Καλώς με βρήκατε :)

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Γεια σας!!:D

Πραγματικά είναι με μεγάλο ενθουσιασμό που ανακάλυψα πρόσφατα την ύπαρξη αυτού του σάιτ. Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα μονο αγγλόφωνα σάιτ όπως το trip advisor για να αντλώ πληροφορίες γαι νέους προορισμούς, αξιοθέατα και κυρίως εστιατόρια (η μεγάλη μου αγάπη!:D). Όπως αποκαλύπτει και το username που διάλεξα είμαι εθισμένος με τα ταξίδια. Όχι όμως από ανάγκη για αναψυχή και μόνιο, αυτό είναι το λιγότερο. Το περισσότερο είναι το τεράστιο κέρδος που έχω σαν άνθρωπος γνωρίζοντας νέες χώρες, ανθρώπους, άλλες κουλτούρες και παραδόσεις, συνήθειες ή ακόμα και παραξενιές, μουσικά ακούσματα, πολιτισμούς και φυσικά....κουζίνες!!!!
Είμαι πέραν από travel addict και εθιμένος στο καλό φαγητό κα το καλό κρασί. τα ταξίδια μου συνήθως περιλαμβάνουν περιπλανήσεις σε οινοποιοία και hidden gems εστιατόρια παντός είδους.
Αυτό όμως που κερδίζω πάνω από όλα στα ταξίδια μου είναι εμπειρείες. Για να μπορώ να νιώθω γεμάτος στο τέλος αυτής της ζωής. Για να μην έχω διαβάσει μόνο μια σελίδα (όπως είπε κάποτε ένας φιλόσοφος.. ο κόσμος ολόκληρος είναι όπως ένα βιβλίο, αυτός που δεν έχει ταξιδέψει έχει διαβάσει μόνο μια σελίδα)
Τη αγάπη αυτή την έχω περάσει και στα παιδιά μου τα οποία παίρνουμε μαζί μας στο 75% των ταξιδιών μας. Και πιστεψτε με, το κέρδος για ένα παιδί να έχει κανει σαφάρι στην αφρική στα 7 του και να εχει δει πως είναι η πραγματική φτώχεια στους δρόμους του ναιρόμπι..είναι τεράστιο. Αντιλαμβάνεται πως δεν είμαστε μόνοι σε αυτό τον κόσμο...ότι υπάρχει δυστυχία και φτώχεια και πρέπει μα μάθουμε να χαιρόμαστε και να εκτιμάμε αυτά που εχουμε...και ετσι δεν καταλήγει να γίνει όπως ο κλασσικός έλληνας..να ομφαλοσκοπεί. Και έτσι γίνεται επίσης καλύτερος άνθρωπος. Και έτσι δεν γίνεται ρατσιστής διότι μαθαίνει να δέχεται την διαφορετικότητα αλλά και να προσαρμόζεται εύκολα σε μία άλλη χώρα. Και όλα αυτα στην ζωή του θα του φανούν χρήσιμα
Ευχαριστώ που με διαβάσατε. Ελπίζω να μπορεσω να συνεισφέρω και εγώ με την σειρά μου σε αυτό το αξιόλογο φόρουμ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.812
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φτιάξε και το χάρτη σου. Αν είναι σαν του άλλου traveladdict που έχουμε στο φόρουμ θα' χεις πολλά να πεις.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
καλως ηρθες:)

Καλη συνεχεια στα ταξιδια σου!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλως ηρθες...
Καλα τα λες, αλλα ξερω 'γω πολυταξιδεμενους που δεν εχουν πολυαντιληφθει οτι υπαρχει φτωχεια και δυστυχια (τουλαχιστον αυτην που ειναι διπλα τους) και καλυτεροι ανθρωποι χλωμο το κοβω να εγιναν (ποσο χειροτεροι ηταν πια;) και ρατσιστες ωρες ωρες τους λες και στην τελικη δεν ξερω τι απ' ολα αυτα τους βοηθησε στη ζωη.

ΥΓ Ο γραφων δεν εξαιρειται παρα μονο στο κριτηριο του πολυταξιδεμενου...
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Καλως τον

Καλως σε βρηκαμε λοιπον και θα ηθελα πολυ να μας πεις για τα ταξιδια σου ειδικα οταν σε αυτα συμμετεχουν και παιδια!!!:)
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
??

Φτιάξε και το χάρτη σου. Αν είναι σαν του άλλου traveladdict που έχουμε στο φόρουμ θα' χεις πολλά να πεις.
ακόμη δεν τα έχω μάθει αυτά..που θα πάει όμως θα το κάνω. Ναι έχω πολλά να πω και να δώσω, αλλά πολύ περισσότερα να πάρω από σας όλους.

Ευχαριστώ για το ζεστό καλοσώρισμα
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Καλως σε βρηκαμε λοιπον και θα ηθελα πολυ να μας πεις για τα ταξιδια σου ειδικα οταν σε αυτα συμμετεχουν και παιδια!!!:)
Η Λήδα που είναι η πιο μεγάλη (σχεδόν 10) γράφει τις ταξιδιωτικές τις εμπειρίες. Αν καταφέρω να τη πείσω να μας την δώσει - πράγμα δύσκολο - θα εντυπωσιαστέιτε από το πόσο διαφορετικά ένα παιδί βλέπει τα πάντα! θα επεκταθώ για αυτό μια άλλη φορά;)
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
να μην πέσουν με αλεξίπτωτο!!

Καλως ηρθες...
Καλα τα λες, αλλα ξερω 'γω πολυταξιδεμενους που δεν εχουν πολυαντιληφθει οτι υπαρχει φτωχεια και δυστυχια (τουλαχιστον αυτην που ειναι διπλα τους) και καλυτεροι ανθρωποι χλωμο το κοβω να εγιναν (ποσο χειροτεροι ηταν πια;) και ρατσιστες ωρες ωρες τους λες και στην τελικη δεν ξερω τι απ' ολα αυτα τους βοηθησε στη ζωη.

ΥΓ Ο γραφων δεν εξαιρειται παρα μονο στο κριτηριο του πολυταξιδεμενου...
Δεν μπορώ να διαφωνήσω καθόλου.. Όπως ούτε και η μόρωση δεν κάνει τον άνθρωπο, παρομοίως και τα ταξίδια δεν του ανοίγουν το μυαλό... ειδικά αν άυτό έχει κλειδώσει από την παιδική ηλικία.
Όμως τα μυαλά, όπως τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοικτά:)
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Μπορεί μα μου εξηγήσει κάποιος που προσθέτεις χώρες στον χάρτη σου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν μπορώ να διαφωνήσω καθόλου.. Όπως ούτε και η μόρωση δεν κάνει τον άνθρωπο, παρομοίως και τα ταξίδια δεν του ανοίγουν το μυαλό... ειδικά αν άυτό έχει κλειδώσει από την παιδική ηλικία.
Όμως τα μυαλά, όπως τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοικτά:)
Μωρε το προβλημα δεν ειναι η μορωση αλλα η ρωμοση... κα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
779
Η Λήδα που είναι η πιο μεγάλη (σχεδόν 10) γράφει τις ταξιδιωτικές τις εμπειρίες. Αν καταφέρω να τη πείσω να μας την δώσει - πράγμα δύσκολο - θα εντυπωσιαστέιτε από το πόσο διαφορετικά ένα παιδί βλέπει τα πάντα! θα επεκταθώ για αυτό μια άλλη φορά;)
Αυτο θα ηταν καταπληκτικο! Μια ταξιδιωτικη ιστορια απο ενα παιδι!
Καλως ηρθες!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καλωσήρθες, άντικτ! Καλώς να ορίσεις στο φόρουμ, όλοι εδώ έχουμε πάρει πολλά. Εγώ μπήκα και πιτσιρίκα :D και άλλαξε τελείως ο τρόπος που αντιμετωπίζω σήμερα τα ταξίδια μου...

Παίρνω αφορμή από τον τριπάκια. Πολυταξιδεμένος και διάσημος -διάσημος ακριβώς για τα ταξίδια του- έλλην δημοσιογράφος, είναι από τους πιο "προκατειλημμένους" (για να μην πω την άλλη λέξη) και "ελλιπώς ενημερωμένους" ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου. Έχει αρκετές γνώσεις πρακτικές, πχ ιστορίας, γεωγραφίες κλπ, αλλά από ανοικτό μυαλό μηδέν εις το πηλίκο. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά βασίζει τις, ας τις πούμε, "ιδιαίτερες" απόψεις του πάνω στα άπειρα ταξίδια που έχει κάνει. Σχόλια του τύπου: Οι Άραβες είναι βρωμιάρηδες. Στο λέω εγώ, που πήγα στο Κάιρο (πέντε μέρες αποστολη) και ξέρω, ήταν στο καθημερινό πρόγραμμα. Το παράδειγμα τυχαίο, για να καταλάβετε το ύφος.

Άμα δεν θες να μάθεις, δεν μαθαίνεις, τα ίδια θα κουβαλάς σε όλη τη γη. Όπως άλλωστε έχει γράψει και ο Νίκος Καββαδίας "Όλο τον κόσμο γύρισες, μα τίποτα δεν είδες.."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.108
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom