Γενικά Καλοκαιρινές μονογονεϊκές διακοπές!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 η Χαλκιδικη δεν γινεται χωρις αυτοκινητο. Εγκλωβιζεσαι σε ενα χωριο. Λεωφορεια σπανια.
Το πρώτο πόδι που έχει και πολύ κοντινές αποστάσεις γίνεται, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, υπάρχει σχετικά καλή συγκοινωνία.
Τώρα το κατά πόσο θεωρείται καλή επιλογή είναι άλλη κουβέντα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Την Χαλκιδική την αποκλειω, πέρα του ότι την επισκεπτόμαστε για μονοήμερες την θεωρώ προσωπικά πολύ υπερεκτιμημενη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Εγω προτεινω οτιδηποτε εχει αεροπλανο συχνα απο Θεσσαλονικη. Ροδο, Κω κλπ. Συγκοινωνια θα βρειτε. Η ταλαιπωρια ειναι μηδαμινη. Ταξι θα υπαρχουν για βοηθεια, παραλιες θα βρειτε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ θα πρότεινα Λήμνο με κλειστά μάτια για όλα, αλλά είναι αδύνατη χωρίς μέσο, οπότε συμφωνώ με την @paefstra ,εκτός αν δε σε πειράζει να βάλεις λίγη μετακίνηση παραπάνω προκειμένου να κανεις το τουρ σε Νάξο και μικρές.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Κι εγώ θα πρότεινα Λήμνο με κλειστά μάτια για όλα, αλλά είναι αδύνατη χωρίς μέσο, οπότε συμφωνώ με την @paefstra ,εκτός αν δε σε πειράζει να βάλεις λίγη μετακίνηση παραπάνω προκειμένου να κανεις το τουρ σε Νάξο και μικρές.
Την Λήμνο την σκεφτόμουν κι εγώ για να είμαι ειλικρινής με πλοίο από Καβάλα μας βολεύει μια χαρά! Οι παραλίες ειναι εύκολα προσβασιμες;Επίσης ποια περιοχή θα ήταν κατάλληλη για διαμονή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Κι εγώ θα πρότεινα Λήμνο με κλειστά μάτια για όλα, αλλά είναι αδύνατη χωρίς μέσο, οπότε συμφωνώ με την @paefstra ,εκτός αν δε σε πειράζει να βάλεις λίγη μετακίνηση παραπάνω προκειμένου να κανεις το τουρ σε Νάξο και μικρές.
Λημνο εχω παει και με μεσον και χωρις.
Χωρις εισαι εγκλωβισμενος τερμα.
@perixvra χωρις αυτοκινητο μενεις στη Μυρινα και δεν ξερω πως πας σε αλλη παραλια. Με ταξι? Εγω ειδα οτι ολοι μα ολοι οδηγουν.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Λόγω της ηλικίας του παιδιού και μιας κ σκέφτεσαι κ τις κυκλάδες θα σου πρότεινα Σέριφο και συγκεκριμένα να μείνετε στα δωμάτια στο Κοράλι, μπροστά στην θάλασσα. Ξυπνάς και βουτάς. Αυγουστο γίνεται ένας χαμούλης επειδή έχει και καμπινγκ μπροστά, αλλά επειδή έχω πάει άπειρες φορές όταν η κόρη μας ήταν σε αυτή την ηλικία δεν μας ενοχλούσε γιατί τα ωράρια μας ήταν κάπως ανάποδα από την πιτσιρικαρία που πήγαινε παραλία στην 1. Έχει και λεωφορειακι να πας εύκολα σε μερικες ακομα. Οι πιο ωραίες παραλίες είναι αμμώδεις και γενικά θεωρώ ότι σαν νησί ενδείκνυται για παιδί. Εμείς πρώτη φορά πήγαμε την κόρη μας όταν ήταν ενός έτους και είχαμε περασει πολύ ωραία.
Είναι μόνο 2 ώρες με το γρήγορο και πλέον τον Αύγουστο έχει 4-5 καραβια την μέρα για να μην έχεις άγχος ότι θα σου συμβει κατι.
Μικρές κυκλάδες δεν θα στο συνιστούσα μόνο για ένα λόγο επειδή είναι όλα ανοργάνωτα & θα είσαι μόνη, θα κουραστείς με το κουβάλημα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Την Λήμνο την σκεφτόμουν κι εγώ για να είμαι ειλικρινής με πλοίο από Καβάλα μας βολεύει μια χαρά!
Και από Καβάλα και με αεροπλανάκι από Θεσσαλονίκη στο μισάωρο.
Οι παραλίες ειναι εύκολα προσβασιμες;
Προσβάσιμες είναι, το πως είναι το ζήτημα... Δεν είδα ούτε μισό λεωφορείο τις μέρες που ήμουν εκεί, με τα ταξί να χρεώνουν αρκετά. Χωρίς μέσο το βλέπω ακατόρθωτο, με το περιορισμό να είναι σημαντικός ως προς τις ομορφιές του νησιού.
Επίσης ποια περιοχή θα ήταν κατάλληλη για διαμονή;
Χωρίς μέσο θα έμενα λίγο εκτός κέντρου Μύρινας, τσέκαρε πάνω απ' τη παραλία Ρηχά νερά. Με αμάξι ακόμα πιο εκτός.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Νομίζω πως από όσα σου έχουν πει, συμφωνώ με την Νάξο.
Ειναι πολύ καλή περίπτωση για εσένα και το παιδάκι σου νομίζω. Επειδη οταν ειχα πάει και έγω πριν κάποια χρόνια ήμουν χωρίς όχημα 15 ημέρες, μπορώ να σου πω οτι δεν μου έλειψε κάτι.
Τα λεωφορεία τους ειναι βολικά, πηγαίνουν στα πολλά ομορφα χωριουδακια, κανουν στασεις σε απομακρυσμενες παραλίες για μπανακι, εχει μεγάλη χώρα οπότε και να μην παρετε λεωφορειο μια μέρα, δεν θα βαρεθει όυτε το παιδί, ούτε εσυ... Εχει μουσεία, μικρό πάρκο με τσουλήθρες και πισίνα για το παιδί, φαγητό για όλες τις τσέπες και τα γούστα, θερινό σινεμά...
Εγω ειχα πάει με ΚΤΕΛ από Θεσσαλονίκη μέχρι το Πειραιά και από εκεί το πλοίο, αλλά έχει και αεροδρόμιο το νησί.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εάν υπάρχει αεροπορική συγκοινωνία από Θεσσαλονίκη για Σύρο, Πάρο η Νάξο (που υπάρχει αν δεν απατώμαι) ενα από τα 3 με κλειστά τα μάτια! Καλές συγκοινωνίες και στα 3 νησιά, πολλά ταξί, μικρές μετακινήσεις! Και ωραία νησιά όλα τους, με δικό του στυλ το καθένα. Island hopping με 4χρονο παιδί και χωρίς 2ο ενήλικο πρόσωπο να επωμιζεται έστω κάποια βάρη, κουράστηκα και με τη σκέψη!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια είχα γνωρίσει στο ξενοδοχείο που έμενα στην Κω μία κοπέλα από τη Νορβηγία που έκανε διακοπές με την 6χρονη κόρη της. Και είχαν μια χαρά βολευτεί. Γύρισαν ολη την πόλη με ποδήλατο και με το ΚΤΕΛ (έχει καλό ΚΤΕΛ το νησί για τις παραλίες ειδικά) είχαν πάει σε πολλές παραλίες (δεν έχει υπερβολικά μεγάλες αποστάσεις το νησί). Θυμάμαι πως κάποιες φορές τη βοηθούσα με το φίλο μου την ώρα του πρωινού με τους δίσκους- συναντιομασταν κάθε πρωί. Της είχε κάνει μαλιστα τόσο πολύ εντύπωση που τη βοηθουσαμε, που μας έκανε δώρο ένα μικρό σουβενίρ από το Ασκληπιειο (Η κοπέλα ήταν ασκουμενη γιατρός σε νοσοκομείο στο Όσλο). Ακόμα το έχω. Και η Κως (ειδικά εάν είσαι των resorts) ίσως να είναι μια συμπαθητική περίπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom