οικονομικά(150 ευρώ max διαμονή και εισητήρια). Σκεφτόμασταν για κάποιο κοντινό νησί από Αθήνα, αλλά όπως διαπίστωσα πχ Ύδρα και Σπέτσες είναι πανάκριβα και τα δωμάτια και τα ακτοπλοικά. Οπότε μετά κοίταξα για Πάρο που βρήκα οικονομικές λύσεις στη Νάουσα και τα εισητήρια είναι οκ. Θα ήθελα και Σέριφο πάρα πολύ( αν και 90 ευρώ μεταφορικά δεν τα λες και λίγα) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Τι λέτε? Αξίζει κάποιο από αυτά ή να τολμήσω να κοιτάξω για εξωτερικό μήπως βρω τίποτα καλό?
ΥΓ: δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο για αυτό και κοίταξα κυρίως για κοντινά νησιά με καλό δίκτυο συγκοινωνίας
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Για εξωτερικό ειναι πολύ αργά να κλείσεις τώρα τα αεροπορικά. Μονο Βουλγαρία θα βρεις σε αυτές τις τιμές και αν εισαι τυχερή καμιά Ρώμη πάνω απο 120 ευρώ βέβαια δεν χάνεις τίποτα να τσεκαρεις στο skyscanner βαλε τις ημερομηνίες που θες και επέλεξε απο Αθήνα προς οπουδήποτε ίσως βρεις και για Ελλάδα καμιά καλη προσφορά.
Για κοντινο νησάκι θα σου πρότεινα την Κύθνο.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Για εξωτερικό ειναι πολύ αργά να κλείσεις τώρα τα αεροπορικά. Μονο Βουλγαρία θα βρεις σε αυτές τις τιμές και αν εισαι τυχερή καμιά Ρώμη πάνω απο 120 ευρώ βέβαια δεν χάνεις τίποτα να τσεκαρεις στο skyscanner βαλε τις ημερομηνίες που θες και επέλεξε απο Αθήνα προς οπουδήποτε ίσως βρεις και για Ελλάδα καμιά καλη προσφορά.
Για κοντινο νησάκι θα σου πρότεινα την Κύθνο.
Όντως τσέκαρα το εξωτερικό και δεν παίζει κάτι καλό. Κύθνο βλέπω την προτείνετε πολύ εδώ σε διαφορα άρθρα και θα το ήθελα αλλά από booking που έχω δει τουλάχιστον δεν έχω βρει και κατι σχετικά οικονομικό σε δωμάτιο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom