Καλοκαιρινές διακοπές 2022

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα κοιτάξω για Σάμο επίσης Χίο και Μυτιλήνη δεν ισχύει; Κάπως έτσι το θυμάμαι να δω τι γίνεται...
Ισχύει για Λέσβο, Χίο, Σάμο, Λέρο, και Κω, οπότε ίσως να αξίζει να τσεκάρετε αυτά τα 5 νησιά, ειδικά σε περίπτωση που μπορείτε να πάρετε το voucher και οι 2 σας. Επιπλέον ισχύει και για το νομό Έβρου, ο οποίος περιλαμβάνει παράλια Αλεξανδρούπολης, Σαμοθράκη, και ενδιαφέρουσα ενδοχώρα μέχρι πάνω το τρίγωνο. Για σκεφτείτε τα....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντως το ότι μια απόδραση στο εξωτερικό θα σας στοιχίσει (ειδικά φέτος) μάλλον πιο φθηνά σε σχέση με εντός Ελλάδος είναι γεγονός. Βέβαια αυτό προυποθέτει έγκαιρη προετοιμασία προκειμένου σε κάποιους προορισμούς να έχετε όντως χαμηλότερες τιμές σε διαμονή και εισιτήρια.
Τέλος αν αγαπάτε τη θάλασσα και τα θαλασσινά ταξίδια, μια όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο VFM επιλογή διακοπών ειδικά για φέτος είναι η κρουαζιέρα. Μπορείς ακόμα και σήμερα κανείς να κλείσει 7ημερη κρουαζιέρα με το εξαιρετικό MSC Lirica για αρχές Ιουλίου μόνο με 500 ευρώ το άτομο σε δίκλινη εξωτερική καμπίνα full board (μόνο τα ποτά και οι προαιρετικές εκδρομές είναι έξτρα). Προσεγγίσεις σε Κουσάντασι, Ρόδο, Λεμεσό, Χάιφα (εκδρομή Ιερουσαλήμ), Σαντορίνη.
Προσωπικά το διεπίστωσα σήμερα ότι "παίζουν" τέτοιες τιμές (από 20 Ιουλίου και μετά είναι βέβαια κάπως πιο ακριβά) και "τράβαγα ολίγον τα μαλλιά μου" που δεν το σκέφτηκα νωρίτερα:rolleyes:
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μισό λεπτό παιδιά. Τα 300€ που δίνονται για Σάμο, και τα 150 αντίστοιχα για Εύβοια, δεν έχουν σχέση με τα άλλα νησιά. Είναι μια ενίσχυση γιατί η Εύβοια είχε πληγεί από τις φωτιές, και εμείς από τον σεισμό του 2020. Για τα άλλα νησιά δε ξέρω αν υπάρχει επιδότηση, ίσως ναι, αλλά είναι κάτι διαφορετικό νομίζω.
Επίσης νομίζω ότι δεν έχει εισοδηματικά κριτήρια, οποίος θέλει έρχεται Σάμο φέτος και παίρνει μπόνους 300€.

Τρέχατε να προλάβετε!!
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Μισό λεπτό παιδιά. Τα 300€ που δίνονται για Σάμο, και τα 150 αντίστοιχα για Εύβοια, δεν έχουν σχέση με τα άλλα νησιά. Είναι μια ενίσχυση γιατί η Εύβοια είχε πληγεί από τις φωτιές, και εμείς από τον σεισμό του 2020. Για τα άλλα νησιά δε ξέρω αν υπάρχει επιδότηση, ίσως ναι, αλλά είναι κάτι διαφορετικό νομίζω.
Επίσης νομίζω ότι δεν έχει εισοδηματικά κριτήρια, οποίος θέλει έρχεται Σάμο φέτος και παίρνει μπόνους 300€.

Τρέχατε να προλάβετε!!
Έχει voucher διακοπές για όλους για 200 Χιλ εάν θυμάμαι καλά, σε λίγο καιρό θα βγουν κι αυτά και κάνεις αίτηση.

Είμαι πολύ υπέρ για Λήμνο που ακόμα και στην υψηλή της σεζόν κρατούσε τις τιμές χαμηλά (δε ξέρω τι θα γίνει φέτος βέβαια), ωστόσο να τσεκάρετε πρώτα τα κόστη, οδοιπορικά, διόδιοα, ακτοπλοϊκά από Καβάλα κτλ για να δείτε αν σας συμφέρει.
Σε 5 μέρες παίρνετε καλή εντύπωση από το νησί, αν φυσικά σας αρέσει να γυρνάτε.
Αυτά που κοιτάς στο Ιόνιο πάντως έχουν τη φήμη του πανάκριβου και δεδομένου ότι έχετε πάει Λευκάδα, δε θα κοιτούσα ούτε προς Πάργα και τα τριγύρω αυτή την εποχή.
Όπως το είδα παντού ίδια τιμή βγαίνουν πάνω κάτω Λήμνος, Ζάκυνθος, Ιθάκη, Παξοί δλδ διαμονή, βενζίνες, ακτοπλοϊκά.
Καλά δε για Κυκλάδες τα ακτοπλοϊκά δεν αγγίζονται.
Οπότε αυτό το σκ θα κοιτάξω τι Μ αρέσει πιο πολύ+ voucher που υπολογίζω.
Η Σάμος από Βόλο είναι κουραστικό και μεγάλο ταξίδι κατ εμέ. Με αεροπλάνο και από Θεσσαλονίκη και θες μετά να νοικιάσεις κανένα αμάξι γιατί είναι μεγάλο νησί. 300 που δίνουν είναι για καράβι ή αεροπλάνο και σου μένουν κάτι ψιλά.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Μισό λεπτό παιδιά. Τα 300€ που δίνονται για Σάμο, και τα 150 αντίστοιχα για Εύβοια, δεν έχουν σχέση με τα άλλα νησιά. Είναι μια ενίσχυση γιατί η Εύβοια είχε πληγεί από τις φωτιές, και εμείς από τον σεισμό του 2020. Για τα άλλα νησιά δε ξέρω αν υπάρχει επιδότηση, ίσως ναι, αλλά είναι κάτι διαφορετικό νομίζω.
Επίσης νομίζω ότι δεν έχει εισοδηματικά κριτήρια, οποίος θέλει έρχεται Σάμο φέτος και παίρνει μπόνους 300€.

Τρέχατε να προλάβετε!!
Ενδιαφέρον. Δεν ήξερα καν για αυτά τα voucher.
Θα μπω να διαβάσω λεπτομέρειες
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλησπέρα... μάλλον καλημέρα μιας και είναι 3:15 το πρωί. Μια ερώτηση να κάνω και εγώ. Βλέπω κίνηση στο θέμα για τη Σάμο και ήθελα να ρωτήσω αν ενδιαφέρεστε μέσω του voucher των 300€ που δίνουν ή γενικά θα πάτε έτσι κι αλλιώς. Δεν ξέρω ακριβώς τι θα συμβεί και αν είναι από αρχές Αυγούστου (με το voucher). Αλλά υπάρχει πιθανότητα να βρούμε κατάλυμα ή τσάμπα για φέτος διαβάζω το νήμα;
Το απωθημένο μου είναι η Σαντορίνη (πιο πολύ φωτογραφικά), και θα μου πείτε γιατί γράφω εδώ. Επειδή βλέπω να αυξάνονται τα κρούσματα σιγά σιγά, σκέφτομαι αν είναι συνετή λύση η Σαντορίνη ή να πάω προς τα υπόλοιπα νησιά που δεν έχουν τόση τουριστική κίνηση, αλλά βλέπω ότι φέτος θα γίνεται χαμός στη Σάμο. Έτσι είχα κάνει και πέρυσι για να αποφύγω την πολυκοσμία και πήγαμε Λέσβο και Λήμνο και περάσαμε τέλεια. Λοιπόν ποια είναι η γνώμη σας
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα... μάλλον καλημέρα μιας και είναι 3:15 το πρωί. Μια ερώτηση να κάνω και εγώ. Βλέπω κίνηση στο θέμα για τη Σάμο και ήθελα να ρωτήσω αν ενδιαφέρεστε μέσω του voucher των 300€ που δίνουν ή γενικά θα πάτε έτσι κι αλλιώς. Δεν ξέρω ακριβώς τι θα συμβεί και αν είναι από αρχές Αυγούστου (με το voucher). Αλλά υπάρχει πιθανότητα να βρούμε κατάλυμα ή τσάμπα για φέτος διαβάζω το νήμα;
Το απωθημένο μου είναι η Σαντορίνη (πιο πολύ φωτογραφικά), και θα μου πείτε γιατί γράφω εδώ. Επειδή βλέπω να αυξάνονται τα κρούσματα σιγά σιγά, σκέφτομαι αν είναι συνετή λύση η Σαντορίνη ή να πάω προς τα υπόλοιπα νησιά που δεν έχουν τόση τουριστική κίνηση, αλλά βλέπω ότι φέτος θα γίνεται χαμός στη Σάμο. Έτσι είχα κάνει και πέρυσι για να αποφύγω την πολυκοσμία και πήγαμε Λέσβο και Λήμνο και περάσαμε τέλεια. Λοιπόν ποια είναι η γνώμη σας
Αν δε παρεις κοιν.τουρισμο δεν εχει τσαμπα καταλυμα..τωρα αν κληρωθεις κ Αυγουστο βρεις διαθεσιμο καταλυμα εχει καλως,απλα η εμπειρια μου λεει οτι Αυγουστο δε βρισκεις με κοιν.τουρισμο σε κανενα νησι γιατι οι περισσοτεροι ξενοδοχοι λενε οτι ειναι γεματοι!τωρα αν θες να πας σε καποιο νησι που να μην εχει ιδιαιτερο κοσμο,λυπαμαι αλλα φετος ατυχησες!ειναι τοσο μεγαλη η τουριστικη κινηση στην Αθηνα που πιστευω οτι Αυγουστο σε μειγμα και με ντοπιους θα γινετε παντου το αδιαχωρητο!για Σαμο εμεις πηγαμε Ιουλη περσυ,την ειδαμε σχετικα ηρεμη ΑΛΛΑ με οσους συζητησα απο εκει ντοπιους μου ειπαν οτι Αυγουστο περιμενουν τους ξενους τουριστες που πανε καθε χρονο...και για να κλεισω περσυ που πηγα Σαντορινη και ειχε τον κοσμο που εχει τωρα το νησι(αααντε λιγο λιγοτερο)δε κολλησα τιποτα,εν αντιθεση κολλησα στην Αθηνα που δε πολυεβγαινα κιολας!αν ειναι να κρινεις που θα πας διακοπες αναλογως με τα κρουσματα τοτε καλυτερα να μη πας πουθενα,αν παλι θες να πας να απολαυσεις τις διακοπες(με την απαιτουμενη προσοχη που θες να δειξεις για να μη κολλησεις)τοτε πηγαινε οπου σου αρεσει περισσοτερο!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Αν δε παρεις κοιν.τουρισμο δεν εχει τσαμπα καταλυμα..τωρα αν κληρωθεις κ Αυγουστο βρεις διαθεσιμο καταλυμα εχει καλως,απλα η εμπειρια μου λεει οτι Αυγουστο δε βρισκεις με κοιν.τουρισμο σε κανενα νησι γιατι οι περισσοτεροι ξενοδοχοι λενε οτι ειναι γεματοι!τωρα αν θες να πας σε καποιο νησι που να μην εχει ιδιαιτερο κοσμο,λυπαμαι αλλα φετος ατυχησες!ειναι τοσο μεγαλη η τουριστικη κινηση στην Αθηνα που πιστευω οτι Αυγουστο σε μειγμα και με ντοπιους θα γινετε παντου το αδιαχωρητο!για Σαμο εμεις πηγαμε Ιουλη περσυ,την ειδαμε σχετικα ηρεμη ΑΛΛΑ με οσους συζητησα απο εκει ντοπιους μου ειπαν οτι Αυγουστο περιμενουν τους ξενους τουριστες που πανε καθε χρονο...και για να κλεισω περσυ που πηγα Σαντορινη και ειχε τον κοσμο που εχει τωρα το νησι(αααντε λιγο λιγοτερο)δε κολλησα τιποτα,εν αντιθεση κολλησα στην Αθηνα που δε πολυεβγαινα κιολας!αν ειναι να κρινεις που θα πας διακοπες αναλογως με τα κρουσματα τοτε καλυτερα να μη πας πουθενα,αν παλι θες να πας να απολαυσεις τις διακοπες(με την απαιτουμενη προσοχη που θες να δειξεις για να μη κολλησεις)τοτε πηγαινε οπου σου αρεσει περισσοτερο!
Το μόνο που μπορώ να πάρω είναι μέσω του Samos Pass και όχι μέσω κοινωνικού τουρισμού, μιας και είμαι εκπαιδευτικός και λογικά δε δικαιούμαι. Από εκεί και πέρα αν δεν προκύψει αυτό το Samos pass, θα πάω με δικά μου έξοδα. Αυτό το Samos pass λογικά θα λειτουργεί από Αύγουστο, σωστά; Άρα για Ιούλιο που σκεφτόμαστε να πάμε (λογικά θα πάμε και Αύγουστο), προφανώς με δικά μας έξοδα.
Δεν εννοώ να πάω σε κάποιο νησί που να μην έχει κόσμο, γιατί έτσι κι αλλιώς αν είναι κάποιο νησί που δεν έχει κόσμο δε θα το προτιμήσω. Αυτό που λέω είναι για τη Σαντορίνη που θα γίνεται πανικός προφανώς (δεν έχω πάει ποτέ, δεν ξέρω, αλλά από αυτά που διαβάζω και αυτά που ακούω από αυτούς που έχουν πάει).
Τέλος, δεν είμαι ψυχαναγκαστικός και να φοβάμαι τον κορωνοϊό όπως κάνουν κάποιοι που κινούνται με μάσκα ακόμα και όταν είναι μόνοι, αλλά κινούμαι βάσει της κοινής λογικής (αν και όσο μπορώ κοιτάω να αποφεύγω να φοράω τη μάσκα :) ). Τέλος πάντων, απλά για αυτό έγραψα. Δηλαδή αν μπορέσω να πάω Ιούλιο ή Αύγουστο μέσω του Samos Pass, ή διαφορετικά να διαλέξω και με την παρέα που θα είμαστε σε πιο νησί να πάμε. Και η Σάμος είναι στα υποψήφια, αλλά αν δε βρίσκουμε φέτος λόγω του πανικού που θα γίνει θα το αφήσουμε για άλλη χρονιά. Πάντως αν δε βρούμε σχετικά οικονομικό κατάλυμα στη Σαντορίνη, μάλλον θα κινηθούμε προς τη Χίο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Το μόνο που μπορώ να πάρω είναι μέσω του Samos Pass και όχι μέσω κοινωνικού τουρισμού, μιας και είμαι εκπαιδευτικός και λογικά δε δικαιούμαι. Από εκεί και πέρα αν δεν προκύψει αυτό το Samos pass, θα πάω με δικά μου έξοδα. Αυτό το Samos pass λογικά θα λειτουργεί από Αύγουστο, σωστά; Άρα για Ιούλιο που σκεφτόμαστε να πάμε (λογικά θα πάμε και Αύγουστο), προφανώς με δικά μας έξοδα.
Οι Δημοσιοι Υπαλληλοι παιρνουν το Τουρισμος για Ολους εδω και χρονια. Ισχυει για πολλους μηνες.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Ε, γι αυτο σε ενημερωνω. Βεβαια ξεχνας τη Σαντορινη για καλοκαιρι, δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις.
Καλά στη Σαντορίνη λογικά θα πάω με δικά μου έξοδα, αλλά σε άλλα νησιά τύπου Χίος κλπ, πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά. Και ακόμα μία ερώτηση. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και μετά να παρατείνεις την παραμονή σου στο κατάλυμα με δικά σου έξοδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom