Καλοκαιρινές διακοπές 2022

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε Σκοπελο τον Αυγουστο για 4 βραδια, κυριως επειδη ειναι αρκετα οικονομικα και ειναι και τελευταια στιγμη. Ωστοσο θελουμε να εχει και νυχτερινη ζωη, όντας φοιτητριες. Θα την προτεινατε; Και η Αλοννησος κυμαινεται στις ιδιες τιμες, αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν εχει τοση νυχτερινη ζωη. Και Σαμοθρακη σκεφτομασταν, αλλα αποφασισαμε οτι αφου θελουμε και πιο τυπου clubbing, οτι θα παμε σε αλλη φαση εκει. Τι προτεινετε;
Εμείς τέλη Ιουνίου μάλλον ψιλό ήρεμα τα βρήκαμε, έπινες τα ποτάκια σου άνετα. Όμως όχι κάτι ξέφρενο. Αύγουστο θα είναι καλύτερα φαντάζομαι. Για το night life ακούγεται περισσοτερο η Σκιάθος.
 

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Καλησπέρα στην καλύτερη travel team :)

Φέτος, μαζί με το αγόρι μου ψάχνουμε προορισμούς για τις καλοκαιρινές μας διακοπές! Μένουμε Αθήνα, έχουμε αμάξι το οποίο θα πάρουμε μαζί μας, έχουμε στην διάθεσή μας 6-7 διανυκτερεύσεις. Γενικά ψάχνουμε κάποιο μέρος το οποίο να έχει πολύ όμορφες παραλίες ( κυρίως με αμμουδιά), να είναι γραφικό , να μην είναι party animal αλλά ούτε και νέκρα.
Στην αρχή σκεπτόμασταν για Κύθηρα, αλλά είδα σε forum εδώ ότι πολλοί ανέφεραν τους δύσκολους & κακούς δρόμους και λίγο μας προβλημάτισε αυτό. Μάλιστα το πλάνο μας ήταν να πάμε Αθήνα - Πελοπόννησο, να μείνουμε δύο βράδια κάπου προς Μάνη - Λιμένι και μετά να πάμε Κύθηρα. Έχουμε στο μυαλό μας και την Σκόπελο.
Κάποιες προτάσεις από εσάς θα μας βοηθούσαν πολύ! :xalara:

*ΥΓ. έχουμε πάει Λευκάδα, Χαλκιδική, Κρήτη, Αμμουλιανή, Θάσο.
Στα Κύθηρα δεν είναι τόσο χάλια οι δρόμοι. Εμείς πήγαμε με συμβατικό ΙΧ και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα.
To συνδυάσαμε και με Μονεμβασιά και Ελαφόνησο.

Ελλάδα - Ταξίδι στα Κύθηρα
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Καλησπέρα,
θέλω λίγο την βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί. Θέλω να πάμε διακοπές με την σχέση μου, κάπου που να μη χρειαστεί να δώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου. 4 μέρες είναι σίγουρο ίσως και 5 άμα βγαίνει. Τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου όπως το βλέπω.
Μένω Βόλο, οπότε δεν θέλω Σποράδες τα έχω πάει, ούτε επίσης Λευκάδα, Κέρκυρα, Θάσος, Ζάκυνθος που τα έχω επισκεφθεί παλαιότερα. Προτιμώ κάτι οδικώς ή με λίγα ακτοπλοϊκά γιατί υπάρχει η επιλογή με το αυτοκίνητο.
Άρα ουσιαστικά οικονομικός προορισμός με καλές τιμές σε φαγητό, ωραίες θάλασσες, ηρεμία όχι πανικό και κοσμοσυρροή.
Δεν ξέρω είχα μια ιδέα για Λήμνο σαν πρώτη σκέψη, ήθελα και Παξοί, αλλά μου είπαν ότι γίνεται χαμός από ιστιοπλοϊκά κλπ και είναι πανάκριβο νησί, οπότε άκυρο εκεί. Άλλη σκέψη η Ιθάκη επίσης, που δεν ξέρω τι μπάτζετ θα μας βγει.
Όσοι έχετε πάει Λήμνο ή Ιθάκη και έχετε κάτι να προσθέσετε θα χαρώ ή εναλλακτικός προορισμός που δεν θα ζοριστούμε οικονομικά.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα,
θέλω λίγο την βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί. Θέλω να πάμε διακοπές με την σχέση μου, κάπου που να μη χρειαστεί να δώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου. 4 μέρες είναι σίγουρο ίσως και 5 άμα βγαίνει. Τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου όπως το βλέπω.
Μένω Βόλο, οπότε δεν θέλω Σποράδες τα έχω πάει, ούτε επίσης Λευκάδα, Κέρκυρα, Θάσος, Ζάκυνθος που τα έχω επισκεφθεί παλαιότερα. Προτιμώ κάτι οδικώς ή με λίγα ακτοπλοϊκά γιατί υπάρχει η επιλογή με το αυτοκίνητο.
Άρα ουσιαστικά οικονομικός προορισμός με καλές τιμές σε φαγητό, ωραίες θάλασσες, ηρεμία όχι πανικό και κοσμοσυρροή.
Δεν ξέρω είχα μια ιδέα για Λήμνο σαν πρώτη σκέψη, ήθελα και Παξοί, αλλά μου είπαν ότι γίνεται χαμός από ιστιοπλοϊκά κλπ και είναι πανάκριβο νησί, οπότε άκυρο εκεί. Άλλη σκέψη η Ιθάκη επίσης, που δεν ξέρω τι μπάτζετ θα μας βγει.
Όσοι έχετε πάει Λήμνο ή Ιθάκη και έχετε κάτι να προσθέσετε θα χαρώ ή εναλλακτικός προορισμός που δεν θα ζοριστούμε οικονομικά.
Καλησπέρα!
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά τέλη Ιουλίου είναι καρά-high season, οπότε θα είναι σχεδόν όλα λίγο τσιμπημένα, έστω κι αν δεν πας Σαντορίνη και Μύκονο.
Παξούς και Ιθάκη έχω πάει πριν πολλά χρόνια, δε μπορώ να εκφέρω αξιόπιστη γνώμη. Για Παξούς ξέρω ότι είναι ακριβά το καλοκαίρι. Επίσης, όσο πιο μικρό το νησί και μεγάλη η ζήτηση, τόσο πιο ακριβή η προσφορά.
Θα σου πω για Λήμνο που έχω πάει τρεις φορές τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Όταν πήγα με αεροπλάνο, ήταν ακριβά. Σίγουρα φθηνότερα με πλοίο αλλά αυτοκίνητο δε θα έχετε; είτε το πάρετε μαζί είτε νοικιάσετε εκεί (αναπόφευκτο, το νησί είναι μεγάλο) είναι ένα σημαντικό κόστος.
Από εκεί και πέρα, το κόστος των διακοπών εκεί είναι Οκ, τόσο η διαμονή (διάφορα καταλύματα) όσο και το φαγητό. Εγώ τη λατρεύω τη Λήμνο και την προτείνω γενικά σε όποιον ξέρω :). Όμορφο και ήσυχο νησί, καλές θάλασσες, καλό φαγητό.

Χωρίς να έχω πάει και να ξέρω, μήπως γνωρίζει κάποιος να σου πει για Σαμοθράκη;
Οδικώς αν αντέχετε, είναι πολύ ωραία Σύβοτα και Πάργα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ξέρω είχα μια ιδέα για Λήμνο σαν πρώτη σκέψη
Είμαι πολύ υπέρ για Λήμνο που ακόμα και στην υψηλή της σεζόν κρατούσε τις τιμές χαμηλά (δε ξέρω τι θα γίνει φέτος βέβαια), ωστόσο να τσεκάρετε πρώτα τα κόστη, οδοιπορικά, διόδιοα, ακτοπλοϊκά από Καβάλα κτλ για να δείτε αν σας συμφέρει.
Σε 5 μέρες παίρνετε καλή εντύπωση από το νησί, αν φυσικά σας αρέσει να γυρνάτε.
Αυτά που κοιτάς στο Ιόνιο πάντως έχουν τη φήμη του πανάκριβου και δεδομένου ότι έχετε πάει Λευκάδα, δε θα κοιτούσα ούτε προς Πάργα και τα τριγύρω αυτή την εποχή.
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Λ
Καλησπέρα!
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά τέλη Ιουλίου είναι καρά-high season, οπότε θα είναι σχεδόν όλα λίγο τσιμπημένα, έστω κι αν δεν πας Σαντορίνη και Μύκονο.
Παξούς και Ιθάκη έχω πάει πριν πολλά χρόνια, δε μπορώ να εκφέρω αξιόπιστη γνώμη. Για Παξούς ξέρω ότι είναι ακριβά το καλοκαίρι. Επίσης, όσο πιο μικρό το νησί και μεγάλη η ζήτηση, τόσο πιο ακριβή η προσφορά.
Θα σου πω για Λήμνο που έχω πάει τρεις φορές τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Όταν πήγα με αεροπλάνο, ήταν ακριβά. Σίγουρα φθηνότερα με πλοίο αλλά αυτοκίνητο δε θα έχετε; είτε το πάρετε μαζί είτε νοικιάσετε εκεί (αναπόφευκτο, το νησί είναι μεγάλο) είναι ένα σημαντικό κόστος.
Από εκεί και πέρα, το κόστος των διακοπών εκεί είναι Οκ, τόσο η διαμονή (διάφορα καταλύματα) όσο και το φαγητό. Εγώ τη λατρεύω τη Λήμνο και την προτείνω γενικά σε όποιον ξέρω :). Όμορφο και ήσυχο νησί, καλές θάλασσες, καλό φαγητό.

Χωρίς να έχω πάει και να ξέρω, μήπως γνωρίζει κάποιος να σου πει για Σαμοθράκη;
Οδικώς αν αντέχετε, είναι πολύ ωραία Σύβοτα και Πάργα.
Ναι, λίγο που έκανα μια μικρή έρευνα είδα ότι και η Ιθάκη τσιμπάει. Καλώς ή κακώς τότε μπορώ να πάρω άδεια, οπότε θα κοιτάξω για Λήμνο να δω τι παίζει. Σαμοθράκη, ενώ έχω καταγωγή από παππού δεν το έχω τολμήσει ως προορισμό. Γνωρίζω ότι έχει άγρια φύση, είναι για εναλλακτικές διακοπές. Σίγουρα προς το παρόν η Λήμνος, είναι επικρατέστερος προορισμός και θα συνεχίζω να κοιτάζω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Είμαι πολύ υπέρ για Λήμνο που ακόμα και στην υψηλή της σεζόν κρατούσε τις τιμές χαμηλά (δε ξέρω τι θα γίνει φέτος βέβαια), ωστόσο να τσεκάρετε πρώτα τα κόστη, οδοιπορικά, διόδιοα, ακτοπλοϊκά από Καβάλα κτλ για να δείτε αν σας συμφέρει.
Σε 5 μέρες παίρνετε καλή εντύπωση από το νησί, αν φυσικά σας αρέσει να γυρνάτε.
Αυτά που κοιτάς στο Ιόνιο πάντως έχουν τη φήμη του πανάκριβου και δεδομένου ότι έχετε πάει Λευκάδα, δε θα κοιτούσα ούτε προς Πάργα και τα τριγύρω αυτή την εποχή.
Καλά από πλάνα, τσεκ τιμές, βενζίνες, διόδια και διαμονή είναι δεδομένο. Μου αρέσουν οι ωραίες παραλίες όχι οργανωμένες και να γυρίζω σε όποιο μέρος κι αν πάω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, επίσης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μου αρέσουν οι ωραίες παραλίες όχι οργανωμένες και να γυρίζω σε όποιο μέρος κι αν πάω.
H Λήμνος τότε είναι εξαιρετική επιλογή.
Βρίσκεις παραλίες που ακόμα και καταμεσής του Αυγούστου μπορείς να 'σαι μόνος, εσύ και η θάλασσα!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Διαβάζω σχέση άρα δεν μιλάμε για αντρόγυνο. Θα εξηγήσω τι εννοώ.

Με το 300αρι - ενίσχυση που δίνει η κυβέρνηση για να επισκεφτεί κανείς τη Σάμο, που στη δική σας περίπτωση πιστεύω ότι θα είναι 600 (αν είσασταν αντρόγυνο ισχύει μόνο ένα 300αρι νομίζω), είναι ελαφρώς μονόδρομος η Σάμος μιας και ακούω για
οικονομικός προορισμός με καλές τιμές σε φαγητό, ωραίες θάλασσες, ηρεμία όχι πανικό και κοσμοσυρροή.
Τα λεφτά αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν παντού: εισιτήρια, διαμονή, φαγητό. Άρα έχουμε έναν έτσι και αλλιώς οικονομικό προορισμό, και από το μπάτζετ σας αφαιρέστε και 600 ευρώ! (ξαναλέω όμως τσεκάρετέ το αν είναι Χ2). Μη σου πω θα σας πληρώσουν και στο τέλος!
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Διαβάζω σχέση άρα δεν μιλάμε για αντρόγυνο. Θα εξηγήσω τι εννοώ.

Με το 300αρι - ενίσχυση που δίνει η κυβέρνηση για να επισκεφτεί κανείς τη Σάμο, που στη δική σας περίπτωση πιστεύω ότι θα είναι 600 (αν είσασταν αντρόγυνο ισχύει μόνο ένα 300αρι νομίζω), είναι ελαφρώς μονόδρομος η Σάμος μιας και ακούω για


Τα λεφτά αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν παντού: εισιτήρια, διαμονή, φαγητό. Άρα έχουμε έναν έτσι και αλλιώς οικονομικό προορισμό, και από το μπάτζετ σας αφαιρέστε και 600 ευρώ! (ξαναλέω όμως τσεκάρετέ το αν είναι Χ2). Μη σου πω θα σας πληρώσουν και στο τέλος!
Δεν το είχα σκεφτεί για Σάμο, ωραία ιδέα. Ναι δεν ήμαστε ανδρόγυνο, ζευγάρι γυναικών (δεν ξέρω λες και θεωρείται αυτονόητο ότι πρέπει να είμαστε άνδρας και γυναίκα🥳 οφτοπικ οπότε συνεχίζω το κατεβατο μου), κοιτούσα και για το voucher των 150 αλλά δεν ξέρω εάν θα το πάρω, αίτηση θα κάνω.
Θα κοιτάξω για Σάμο επίσης Χίο και Μυτιλήνη δεν ισχύει; Κάπως έτσι το θυμάμαι να δω τι γίνεται...
Σ' ευχαριστώ για την σκέψη.
Με ένα μικρό προϋπολογισμό η Λήμνος με βενζίνες, καράβι και διαμονή βγαίνει 650 περίπου για 2 άτομα.
Μιλάμε έχουμε φθάσει να σκεφτόμαστε το εξωτερικό ως φθηνότερη λύση!
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν το είχα σκεφτεί για Σάμο, ωραία ιδέα. Ναι δεν ήμαστε ανδρόγυνο, ζευγάρι γυναικών (δεν ξέρω λες και θεωρείται αυτονόητο ότι πρέπει να είμαστε άνδρας και γυναίκα🥳 οφτοπικ οπότε συνεχίζω το κατεβατο μου), κοιτούσα και για το voucher των 150 αλλά δεν ξέρω εάν θα το πάρω, αίτηση θα κάνω.
Θα κοιτάξω για Σάμο επίσης Χίο και Μυτιλήνη δεν ισχύει; Κάπως έτσι το θυμάμαι να δω τι γίνεται...
Σ' ευχαριστώ για την σκέψη.
Με ένα μικρό προϋπολογισμό η Λήμνος με βενζίνες, καράβι και διαμονή βγαίνει 650 περίπου για 2 άτομα.
Μιλάμε έχουμε φθάσει να σκεφτόμαστε το εξωτερικό ως φθηνότερη λύση!
πάντως όταν και όποτε έχετε μερικά χρήματα να πετάξετε και να περάσετε όμορφα μπορείτε να πάτε εδώ. γίνετε παράλληλα με το αντρικό σιρκουιτ από τους ίδιους διοργανωτές κάθε χρόνο αρχές, μέση Αυγούστου. είχα την τύχη να βρεθώ δυο φορές και περάσαμε πραγματικά πολύ όμορφα.
το σημαντικό είναι να κλείσετε κατάλυμα νωρίς γιατί οι τιμές πάνε στον θεό.
γίνετε ο χαμός. δεν ξέρω φυσικά αν σας αρέσει αυτός ο τρόπος των διακοπών.
από ότι είδα φέτος δεν θα γίνει για κοπέλες.....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom