Καλοκαιρινές διακοπές 2021

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω πως - πέρα από την πλάκα- με λίγες ώρες παραμονή στο λιμάνι της Κω πρέπει να είσαι κομπλε james
Χμ, δεν ξέρω. Γιατί είναι αρκετές οι ώρες να φτάσω Κω, και λογικά από εκεί δε θα φεύγει σχετικά νωρίς? Έχεις τσεκάρει ότι φεύγει αργά?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χμ, δεν ξέρω. Γιατί είναι αρκετές οι ώρες να φτάσω Κω, και λογικά από εκεί δε θα φεύγει σχετικά νωρίς? Έχεις τσεκάρει ότι φεύγει αργά?
Γκίνια, τις Πέμπτες ειδικά το χάνεις για 15 λεπτά. Φεύγει 11.45 από Κω για Αστυπάλαια, ενώ το άλλο ταχύπλοο φτάνει στην Κω από Σάμο στις 12.00!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γκίνια, τις Πέμπτες ειδικά το χάνεις για 15 λεπτά. Φεύγει 11.45 από Κω για Αστυπάλαια, ενώ το άλλο ταχύπλοο φτάνει στην Κω από Σάμο στις 12.00!
Ε χωρίς να το ψάξω δεν πίστευα ότι το προλάβαινα. Όντως πάντως για λίγο. Η μόνη λύση είναι αεροπλάνο για Κω ή για Ρόδο (σε περίπτωση που βρω κάτι σχετικά φτηνό) και διανυκτέρευση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν είναι αξιόπιστο θα μπορεί να συνδυάσει κανείς διακοπές Κρήτη και Δωδεκάνησα!
Ένα χειμώνα (και) αυτό το δρομολόγιο περιμένουμε. :cool:
Αξιόπιστο και Seajets δε γίνεται, εξάλλου άμα δε καθυστερήσει κανένα τρίωρο δεν έχει γλύκα. Γι αυτό είναι και πανάκριβο, για να εκτιμάμε αυτό που έχουμε...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ένα χειμώνα (και) αυτό το δρομολόγιο περιμένουμε. :cool:
Αξιόπιστο και Seajets δε γίνεται, εξάλλου άμα δε καθυστερήσει κανένα τρίωρο δεν έχει γλύκα. Γι αυτό είναι και πανάκριβο, για να εκτιμάμε αυτό που έχουμε...
Χωρίς πραγματικά να έχω καμία μα καμία διάθεση να υπερασπιστώ τη συγκεκριμένη εταιρεία (το τονίζω αυτό), έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στην ώρα μου με ταχύπλοά της (και με το terra jet, και με το worldchampion jet). Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε μερικά δρομολόγια μικρών ταχυπλόων της εταιρείας (π.χ. seajet 2), τα οποία έχουν θέμα με τα ισχυρά μελτέμια των Κυκλάδων και παράλληλα έχουν προσεγγίσεις σε πολλά νησιά. Το δρομολόγιο που θα συνδέει τη Σητεία με τη Ρόδο θα εκτελείται με το paros jet, το οποίο είναι από τα μεγάλα σχετικά ταχύπλοα της εταιρείας. Με μια προσεκτική ματιά στα δρομολόγια που έχει ανακοινώσει η εταιρεία, βλέπω ότι γενικά είνια αρκετά "σφιχτά" στους χρόνους τους (ειδικά όσον αφορά τις παραμονές στα λιμάνια). Δεν αποκλείω μικροκαθυστερήσεις, αλλά μάλλον όχι κάτι το τραγικό. Εξάλλου και πέρσι που είχε μπει για ένα μικρό διάστημα στη γραμμή το Hellenic Highspeed δεν είχε θέμα με τους χρόνους. Η συγκεκριμένη εταιρεία περισσότερο με εκνευρίζει ως προς την τιμολογιακή της πολιτική
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η συγκεκριμένη εταιρεία περισσότερο με εκνευρίζει ως προς την τιμολογιακή της πολιτική
Μα κι εγώ το θίγω πάντα με δόση υπερβολής γι αυτό ακριβώς το λόγο.
Πληρώνεις τιμές αεροπλάνου (σε πολλές περιπτώσεις και μεγαλύτερες) για να έχεις επί μονίμου βάσεως καθυστέρηση; Όχι ότι αν πληρωνες λιγότερα επίσης θα το δικαιολογούσε αλλά εντάξει.
Το εξοργιστικό (στα seajets) είναι οι μόνιμα υψηλές τιμές και οι μόνιμα καθυστερημένες ώρες.
Για τα μεγαλύτερα συμφωνώ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αξιόπιστο και Seajets δε γίνεται
Πραγματικά! Και πέρα από τις καθυστερήσεις που πες είναι λόγω καιρού, σε σχετικά off season περιόδους...κανει κατι ωραίες ακυρωσεις μισή ώρα πριν και καλά λόγω καιρού αν έχει χαμηλή προσέλευση!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Επειδή δεν θυμάμαι, αυτά τα πλοία παίρνουν ΙΧ για να πας από το ένα νησί στο άλλο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
κανει κατι ωραίες ακυρωσεις μισή ώρα πριν και καλά λόγω καιρού αν έχει χαμηλή προσέλευση!
Αυτό μου έχει τύχει μερικές φορές, ειδικότερα μέρες που έχει δύο δρομολόγια της εταιρείας προς το ίδιο νησί. Κι άντε μάθε εσύ ότι άλλαξε ώρα... Μιλάμε για αποθέωση της ανευθυνότητας, γι αυτό και θέλει μεγάλη προσοχή και καθημερινό έλεγχο στα δρομολόγια.

Επειδή δεν θυμάμαι, αυτά τα πλοία παίρνουν ΙΧ για να πας από το ένα νησί στο άλλο;
Η συζήτηση είναι για τα μικρα που δε παίρνουν ΙΧ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom