Καλως σας βρηκα...

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Δυστυχως το ταξιδι εκεινο εγινε αρκετα παλια, δεν υπηρχαν ψηφιακες τοτε. Ίσως θα μπορουσα καποια στιγμη να γραψω ενα travel story βασισμενο στο ημερολογιο που ειχα κρατησει, διανθισμενο ισως με καποιες φωτο που θα βρω στο νετ απο τα μερη εκεινα...
Σιγουρα πολλα πραγματα θα ειναι διαφορετικα τωρα..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα το συζηταμε japetus? Και βεβαια θα θελαμε να ακουσουμε για το υπεροχο αυτο ταξιδι!
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Δυστυχως το ταξιδι εκεινο εγινε αρκετα παλια, δεν υπηρχαν ψηφιακες τοτε..
Πάντως και τωρα που υπαρχουν δεν συναγωνιζονται σε καμια περιπτωση της παλιες καλες αναλογικες μηχανες!
Εγω εχω μια Yashica electro 35 του 1973 και καλυτερη φωτογραφια δεν εχω δει απο καμια ψηφιακη!Το μονο ελλατωμα ειναι οτι δεν εχεις τις φωτο σε ηλεκτρονικη μορφη!
Τελοσπαντων........ Ας μπορουσα να γυρισω ολοκληρο τον κοσμο κ ας μην ειχα ουτε μια φωτογραφια!!;)

Και αφου αναφερθηκα σε φωτος εχω μερικες σε ψηφιακη μορφη απο διαφορους προορισμους εντος κ εκτος Ελλαδος!Καιρος να αρχισω να ανεβαζω και γω σιγα-σιγα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά αυτό με τις παλιές αναλογικές να λέγεται. Εγώ έχω μια παλιά Hasselblad :)

Πάντως και τις παλιές μας φωτογραφίες μπορούμε να τις ψηφιοποιούμε. Αρκεί να δώσουμε τα αρνητικά σε ένα φωτογραφείο για σκανάρισμα, και τις περνάνε από film scanner και παίρνουμε το cd με τις φωτογραφίες μας. ;)


Doug, όσο για τις φωτογραφίες σου, η gallery σήμερα "κλειδώθηκε" για uploads, αφού ετοιμάζω κάτι καινούριο ;) Λίγη υπομονή 2-3 μέρες και θα είμαστε έτοιμοι για νέα βελτιωμένα κόλπα. :)
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Πάντως και τις παλιές μας φωτογραφίες μπορούμε να τις ψηφιοποιούμε. Αρκεί να δώσουμε τα αρνητικά σε ένα φωτογραφείο για σκανάρισμα, και τις περνάνε από film scanner και παίρνουμε το cd με τις φωτογραφίες μας. ;)

Δευκαλιων για δωσε εξτρα πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα γιατι εχω παρα πολλες κορυφαιες φωτο και θα ηθελα να τις εχω και σε ψηφιακη μορφη!
Να τις ανεβασω κιολας στο φορουμ!:D
Για πες... για πες....
Δεν πιστευω να μας χρεωνουν μια περιουσια για τετοιου ειδους μετατροπη?
Παντως την Yashica δεν την αλλαζω με τιποτα!Η κοπελα μου εχει μια Ολυμπους στα 7.1 και τετοιες φωτο δεν βγαζει με τιποτα!;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Doug , οι φωτογραφιεs μου απο Ταυλανδη και Δομηνικο ηταν ολεs με μια πολυυυυυ παλια μηχανη.
Εδωσα τα αρνητικα στο φωτογραφειο οπωs λεει ο Δακηs και μου τιs περασαν σε cd.Οχι δε στοιχισε καθολου , αν θυμαμαι καλα πολυ πιο λιγο απο την εμφανιση τουs.
Εννοειται οτι θα τιs ανεβασειs -αυτεs απο Ινδονησια ειδικα!

Το αβαταρ σου ειναι φοβερο Doug , μαζι με το δικο μου φιαχνει το τελειο ταξιδι τηs ζωηs μου
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_cheer.gif
!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δευκαλιων για δωσε εξτρα πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα γιατι εχω παρα πολλες κορυφαιες φωτο και θα ηθελα να τις εχω και σε ψηφιακη μορφη!
Να τις ανεβασω κιολας στο φορουμ!:D
Για πες... για πες....
Δεν πιστευω να μας χρεωνουν μια περιουσια για τετοιου ειδους μετατροπη?
Παντως την Yashica δεν την αλλαζω με τιποτα!Η κοπελα μου εχει μια Ολυμπους στα 7.1 και τετοιες φωτο δεν βγαζει με τιποτα!;)
Λοιπόν αν πας σε κάποιο μεγάλο φωτογραφείο που κάνει κιόλας αυτή τη δουλειά, απλά του πας τα αρνητικά και του ζητάς να στα σκανάρει. Συνήθως εμένα μου κοστίζει 6-7 ευρώ για φιλμ 36mm (το κλασσικό δηλαδή) και γύρω στα 10 ευρώ για φιλμ 6χ6 (όπως η Hasselblad και αν θυμάμαι καλά και η Yashica - γιατί έχω κι'εγώ μία :D). Η ποιότητα είναι αρκετά καλή. Μπορείς να δεις παραδείγματα στη γκάλερυ, όσες φωτογραφίες είναι δικές μου από Βαρκελώνη είναι με αυτόν τον τρόπο.

:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom